Tuinbouwklanken Met de sla de winter door Chrysanten kleuren je dag, zomer en winter De snoei en de afzet Bewaarproblemen in luchtkoeling Beslissing niet gemakkelijker 19 De oogst van de kropsla in de kas sen op THOLEN is nog steeds in volle gang. Om heel de winter zon der gebreken door te komen met een gewas als sla valt niet mee. Het ligt zo gevoelig dat op onze gronden een keer te weinig of te veel berege nen al funest kan zijn. Na het planten in het najaar pro beert men in korte tijd de sla vol doende water te geven zodat men zeker tijdens de moeilijke periode rond de kerstdagen grote sla niet meer hoeft te beregenen, vanwege het voorkómen van o.a. smet, gla zigheid en het wit. Men moet dus in het begin van de teelt al in kunnen schatten wat de waterbehoefte is tot het einde van de teelt. De hoe veelheid water hangt dan van ver schillende factoren af en of de grond waarop men plant droog of nat is. Wanneer het tijdens de teelt te nat is dan is de kans op o.a. glazigheid en wit groot, en te droog geeft een groot risico op rand. Te droog duurt dikwijls in die periode zonder vorst maar een moment tijdens een zon nige dag, wat echter wel funest kan zijn. Te nat blijft op onze gronden er dikwijls heel de teelt in zitten. Met stoken en luchten wordt geprobeerd kwalen te voorkomen maar wan neer het weer zoals zo vaak in de herfst en winter niet meewerkt redt men het ook hier niet altijd mee. Geen enkele tuinder zou hier zo door verrast worden wanneer de gevoeligheid voor diverse kwalen niet zo rasgebonden zou zijn. Door dat de laatste jaren steeds vele nieuwe rassen worden uitgeplant - vanwege de valse meeldauw pro blemen - komen tijdens de teelt bij diverse rassen, ondanks dat ze be proefd zijn, goede maar ook minder goede eigenschappen voor de dag. Bij een exportprodukt als sla kunnen deze fataal zijn, want sla met gebre ken brengt meestal weinig op. Hopelijk dat de wisseling van rassen wat stabiliseert. De prijzen rond de kerstdagen en nieuwjaar waren goed tot zeer goed, waarna een for se daling weer liet zien dat men ook hier weinig van op aan kan. De zwaardere sla vanaf 23 kg per 100 krop worden de laatste jaren dik wijls toch het best betaald zodat er over het algemeen niet zo dik meer wordt geplant. De zeer zware sla van 30 kg en op breekt hier in Ne derland nog niet erg door, terwijl de Belgen al jaren hier schijnbaar een goede markt voor hebben ge vonden. Hopelijk kunnen ook wij in de ko mende jaren met het sterk geslon ken aantal van slatelers onze concurrentiepositie behouden. On danks de vele haken en ogen en wisselvalligheden kan het immers toch nog een rendabele teelt zijn voor de heteluchtbedrijven. De fruittelers op de BEVELANDEN zijn volop bezig met de snoeiwerk- zaamheden. De snoei, een belangrij ke teeltmaatregel om in het komende seizoen kwaliteitsfruit te kunnen oogsten. De snoeiperiode vergt op de meeste bedrijven aan zienlijk meer arbeidsuren dan een tiental jaren geleden. De oorzaak hiervan ligt niet in het aantal snoeiu- ren per ha, maar doodeenvoudig omdat de bedrijven aanzienlijk gro ter geworden zijn. Ook de afzet vraagt meer tijd, velen in ons gebied verzorgen deze afzet zelf en bij een toename van het aan tal geteelde kg zal wekelijks een aantal uren besteed moeten worden in de sorteerloods. Hierdoor wordt het aantal uren wat iedere week kan worden besteed aan de snoei steeds minder. Het snoeiseizoen is ook een piekperiode geworden in de teelt van appels en peren. Er zijn bepaalde theorieën over de af zet van de oogst voor een fruitteelt- bedrijf. Eén daarvan is meer kilogrammen fruit telen en de afzet overlaten aan derden, zodat je als fruitteler meer tijd overhoudt voor de teelt op zich. Daar is geen speld tussen te krijgen. Voor een gemid deld fruitteeltbedrijf zal de sortering 1 a 2 dagen per week aan tijd kosten. Deze tijd kan men dan niet besteden om meer kilo's te telen. Hier staat tegenover het sorteren van je eigen fruit, het veiling klaar maken, proberen een zo hoog mo gelijke kwaliteit aan de handel aan te bieden, waardoor ook een hogere kg-prijs wordt beloofd. Een financië le vergelijking voor een teler die al tijd op het hout verkoopt met een zelfsorteerder is heel moeilijk. Van één ding ben ik overtuigd, wanneer we met z'n allen op het hout ver kochten zag het er slecht uit. Wanneer je een produkt zo lang mo gelijk in eigen hand houdt, bewaar je de zeggenschap over dat produkt. Ook de verkoop via de veiling heeft een grotere controle van je produkt voor