Hoge bietenprijs te optimistische verwachting Nieuwe bal aan de kerstboom hangen Akker - en tuinbouw éöoöi Areaal vollegrondsgroenten in 1990 licht gedaald Olieman: "Bietenareaal moet 5000 ha kleiner" Bloemenveiling samen op IMTV Commissie bloemen- en groententee/t KNLC Droogbloemen uit Tholen naar veiling West Zeeuws-Vlaanderen oriënteert zich op veiling Roeselare Als gevolg van de vele tonnen C-suiker (368.000 ton) en de lage huidige wereldmarktprijzen treedt er een sterk "verdunningseffect" op in de prijs van een ton bieten. Als gevolg hiervan is nu nog niet te voorspellen of de bietenprijs die van vorig jaar dicht zal benade ren. Een prijs van f 120,— per ton is een wensdroom van schatters en gokkers". Dit zei algemeen-directeur ir. F.J. Olieman aan CSM Suiker bv afgelopen dinsdag in Hotel Walcheren te Koudekerke tij dens de vergadering van de bietentelersvereniging 'Zeeland'. De heer Olieman hield zijn gehoor voor dat hij nog niet op de feiten vooruit kan of mag lopen. "In de tweede helft van februari onstaat meer zekerheid over de bietenprijs over oogst 1990". De heer Olieman zei net als Aike Maarsingh een week eerder in 's Heerenhoek dat de een jarige BMS-prijs naar verwachting iets hoger wordt dan in 1989. Per saldo zal de eenjarige BMS-prijs over oogst 1990 boven f 100,— per ton uitkomen (in 1989 bedroeg deze f 99,— per ton). De meerjaren- toeslag f 21,75 over oogst 1989) wordt pas later vastgesteld. De CSM-directeur gaf te kennen dat de hoge opbrengsten een verdunning van de prijs tot gevolg hebben, maar dat de totale financiële opbrengst per hectare dit jaar zeker weer goed zal zijn. Plussen en minnen De voorspelling dat de eenjarige BMS-prijs (over 915.000 ton bieten. Met het oog op de toekomstige fu sie tussen Bloemenveiling Westland en Bloemenveiling Berkel presente ren beide veilingen zich op de aan staande Nederlandse Tuinbouw Vakbeurs met het thema 'samen op koers'. De NTV wordt gehouden van 29 januari t/m 2 februari a.s. in het gebouwencomplex van groentevei ling De Kring te Bleiswijk. In maart a.s. verschijnt het uiteinde lijke fusierapport met informatie over de beleidsuitgangspunten van Bloemenveilingen Holland. Tijdens de ledenvergaderingen van de beide coöperaties het komend najaar wordt besloten of de fusie per 1 ja nuari 1992 een feit zal zijn. De bloemenveilingen liggen op koers De commissie Bloemen- en Groen teteelt van het KNLC is nog niet he lemaal voor het idee te vinden een aparte Landbouwschapsafdeling Vollegrondsgroenteteelt op te zet ten. De vollegrondsgroenteteelt neemt een belangrijk plaats in, in de landbouw. Maar met de discussie over het functioneren van het Land bouwschap in het achterhoofd, hadden verschillende leden hun twijfels of het wel verstandig is weer een nieuwe commissie in stellen. Omdat de vollegrondsgroenteteelt steeds meer wordt bedreven door akkerbouwers, lijkt deze sector zich los te maken van de glastuinbouw sector. Dat kan problemen schep pen omdat de produkten van de groententeelt op de open grond sterke overeenkomsten hebben met de produkten onder glas. Kwaliteits- en gezondheidsredenen, de manier van verpakken en het af- zetbeleid lopen in beide sectoren voor een groot deel parallel. Het Landbouwschap heeft voor gesteld een aparte afdeling voor de vollegrondgroenteteelt te vormen. In overleg met de Hoofdafdelingen Tuinbouw en Akkerbouw kan dan de belangenbehartiging gecoördi neerd worden. De afdeling zou spe cifieke taken moeten krijgen op het gebied van heffingen, contract besprekingen, prijsoverleg en alge mene voorwaarden. In de commissie Bloemen- en Groenteteelt van het KNLC werd de vraag gesteld of het wel zo verstan dig is weer een commissie in te stel len nu over de werkwijze van het Landbouwschap nog zo hevig gede batteerd wordt. "Moet er nu alweer een bal in de kerstboom worden op gehangen?", werd gevraagd. Voorzitter Henk Scheffers merkte op dat het KNLC niet zonder meer het idee van de hand moet wijzen. De vollegrondsgroentesector wil bestuurlijk een duidelijkere positie. Daar kan niet zomaar aan voorbijge gaan worden. Het voorstel