Boeren in kuststrook staan voor moeilijke beslissing Nieuws Vleesindustrie vraagt hoger opgeleid personeel Landinrichting West Zeeuws-V/aanderen J. van der Veen nieuwe voorzitter produktschappen PHLO-kursus ecologie mM '::V De boeren in de kuststrook van West Zeeuws-Vlaanderen beslissen a.s. dinsdagavond in Groede over de toekomst van het gebied. Komt er een landinrichting, zoals de provincie Zeeland voor ogen staat of blijft alles zoals het nu is? Afgaande op de voorlichtingsbijeenkomst, die de gezamenlijke landbouworganisaties jl. maandag in Oostburg hielden, is het op dit moment nog hoogst onzeker of het ja of nee wordt. De boeren staan voor een dilemma. Ze zijn door de provincie Zeeland in een uiterst moeilijk parket gemanoevreerd. De provincie heeft zoals bekend een plan voor de kuststrook ontworpen (uitwerking streekplan), dat zacht gezegd als landbouwonvriendelijk kan worden betiteld. Er is nogal wat uitbreiding van natuur en recreatie voorzien (o.a. bos) ten koste van landbouwgronden. Bovendien heeft de provincie in meerderheid geko zen voor het instrument herinrich ting en niet voor ruilverkaveling, waarom de landbouworganisaties hadden gevraagd. Volgens de pro vincie is ruilverkaveling niet het juiste instrument omdat in dat geval de belangen van de boeren te veel de boventoon gaan voeren. Bij her inrichting zijn de belangen van na tuur, recreatie en landschap blijkbaar veiliger. In de nu vast gestelde uitwerking van het streek plan voor dit gebied is 4.500 ha van de grond bestemd voor landbouw doeleinden en 500 ha voor andere functies. Verkeerd besluit Wat staat de boeren in de kuststrook nu te doen? Meewerken aan de landinrichting of niet? Om die vraag te kunnen beantwoorden waren ca. 150 boeren op uitnodi ging van de drie Westzeeuwsvlaam- se landbouworganisaties naar Oostburg gekomen. 'We hebben de aanvraag voor de ruilverkaveling na mens u ingediend. We willen nu ook namens u op de nieuw ontstane si tuatie reageren aan het adres van de provincie', aldus de heer J. Ra- mondt, die de vergadering leidde. Ramondt - zelf Statenlid voor het CDA - liet er geen twijfel over bestaan dat naar zijn oordeel de pro vincie een verkeerd besluit heeft ge nomen over de kuststrook. 'Er zijn ten opzichte van enkele jaren gele den geen nieuwe argumenten aan gevoerd, die het provinciale besluit van december rechtvaardigen'. Overigens benadrukte Ramondt dat de inhoud van het plan voor het kustgebied belangrijker is dan het instrument, waarmee het uitge voerd wordt. De inspekteur Landinrichting, ir. H. Okma, was in Oostburg aanwezig om 'objectieve voorlichting' te ge ven, zulks uiteraard op basis van het besluit van de Zeeuwse Staten. Uit voerig schetste ir. Okma de verschil len tussen ruilverkaveling (die dus is J. Ramondt afgewezen) en herinrichting. Zijn in formatie was in het algemeen glo baal van aard. Wat concreet de gevolgen zijn van de mogelijke her inrichting voor de kuststrook bleef op een aantal punten enigszins vaag. Mede naar aanleiding van vra gen uit de zaal zei ir. Okma dat, als het tot herinrichting komt, de lan dinrichtingscommissie er naar zal streven onteigeningen tot het uiter ste minimum te beperken. Via rui ling van gronden en door het aankoopbeleid van het BBL zullen onteigeningen niet of nauwelijks no dig zijn. Iemand, die toch onteigend wordt, heeft uiteindelijk zelf de keus tussen compensatie in grond of in geld. Veel vragen waren er ook over het waardeverschil tussen agrari sche en niet-agrarische gronden. Kosten Een belangrijk punt in de overwe ging van de Westzeeuwsvlaamse boeren is verder het kosten- vraagstuk. Worden zij opgezadeld met hogere kosten omdat zij toeval lig in een gebied met een recreatie ve functie zitten en komen zij daardoor in het nadeel ten opzichte van hun 'buren' in andere delen van West Zeeuws-Vlaanderen? Deze be talen een ruilverkavelingsrente van f 20,— per ha of nog lager. Ir. Ok ma kon de boeren op dit punt niet helemaal geruststellen. 