Ooipremie aanvragen voor twee jaren tegelijk Uitstekend jaar voor kuikenmesters Kwaliteitscontrole in vleeskalversector Kleine varkensbedrijven zullen het niet redden Gezamenlijk jaarverslag PR en regionale onderzoekcentra Geheimzinnige varkensziekte j/ 1 1 /LJmMM] 1 111 Nieuwsbrief naar circa 25.000 schapenhouders Vt/tsliUU UGrilj 17 De jaarlijkse ooipremie kan weer worden aangevraagd. Binnenkort verstuurt het Ministerie van Land bouw de aanvraagformulieren aan de schapenhouders. De periode waarin de aanvraag bij de districts bureauhouder kan worden ingele verd loopt van vrijdag 15 februari tot en met donderdag 14 maart. Het is dit jaar twee maanden later dan gebruikelijk dat de jaarlijkse ooi premie worden aangevraagd. De aanvraag geldt deze keer voor twee premies tegelijk: die van 1990 en die van 1991. Dit komt omdat de aanvraag voor 1991 naar voren is gehaald. Het premiebedrag van 1990 is voorlopig geschat op 62 gulden en wordt waarschijnlijk aan het eind van de zomer uitbetaald. Van het premiebedrag van 1991 is nog geen schatting bekend. 100 dagen aanhouden Een bekende voorwaarde voor het krijgen van premie is dat de eige naar de ooien gedurende een daar voor vastgestelde 100-dagen periode aanhoudt. De 100-dagen periode begint direct na de laatste dag waarop de aanvragen kunnen worden ingediend. Het gaat dus om de periode 15 maart tot en met 22 juni. Verplaatsingsformulier Voor het eerst moet op het aan vraagformulier worden ingevuld waar de ooien tijdens de 100-dagen aanhoudperiode zullen worden ge houden. Dat kan op het eigen bedrijf zijn, of elders. In het geval van een andere locatie dan het eigen bedrijf, moet bij het aanvraagformulier een ingevuld en ondertekend verplaat singsformulier worden opgestuurd of ingeleverd. Op het verplaatsings formulier moet naast de handteke ning van de schapenhouder dan ook die van de eigenaar van het weiland of gebouw staan waarheen de ooi en zijn verplaatst. Vooraf locatie opgeven Als tijdens de 100-dagen aanhoud periode de ooien worden verweid of verplaatst naar een plek die niet bij het eigen bedrijf hoort, moet ook weer het welbekende verplaatsings- naamde 'zware lammeren' zijn. De Brusselse definitie van een zwaar lam is: een lam dat geduren de 45 dagen is gemest en een le vend gewicht heeft van tenminste 25 kg. Formulier melkschapenhouders Voor degene die schapemelk of - kaas verkoopt, is het belangrijk om in de week 24 t/m 31 januari a.s. een speciaal formulier bij de dis trictsbureauhouder in te leveren. Op dit formulier kan worden ingevuld dat men in aanmerking wil komen voor de 100% premie. Als de ooien binnen de "100-dagen-periode" worden verplaatst naar een plaats buiten het bedrijf moet vooraf een verplaatsingsformulier worden ingevuld en opgestuurd. formulier worden ingevuld, onderte kend en opgestuurd. Dat formulier moet de dag van het verweiden of verplaatsen op het bureau van de Districts Bureauhouder (DBH) liggen. Dit betekent in de praktijk bijvoor beeld dat wanneer men van plan is in het weekend te gaan verweiden, het formulier vrijdags al bij de DBH moet zijn. Tot nu toe was het nog voldoende als het formulier binnen 10 dagen na het verplaatsen was in geleverd. Om problemen te voorko men, is het erg belangrijk om goed op deze nieuwe eis te letten. Minimaal 10 en maximaal 500 ooien Net als afgelopen jaren geldt, dat men minimaal 10 ooien moet heb ben om de premie te kunnen aan vragen. De definitie van wat bij deze regeling onder een ooi wordt ver staan is niet gewijzigd. In aanmer king komen schapen die minstens een keer gelamd hebben. Eenjarige schapen mogen worden meegeteld als ze zichtbaar drachtig zijn. Per aanvrager, die trouwens ook ei genaar van de ooien moet zijn, geldt een maximum van 500 stuks. Al leen als het bedrijf in een zoge naamd probleemgebied ligt, geldt