Uit de praktijk Te veel nitraat Het algemeen belang Aan deskundigheid geen gebrek Een bedreiging én een kans! Koffiedik kijken Voorspellingen er vaak naast! Ook in de LANGSTRAAT ontgaat de strijd niet die de agrarische wereld momenteel voert tegen het alge meen belang. Dit woord klinkt te genwoordig magisch uit de mond van de politici. Voor het algemeen belang kan alles geregeld worden of daar dan het milieu mee gediend is maakt geen verschil, gezien de te genstand die men ondervindt bij de ontwikkeling van o.a. eenvoudige oplossingen voor het milieu b.v. van de koolzaadmotor. Dit zal wel te genstrijdige belangen hebben met Shell. Hoe groot is het belang van een agrariër nog in toekomstig rekreatief Nederland, of is dit ook algemeen belang. We moeten mondiger wor den, sterker en eensgezind de be langen van de agrarische sektor sterker verdedigen. Hiervoor hebben we nodig één land bouworganisatie, wat snel tot stand moet komen. Danwel de bestaande organisaties moeten meer en meer gaan samenwerken, identiteit is on dergeschikt. Een katholieke boer praat over precies dezelfde proble men als zijn protestantse buurman, waarom is het nodig om de belan gen van deze mensen apart te be handelen en er tegenstrijdigheden tussen de organisaties ontstaan. Dat de ene organisatie nog harder roept dan de ander ten gunste van zich zelf, maar de buurmannen zit ten met hetzelfde probleem in het zelfde schuitje met 3 kapiteins. Dit is in het belang in de huidige si tuatie onaanvaardbaar. De land bouw vraagt om een grote sterke organisatie die de belangen behar tigt van alle agrarische onderne mers. We zullen dit hard nodig hebben in de strijd met de Haagse en Brusselse wetten en regelgeving. Ook een public-relation man of vaste woordvoerder voor de land bouw kan al veel betekenen, dit vooral een vaste voet bij de media aan de grond te krijgen. Ook de plannen die klaar liggen voor ontwikkelingen van natuurhistori sche projekten, waar we onder mo gen verstaan het in oude staat terug brengen van oude waterlopen etc. etc. (het te niet doen van met suc ces afgesloten ruilverkavelingen). In deze projekten, waarmee veel geld gemoeid is en die zeer veel beper kingen voor de plaatselijke agrari sche bedrijven heeft, kun je je af vragen of er het milieu wel mee ge diend is. Is dit nu de luxe die de Haagse ambtenaren zich kunnen veroorloven of is dit algemeen be lang en of rekreatie. Ook in onze WESTHOEK is het de laatste tijd vrij rustig en droog weer geweest. Iets meer vorst zou toch wel nuttig zijn geweest. Er zijn nog al wat kollega's die graag over de ploegsneden de cultivator gebruiken en dan met name de zwaardere gronden. Maar: hoe verder in het jaar, hoe meer hiermee oppassen. Ze roepen niet van onder vandaan, de druk van de sporen is niet gering, en als er dan nog wat sneeuw valt of veel regen doet dat de struktuur meer slecht dan goed. Verder het drukke vergaderseizoen aange broken. Als je alles bij wil houden, dan is er elke dag wel wat in de regio waar in welke vorm dan ook de problemen en vooruitzichten in de landbouw aan bod komen, ieder natuurlijk van uit zijn eigen zienswijze. Maar aan deskundigheid hebben we in ons land geen gebrek, dat hebben we de laatste weken wel ervaren. Vanwe ge de Golfoorlog ieder moment op de televisie weer andere mensen met andere inzichten. En naar het zich nu aan laat zien veel profeten die brood eten. Hopende dat het niet verder escaleert, want dan wordt het een wereldramp. En al zit ten we er ogenschijnlijk ver vanaf, we zijn toch partij. Ook al onze zaken in de EEG kunnen wel eens een andere wending ne- Volgens de Consumentenbond zit er in aardappelen te veel ni traat. De bond heeft verschillen de rassen onderzocht, en daarbij voorat in Bintjes een hoog gehal te nitraat aangetroffen. In een partij werd zelf bijna 300 mg per kg aangetroffen. De bond wijt dit hoge gehalte aan 'de overbe mesting in de landbouw'. Vanuit tandbouwkringen is verontwaar digd gereageerd op de conclu sies. 