'De kuststrook wordt door het provin ciebestuur gezien als een gebied waar dynamiek in zit, waar verande ringen plaatsvinden. Dat betekent dat er iets meer moet gebeuren dan in een puur agrarisch gebied, elders in de provincie. Ik kan geen bedrag noemen, maar het is reëel om reke ning te houden met iets hogere kosten', aldus ir. Okma. Wat gebeurt er als wij onze aan vraag intrekken en niet meewerken aan welke vorm van landinrichting dan ook, zo vroeg één der aanwezi gen. J. Ramondt zei, dat het landin- richtingsprojekt dan voor lange tijd van de baan is. Dat betekent echter niet dat er helemaal niets kan ge beuren. De overheid zou bijvoor beeld bos kunnen aanleggen na onteigening. In dat. geval moet er wél een rechtsgeldige titel zijn voor onteigening, in de vorm van een bestemmingsplan. Uit de discussie bleek voorts dat, als het tot herinrichting komt, de sa menstelling van de landinrichting scommissie van groot belang wordt geacht. Hoeveel agrariërs komen daar in? Die vraag kon niet worden beantwoord. Wel werd vastgesteld, dat het in de commissie niet in de eerste plaats om meerder- of min derheden gaat. De kwaliteit van de argumenten moet de doorslag ge ven. En verder moet een landinrich tingscommissie altijd in unanimiteit beslissen. Men kan dus in de com missie niet om de mening van de landbouw heen, ongeacht hoeveel agrarische leden er in zitten. Voorzitter H.C. van der Maas van de ZLM, die samen met CBTB- voorzitter J. Kodde de vergadering bijwoonde, drukte de aanwezige boeren op het hart heel goed te overwegen welke belangen er op het spel staan. En daarbij ook te denken aan de toekomstige genera tie boeren. 'Ik doe een dringend be roep op alle boeren in de kuststrook om zich over deze zaak uit te spre ken. Als drie Zeeuwse landbouwor ganisaties moeten we ons verzekerd weten van een breed draagvlak in het gebied'. De beslis sende vergadering vindt a.s. dinsda gavond plaats in café De Ploeg. Aanvang 19.30 uur. Tijdens deze besloten bijeenkomst zal bij stem ming worden bepaald of de boeren wel of niet gaan meewerken aan de landinrichting van hun gebied. Nieuwe chef Verwerking Buitenlandse Bloemen Bloemenveiling Westland heeft sinds 1 januari 1991 een nieuwe chef Verwerking Buitenlandse Bloe men in dienst. Mevrouw T.J.M. van Balen (35) heeft de leiding over de algehele logistieke verwerking van importbloemen. Bij deze afdeling werken 60 medewerkers in vaste dienst en 12 uitzendkrachten. Na haar studie tuinbouwplantenteelt aan de Landbouwuniversiteit te Wa- geningen heeft Van Balen zes jaar in Israël gewerkt als bedrijfsleider en als algemeen manager van een coö peratieve nederzetting. Vervolgens heeft ze als voorlichter substraat teelt enkele jaren gewerkt bij de fir ma Grodan. Ir. G.H. Helming plaatsvervangend direkteur Beheer Landbouwgronden Met ingang van 15 januari 1991 is ir. G.H. Helming benoemd tot hoofd van de Hoofdafdeling Verwerving, Beheer en Overdrachten, tevens plaatsvervangend direkteur van de Direktie Beheer Landbouwgronden. De heer Helming studeerde in 1975 af aan de toenmalige Landbouwho geschool in Wageningen (studie richting kuituurtechniek). Op dit moment is hij hoofd van de Hoofd afdeling Rekreatievoorzieningen van de direktie Openluchtrekreatie. Hij vervulde daarvoor onder meer de funktie van hoofd beheer land bouwgronden in de provincies Noord-Holland en Utrecht. Vrouw benoemd in sektorraad Rundvee Klazien Tuten-Valk is benoemd tot lid van de sektorraad Rundveehou derij. Zij vervult de vakature die was ontstaan nadat B.J. Warmelink het voorzitterschap van J.L. Nysingh had overgenomen. Tuten-Valk was al boventallig lid van de sektorraad. Door vrouwen als boventallig lid van de sektorraden te benoemen werd destijds afgezien van het oprichten van een aparte Adviesraad Voorlich ting Agrarische Vrouwen. De CLO's zouden vervolgens proberen om va catures door vrouwen te laten ver vullen. Mevrouw T.J.M. van Balen Nieuwe secretaris AVCB-groep De heer mr. R.A. Visser (36) is be noemd tot secretaris van de Raad van Bestuur van de coöperatie AVCB. De AVCB-groep is opgericht door Avéro Verzekeringen te Leeu warden en Centraal Beheer te Apel doorn, vooruitlopend op de voorgenomen fusie tussen beide concerns. De heer Visser is sedert 1978 in dienst van Avéro Verzeke ringen. Sinds 1987 is hij hoofd Juri dische Zaken. Stafmedewerker bloemenveiling A.C.J. Kester (23) is per 1 januari 1991 begonnen als stafmedewerker bij de afdeling produktvoorlichting van Bloemenveiling Westland. Hij volgt W.A. Nowee (29) op, die in middels werkzaam is als projectma nager bij de afdeling klokzaken. Louis Kester studeert in juni van dit jaar