ogen, want de veiling heeft als doel een zo hoog mogelijke prijs voor je appels en peren te ver krijgen. Ook bij het veilingsysteem zijn min der positieve punten op te noemen, maar die kunnen wij helpen verbete ren omdat wij zelf lid zijn van de coöperatie. Op de vergaderingen kan ieder lid zijn stem laten horen om interne zaken te helpen verbete ren, een hulpmiddel waarvan wei eens te weinig gebruik wordt gemaakt. De veiling is ook een hulpmiddel om de grootwinkelbedrijven niet altijd hun zin te geven. Aan de consu ment willen deze concerns graag vertellen dat zij de schoonste en goedkoopste produkten leveren, maar dat kan alleen verwezenlijkt worden als zij de telers van die pro dukten hun wil op kunnen leggen. Laten wij proberen het fruitteeltbe drijf binnen de vrije beroepen te houden. Naast veel groenteteelt, onder glas of in de vollegrond, is er ook nogal wat bloemen- en potplantenteelt in de BARONIE. Een van die bloemen teelten is de teelt van chrysanten. Het tot nu toe meest gangbare ras was Cassa. Langzaam maar zeker worden ook nieuwe rassen geteeld, waarvan Mondial er een is. De kleurvariatie is vrij groot in de chry santenteelt. Chrysantenteelt is doorgaans een jaarrondteelt, d.w.z. dat er praktisch elke week geplant en geoogst wordt. De planten wor den meest bij een vermeerderings- bedrijf aangekocht. Voordat men kan gaan planten wordt de grond machinaal gespit. Hierna worden verwarmingsslangen uitgelegd en hierover komt het gaas te liggen. Dit gaas wordt gebruikt als steunmateriaal. De maasbreedte van het gaas is 12,5 cm. Er liggen 11 mazen naast elkaar. Deze breed te en de lengte van de kas daarbij noemt men een bed. Per week wordt dus een aantal bedden geplant. De nieuwe plantjes worden in de mazen uitgeplant. In de zomer wordt dicht op elkaar geplant, maar voor de winteroogst plant men ver der uit elkaar. Er wordt dan over het bed verdeeld een aantal mazen overgeslagen. Dit gebeurt om uni formiteit in het gewas te krijgen. De temperatuur in de kas is vrijwel het hele jaar constant, dagtempera tuur 17°C en nachttemperatuur 18°C. De eerste week na het plan ten wordt de onderwarmte soms weggelaten. Dit om te voorkomen dat het plantje te hard van start gaat, en daardoor te zwak wordt. Na het planten vraagt het gewas de eerste weken weinig gewasverzor ging. Het gaas moet wel regelmatig worden opgehaald. Wanneer de eer ste knop (hoofdknop) duidelijk zichtbaar is (in de winterperiode bij een hoogte van 50-60 cm, in de zomer 70 a 80 cm) wordt deze met de hand verwijderd. Direkt na het planten begint men al te belichten. Zou men dit niet doen, Chrysanten zijn het hele jaar door te koop dan worden de knoppen te vroeg aangelegd en kan het gewas niet uitgroeien. De chrysant bloeit nl. bij lange nachten en korte dagen. Men verkort dus de nacht door belich ting. Omgekeerd in de zomer moet men, om tot bloei te komen, ver duisteren. Dit verduisteren gebeurt d.m.v. schermen. Men kan zich voorstellen dat in een kas waar elke week geplant en geoogst wordt, waar dus alle stadia van de groei Een groot aantal bedrijven in WEST BRABANT met winterpeen en knol selderij op de luchtkoeling zit in de problemen. Door het warme weer van afgelopen najaar kon niet de ge wenste temperatuur bereikt wor den. Ook tijdens het rooien was het in de meeste gevallen te warm. Het produkt gaat nu snel in kwaliteit achteruit, als gevolg van rottings verschijnselen. Vooral die partijen die besmet zijn met rattekeutelziek- te. De sclerotiën van deze schimmel die met de aanklevende grond naar binnen gaat, ontwikkelen zich bij hogere temperaturen. Normaal gesproken is knolselderij op de luchtkoeling tot maart goed houdbaar. Nu zijn er weinig partijen meer die zonder aanmerkingen eind januari halen. Het gevolg hiervan is veel aanbod met daarbij een lage prijs, 15 cent per kg. Voor dit bedrag moet het produkt industrieklaar zijn dus schoongemaakt en vrij van stukken, grond en wortels op auto geleverd. Van die 15 cent gaat dan al gauw 2 cent af voor de sorte- ringskosten. Naar de praktijk toe vertaald een flinke verliespost onder de kolom knolselderij. Knolselderij in de mechanische koe ling geeft tot nu toe nog weinig pro blemen. Door deze onverwachte ontwikkeling kan straks de prijs mis schien wat gaan oplopen. Bewaarproblemen zijn er ook bij de winterpeen. Waar de peen aange tast is door rattekeutel is snel verko pen de enige oplossing. Ondanks een hoog aanbod blijft de prijs rond 12 cent schommelen. Een paar te lers zagen hun