'Groei te danken aan kwaliteit en betrouwbaarheid' Uitslag kerstpuzzel en kleurplaat Kort Agrarisch Onderwijs op het AOC Accountantskantoor Schouwen-Duiveland in nieuw kantoor Sla in potjes llllllflllli 13 Accountantskantoor Schouwen-Duiveland is sinds een kleine twee maanden gehuisvest in een nieuw en fraai ogend gebouw aan het Haringvlietplein in Zierikzee. De overgang naar het nieuwe pand be tekende een grote stap vooruit voor dit gestaag groeiende kantoor, dat in de loop der jaren op Schouwen-Duiveland een goede naam heeft opgebouwd. Een groot aantal cliënten en relaties hebben de nieuwe huisvesting tijdens de open dag op 13 december j.l. be zichtigd. Accountantskantoor Schouwen- Duiveland is voortgekomen uit de landbouw. Het werd in 1975 opge richt door de CBTB West Nederland, de ZLM en de Hollandse Mij., welke laatste organisatie al vrij snel af haakte. CBTB en ZLM zetten de onderne ming gezamenlijk op en gingen van start in een pand aan de Nieuwe Bu- gerdstraat in Zierikzee. Eind 1979 verhuisde men naar de Oude Haven 50. In 1985 werd in Renesse een nevenvestiging geopend. Daar wer ken inmiddels zes mensen en ook in Zierikzee bleef de groei er in zitten, zodat moest worden uitgekeken naar een nieuw kantoorgebouw. Dat werd tenslotte gevonden op het bedrijventerrein in Zierikzee, aan het Haringvlietplein. Het daar gebouw de bedrijfspand is vrijwel identiek" aan dat van de vestiging Bergen op Zoom van de Accountantsunie ZLM, welk kantoor begin mei 1990 in gebruik werd genomen. Produktie-uren Direkteur van het Accountantskan toor Schouwen-Duiveland is sinds bijna acht jaar de heer A. de Ruiter, accountant-administratieconsulent. Onder zijn leiding is het kantoor flink uitgegroeid en het dienstenpakket verbreed. Illustratief is dat het aan tal produktie-uren van 18.000 in 1981 is gestegen tot 35.000 nu, bij na een verdubbeling dus. Hoe ver klaart de heer De Ruiter dit succes? 'Het komt in ieder geval niet door agressieve reclamecampagnes, want die zijn in de accountantswe reld niet toegestaan. Pas sinds kort mogen we iets meer doen aan het profileren van onze aktiviteiten. Nee, ik kan maar één reden voor onze on stuimige groei bedenken: kwaliteit. In ons vak is het zo dat je goed en betrouwbaar werk moet afleveren. Dan komen de cliënten van zelf. Vooral in een gebied als Schouwen- Duiveland, waar men elkaar nog kent, weet men van ons dat wij goed werk leveren. Daar staat te genover dat je geen fouten mag ma ken. Want ook dat wordt je lang nagedragen'. In de groeiende omzet van Accoun tantskantoor Schouwen-Duiveland wordt het aandeel van de agrariërs steeds kleiner. Boeren en tuinders maken op dit moment 50% van het cliëntenbestand uit en dragen 35% in de omzet bij. De rest komt van het midden- en kleinbedrijf, waar Accountantskantoor Schouwen- Duiveland inmiddels een sterke po sitie heeft opgebouwd. Deskundigheid en cliëntgerichtheid staan hoog in het vaandel van Ac countantskantoor Schouwen- Duiveland, dat daarmee niet achter blijft bij de andere vestigingen van Accountantsunie ZLM. Direkteur De Ruiter: 'de tijd dat we over boek- houdbureaus spraken is definitief voorbij. Het maken van jaarstukken en fiscale aangiftes blijft natuurlijk een belangrijk onderdeel van ons werk en vormt in veel gevallen de basis voor een aantal extra diensten die wij onze cliënten bieden. Dat is Het nieuwe kantoor van de Accountantsunie ZLM in Zierikzee (foto Anton Dingemanse) het voordeel van een accountants bureau boven een administratiekan toor. Wij kunnen door onze kennis gebaseerd op langjarige studie, een compleet en kwalitatief hoogwaar dig pakket aanbieden. Daarmee staan onze cliënten ook sterker bij de banken'. Adviezen Op administratief gebied adviseert en begeleidt het accountantskan toor bij het opzetten van een doel matige administratie. Het administratief verwerken van de ge gevens tot jaarstukken en belastin gaangiftes gebeurt volledig geautomatiseerd. Onder andere is een compleet kantoornetwerk geïnstalleerd. Het accountantskan toor volstaat hier echter niet mee. Het geeftri;tevens fiscaal-juridische adviezen over bijvoorbeeld samen werkingsvormen, familierechtelijke kwesties, etc., het adviseert over bedrijfsvoering en het verleent hulp en bijstand bij het opzetten van ad ministratieve automatisering. Kort om, een breed scala van diensten wordt vanuit de vestigingen in Zie rikzee en Renesse aan de Schouw- se ondernemers aangeboden. Direkteur De Ruiter noemt behalve kwaliteit ook. kennis van de regiona le omstandigheden een belangrijke factor. 