af aan de landbouwuniversiteit te Wageningen. Zijn takenpakket zal onder meer bestaan uit het verzor gen van statistische informatie en het verzamelen en verwerken van marktgegevens over produkten. Hiernaast is hij verantwoordelijk voor de produktcodes. Als projectmanager zal Wim Nowee zich bezig gaan houden met automatiserings- en bouwprojecten rond het veilproces. Het betreft hier een nieuwe functie. Drs. M.L. de Heer nieuwe voorzitter Zuivelbureau Na ruim 15 jaar heeft ir. W.M. Dijkstra de voorzittershamer van Het Nederlands Zuivelbureau over gedragen. Hij is per 1 januari 1991 opgevolgd door drs. M.L. de Heer. Deze werd in het voorjaar van 1990 voorzitter van de Koninklijke Neder landse Zuivelbond na jarenlang se- kretaris van het Landbouwschap geweest te zijn. De heer Dijkstra was sinds december 1975 voorzit ter van het bureau. Benoemingen bij Avéro De heer L.B. Dooper (39) is be noemd tot directeur Concernplan ning van Avéro Verzekeringen te Leeuwarden. Hij zal zich in deze nieuwe functie bezighouden met commercieel strategische planning voor het totale Avéro-concern. De heer Dooper is sinds 1975 in dienst van Avéro Verzekeringen. Zijn laat ste functie was directeur Commer ciële Zaken. De heer E. den Duik (44) is be noemd tot hoofd Systeem Ontwik keling binnen de sector Informatie Systemen en Organisatie (IS&O) van Avéro Verzekeringen te Leeu warden. De heer Den Duik is afkomstig van de NMB-Postbankgroep. Benoemingen Cebeco Zaden Per 1 maart 1991 is ir. G. van Straa- len, commercieel directeur van Ce beco Zaden B.V., benoemd tot directeur van de divisie Uit gangsmateriaal Tuinbouw van Cebeco-Handelsraad. De heer B.P. Genemans, hoofd van de afdeling Export Graszaden van Cebeco Za den, is per gelijke datum benoemd tot opvolger van de heer Van Straa- len als commercieel directeur. De directie van Cebeco Zaden zal per 1 maart 1991 worden gevormd door: ir. C.J. van den Bergh (alge meen directeur), B.P. Genemans (commercieel directeur), ir. R.H. Rei- ling (directeur veredeling) en ir. L.A.J. Slootmaker (adjunct directeur). Met ingang van 1 januari jl. heeft de heer J. van der Veen zijn functie als voorzitter van de Produktschappen voor Groenten en Fruit en voor Sier gewassen aanvaard. De heer Van der Veen volgt ir. J.E.C. Spithoven op die dertien jaar voorzitter van de tuinbouwproduktschappen is geweest. Evenals zijn voorganger is ook de heer Van der Veen afkomstig uit de tuinbouw. In de tweede helft van de jaren zestig gaf hij leiding aan het ouderlijk tuinbouwbedrijf te Mark nesse alwaar vollegrondsgroenten en bloembollen werden geteeld. In de jaren zeventig was de heer Van der Veen tuinbouwsecretaris van de CBTB en van 1981 tot en met mei 1987 voorzitter van de CBTB. Uit dien hoofde was hij in de periode mei 1982 - mei 1984 tevens voorzit ter van het Landbouwschap. Op 1 mei 1987 volgde zijn benoeming tot Direkteur-Generaal Landbouw en Voedselvoorziening van het Ministe rie van Landbouw en Visserij. De af gelopen twee jaar was hij Landbouwraad voor Nederland in de Verenigde Staten te Washington. De heer Van der Veen heeft vele tientallen bestuurlijke functies be- In de vlees- en pluimveevleesin dustrie bestaat voor de toekomst behoefte aan hoger opgeleid perso neel. Nu hebben de meesten lager onderwijs gevolgd met een aantal jaren LBO of een afgeronde oplei ding. Van de direct leidinggevenden wordt in de toekomst een middelba re beroepsopleiding verwacht. Ook stafleden en medewerkers in de on dersteunende diensten zullen over een paar jaar een hogere opleiding moeten hebben. Dit blijkt uit een onderzoek, dat in opdracht van het Produktschap Vee en Vlees en het Produktschap voor J. van der Veen kleed waaronder lid van het presidi um van COPA, lid van het Dagelijks Bestuur van het Landbouwschap, lid van de Sociaal Economische Raad (SER), voorzitter van de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw en lid van het Dagelijks Bestuur van de Nationale Coöperatieve Raad. Pluimvee en Eieren is gehouden naar de opleidingsbehoefte in de vleessector. Op 12, 13, 14, 19, 20, 21 maart 1991 zal in Wageningen de kursus 'Ecologie en toepassingen in land en waterbeheer' worden gehouden. De inschrijftermijn eindigt op 12 fe bruari 1991. Voor inl. tel. 08370-84093.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 6