Helft aanvragen om inkomenssteun toegewezen Subsidie voor zes projecten zuidwestelijke akkerbouw Deze week Boeren stellen voorwaarden aan herinrichting kuststrook Nieuwbouw AOC Zeeland zuidelijke landbouw maatschappij In eerste jaar gemiddeld f 4.500,— Braaklegpremie verminderd Pag. 3 Pag. 4 Pag. 5 Pag. 6 Pag. 9 Pag. 10 Pag. 11 Pag. 12 Pag. 13 Pag. 14 Pag. 15 Pag. 17 Pag. 19 Landbouw moet fors inleveren Ondernemen met (boeren-)verstand Graanoogst 158 min. ton Uit de praktijk Nieuw vleesras: Marchigiana Vergadering Gewestelijke Raad Zeeland Cebeco Zuidwest op goede weg De maand akkerbouw De maand veehouderij Mechanisatie noviteiten "Wegvallen bouwplanbemesting funest" Ammoniakuitstoot uit stallen aangepakt Nieuw kantoorgebouw PFW land- en tuinbouwblad VRIJDAG 1 FEBRUARI 1991 79e JAARGANG NO. 4056 In Zeeland komen tot nu toe 287 akkerbouwers in aanmer king voor een bijdrage in het ka der van de regeling tijdelijke inkomenssteun akkerbouw. In Noord-Brabant hebben 65 ak kerbouwers een toewijzing ont vangen. Verwacht wordt dat het aantal toewijzingen uiteindelijk hoger zal worden. Een aantal aanvragen is aangehou den omdat niet kon worden voldaan aan de voorwaarde dat 10% van het totale inkomen uit het agrarisch bedrijf moet komen. Dit probleem speelt met name als er sprake is van een negatief inkomen. In deze ge vallen zal waarschijnlijk toch een toekenning plaatsvinden. Zeeland In Zeeland zijn tot nu toe in totaal 454 aanvragen om inkomenssteun ingediend. Daarvan zijn er 287 toe gewezen, 113 afgewezen en 54 aangehouden. Laatstgenoemde aanvragers hebben intussen een verzoek om aanvullende gegevens ontvangen. Zodra deze op het dis trictsbureau binnen zijn worden ze snel afgehandeld. Deze aanvragen worden alleen beoordeeld op de 10% voorwaarde, waarbij andere re ferentiejaren mogen worden gehan teerd dan in de oorspronkelijke regeling waren genoemd. Wat be treft de hoogte van de steun wordt overigens wel uitgegaan van de oor spronkelijke referentiejaren (1986-1987 en 1987-1988). In totaal is in de provincie Zeeland over het eerste jaar een totaal be drag van f 1.315.500,— toegekend. Dit is een gemiddelde van f 4.584,— per toegewezen aan vraag. De maximale bijdrage, die men in het eerste jaar kan ontvan gen, bedraagt in theorie ca. f 13.000,-. Mede vanwege de onduidelijkheid rond de 10%-eis is de tijdelijke inko menssteunregeling zoals bekend onlangs opnieuw opengesteld. Er worden overigens in Zeeland en Bra bant maar weinig nieuwe aanvragen meer verwacht. In Brabant was de ze week nog maar één nieuwe aan vraag ingediend, in Zeeland minder dan tien. Brabant In Noord-Brabant hebben tot nu toe in totaal 130 akkerbouwers een aanvraag ingediend. Daarvan is de helft toegewezen, 20% afgewezen en 30% aangehouden. Het toeken ningsbedrag in deze provincie be draagt gemiddeld f 15.000,— over de vijf jaren, waarvoor de regeling geldt. Zoals bekend neemt de inko menstoelage elk jaar met 20% af. Tijdens een vergadering in Groede hebben de boeren uit de kuststrook van West Zeeuws-Vlaanderen in meerderheid besloten mee te wer ken aan herinrichting van hun ge bied in plaats van ruilverkaveling. De medewerking is echte afhankelijk van een aantal voorwaarden. Zo stellen de boeren als eerste voor waarde dat zij in vergelijking met hun bedrijfsgenoten in de andere gebieden van Zeeuws-Vlaanderen een gelijkwaardige behandeling Dit is de maquette van het nieuwe Agrarisch Opieidings Centrum Zeeland e.o. Het gebouw verrijst aan de Fruitlaan in Goes, op het terrein waar vroeger de veiling heeft gestaan. In het gebouw wordt ook de Dienst Landbouwvoorlichting ondergebracht. Het hoofdgebouw bestaat uit drie lagen en komt evenwijdig aan de Fruitlaan te liggen. Op het 19.000 m2 grote bouwterrein worden verder nog een bouwloods, een dierenverblijf, kassen en een rijwielstalling neergezet. De DLV-vleugel grenst aan het hoofdgebouw en krijgt twee bouwlagen met een eigen ingang. De officiële start van de bouw zal in mei a.s. plaatsvinden. Het project moet in het najaar van 1992 klaar zijn. moeten krijgen. Ten aanzien van de landbouwkundige inrichting en de