'Schouwen-Duiveland telt niet meer dan 28.000 inwoners. Maar in een groot deel van het jaar zijn dat er ettelijke tienduizenden meer. Een 'neutraal' adviesbureau zal hiermee wellicht minder reke ning houden dan een bureau dat de regio kent. Een ondernemer die iets wil beginnen zal zich dat terdege moeten realiseren'. De groei van Accountantskantoor Schouwen-Duiveland is niet ten koste gegaan van het persoonlijk contact met de cliënten. Elke relatie heeft een vaste contactpersoon, waar hij met al zijn vragen op welk terrein ook terecht kan. Zo ontstaat er een langdurige vertrouwensband, die door beide partijen op hoge prijs wordt gesteld. Personeel Enige zorg heeft kantoordirecteur De Ruiter wel over de personeels voorziening. Het blijkt uiterst moei lijk - en zeker niet alleen op Schouwen-Duiveland - gekwalifi ceerde krachten aan te trekken en te behouden. De werkdruk kan daardoor wel eens hoog zijn, temeer daar de medewerk(st)ers de snelle ontwikkelingen in hun vak moeten bijhouden. Ook dat kost tijd. De heer De Ruiter prijst zich gelukkig gevestigd te zijn in een regio met een prettig woonklimaat. En dat zorgt er mede voor dat zijn kantoor kwalitatief en kwantitatief de toets der kritiek ruimschoots kan doorstaan. Naast het Middelbaar Agrarisch On derwijs met een 3- en 4-jarige oplei ding, biedt het Agrarisch Opleidings Centrum Zeeland e.o. (AOC) met in gang van het volgend schooljaar 1991/1992 ook een KMAO- opleiding ofwel 2-jarige opleiding aan. De afkorting KM AO zal overi gens straks veranderen in KAO (Kort Agrarisch Onderwijs)!! Het KMAO is een vorm van Kort Middel baar Beroepsonderwijs. Het is een dagopleiding voor jongens en meis jes die 2 jaar duurt. Het is een korte, zéér praktisch ge richte opleiding voor: schoolverlaters, die verder willen leren aan een school voor dagon derwijs en niet aan een part-time opleiding zoals het leerlingstelsel; schoolverlaters van IBO, LBO of MAVO, die niet naar het Middelbaar Agrarisch Onderwijs kunnen of wil len gaan; schoolverlaters die, alvorens zij zich op de arbeidsmarkt aanbieden, eerst een vak willen leren; schoolverlaters die tussentijds uitstromen op LBO, MAVO of MBO; schoolverlaters, die na deze 2-jarige KMAO nog eventueel ver der willen studeren bij het MAO. Je wordt toegelaten op het KMAO als je 16 jaar öf ouder bent, of als je 10 jaar volledig dagonderwijs hebt gevolgd. Plantenteelt Zo het zich nu laat aanzien kunnen wij met ingang van 1 augustus 1991 de volgende studierichting aanbieden: Plantenteelt, met name: akker- en weidebouw, fruitteelt, vollegronds groenteteelt. Het al of niet doorgang vinden van de studierichting hangt ervan af, of zich voldoende leerlin gen aanmelden: Er moeten mini maal 15 aanmeldingen zijn. Dit geldt ook voor een op te starten studierichting dierenhouderij. Deze KMAO-opleiding is een praktisch gerichte opleiding. Centraal in de opleiding staan de ervaringen, die de leerlingen tijdens de praktijkles sen en de stage opdoen; je leert er de praktijk van je beroep kennen en dit zgn. "buiten schoolse" leren wordt direkt gekoppeld aan de les sen op school. Vanzelfsprekend is de relatie school-bedrijfsleven erg belangrijk, want op het leerbedrijf werk je opdrachten uit, die je van school hebt meegekregen; op school verwerk je met deze gege vens de vakkennis. Belangrijk zijn, naast de beroepsge richte vakken, de persoonlijke en maatschappelijke vorming, zoals p.c.