partij dagelijks slin ken. Door snel zaken doen en met een groot aantal mensen aan de sorteerband staan kon de schade beperkt blijven. Over de kilogramop brengst deed men tijdens het rooi- seizoen nogal lyrisch. Opbrengsten van tegen de 100 ton zouden toen normaal zijn. Nu op een aantal plaatsen de peen geruimd is moet de al te voorbarige schatting toch worden bijgesteld. Telers die met het ras karotan op de eindafreke ning 50 ton halen hebben het goed gedaan. Winterpeen zal een van de volle- 1 1 l'V grondstuinbouwgewassen zijn waarvan het areaal dit jaar zal stij gen. Verschillende akkerbouwers hebben al een kontrakt afgesloten. De prijzen variëren van 7 tot 9 cent al naar gelang de voorwaarden. Geen geld om over naar huis te schrijven dus. Enkelen kiezen voor winterpeen omdat bij eventuele pro blemen bij de afzet het produkt al tijd nog in de veehouderijsector kan worden afgezet. PHLO-kursus gesloten bedrijfssystemen in de tuinbouw Op 14, 20 en 26 maart 1991 zal in Delft de PHLO-kursus 'Gesloten be drijfssystemen in de tuinbouw' wor den gehouden. Voor inl. tel. 08370-84093. aanwezig zijn, het een enorm karwei voor de ondernemer is om precies aan te geven wanneer verlicht en wanneer verduisterd moet worden. Hoe ieder bed behandeld moet wor den, rekening houdend met het bed wat ernaast ligt. Deze waarnemin gen kan men ook niet in een com puter vastleggen, het blijft menselijke waarneming. Hier gaat dan ook verschrikkelijk veel tijd in zitten. De gewasbescherming wordt uitge voerd met behulp van een spuitro- bot. Men probeert zo effektief mogelijk te spuiten. In enkele jaren tijd is men al 50% in kg middelen gaan besparen. Ongeveer 8,5 week na de eerst kno- paanleg kan men gaan oogsten. Dit oogsten gebeurt met een transport band. Deze brengt de bloemen naar de middenpad, waar ze worden in- gehoesd. Daarna verpakt men ze in kartonnen dozen. De teler geeft aan in welke gewichtsklasse de chry santen vallen. De grootste chrysan tenveilingen zijn wel veiling Berkel en de Aalsmeerse bloemenveiling. De veiling kontroleert eigenlijk alleen maar of de aangegeven gewichts klasse klopt. Heel veel chrysanten gaan weg voor export. Dit was dus maar een klein onder deel van de totale bloemen- en pot plantenteelt in de Baronie. Het areaal breidt steeds meer uit en de toekomstverwachtingen zijn aller minst somber. Zeker in deze, toch wat sombere tijden, doet de bloe- menslogan goed: bloemen kleuren je dag. Bij het schrijven van dit stukje is het moeilijk mijn gedachten daarbij te be palen. We zitten toch midden in de zgn. golfcrisis en de verschrikkingen voor de bewoners van de betrokken landen zijn, daarbij vergeleken, zoda nig dat onze dagelijkse zorgen van geen betekenis lijken te zijn. De minister-president van Israël raadde zijn landgenoten, aan toch gewoon aan het werk te gaan voor zover als dit mogelijk is en dat zal voor ons ook het beste zijn. De afgelopen weken hebben we in ALTENA-BIESBOSCH te maken ge had met lichte vorst. Het was plezierig weer om te snoei en en daar is best gebruik van ge maakt. Jonagold en Rode Goudreinette zijn als gevolg van de geringe vruchtdracht sterk ge groeid. Het is niet gemakkelijk van deze bomen een mooie boomvorm terug te krijgen. Veel fruitkwekers in deze streek wa ren gewend het fruit "op het hout" in de kist geleverd te verkopen. Het transport naar de veiling, te huren koelruimte, sorteren en verdere af zetkosten drukken heel sterk op de meerprijs die de fruitpachter moet ontvangen. Bij een hoge prijsvor ming zoals dit jaar bij de peren is dit geen bezwaar. Bij een aantal appel rassen ligt dit toch wel anders. Veiling Geldermalsen bood haar le den de mogelijkheid koelkontrakten af te sluiten i.v.m. nieuwe bouw plannen. Er werd besloten voor 7 miljoen kg ULO bewaarruimte bij te bouwen. Met de aanschaf van het nodige fust hiervoor vergt dit een in vestering van 15 miljoen gulden. Mede door de vrij hoge rentestand resulteert dit in jaarlijkse kosten van 30 cent per kg. Om bewaar- en afzetkosten te beperken zou men kunnen overwegen een en ander in eigen beheer uit te voeren. Dit is een projekt waarin naast de nodige investeringen, ook een stuk organi satie en arbeid gaat zitten. Wanneer je in het ZLM-blad van de afgelopen week leest dat volgens de direkteur van de DLV de heer Tacken bewaren op het eigen bedrijf een luxe is die je je eigenlijk niet meer kunt permitteren maakt het de te maken beslissing niet gemakke lijker.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 19