Pensioen niet afgestemd op arbeidspatroon vrouwen Voor de vrouw Bejaard maar ik voel me nog best rt ismeoeajetziet' Toneelavonden in Oostburg p.j.zuid geluid Agenda onder redaktie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: PJ. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge PJZ Noord-Beveland presenteert PHLO-cursus 'natuurontwikkeling' 21 Pensioenregelingen zijn niet afgestemd op het arbeidspatroon van vrouwen. De vierde EG-richtlijn, die onderscheid in pensioenregelin gen verbiedt, is op 1 januari 1993 in ons land van kracht. Dat geldt echter voor pensioenen die dan ingaan. 'Het zal nog zeker veertig jaar duren, voordat alle pensioenproblemen die veroorzaakt zijn door directe of indirecte discriminatie letterlijk zijn uitgestorven'. Dit zei Jaqueline Biesheuvel-Vermeijden, die als lid van de Emancipatie- raad sprak tijdens een bijeenkomst in Swifterbant. Jaqueline Biesheuvel-Vermeijden sprak op uitnodiging van de Agrari sche Commissie en de Commissie Vrouw van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen over het onderwerp 'Vrouw en Pensioen'. Het ideale pensioen is volgens de spreekster een AOW plus een aan vullend pensioen dat bij elkaar op geteld zeventig procent van het laatste salaris bedraagt. Dat is ech ter alleen te bereiken voor wie veer tig jaar lang full-time werkt voor een aardig salaris. 'Pensioenregelingen sluiten dus beter aan bij het ar beidspatroon van mannen dan van vrouwen. Vrouwen werken vaak in deeltijd, onderbreken hun loopbaan voor de kinderen en hebben een ge middeld laag, soms zelfs dalend sa larisniveau'. Indirecte discriminatie Jaqueline Bieshéuvel sprak in deze gevallen van indirecte discriminatie. 'Zo wordt er bij de pensioenbereke ning een gedeelte van het loon bui ten beschouwing gelaten. We noemen dat de franchise. Dat fran- chisebedrag kan per regeling ver schillen. Meestal is het afgeleid van de WAO en het ligt rond de 28.000 gulden per jaar. Toetreden tot de pensioenregeling is dus pas moge lijk voor wie een inkomen heeft van meer dan 28.000 gulden. Dat is een van de redenen waarom vrouwen geen pensioen op kunnen bouwen'. Volgens de spreekster worden vrou wen soms ook direct gediscrimi neerd door regelingen die gehuwde vrouwen uitsluiten, bepaalde be roepsgroepen, als schoonmaakper soneel uitsluiten, of een hogere toegangsregeling hanteren voor vrouwen. Zelfstandige vrouwen Ze schetst daarom een aantal mo gelijkheden voor aanvullende pensi oenen voor onder andere zelfstandige vrouwen en meewer kende echtgenotes. Deze vrouwen hebben gemeen dat voor hen geen verplichte pensioenregelingen bestaan die het basisinkomen van AOW en AWW aanvullen. Zelfstan dige onderneemsters en mede onderneemsters trekken hun inko men van de winst van hun bedrijf. 'Is het inkomen minder dan 25.000 gulden per jaar, dan is er voor hen geen aanvullende pensioenregeling', aldus de spreekster. 'Bij een inko men van boven de 25.000 kunnen zij een lijfrenteverzekering sluiten of een lijfrente kopen. De belasting helpt hierin een handje mee, want onder bepaalde voorwaarden wordt het geld dat bedoeld is voor de oude dag, in het jaar dat het wordt gespaard niet belast'. Meewerkend Een ander groep zijn de vrouwen die meewerken in het gezinsbedrijf dat veelal op de naam van de echtge noot staat. Volgens de spreekster is dat een relatief grote groep. 'Schat tingen gaan uit van minstens 200.000 meewerkende echtgeno tes. Voor veel van hen is het bedrijf het pensioen. Dat kan een goede pensioenvoorziening zijn zolang het bedrijf goed loopt. Maar vaak blijkt de waarde lager te zijn dan werd verwacht of gehoopt. Een extra re geling is daarom geen overbodige luxe. Niet alleen op naam van de man maar ook op naam van de vrouw. Zij loopt anders grote risico's bij voorbeeld bij scheiding of bij overlijden van haar echtgenoot en wanneer het bedrijf geërfd wordt door de kinderen. Een nabestaan denpensioen ontbreekt ook nogal eens', zegt de spreekster. 