een maximum van 1000. De pro bleemgebieden zijn door Brussel als zodanig vastgesteld. Een voorbeeld hiervan is het natuurgebied de Weerribben. Melkschapenhouders Voor schapenhouders die schape melk of schapekaas verkopen, geldt voor het eerst een aparte regeling. Het argument is, dat deze mensen een deel van hun inkomen uit de melkproduktie halen, heeft Brussel bepaald, dat ze in beginsel slechts in aanmerking komen voor 70% van het gewone premiebedrag. In Brusselse termen gaat het hier om zogenaamde 'producenten van lich te lammeren'. Om nu toch voor de volle 100% premie in aanmerking te komen, moeten deze schapenhouders aan tonen, dat hun lammeren zoge- De komende dagen zullen circa 25.000 schapenhouders in ons land door middel van een nieuwsbrief worden geïnfor meerd over de gewijzigde voor waarden om in aanmerking te komen voor de ooipremie. Scha penhouders, die op 24 januari geen nieuwsbrief hebben ont vangen kunnen zich wenden tot de districtsbureauhouder om als nog in het bezit te komen van de nieuwsbrief. Het arbeidsinkomen voor kuiken- mesters in de periode mei 1990 tot april 1991 is door het LEI becijferd op ongeveer f 200 per 1000 kg af geleverd gewicht. Daarmee is het beste resultaat van de afgelopen vijf jaar behaald. Bij de berekening gaat het LEI er van uit dat 1 VAK (vaste arbeidskracht) 60.000 kuikens kan verzorgen. Bij een aflevergewicht van 1,8 kg per kuiken en 6 ronden per jaar leidt dit tot een produktie van ongeveer 650 Praktijkonderzoek 1990 is het geza menlijk jaarverslag van het Proefsta tion voor de Rundveehouderij, Schapenhouderij en Paardenhoude- rij (PR) en de Regionale Onderzoek centra (ROC's). In het verslag wordt een overzicht gegeven van het prak- Vooralsnog in hoofdzaak op ver- meerderingsbedrijven is in de deelstaat Nordrhein-Westfalen een geheimzinnige varkensziekte uitge broken, waarvan verwacht wordt dat deze ook naar Nederland zou kunnen doorsijpelen. De ziekte ma nifesteert zich in hoofdzaak bij de biggen. Ook op gesloten bedrijven komt de ziekte voor. Volgens de Veterinaire Dienst in Coesfeld zijn reeds 150 bedrijven besmet verklaard, voornamelijk in de omgeving van Coesfeld. Een uit breiding in de richting naar het noor den van de deelstaat Nedersaksen lijkt reeds het geval te zijn. Gesug gereerd is dat vooral ratten en mui zen de ziekte kunnen overbrengen. Voor zover thans bekend is de aard van de ziekte niet voldoende bekend om andere dan normale tegenmaat regelen te nemen. De Gezond heidsdienst Gelderland staat op scherp. De onbekende ziekte werd kort voor eind 1990 geconstateerd. tijkonderzoek in het afgelopen jaar. Het verslag is vanaf heden verkrijg baar bij het PR te Lelystad. In het Ten geleide valt te lezen dat het PR een contract heeft afgeslo ten met het praktijkonderzoek in Ke nia. Gedurende vier jaar zal het PR op materieel en personeel gebied ondersteuning bieden. De adjunct- direkteur, A. Osinga, heeft de lei ding van dit project en is naar Kenia vertrokken. De nieuwe kalverstal voor groepshuisvesting is in gebruik genomen na de opening door de voorzitter van het Landbouwschap, de heer J.W.E.M. Mares. Dit jaar be zochten ruim 50.000 bezoekers de Waiboerhoeve en de ROC's. Dan volgt een korte terugblik over het onderzoek op de verschillende afdelingen van het PR (Veehouderij, Weidebouw, Melkwinning en Syn these). Daarna volgen artikelen over activiteiten op het gebied van (bui tenlandse) ondrzoeksprojecten en ontwikkelingssamenwerking. Ver volgens passeren de jaaroverzichten van de Waiboerhoeve en de ROC's afzonderlijk de revue. Het jaar verslag eindigt met een overzicht van buitenlandse reizen, publicaties, inleidingen en bestuurlijke activitei ten. Tevens staat er een fotografisch verslag in van de sloop en de bouw van het nieuwe kantorencomplex. Belangstellenden kunnen het jaar verslag bestellen door overmaking van f 12,50 op postbanknr. 