daaraan gerelateerde kosten wil de kuststrook in de pas lopen met de aangrenzende ruilverkavelingsge- bieden. Als tweede voorwaarde stellen de boeren dat er geen verdere uitbrei ding van bos, natuur en recreatie meer mag plaatsvinden. Wat nu in de streekplanuitwerking is opgeno men is het maximaal aanvaardbare. Ten derde willen de boeren in de kuststrook dat er elk jaar een terug koppeling plaatsvindt vanuit de her inrichtingscommissie naar de achterban. Tijdens de beslissende vergadering van j.l. dinsdagavond, die een beslo ten karakter had, waren ca. 130 boeren aanwezig. Stemgerechtigd waren er ongeveer 100. Tweederde stemde vóór herinrichting onder de genoemde voorwaarden. Het besluit was in de Voorafgaande dagen door het bestuur van de drie Zeeuwsvlaamse landbouworganisa ties voorbereid. Na de eerste verga dering in Oostburg van dinsdag 22 januari j.l. bleek er nog veel onduide lijkheid en twijfel te bestaan. Daar om vonden de besturen het wijs de vergadering van afgelopen dinsdag enigszins een richting te wijzen. Dit heeft geleid tot het besluit om aan de herinrichting mee te werken. De heer P. Risseeuw, voorzitter van de ZLM-kring West Zeeuws- Vlaanderen, toonde zich tevreden met de gang van zaken. Hij sprak van een construktief besluit. "Ónze akties zijn niet voor niets geweest. In de streekplanuitwerking is uitein delijk toch zo'n 100 ha bos en na tuur geschrapt. We hadden er natuurlijk liever meer bos uit willen hebben, maar je kunt niet zeggen dat we niets hebben bereikt." Boeren die bouwland braak laten liggen krijgen voortaan minder pre mie. Minister Bukman is afgestapt van een vaste premie f 1.850,— per ha.). De hoogste bijdrage is nu nog f 1.500,— per ha. De leeftijds grens is verlaagd van >65 naar 55 jaar. Terwijl de kritiek op het schamele bedrag dat voor herstructurering van de akkerbouw beschikbaar blijkt te zijn (slechts f 60 miljoen) nog volop voortduurt, heeft de mi nister van landbouw deze week be kend gemaakt dat hij subsidie beschikbaar stelt voor de eerste 32 projecten. Daar zijn er zes bij uit het zuidwestelijke herstructure ringsplan Voor de zes zuidwestelijke plannen heeft de minister in totaal f 2,6 mil joen uitgetrokken. Drie projecten zijn volledig gehonoreerd. Het be treft: grondaankoop ROC Rusthoeve f 495.000,— bewaaraccommo- datie ROC Westmaas f 903.000—) en perspectieven vollegrondsgroenteteelt West- Nécierland f 67.000,— De overige drie projecten zijn slechts gedeelte lijk gehonoreerd. Het betreft: teelt begeleiding nieuwe teelten op akkerbouwbedrijven f 300.000,—, terwijl f 2,2 miljoen was gevraagd), stimulering studieclubs in de akker bouw f 600.000,—, gevraagd was f 3,4 miljoen) en Grobeka volle- grondsgroenteproject (f 300.000,—, gevraagd was f 1,55 miljoen). Al eerder stelde de minister f 9,2 miljoen beschikbaar voor de WMZ-zoetwaterpijp in Zuid- Beveland. Dit bedrag komt voor de helft uit de pot voor herstructure ring, zodat het zuidwesten daaruit tot nu toe in totaal f 7,2 miljoen te gemoet kan zien. Prioriteiten H. van der Maas, voorzitter van de zuidwestelijke herstructurerings commissie, constateert dat de mi nister die projecten als eerste heeft gesubsidieerd die kunnen worden uitgevoerd zonder dat er regelingen voor moeten worden gemaakt of gewijzigd. Dat is ook de reden waarom in deze toekenningsronde nog niet alle prioriteiten zijn meege nomen, die door het zuidwesten zijn gesteld. Deze prioriteiten hebben met name betrekking op herinvoe ring van de pcw-regeling, stimule ring van bewaren, conditioneren, sorteren en verpakken van plantaar dige produkten, stimulering van sa menwerkingsvormen tussen bedrijven en stimulering van studie clubs. Volgens Van der Maas sluit de eerste toekenning van de minis ter overigens goed aan bij de visie van de zuidwestelijke commissie, die structurele aanpassing van de akkerbouw zoekt in de richting van tuinbouwaktiviteiten. Overigens wijst een woordvoerder van het ministerie van landbouw er op dat de steunverlening aan een aantal projecten nog afhankelijk is van goedkeuring door Brussel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 1