Brabant wijst 9 lokaties aan voor plaatsing windmolens Thuisblijvers slaan de plank mis Schouwen-Duiveland bouwzaden, en pootaardaPPelen. Jaarvergadering Champignon Beurs 'Onderneem het met de SEV' I\IT V Voorlichting CZAV over gewasbescherming Uitbreiding tulpenbroei in het Noorden De provincie Noord-Brabant heeft negen lokaties in West-Brabant aan gewezen waar in beginsel windmo lens kunnen worden geplaatst. De provincie wil zich inspannen om in het jaar 2000 75 MW aan geplaatst windenergievermogen mogelijk te maken. Ook in Zeeland wordt ge werkt aan uitbreiding van windmo lenparken. De aanwijzing van de Brabantse lo- katie is voorlopig. Er kunnen er nog bijkomen of afvallen. Het betreft de volgende lokaties: Zwaluwse Dijk, Klundert langs A17, Oude Fijnaart- polder langs A 59, Volkerak Noorder en Zuiver Voorhaven, Sabinapolder, Karolinapolder, Hendrikpolder, Nieuw Vossemeer en Auvergnepol- der. De aanwijzing is gebeurd op ba sis van een eerste globale toetsing. De lokaties staan vermeld in de concept-nota Windenergie in Noord- Brabant. De nota komt op 1 februari a.s. aan de orde in de Statencom missie voor Financiën en Energie. GS gaan er van uit dat het beleid in goede samenwerking tussen de provincie, de exploitant en de be trokken gemeenten kan worden ge realiseerd. Verkenning Het beleid van het Rijk is er op ge richt in het jaar 2000 1000 MW aan op land geplaatst windenergiever mogen te hebben. Tot dusverre is daarvan 50 MW gerealiseerd of in aanbouw. Het Rijk vraagt de mede werking van de provincie Noord- Brabant voor de plaatsing van 75 MW aan windenergievermogen. Windmolens op de Oesterdam. Een eerste verkenning van de moge lijke lokaties voor de plaatsing van groepen windmolens heeft aange toond dat de mogelijkheden daartoe aanwezig zijn. In principe is er voor 84 MW aan mogelijke lokaties gese lecteerd. Het is mogelijk dat er loka ties in een nadere uitwerking op lokale schaal afvallen. Tot dusverre was het krachtig be vorderen van windenergie nog geen onderdeel van het provinciale be leid. Wel zijn er in het ontwerp streekplan passages opgenomen over de toepassing van windener- gia Ook heeft de coördinatiecom missie Krammer-Volkerak een visie gegeven op de plaatsingsmogelijk heden van windmolens. Verder voorzien het Milieu-actieplan van de PNEM tot 1994 de plaatsing van 20 MW windopwekkingsvermogen, gevolgd door een verdere uitbouw naar 60 MW. Dit plan is door de Statencommissie voor Financiën en Energie positief ontvangen. Lijnopstelling Bij de selectie van mogelijke lokaties is uitgegaan bij een toepassing van windmolens van 500 KW met een ashoogte van 40 meter, een rotordia- meter van 17 meter en een totale toprotorhoogte van 60 meter. Het gaat bij de plaatsing van 75 MW om in het totaal 150 grote windmolens. Toetsing aan het windaanbod in Brabant, het beleid uit het ontwerp- streekplan, natuur en landschap als mede de geluidszonering heeft ge leid tot een eerste voorstel voor de lokatiekeuzen. Hierbij wordt uitge gaan van lijnopstellingen van de windmolens waarbij dubbele lijnen windmolens niet worden uit gesloten.. In verband met het tijdig klaarmaken van het blad, kunnen na dinsdag 15 uur, geen agendaberichten meer worden opgenomen. Bedrijfsvoorlichting Tholen en St. Philipsland De Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting Tholen en St. Philipsland orga niseert op donderdag 7 februari 1991 om 19.30 uur de jaarvergade ring in café 'Tolrust' te Poortvliet. Ir. M. de Boer van het Consulentschap voor de Landbouw te Goes, zal een inleiding houden over 'het meerja renplan gewasbescherming, wat kan dit voor het Thoolse bedrijf gaan betekenen?' Tevens zal Ing. L.B. v.d. Velde, gespecialiseerd be drijfskundige gewasbescherming van het DLV-team akkerbouw te Goes een inleiding houden over: Ak- tualiteiten gewasbescher mingsmiddelen. KMPT afdeling Goes Jaarvergadering op vrijdagavond 25 januari 1991 om 19.30 uur in de kantine der Betho Klein Frankrijk 2, Ringbaan West te Goes. Na de pau ze vertoont de