2307421 van Proefstation PR te Le lystad, met vermelding van: Jaar verslag 1990. Er komt een onafhankelijk kwaliteits controlesysteem voor de vleeskal versector. Daartoe is de Stichting Kwaliteitsgarantie Vleeskalveren op gericht. Die gaat controles uitvoe ren in alle schakels van de produktiekolom (veevoeder, meste- rij, veehandel, slachterij). In de stichting werken samen de kalver- melkindustrie, de vleeskalverhoude- rij, de veehandel, de kalverslachterijen, het Produktschap Vee en Vlees, het Produktschap voor Veevoeder en twee ministeries. De beide produktschappen zullen de nieuwe stichting belasten met de kwaliteitscontroles. In de praktijk betekent dit controle van voeder, urine van kalveren en administratie, alsmede visuele beoordeling. Hieruit kan duidelijkheid ontstaan over het eventuele gebruik van verboden groei-bevorderende stoffen. Het Produktschap voor Veevoeder stel de daartoe reeds de Verordening VVR/Kwaliteitscontrole vleeskalver sector 1990 vast. Het Produktschap Vee en Vlees neemt binnenkort een overeenkomstige regeling aan. Met het controlesysteem zet deze sector een eerste stap op weg naar de ge wenste uiteindelijke kwaliteitsgaran tieregeling voor alle kalfsvleesprodukten uit de sector. De Stichting Kwaliteitsgarantie Vleeskalveren werd eind december opgericht. Deze maand wordt een manager aangesteld. Deze wordt belast met de uitwerking van het controlesysteem. De verwachting is dat het kwaliteitscontrolesysteem in het voorjaar operationeel kan zijn. ton levend gewicht. Het arbeidsin komen over het seizoen 1990/91 laat zich dan becijferen op ongeveer f 130.000,—. De goede resultaten zijn veroorzaakt door een stijging van de producentenprijs van f 1,80 in 1989 tot f 1,85 in 1990, prijzen excl. BTW, alsmede door een daling van de voerprijs met bijna 10%. Leghebben Het LEI heeft de arbeidsopbrengst van leghennenhouders voor 1990/91 voorlopig becijferd op f 4,00 per hen, vergeleken met f 3,00 in 1989/90. Het LEI gaat er van uit dat 1 VAK (vaste arbeids kracht) 30.000 leghennen kan ver zorgen. Dat zou dat in 1990/91 neerkomen op een arbeidsinkomen van ca. f 120.000,—. De dalende voerprijzen en goede opbrengstprij- zen mogelijk gemaakt door een sta biele produktie en een redelijke spreiding over de diverse export markten hebben dit mogelijk ge maakt. In de afgelopen vijf jaar was alleen het seizoen 1988/89 niet kostendekkend. In zijn nota over de Nederlandse var- kenssektor tot de eeuwwisseling stelt het Produktschap Vee en Vlees dat in het jaar 2000 van de 30.400 bedrijven met varkens in 1989 nog ongeveer 11.000 over zijn. Dat bete kent bij een gelijkblijvende of nage noeg gelijkblijvende omvang van de varkensstapel dat de kleinere bedrij ven zullen gaan verdwijnen. Nu doet de vraag zich voor wat zijn kleinere bedrijven. Dit punt werd aangeroerd door de heer Chr. Gisbergen in zijn 'antwoord' op de nieuwjaarsrede van voorzitter Tazelaar van het Pro duktschap. Gisbergen stelde met nadruk dat èn de CLO's èn het Landbouwschap voorstander zijn van handhaving van het gezinsbedrijf en stelde daar bij de vraag wat onder een kleiner bedrijf dat dient te verdwijnen te verstaan is. Hij zag zeer wel goede mogelijkheden voor varkensbedrij ven in samenhang met andere pro duktie. Het voordeel van dit soort bedrijven, dat over grond beschikt is, dat zij de f 9 per m3 voor mestafvoer niet behoeven te beta len, omdat zij de mest over hun ei gen land kunnen uitrijden. Gisbergen wees ook de onverbidde lijke eis naar de gesloten bedrijven af. Hij was van mening dat dit niet te absoluut gesteld dient te worden. Hij toonde zich voorstander van een sluitend l(dentificatie) en Registra tiesysteem in het belang van de ge hele sektor.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 17