zal ook aan de orde komen in het tuinbou- woverleg van de drie Centrale Land bouw Organisaties. Scheffers wil daarna pas een definitief standpunt bepalen. Marian Oenema dus incl 5% C-suiker) die van vorig jaar zal overtreffen baseerde Olie man op een afweging van plussen en minnen. De plussen worden ge vormd door de terugbetaling van f 4,— per ton bieten uit de heffin gen van 1989. "Dat werd veroor zaakt door een hogere prijs voor suiker op de wereldmarkt, maar ook en dat is verheugend- door een ho gere interne consumptie in de EG. Deze steeg van 10,8 tot 11,0 miljoen ton". Ander plussen zijn de goed verlopen campagne en de goede ha- opbrengsten. Minpunten zijn het lager suikerge halte en winbaarheid, waardoor de verwerkingskosten van het eind produkt hoger werden. Andere oor zaken van minpunten: hogere trans portkosten (door gestegen olieprijzen) en lagere prijzen voor bietenpulp, melasse en C-suiker. Areaalreductie Olieman viel af te leiden dat het jaar 1990 weliswaar een niet zo goed bietenjaar zal worden als 1989 ook een uitzonderlijk goed jaar is ge weest. "Geplaatst in de rij van de laatste tien jaar is 1990 natuurlijk een heel goed jaar geweest. Dat kan natuurlijk ook nauwelijks anders als je van een recordopbrengst per hec tare spreekt". In verband met de steeds betere bietenrassen en rendementsverbe tering in de fabrieken adviseerde hij de telers het areaal af te stemmen op de toewijzing. Voor het totale BMS-Qtföturn van 915.000 ton sui ker is inèaai van 120.000 ha meer dan voldoende. In 1989 is ca. 125.000 ha bieten geteeld. Olie man: "Om uw en onze toekomst veilig te stellen is een areaalreductie met tenminste vier procent of ca. 5000 ha. daarom dringend gewenst". Hij sprak de veronderstelling uit dat het bietenareaal dit jaar ook daad werkelijk kleiner zal zijn dan in 1990 in verband met de lagere C-prijs. Evenzo was zijns inziens de hoge C- prijs aanleiding tot een lichte uitbrei ding van het areaal in 1990. Afkooppremie De suikermarktordening is zelffinan cierend en daarom zou suiker niet onder de voorgestelde afbouw van steunmaatregelen moeten vallen, al dus Olieman, "Volgens de gekozen systematiek vallen de bietenprijzen echter wel onder de GATT- afspraken. Als met een daling van de bietenprijs ook de prijs voor sui ker omlaag gaat is de schade dub bel zo groot". Hij noemde het daarnaast denkbaar dat als gevolg van de GATT- afspraken ook quotumdaling kan F.J. Olieman plaatsvinden. Als dit in de efficiënte bietenteeltgebieden zou gebeuren acht hij dit volstrekt niet acceptabel. Het zou anders zijn als quota in de niet rendabele gebieden buiten ge bruik worden gesteld, omdat daar immers via de suikersector regiona le steun wordt verleend. Volgens Olieman zou het een goede zaak zijn als de suiker sector zelf een hand toe zou steken om de sane ring in de niet rendabele gebieden "warm" te laten verlopen, dat wil zeggen door afkooppremies via een afkooppremie van de quota. Met ingang van het seizoen 1991 zal bloemenveiling Berkel te Bleis wijk een begin maken met de be middeling in de afzet van droogbloemen. Daartoe zal er op het bemiddelingsburo van de bloe menveiling een aparte afdeling op gericht worden. Voor de teelt van de droogbloemen gaat men zich in eerste instantie richten op het eiland Tholen en om geving. Hiertoe zijn reeds een aantal besprekingen gevoerd met enkele telers van het eiland. Centraal staat de oprichting van een telersvereni ging die het gedroogde produkt aan bloemenveiling Berkel gaat leveren. De droogfaciliteiten zullen onderge bracht worden bij veiling Sint- Annaland. Op vrijdag 1 februari a.s. zal er een voorlichtingsavond gehouden wor den in Gemeenschapscentrum de Meulvliet, Zoekweg 8, Tholen. Aan vang 19.30 uur. Belangstellenden voor deelname aan de telersvereni ging kunnen zich op deze avond aanmelden. Een vertegenwoordiging van de drie West-Zeeuwsvlaamse landbouwor ganisaties heeft woensdag 16 janu ari jl. een bezoek gebracht aan de Groente- en Fruitveiling 'REO' in het Belgische Roeselare. Ook in West- Zeeuws-Vlaanderen wordt door de organisaties bezien in