computer Gegevens van 5 miljoen runderen in de Produktie van Zeeuwse melkschapen Meer slachtkuikens in Zeeland en Brabant? Abortus Bang geen gevaar voor de volksgezondheid Becel Goud op imïtatiekaas niet verboden ZvOgOöÜD DMV-Japan Afdeling Zeeland MOP mer in verband worden gebracht met de bedrijfsgegevens van de be trokken veehouderij of het slacht huis. Het levensnummer blijft onveranderd, het nummer van de lo- katie waar het dier verblijft veran dert bij aan- en afvoer. In de bedrijfsinformatie, gekoppeld aan een uniek bedrijfsnummer of UBN, zijn behalve gegevens van de vee houderij zelf ook het daar aanwezi ge aantal runderen en informatie over de betrokken dierenarts ver werkt. Voor de melding van deze gegevens zijn niet de veehouders maar de regionale Vee Verbetering Organisaties en Geneeskundige Diensten verantwoordelijk. Naast de registratie biedt het l&R- systeem ook een groot aantal raad- pleegfuncties. Zo kan bijvoorbeeld aan de hand van het levensnummer worden nagegaan waar een bepaald rund verblijft en eerder verbleef evenals alle runderen waarmee het op dat moment op stal staat en waarmee het eerder in aanraking is geweest, een stallijst verschaft een detailoverzicht van de dieren die op het betrokken bedrijf verblijven. Der gelijke raadplegingen kunnen via di rect gekoppelde terminals gebeuren, terwijl de informatie ook op papier kan worden verstrekt dan- wel voor verder verwerking aan bijv. de computer van het stamboek kan worden doorgegeven. Vergelijkbaar systemen zullen ook in andere landen worden opgezet om te voldoen aan de EG-verordening op de identificatie en registratie van runderen. Nog dit jaar wordt een burgelijke stand voor de Nederlandse rund veestapel ingevoerd. Gekoppeld aan dit systeem voor Identificatie en Re gistratie van runderen (l&R) komt er een vorm van identificatieplicht. Alle runderen worden daartoe bij geboorte of import voorzien van een oormerk met hun persoonlijke zgn. levensnummer. De Stichting Gezondheidszorg voor Dieren (SGB) heeft het systeemhuis SIAC in Maarssen opdracht gege ven het landelijke systeem te ont wikkelen voor gebruik op een grote ICL mainframecomputer. Centraal in het Systeem komt en enorme da tabase waarin alle informatie over de ongeveer vijf miljoen runderen in ons land, hun eigenaren, dierenart sen e.d. wordt opgenomen. De met het Koninklijk Nederlands Rundvee Syndicaat (het aloude stamboek) verwante SGD voldoet hiermee aan de EG-Maatregelen die vanaf 1992 de identificatie en regi stratie van runderen verplichte stellen. Het belangrijkste doel van het systeem wordt controle op in- en export, het tegengaan van het ge bruik van ongeoorloofde middelen en bestrijding van ziekten. Met de ontwikkeling van het systeem zullen ongeveer drie manjaren gemoeid zijn. Drs. H.G.Arnold, I en R-projectleider. "Van elk rund wordt in de databank precies bijgehouden waar en wan neer het wordt aan- en afgemeld Alle runderen worden bij geboorte (of import) voorzien van twee oormerken met hun persoonlijk le vensnummer. door geboorte, verkoop en slacht. Zo krijgen we een compleet beeld van de Nederlandse rundveestapel. Zou er een ziekte worden geconsta teerd dan kan onmiddelijk worden vastgesteld met welke andere run deren een ziek dier in aanraking is geweest en waar deze op hun beurt verblijven. Op die manier kunnen snel maatregelen worden genomen om verbreiding te voorkomen". Het l&R-systeem is ondergebracht op eenzelfde grote computerinstal latie van ICL, zoals die ook voor het stamboek in gebruik is bij het Rund vee Syndicaat. Veehouders zijn verplicht om elke verandering in hun veestapel te mel den aan het centrale l&R-systeem. Elke rund krijgt een zgn. levensnum mer in het systeem en op een oor merk, waarop het tevens in barcode wordt vermeld. In de databank kan het levensnum- In 1990 