heer J.L. de Glopper uit Goes een door hem gemaakte film van een reis naar Frankrijk ge houden in 1990. Verder zullen er dia's vertoond worden van het in dertijd gehouden fruitcorso te Goes, waaraan de KMPT deelnam. Vergaderingen keuringsdienst De keuringsdienst Rivieren-Delta- Nederland organiseert de komende tijd de jaarlijkse vergaderingen met de aangeslotenen. Deze vinden plaats op dinsdag 29 januari in hotel Goes te Goes, aanvang 14.00 uur; op dinsdag 5 februari in café Koch te Kruisland, aanvang 19.30 uur. Aan de orde komen o.m. terugblik- Vpr unnr hpHrunnrl ken op oogst 1990 van 9raszaad' vei. VUUl ueui.vuui l. granen, peulvruchten en kleine land Verder zal een functionaris van de Op dinsdag 29 januari houdt de Ver- PD het aardappelmoeheidbeleid be- eniging voor Bedrijfsvoorlichting handelen. Schouwen-Duiveland haar jaarver gadering. Na het huishoudelijk ge deelte zal voorlichter ing. B. van der Spek ingaan op het thema 'mest wetgeving: regels, kosten en moge lijkheden voor de akkerbouw'. De vergadering vindt plaats in het Huis van Nassau te Zierikzee, aanvang 19.30 uur. Vakbeurs Brussel Op 8, 9 en 10 februari a.s. vindt voor de 11e keer in het tentoonstel lingspark te Brussel de Internationa le Vakbeurs voor de Veredelingslandbouw plaats. Er zijn 25 procent exposanten meer dan tijdens de vorige uitgave in 1989, melden de organisatoren. Vergaderingen CSM Zeeland De CSM houdt in Zeeland nog de volgende vergaderingen van telers verenigingen: op 30 januari in zaal 'Wijffels' te Schoondijke, en op 31 januari in 'Den Dullaert' te Hulst. Aanvang beide keren om 14.00 uur. Voorlichtingsbijeenkomst rvk IJzendijke Hoofdplaat De Landinrichtingscommissie voor de ruilverkaveling IJzendijke- Hoofdplaat is voornemens een alge mene voorlichtingsbijeenkomst te houden op maandag 28 januari 1991. Aanvang: 19.30 uur. Deze bijeenkomst zal worden ge houden in café/pension 'De Vriend schap' (zaal Martens), Kersenlaan 7 te Hoofdplaat. Na de te houden inleidingen wordt er gelegenheid gegeven tot nadere gedachtenwisseling. Een ieder is van harte welkom. Op vrijdag 1 februari a.s. houdt de Champignon Beurs Holland haar eerste jaarvergadering. Tijdens deze bijeenkomst zullen de resultaten van het eerste jaar bemiddeling bij kon- traktverkoop van champignons wor den besproken. Tevens zal de heer Ir. W.F.S. Duffhues, direkteur Bos- en Landbouwschap van het minis terie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, een inleiding tiouden over de afzet van champignons. De Champignon Beurs Holland is sinds begin 1990 aktief bij de be middeling tussen champignontelers en kopers. De oprichters van de CBH zijn de champignonveilingen te Breda, Bemmel en Zaltbommel. De Jaarvergadering vindt plaats in het Postiljon Rosmalen, Burg. Bur gerslaan 50 te Rosmalen. Jaarvergadering zaadteeltstudieclub Tholen De zaadteeltstudieclub Eiland Tho len houdt haar jaarvergadering op donderdag 21 februari a.s. om 19.30 uur in De Wellevaete te St. Annaland. Als inleider is uitgeno digd ir. H. Wesseling, hoofd keu ringszaken NAK-G. Hij zal spreken over keuringssystemen in de bloemzaden. 'Onderneem het met de SEV'. Dit motto prijkt op de convocatie van menige ZLM- afdelingsvergadering van dit sei zoen. Het is een onderwerp dat garant staat voor een boeiend en leerzaam avondje, zoals we zelf hebben ervaren toen we onlangs een vergadering bezochten van een willekeurige ZLM-afdeling (Nisse- 's Heer Abtskerke). Jammer dat zoveel ZLM-ers een dergelijke avond aan zich voorbij laten gaan. Ook in 'Irene' te 's Heer Abtskerke was er helaas een matige opkomst. Vooral de jongeren laten het afweten. Voe len ze zich niet (meer) aange trokken tot hun organisatie of spreekt het onderwerp hen niet aanAls dit laatste het geval is, slaan ze de plank toch mis. In 's Heer Abtskerke werden on der leiding van SEV-ster Liesbeth Pons heel wat problemen uit de dagelijkse praktijk van de land bouw aan de orde gesteld. En dat niet in de vorm van een lange inleiding-met-vragen, maar door toedoen