hoeverre de teelt van vollegrondsgroenten perspektieven kan bieden voor een aantal akkerbouwbedrijven. Echter, de afzet van produkten uit deze re gio naar veiling ZHZ te Barendrecht of veiling RBT te Breda brengt voor wat betreft het vervoer van de pro dukten een aantal problemen met zich mee. Zo heeft men vaak te ma ken met wachttijden voor de veer diensten, maar ook gezien de afstand met relatief hoge transport kosten. Deze problematiek heeft ertoe ge leid dat de West-Zeeuwsvlaamse landbouworganisaties kontakt ge zocht hebben met veiling Roeselare. De afstand tot deze veiling bedraagt ongeveer vijftig kilometer. De heer Hondekijn, direkteur van veiling Roeselare, gaf tijdens het bezoek aan dat men zeker oog heeft voor de situatie in West Zeeuws- Vlaanderen en dat men graag bereid is om een bijdrage te leveren aan oplossingen voor genoemde proble matiek. Het aanvoerpatroon van veiling Roe selare komt in grote lijnen overeen met dat van veiling ZHZ te Baren drecht, aldus de heer Hondekijn. Be langrijke produkten zijn witlof, prei, vollegrondssla en zomer- en herfst bloemkool. Er zijn echter ook een aantal verschillen en dan met name ten aanzien van de kwaliteitsnorme ringen. Ook heeft men in België geen beschikking over private pro- duktiefondsen. Onderzoek Aan het West-Vlaams Ekonomisch Studieburo is opdracht gegeven voor het uitvoeren van een onder zoek naar de mogelijkheden van een grensoverschrijdende veilingstruk- tuur. Dit projekt is ook ingebracht in het zogenaamde Euregio- Scheldemond overleg. De mogelijk heden voor de West- Zeeuwsvlaamse telers zullen derhal ve in samenhang met deze ontwik keling moeten worden gezien. Inmiddels is er een begin gemaakt met oriënterende besprekingen tus sen veiling Roeselare en Zuid- Holland-Zuid. De heer P. Risseeuw, voorzitter van de kring West-Zeeuws Vlaanderen van de ZLM, beschouwt één en an der als een positieve ontwikkeling. Zijn verwachting is dat de mogelijk heden van de teelt van vollegronds groenten in het gebied in belangrijke mate vergroot moet kunnen wor den. Het volgende overleg is ge pland in februari. Zowel veiling Roeselare als veiling ZHZ zullen hierbij betrokken zijn. In dit overleg zal er tevens een nadere inventarisa tie van de knelpunten plaatsvinden. De augustus/september-steekproef van het CBS bevestigt de meitelling dat het areaal vollegrondsgroenten in 1990 gedaald is. De steekproef geeft een lichte areaalsafname van 1% aan. In totaal kwam het areaal betrokken produkten uit op 37.548 ha, waarin echter nog enige ondui delijkheden bestaan betreffende de diverse sluitkoolsoorten. In 1989 was het totaal beteelde oppervlak vollegrondsgroenten volgens de aug./sept.-steekproef 37.941 ha groot en in 1988 37.503 ha. Tegenover een lichte afname van het totaalareaal vollegrondsgroen ten in 1990 staat echter een toege nomen kontraktareaal van zo'n 2%. Van de in totaal 37.548 ha besloeg 15.169 ha de teelt op kontrakt. Gewassen die verantwoordelijk zijn voor de afname van het areaal zijn in de eerste plaats stamsperziebo- nen (-8%), spruitkool (-67%) en schorseneren (-18%). Hiervan werd respektievelijk 393 ha, 316 ha en 307 ha minder dan in 1989 geteeld. Vervolgens is ook het areaal bloem kool, prei, augurken en stokbonen aanzienlijk ingekrompen. Vooral de teelt van augurken is relatief gezien flink in betekenis afgenomen (32%). Het kleinere vermelde prei areaal komt, gezien de goede resul taten in de afgelopen seizoenen en de aanvoerontwikkelingen in het lo pende seizoen, enigszins vreemd over. Grote groeiers zijn winterpeen 13%), witlofwortelen 5%), herfstsluitkool (+41%), broccoli 112%) en ijsbergsla 25%). Zij konden echter niet verhinderen dat het totale areaal iets daalde. Opval lend is natuurlijk de enorme groei bij broccoli. Echte kontraktgewassen zijn schorseneren, stamsperziebo- nen, waspeen en witlofwortelen. Vooral de kontraktteelt van witlof wortelen heeft in 1990 een forse groei 416 ha laten zien. Daarmee heeft met name dit produkt voor de groei van het totaal kontraktareaal gezorgd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 9