-gebruik, beroepsoriëntatie, Ne derlands en maatschappijleer. Je leert hoe je moet solliciteren, hoe je formulieren moet invullen en hoe je je mening moet formuleren. Het KMAO is dus een dagopleiding. De redactie kreeg vele honderden goede inzendingen van de kerstpuz zel in het ZLM-blad van 21 decem ber j.l. te verwerken. De juiste oplossing is als volgt: 'De stralende ster in de donkere nacht het licht in de wereld wordt verlan gend verwacht Kerstfeest is vreugde en nieuw leven Kerst zal hoop en verwachting ons geven'. ZEELAND EN 0M3TPEKEN maar je zit niet elke dag in de schoolbanken: theorie- en praktijk vakken wisselen elkaar af. De ver houding theorie-praktijk (inkl. stage) is ongeveer fifty-fifty. Er zijn ±75 stage-dagen en 10 praktijk schooldagen. De leerstof Er is sprake van twee "soorten" programma's: 1. schakelprogramma's, die gericht zijn op het aanvullen van de kennis, De prijswinnaars zijn: D. Dekker, Hemstraat 38 uit Kloetinge; F.G. Tol lenaar, Sluispolderdijk 3 uit Sluiskil en G.W. de Reus, Nieuweweg 1, Nieuwerkerk. Alle prijswinnaars van harte gefeliciteerd en veel plezier met de prijs! Kleurplaat Dan ook nog de uitslag van de kleurplaat voor de kinderen. De vele mooie inzendingen maakten het de redactie behoorlijk moeilijk om de mooiste kleurplaten er uit te halen. indien je b.v. geen of weinig voor opleiding hebt; 2. beroepsopleidende program ma's: deze zijn gericht op de door jou gekozen studierichting. De leerstof is ingedeeld in afgeronde leerstofblokken, ook wel programma-eenheden genoemd. Deze moeten door de leerlingen deels klassikaal, deels individueel worden doorgewerkt. Elke leerstof- blok wordt afgesloten met een mondelinge, schriftelijke of prakti sche toets. Bij voldoende resultaat ontvangt men een certificaat. Na het behalen van de nodige certifica ten ontvangt de leerling het KMAO- diploma voor de betreffende studie richting. Wat kun je met het KMAO-diploma doen? Met het KMAO-diploma begin- kerstvakantie logeerden ze bij hun oma in Oostburg, waarvan ze de kleurplaat kregen. De redactie heeft vijf kleurplaten uitgezocht en deze inzenders krijgen een boekenbon t.w.v. f 40,-. De vijf winnaars zijn: Sandra West dorp, Burg. Smithstraat 22 uit St. Annaland; Jacob van der Vliet, Mo lenweg 4 te Vuren; Trudy Harden, Biezenkamp 3 te Alblasserdam; Ca- rolien Ovaa, Zuidwateringstraat 30 te Ritthem en Matthijs van der Zee, Kamperseweg 1 uit Zaamslag. Alle winnaars van harte gefeliciteerd! We hopen dat jullie een volgende keer allemaal weer meedoen. nend/aankomend beroepsoefenaar kun je: - naar het Middelbaar Agrarisch Onderwijs - 3 jarige opleiding; - naar de vervolgopleiding van het leerlingwezen, te weten andere vak opleidingen in het Leerlingwezen; - gaan werken a.s b.v. medewerker plantsoenendienst, hoveniersbedrijf, akkerbouwbedrijf,fruitteeltbe- drijf/groenteteeltbedrijf. Vanuit je werksituatie kun je weer verder leren via kursussen, ook weer verzorgd door het AOC Zee land e.o. aan de Groene School te Kapelle, de MAS te Goes en de LAS te Sommelsdijk. Vanzelfsprekend kan er over deze interessante oplei ding veel meer verteld worden (aan melding, toelating, studiekosten, lessentabel etc.). Informeert U, in dien U belangstelling heeft, gerust bij een van de 3 scholen van het AOC Zeeland e.o. Of bezoek de Open Dagen: Groene School, Kapel le, Open Dag 6 februari; MAS Goes, Open Dagen, 22 en 23 februari. P. Voet De Finse firma Farmigro is een pro ducent van kruiden in potjes. Daar naast produceert men sla in potjes. Hierbij gaat het om een slaplantje waarvan de konsument naar behoe ven blaadjes kan plukken. De extra kosten van deze sla bedragen ca. 50% maar vele Finse konsumenten accepteren dit prijsverschil. Ze waarderen de houdbaarheid en de versheid van dit produkt. Export van sla in potjes vindt niet plaats, maar half november is er een dochteron derneming in Nederland opgericht. Uiteindelijk zijn er drie prijswinnaars getrokken die allen een boekenbon Er was zelfs een inzending van twee t.w.v. f 75,— krijgen. kinderen uit Zimbabwe. Tijdens de

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 13