van de aanwezigen zelf. De SEV zet met dit thema de mensen samen aan het werk. Het is niet alleen luisteren, maar zelf nadenken en oplossingen proberen te vinden. Het resultaat is dat er spontane vragen op ta fel komen, die anders misschien niet gesteld zouden worden, en dat men veel van elkaar kan le ren. En bovendien wordt er op zo'n avond tussen de bedrijven door heel wat af gelachen Voorbeeldbedrijf Hoe zit een avond over 'onder neem het met de SEV' in elkaar? Het begint met een korte inlei ding van de SEV, waarin in vo gelvlucht een aantal zaken wordt aangestipt, variërend van zak geld voor meewerkende kinde ren tot bedrijfsovername. Zaken waar men op elk landbouwbe drijf tegenaan kan lopen. Daarna tovert de overheadprojector een voorbeeldbedrijf op het scherm. Het betreft een doorsnee ge mengd bedrijf van 36 ha. Man, vrouw en 4 kinderen wonen en werken er. Het bedrijf wordt ge presenteerd compleet met een reële verlies- en winstrekening en balans. Op dit bedrijf is een heleboel aan de hand, zoals blijkt uit de vra genlijst, die groepsgewijs wordt behandeld. Er is bijvoorbeeld geen hinderwetvergunning. Liesbeth Pons Moet die er komen en waarom Moeder heeft last van haar rug. Komt ze in aanmerking voor een uitkering? Welke verzekeringen moeten er worden afgesloten? Is het verstandig een rechtsbijstands- en een milieu aansprakelijkheidsverzekering af te sluiten en hoe zit het met mo gelijke uitsluitingen? Moet het bestaande pachtcontract wor den verlengd? Zoonlief gaat trouwen. Moet dat op basis van huwelijksvoorwaarden of in ge meenschap van goederen? De zoon komt op het bedrijf te wer ken. Welke beloning komt hem toe? Geen pasklaar antwoord Dat zijn de vragen waar de groe pen zich in geanimeerde stem ming het hoofd over mogen breken. De antwoorden zijn niet altijd eensluidend, maar dat maakt de informatieuitwisseling alleen maar interessanter. Niet op elke vraag kan een pasklaai antwoord worden gegeven, want zelfs een SEVfstJer heeft niet alle kennis paraat. Toch wordt het als bijzonder zinvol er varen je op deze manier te ver diepen in problemen die op een gezinsbedrijf vroeg of laat opdui ken. Je staat niet meer voor ver rassingen, je hoort ervaringen van bedrijfsgenoten, je leert waar je wel en waar je niet op moet letten, kortom een avond over 'onderneem het met de SEV' is zeker geen verloren avond. Integendeel, thuisblijvers doen zichzelf en hun bedrijf door weg te blijven duidelijk tekort. De Nederlandse Tuinbouw Vakbeurs (NTV) wordt gehouden van dinsdag 29-1 t/m zaterdag 2-2 in de veiling van Bleiswijk. CZAV organiseert zowel voor fruit telers als voor akkerbouwers een voorlichtingsbijeenkomst over het toepassen van bestrijdingsmidde len. Voor de fruitteelt vindt de bij eenkomst plaats op donderdag 31 januari a.s. om 19.30 uur in De Vroone te Kapelle. Er zijn twee des kundige inleiders. Het gaat o.a. over de ervaringen met feromoonvallen. De akkerbouwers worden op maan dag 4 februari a.s. om 13.00 uur in De Vroone te Kapelle verwacht. Voor de leden/afnemers van Wouw is er 's avonds om 19.30 uur nog een bijeenkomst in de Wouwse Tol. Westland Berkel Bloemenveilingen Holland, Hobaho bv en Bloemenvei ling Eelde hebben besloten tot een samenwerkingsverband in het IBUS-projekt. Hobaho bv (Bloembol lenveiling te Lisse) en Bloemenvei lingen Holland werken reeds 3 jaar samen aan het projekt onder de naam IBUS (Informatie Bemiddeling Uitgangsmaterialen Sierteelt). Het projekt zal zich door de samenwer king met Bloemenveiling Eelde ook richten op de drie noordelijke pro vincies. Het IBUS-projekt heeft als doel sti mulering en verbetering van de broeierij van tulpen in het Zuidhol lands Glasdistrikt, Zuid-West Neder land, de drie noordelijke provincies en de Noord-Oostpolder. De tulpen- broeierij is een typische sei zoensteelt. Ze past bij uitstek op teeltbedrijven, die bijvoorbeeld te maken hebben met een onderbe nutting van de produktiecapacitei- ten in de winter.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 7