'De Consumentenbond heeft kennelijk iets tegen de aardappel' (foto Ab Westerbeek). In deze weken staat de Golfoorlog centraal in het nieuws, zo ook in OOST-ZUID-BEVELAND en dat is niet vreemd want als er iets is wat indruk op ons maakt dan is, het oor log. Een vreselijk gebeuren waar al tijd onschuldige burgers het slachtoffer van worden en zo wordt ander nieuws op de achtergrond ge plaatst. Voor de landbouw met na me in ekonomisch opzicht een forse kostenstijging, we merken dit al vlug aan de sterke stijging van de olieprijs. Zo ook de kosten van meststoffen en andere produkten waarin olie verwerkt wordt en niet te vergeten transportkosten zullen flink stijgen. Weinig resultaat hebben we bereikt als we terugkijken op de akkerbouw- akties die vorig jaar rond deze tijd begonnen. Weinig begrip ook als het gaat om onze gangbare akker bouw in stand te houden. We wor den gedwongen om ons te houden aan steeds strengere eisen en toch een zo goedkoop mogelijk voedsel pakket te leveren. Onze produkten worden zeer kritisch onderzocht en in kranten en vakbladen verschijnen er artikelen als zouden aardappelen niet meer te eten zijn vanwege het veel te hoge nitraatgehalte. Ook krij gen wij de schuld als blijkt dat de konsument aardappels koopt waar te veel stootblauw in zit of als ze te klein zijn. De handel en de verpak kingsbedrijven gaan ook niet vrijuit als het hierom gaat. Als het om be lasting betalen gaat heeft ekonoom De Kam bedacht (zaterdagmiddag in een gesprek op de radio) dat de landbouw een circuit is dat aange pakt moet worden. Hij zei letterlijk "de boeren moeten aangepakt". Nu heeft deze persoon al meer uitspra- men dan men denkt. Maatregelen die genomen zijn of worden zouden wel eens een gehele omwenteling teweeg kunnen brengen. Hopelijk is zo'n oplossing niet nodig. Wie kan dat bepalen. Niemand kan het schip van de toekomst besturen, dat be paalt de tegenwind en de zijwinden en hopelijk meer de wind mee. Ook in het verleden zijn dikwijls maatregelen genomen en wanneer ze dan uitgevoerd zouden worden was de hele situatie gewijzigd; dit is met voorbeelden uit het verleden aan te tonen. We zullen eens zien als dit door gaat (niemand gelooft meer in een snelle afloop) wat de prijzen op de wereldmarkt gaan doen. Is dan toch de dag nabij dat men groene brandstof gaat maken, 't Zijn allemaal sombere weergaves hier gesteld, hopelijk te somber, maar velen delen deze mening voor al de ouderen onder ons, die de Tweede Wereldoorlog bewust heb ben meegemaakt. Het bouwplan voor 1991 heeft ook nog wat open plekken. Hoe op te vullen. Zo te lezen in de vakbladen is er nogal wat ruimte in de grove- groente sektor voor degenen die daar geschikte grond voor hebben, misschien een eerste niet te grote aanzet in die richting. Bezoek de vergaderingen die in die sektor ge houden worden. Een bezoek aan de NTV in Bleiswijk zal ook wel wat praktische informatie hebben gege ven hoe te handelen en waarmee. In de tuinbouw staat de voorlichting zowel van de DLV als het bedrijfsle ven heus volledig achter u. Anders is het voor een beginner onmogelijk iets in die richting met resultaat te ondernemen. Er zijn zelfs groeperin gen binnen de tuinbouw/fruitteelt die zelf iemand als deskundige wil len aantrekken om snel en efficiënt te kunnen werken. Zo ziet u, er is nog veel te doen om alles zoveel mogelijk te optimaliseren, laten we hopen met succes. Vorig jaar om deze tijd belangrijke veranderingen in het Oostblok en nu oorlog in de Golf. Wie had dit nu zien aankomen? De politici kunnen het zo treffend zeggen over wat bij voorbaat niet uitgesloten moet wor den geacht, 't Is koffiedik kijken. Over een verwachte prijsverhoging van kunstmest met 30% of meer ten opzichte van vorig jaar wordt al geschreven. Bij een lage dollar van 1,67 en een olieprijs van 20,— per vat op 28 januari lijkt mij dat niet geoorloofd. Kunstmatige schaarste kweken dus. Wordt han del in kunstmest een spekulatieve aangelegenheid waarvan de afne mers de dupe worden? Opvallend is dat in WEST-ZUID-BEVELAND wei nig of geen vertegenwoordigers meer komen voor verkoop van kunstmest, terwijl in het verleden de voorverkoop al in november begon. Het zaaiplan voor de bieten 1991 staat bij ons allen vast. Maar de prijs van de afgeleverde bieten 1990 was in het ZLM-blad van 25 januari nog een wensdroom van f 120,—. Zo is 't gehele zaaiplan een wazige mist, behalve wanneer je alles op kon- trakt teelt. Maar waar ben je nu on dernemer voor? Gaan we de kant op dat we alies uit handen geven? Be drijfsleider worden op eigen bedrijf voor de industrie die je dan op dracht geeft hoe, wanneer en hoe veel je kunt zaaien, bemesten, oogsten en afleveren? Over de