hebben 7 fokkers van Zeeuwse melkschapen hun die ren op produktie laten controle ren. Deze produktiecontro/e vond plaats door periodiek (eens per drie weken) de hoeveelheid gewonnen melk van een avond en de daaropvolgende morgen- melking te wegen en van een hieruit genomen monster het vet- en eiwitgehalte te laten bepalen. In 1990 zijn er in totaal 67 ooien op produktie gecontroleerd. De gemiddelde melk- of lactatieperi- ode, dit is de tijd tussen aflam- men en droogzetten, omvatte 210 dagen. De gemiddelde melk- opbrengst was 498 kg per ooi. Bij de tweejarigen en oudere ooi en gaf het dier met de hoogste melkgift 796 kg, de laagste 232 kg. Bij de éénjarigen was dit respectievelijk 680 kg en 210 kg. Middels deze melkcontrole kun nen de dieren op produktie wor- Met Abortus Bang besmette koeien leveren voor de volksgezondheid weinig of geen gevaar op. Als dieren artsen en slachthuispersoneel de richtlijnen goed volgen, is er wat dat betreft niets aan de hand. Aldus drs. H. Verburg, veterinair hoofd inspecteur voor de volksgezondheid in Rijswijk, in het blad Trefpunt van het ministerie van WVC. De afgelopen dagen zijn met name oostelijk Noord-Brabant en Limburg opgeschrikt door gevallen van Abor tus Bang, een zeer besmettelijke ziekte waarbij drachtige koeien een spontane abortus krijgen. Een ramp voor boeren die het betreft, want de Onlangs heeft Campina Melkunie in Tokyo een nieuw kantoor geopend. Omdat de industriële ingrediënten de belangrijkste afzetprodukten naar Japan zijn heet de vestiging "DMV-Japan". den geselecteerd. Het gemiddelde vetgehalte bedroeg 5,65%, van het eiwitgehalte was dit 5,35%. Bij de Neder landse koeien zijn deze gehaltes gemiddeld 4,30% en 3,40%. Bij fokkers die niet melken kan het wegen van lammeren een aanwijzing geven omtrent de mate van melkrijkheid van de moeder. Met het wegen van de geworpenen bij de geboorte en op een gestelde leeftijd van 30 dagen wordt de worpgroei over deze periode vastgesteld. Voor de groei van 1 kg is 5 kg melk nodig. In 1990 namen 9 bedrij ven met totaal 46 dieren deel aan dit weegprogramma. De grootste tweeling-groei per dag was 854 gram of gemiddeld 42 7 gram per lam. Bij de drielin gen was de hoogste waarde 941 gehele veestapel wordt in dergelijke gevallen opgeruimd. Ook de boeren in de omgeving van de besmettings haard beleven vervolgens angstige tijden als controleurs van de Ge zondheidsdienst voor Dieren langs komen om hun veestapel te onderzoeken. De ziekte hoeft voor de volksge zondheid echter geen gevaar op te leveren. Hoofdinspecteur Verburg: De aanduidingen Becel Goud, licht belegen en belegen, op het imitatie kaas produ kt zijn volgens een uit spraak van de president van de Rechtbank in Rotterdam toege staan. De FNZ en Campina hadden een kort geding aangespannen te gen de fabrikant van Becel Goud van den Berg Jurgens, omdat men de mening was toegedaan dat de presentatie en de verpakking van Becel Goud in woord en beeld en in gram per dag of 314 gram per lam. Zogende lammeren halen meer melk uit de uier dan bij melken wordt verkregen. Het melkschaap is een eeuwen oud ras op Zeeuwse bodem. Het is vroeger talrijk geweest. Een dertig jaar geleden was de populatie gedaald tot minder dan 100 volwassen ooien. Nadien is er geleidelijk weer belangstelling gekomen voor dit zeer oude ras. In de laatste tijd is de belangstel ling en groei van het aantal voor al gestimuleerd door de in 1984 opgerichte vereniging 'Het Zeeuwse Melkschaap'. Deze ver eniging telt thans 65 leden. De huidige populatie Zeeuwse melk schapen omvat inmiddels ruim 1.000 volwassen dieren. Secre taris van 'Het Zeeuws Melk schaap' is W. Koster, Mijnsheerenstraat 1, 4351 BD Veere. J.H. Lantinaa 'De ziekte is hier al enige tientallen jaren uitgeroeid, maar schijnt nu als gevolg van import hier en daar toch de kop