'Welis waar hebben zowel de weduwe als de weduwnaar sinds kort recht op een AWW-uitkering, maar het is niet eenvoudig daarmee het bedrijf draaiende te houden, als een van de echtgenoten en dus een arbeids kracht in het bedrijf overlijdt'. Volgens Jaqueline Biesheuvel is het belangrijk dat vrouwen, of ze nou in loondienst zijn qf meewerken op een eigen bedrijf, van zich laten ho ren en ervoor zorgen dat er op tijd een regeling is getroffen voor beide partijen. 'Zeggen dat de pensioenpositie van vrouwen zonder meer slecht is, vind ik te negatief', aldus de spreekster. 'Maar al met al hebben we nog een lange weg te gaan voordat we kun nen zeggen dat vrouwen in Neder land een goede pensioenpositie hebben'. (Uit: Agr. Dagblad) A/s men mij vraagt hoe het met me is, zeg ik er is niets met me mis. Ik voel me lekker, echt waar, zo ge zond a/s een vis. Nou ja, ik heb rheuma, vooral in m'n handen En ik lispel een beetje, dat komt door m'n tanden, En m'n vel zit hier te ruim en daar te strak Maar, geloof me m'n beste, ik ben nog geen wrak. Eens, heel lang geleden, was 'k an ders gezond; Toen sprong ik op rood leren schoentjes in 't rond, Toen zwom ik schaatste en zwaaide aan ringen En liep op m'n handen en meer van die dingen Je zou 't nu niet zeggen; maar 't is echt gebeurd 'k Had een heerlijke jeugd dus waarom gezeurd? Die rood leren schoentjes, die zette ik opzij voor blauwe, meer passend voor toen en voor mijn. Toen werden ze zwart en toen wer den het sloffen, maar ze zitten zalig, een mens moet maar boffen! Mijn jeugd is voorbij, ik ben oud zo je ziet, dus maak ik het me makkelijk, ach waarom niet? Nee werkelijk, 'k heb het nog steeds naar mijn zin, Overdag dut ik wel steeds om de haverklap in, Maar 's nachts hoef ik daarom ook minder te slapen En houd ik me onledig met het tellen van schapen! Soms lees ik een beetje, ik haak of ik brei, en voor ik het weet, is de nacht weer voorbij. Wat zeg je? Op reis gaan? Dat kan ik niet meer, nee maar ik heb wat gezien mens, je hebt geen idee! Redaktie Henk Tegels Op vrijdag 8 en 15 februari en zater dag 9 en 16 februari wordt in het 'Ledeltheater' te Oostburg weef een toneelstuk opgevoerd door de to- fij Het is haast traditie aan het wor den, dat de PJZ Noord-Beveland met een eigen Zeeuwse cabaret avond op de planken komt. Voor het derde achtereenvolgende jaar komen ze met een avondvul lend cabaretprogramma en wel op 1 en 2 februari in het Dorps huis te Wissenkerke. Geen klei nigheid om elk jaar een cabaretprogramma te presente ren en dan nog een eigen op maat geschreven cabaret in het Zeeuws. De Noordbevelandse PJZ beschikt over drie vaste me dewerkers die het cabaret op po ten zetten, dat zijn Kees van Boven en Kees van Damme, respektievelijk uit Wissenkerke en Kortgene, die de teksten schrijven en het hele optreden regisseren. Adrie Kole uit Kloe- tinge is de vaste medewerker die het muzikale deel voor zijn reke ning neemt. Zij doen dit al voor het derde jaar en het belooft weer een knalavond te worden. Grote cabaretavond op 1 en 2 februari Gezien de publieke belangstel ling van vorige jaren denkt het publiek er ook zo over, dus wees er op tijd bij om kaarten te bestellen (op 28 januari, tel. 01108-1643 en 29 januari tel. 01107-1501, alleen nodig voor 1 februari). Nagenoeg dezelfde spelersgroep is nog bij elkaar, één nieuwe speelster is aan de groep toege voegd. Een cabaretavond met een lach en een traan, zo heet dat in artiestentermen. De ama teurartiesten van de PJZ beamen dit en vinden het een prima om schrijving. Veel leuke, dolle dwa ze stukjes, maar oök de serieuze zaken en de aktualiteiten zijn in het programma verwerkt. De he le avond speelt zich af in een dorpscafé, wat deze avond wordt heropend. U als publiek