GATT-onderhandelingen horen we momenteel heel weinig, 't Voortdu ren van de Golfoorlog heeft de dis- kussie met Amerika stilgelegd. Binnenskamers gaan de plannen door. Wat gaat daar uitkomen? De konsumentenbond heeft onder zocht wat er te veel in onze aardap pelen zit. Het zou ook een goede zaak zijn eens te onderzoeken hoe het met de importaardappelen is gesteld. Van de prijs waar Neder landse aardappelen voor in de win kels liggen is soms maar eenderde of eenvierde gedeelte voor de teler bestemd. Dit is een onbegrijpelijke zaak. Wie had een jaar geleden bij het ak- tievoeren gedacht dat nu onze mi nister van Financiën 100 tot 300 miljoen wil bezuinigen op Land bouw. Niemand zou het begrijpen dat de boeren onaangetast blijven bij de bezuinigingsoperatie, zegt hij. ken op zijn naam als het gaat om ekonomische cijfers. Deze zijn door onze deskundigen altijd goed weer legd maar door een groot deel van de Nederlandse bevolking wordt hij toch geloofd met alle narigheid vandien. Binnen onze eigen organisatie is men bezig met een vraagpunt dat de afdelingen toegezonden is, vrou wen en jongeren meer te betrekken bij het organisatiewerk. Sinds onge veer een jaar funktioneert een inte gratiekommissie binnen de ZLM waar ook vrouwen uit de Agrarische kommissie bij betrokken zijn. En het zal afhangen van de betrokkenheid en inzet van alle leden van onze or ganisatie, zowel mannen, vrouwen als jongeren of dit slagen zal. En dit zal nodig zijn om een sterke, brede organisatie te krijgen én te houden waar ieder achter kan staan. Terwijl het in het Golfgebied zeer onrustig is, maakt men zich op de bedrijven in THOLEN EN ST. PHI- LIPSLAND weer rustig op om aan het volgende seizoen te gaan begin nen. En dit terwijl de vooruitzichten onzekerder zijn dan ooit. Naast de grote onzekerheid wat er uiteindelijk in Brussel en bij de GATT- onderhandelingen gaat uitrollen, wordt ook de binnenlandse politiek een steeds grotere onzekere faktor. Het op grote schaal moeten bezuini gen en de huidige hoge rentestand kunnen wel eens financieel zeer landbouwonvriendelijke maatrege len uit de hoed toveren. Onrust rond BTW, landbouwvrijstelling, arbeids ongeschiktheid, ziektekosten e.d. Deze zaken zijn in "behandeling" en "onderhandeling" en een compro mis kan wel eens ongunstig zijn voor kleine groeperingen. Anderzijds zal er een aantal maatre gelen en investeringen getroffen moeten worden om aan de steeds strengere mest- en milieuwetgeving te kunnen voldoen. Hopelijk worden de grenzen die gesteld worden niet te onevenredig hoog gesteld. Het aanscherpen van milieuwetgeving is zeker nodig, maar overdrijven dient deze zaak ook niet. Vóór er maatre gelen getroffen worden dient toch altijd eerst afgewogen te worden wat de effekten van een maatregel zijn. Botweg een probleem oprui men zonder dat het verband van zo'n maatregel onderzocht wordt, kan tot vreemde effekten leiden. Zeer dikwijls blijkt men er met voor spellen alleen, er volledig naast te zitten. Had men het er niet over dat bij het uitbreken van een Golfoorlog het gebruik van de auto aan banden ge legd zou moeten worden? Veelal kan de konklusie dan ook zijn, dat een aantal zaken moeilijk is in te schatten. Zouden de milieuorganisaties de ganzenopvang buitendijks niet wil len accepteren omdat de massa's ganzenmest het milieu te veel gaan verpesten? Maar als dat op land bouwgrond moet gebeuren, hoe zit dat dan met de mestwetgeving? Be mesting vindt dan plaats in een pe riode dat er niet bemest mag worden en elke keutel kan toch ook niet ondergewerkt worden of ligt hier toch een "vierde gewas" voor de akkerbouw. Moeilijk is ook in te schatten het ef- fekt van de Golfoorlog op de prijs van de aardappelen. En voor ons ge bied zeker van belang, de vroege- aardappelprijs. Komen er meer vroe ge aardappelen in onze richting, nu de markt in het Midden-Oosten on bereikbaar wordt voor de zuidelijke landen? Of komen er juist minder naar het noorden in verband met de hogere verzekeringen van de scheepsladingen? Geldt hier ook "de tijd zal het leren" of maken wij ons als landbouw veel te druk over een aantal zaken zoals hierboven genoemd? Moeten wij het niet met een korrel tje zout nemen, zoals ook de bijna weer elke week aangedragen maat regelen van onze minister May- Weggen?

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 7