op te steken. Dat is in begin sel raar, want wie via import zijn veestapel uitbreidt, moet bij elke koe een certificaat krijgen waarop staat dat het dier niet besmet is. In het verleden schijnt daar wel eens mee te zijn geknoeid. De consu ment hoeft echter niet bang te zijn de reclame in strijd is met de EG wetgeving op dit gebied. Met name de aanduidingen jong be legen en belegen zijn aanduidingen die suggereren dat Becel Goud kaas zou zijn en wel Goudse kaas. Deze suggestie wordt nog versterkt door de afbeelding van een stuk Goudse kaas op de verpakking, alsmede door de afbeelding van een kaas schaaf. Volgens Campina en de FNZ De afdeling Zeeland van de NOP hield op 22 januari j.l. haar jaarver gadering. In zijn jaaroverzicht constateerde de voorzitter F. Vos te Grijpskerke, dat salmonella besmet tingen weliswaar veel publiciteit krij gen, maar de prijsgevolgen gelukkig blijken mee te vallen. Aan de hygië ne zal de grootste aandacht moeten worden besteed op een praktische basis. Tussenhandel en verwerkers van eieren mogen niet buiten schot blijven. Het aantal legkippen daalde in Ne derland in de afgelopen 2 jaren met ca 2 min. Veel legbedrijven werden door varkenshouders overgenomen. Een dalend aantal legkippen en een lage voerprijs zouden tot gunstige resultaten kunnen leiden. Onzekere factoren in Europees en wereldver- ziek te zullen worden, want van het eten van vlees van een besmette koe word je niet ziek. Directe aanra king van bijvoorbeeld uiers of baar moeders van zieke koeien kan wel vervelende gevolgen hebben, maar als dierenartsen en slachthuisperso neel de richtlijnen volgen, en waar om zouden ze dat niet doen, loopt de volksgezondheid geen enkel gevaar'. leidt de industrie en de handel door een en ander grote schade. In de uitspraak heeft het dat het niet aannemelijk te achten is dat de aan duiding Goud op de verpakking van het onderhavige produkt voor de consument misleidend zou zijn. Er bestaat ook de aanduiding bij koffie van Goudmerk. Het vonnis geeft ook nog aan dat ook de gemaakte reclame niet misleidend werkt. band maken dat evenwel onzeker. De resultaten in de slachtsector wa ren in het afgelopen jaar gunstig met een bruto saldo van f 1,— tot f 1,25 per kuiken per ronde. Naar verluidt bestaan er plannen in Zee land en een deel van Nrd. Brabant voor een uitbreiding met ca. 1 min slachtkuikens en evenzoveel in Noord Nederland. Vraag is of vol doende ruimte in de markt zal zijn voor deze uitbreidingen. Voorzich tigheid lijkt op zijn plaats bij het ne men van beslissingen. Wordt Zeeland nog eens een mestover- schotgebied? De opfokbedrijven hebben een sta biel jaar achter de rug. Dat is mede te danken aan een gunstige voer prijs en het ontbreken van massale uitbraak van ziekten. Zorgelijker liet de heer Vos zich uit over de ontwik keling m.b.t. het mestbeleid. Hij noemde met name berichten over voorstellen voor bouwplanbe mesting. Een en ander heeft een be perking van het gebruik van kippemest tot gevolg. De standor ganisatie zullen nadrukkelijk de vin ger aan de pols moeten houden om te voorkomen, dat het bedrijfsleven verstrikt raakt in de steeds sneller tempo opvolgende aantallen regel gevingen. Afdeling Het aantal leden van de afdeling Zeeland bedraagt 44 slacht- en leg- pluimveehouders. Het aantal leden is in 1990 met 4 toegenomen. Via bestuurs- en ledenvergaderingen is men bezig geweest om de belangen van de leden te behartigen o.a. bij voorlichting, onderwijs, minimaat- regelen, planologie en vaktechni sche zaken. In de vergadering werd de heer Martens te Sterk gekozen tot bestuurslid en mevr. A Wisse- Maat te Colijnsplaat werd als bestuurslid herkozen. Door medewerking van 3M Neder land werd ingegaan op gezonds- heidsaspecten en ademhalings bescherming.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 8