bent als genodigde getuige van deze feestelijke gebeurtenis. Een aaneenschakeling van sketches, liedjes en voorvallen die je kunt verwachten in een dergelijk eta blissement. De medewerkers hebben er weer zin in en ze reke nen uiteraard op uw aanwe zigheid. De cabaretgroep bestaat uit: Kees van Boven (regie en teksten), Kees van Damme (regie en teksten), Adrie Kole (muziek), Connie Klaassen, Janet Kalle- waard (souffleuse), Hanja Schro der, Annelies Steendijk, Kees Steendijk, Emke Sonius (grime), Hanneke Vreke (grime), Hans van Maldegem (belichting), Anja Meulenberg, Rien Remijnse, Wil- mar Wattel, Ko van der Weele, Govert Schroder. De kapsels worden verzorgd door Coiffure 2000 uit Kamper land. De avonden beginnen om 19.30 uur en er is een bal na. neelgroep 'De Plattelanders'. Gespeeld wordt 'Voorzichtig breekbaar', een vrolijk spel in drie bedrijven geschreven door Hans van Wijngaarden. Het is bewerkt door 'De Plattelanders'. De aanvang van deze avonden is 20.00 uur en de kaarten zijn te ver krijgen bij Dhaenens te Oostburg vanaf 24 januari, tel. 01170-52532. De spelers zijn: Cees Verhage, Koos Dieleman-Dees, Tonny Rijnberg, Bram Luteyn, Erna de Smet, Frans Haak, Betsie Brakman-Babijn, Suzie Dekker-Moelaart, Ivo van den Kerckhove, Roelie Risseeuw-Troost. De regie is in handen van Frans Haak en Tonny Rijnberg en de souf fleuse is Hanny Rijnberg-Buyze. De PHLO-cursussen 'Natuurontwik keling' zullen in Wageningen wor den gehouden op de volgende data: cursus I op 13,14, 27 en 28 maart 1991; cursus II op 9, 10, 16 en 17 april 1991; cursus III op 7, 8, 14 en 15 mei 1991. De cursus is bestemd voor mensen, werkzaam op tenminste hbo- niveau, die betrokken zijn bij landin richting en ontwikkelingsbeheer. Voor inl. tel. 08370-84093. En dat houd ik vast, dat kan nie mand me ontstelen En zou ik me ooit van m'n leven vervelen, dan denk ik aan wat ik heb meege maakt, toen En ben dan zo dankbaar dat ik dat kon doen. 'k Haal m'n boodschappen zelf, ook al heb ik geen zin. Ik beweeg me behoedzaam de su permarkt in, laad m'n wagentje vol en draai dan omslachtig (m'n beurs en m'n breekbare botten indachtig) met m'n net en m'n tassen (een hek sentoer hoor!) Op steunzolen-voeten de draaideu ren door. Naar bed ga ik zo om een uur of half elf, (daarvoor heeft geen enkele zin, zeg nou zelf) Dan gaat m'n gebit in een kommetje water, Mijn gehoorapparaat in het Zaadje en later m'n bril op het nachtkastje, dan denk ik na: 'Wat moet er, o menslief, nog meer in die la'? Maar 's morgens doe ik alles weer op en weer aan, zodat ik compleet voor de melkboer kan staan. Dan neem ik m'n flesje, m'n half pakje boter, - (voor m'n gevoel worden ze elke dag groter!) en, als-ie dat heeft, nog een gevulde koek Misschien, je weet nooit, krijg ik straks wel bezoek Sanne van Havelte Afd. Langstraat 25 januari: 'De Ronde van Biervliet'; een ont spannende en leuke avond over het gebruik van alcohol. Plaats: Cosy Corner in Sprang-Capelle. Aanvang: 20.30 uur. Kosten: leden gratis, niet-leden f 7,50. 8 februari: Ledenvergadering. Plaats: Zidewin- de. Aanvang: 20.00 uur. Afd. West Zeeuws-Vlaanderen 1 februari: Toneel en Balavond met de klucht 'de Deuk'. Plaats: zaal 'Wijffels' te Schoondijke. Aanvang: 19.45 uur. Zaal open om 19.15 uur. Toegang: leden f 2,50, niet-leden f 5,—. Afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen 25 januari: Gezinsavond met de ZLM-Axel. Aanvang: 20.00 uur. 15 februari: ledenvergadering. 29 maart: wintersport. Afd. Schouwen-Duiveland 1 februari: Ledenvergadering met na afloop 'avondbrunch'. Plaats: Hotel v.d. Weyden te Noordgouwe. Aanvang: 19.30 uur. Afd. 's Heer Abtskerke/Nisse 22 februari: in 's Heer Abtskerke en 23 februari in Nisse. Grote Avond. Aanvang: 19.30 uur. Afd. Walcheren 15 februari: Jaarvergadering en fondue.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 21