Landbouw is te laks geweest met agrifikatie Brabant werkt samen met Poznan CZAV lijdt schade door kanaalverlegging Prof. Van Dijk voor CZAV: CZAV nam afscheid van bestuurslid G.J. Dees Cavo Latuco betaalt 4,4 miljoen terug aan leden Cebeco vormt divisie Uitgangsmateriaal Tuinbouw 2ÖCÏÏTJ 11 'Nederland heeft tot nu toe te weinig gepresteerd op het gebied van Agrifikatie. Ook de agrarische sektor heeft zich te laks opgesteld. Men heeft kunnen zien aankomen dat het spaak zou lopen in de landbouw, maar initiatieven voor nieuwe toepassing van plantaardi ge produkten heb ik nauwelijks gezien. Men heeft jaren verloren la ten gaan'. Dit zei prof.dr.ir. C. van Dijk, direkteur van de Nationale Coöperatieve Raad, in zijn inleiding over 'nieuwe ontwikkelingen in de landbouw' voor de algemene ledenvergadering van de CZAV, die vrijdag jl. in de Prins van Oranje te Goes werd gehouden. Volgens Prof. Van Dijk is het onder zoek naar agrifikatie te versnipperd, terwijl er in Nederland toch al te weinig geld voor wetenschappelijk onderzoek is. 'En als we iets interes sants gevonden hebben, lopen we het grote gevaar dat het buitenland er mee weg loopt', zo voegde hij er aan toe. Ook voor de aanpak van de milieu problemen door overheid en be drijfsleven inclusief de landbouw had prof. Van Dijk weinig goede woorden over. Zoals bekend was Van Dijk sekretaris van de commissie-Van der Stee die het rap port 'Perspektieven voor de agrari sche sector in Nederland' heeft uitgebracht. 'We hebben het 10 jaar laten zitten en willen nu met heffin- Binnen het Cebeco-Handelsraad- concern zal per 1 maart 1991 een divisie Uitgangsmateriaal Tuinbouw worden gevormd. Aanleiding hier voor is de wens te komen tot een bundeling van alle activiteiten van Cebeco-Handelsraad in deze groei sector. In de nieuwe divisie zal met name veel aandacht worden be steed aan verdergaande strategi sche beleidsontwikkeling en -uitvoering. Binnen de divisie zijn de volgende bedrijven werkzaam: Agrico West- land (J. van den Bos Zonen), han del en export van bloembollen; Bloembollenbureau Cebeco, bloem bollenbemiddeling; Cebeco-Sahin, veredeling van siergewassen; Flora- tiss, weefselkweek; Rijk Zwaan, veredeling, selectie en produktie van groentezaden en plantmateriaal; TS Seeds, veredeling, selectie en produktie van groentezaden. Tot directeur is benoemd ir. G. van Straalen, tot 1 maart 1991 commer cieel directeur van Cebeco Zaden B.V. gen en verboden nog iets van de schade herstellen. Dat is natuurlijk niet de goede aanpak. We hadden tijdig en fundamenteel het milieu vraagstuk te lijf moeten gaan'. Veranderingen In zijn overigens sterk theoretisch getinte toespraak ging Van Dijk na hoe de landbouw er over 10 jaar zal uitzien. Hij schetste de veranderin gen in de machtsverhoudingen op de wereldmarkt. Hij zei dat het Gatt- overleg niet een hobby van reislusti ge ambtenaren is, maar een voluit serieuze zaak, waarbij naast de be langen van de landbouw ook de in dustrie, textiel en de hand over hand toenemende dienstensector de hoofdrol spelen. De direkteur van de NCR voorziet een verdergaande in ternationalisering van de voe dingsmiddelindustrie, zoals bijvoorbeeld in de elektronica al het geval is. Kapitaal en arbeid zijn daar bij de enige bepalende produktiefak- toren. Het milieu rekenen de grote concerns niet tot hun verantwoor delijkheid. Dat achten zij een taak van de landbouw en de overheid. Als die er niet in slagen milieuvrien delijk te produceren, gaan ze naar een ander land, waar dat wel kan. Prof. Van Dijk verklaarde dat de landbouw steeds afhankelijker zal worden van de Voedingsmiddelen industrie. Hij benadrukte dat het van groot belang is dat de land bouw ketenbeheersing in de vingers krijgt. Een essentiële schakel in die keten zou al genoeg zijn. Trendbreuk Ook de algemeen direkteur van de CZAV, de heer S.C. Rijlaarsdam, ging in zijn toespraak uitvoerig in op het milieu. Hij stelde dat het milieube leid van de overheid tekort schiet. Er is een trendbreuk nodig. Gewasbe schermingsmiddelen en meststof fen worden als gif betiteld en dat is een karikatuur. Men maakt misbruik van de onwetendheid van de consu ment en het gevaar dreigt dat win- Prof. Van Dijk tijdens zijn toespraak tot een goed gevulde Prins van Oranje in Goes, waar de CZAV haar Algemene ledenvergadering hield (foto Anton Dingemanse) keiorganisaties, zoals Albert Heyn, de kosten van het milieubeleid op de landbouw gaan afwentelen. 'Winkel organisaties die van de boer verlan gen dat hij volgens hun normen en voorschriften produceert en er dan bij zeggen dat het niet tot hogere prijzen mag leiden, stellen onmoge lijke eisen'. Volgens de heer Rijlaarsdam weten wij nog veel te weinig af van de toe passing van bestrijdingsmiddelen. Niet bekend is of en zo ja in welke mate residuen van chemische mid delen in ons voedsel schadelijk zijn voor de gezondheid. De Amerikaan se toxicoloog Bruce Ames heeft voorgerekend dat 99,99% van de kankerverwekkende stoffen van na tuurlijke oorsprong zijn en niet kunstmatig in ons voedsel worden gebracht via bestrijdingsmiddelen en synthetische toevoegingen. De CVZ-direkteur keerde zich tegen het plan van een zustercoöperatie in de Betuwe om zogenaamd geïnte greerd fruit te gaan promoten. Het gaat hier om een vaag begrip, waar de consument geen kant mee op kan, maar bovendien is op geen en kele wijze aangetoond dat fruit dat met de gangbare methode is ge teeld minder gezond is dan geïnte greerd fruit. Rijlaarsdam pleitte voor een goede verantwoorde voorlich ting aan de consument. Produktiebeheersing De voorzitter van de CZAV, de heer C. Klompe, ging in zijn toespraak o.a. in op de graanoverschotten. Hij constateerde dat de gedachte van produktiebeheersing steeds meer terrein wint. Maar omdat de graanstroom moeilijk te controleren is, komt niemand met een plan dat een billijke toewijzing waarborgt en ook controleerbaar is. De heer Klompe sprak zijn waardering uit voor het NAJK, dat wel met een produktiebeheersingsplan durfde te komen, een soort teeltrecht gekop peld aan een braakplicht. 'Het mooiste lijkt mij toch als braakleg ging niet nodig zou zijn. Je zou quo tum baktarwe moeten kunnen telen tegen een hoge prijs en tevens voer- graan tegen een lagere prijs in een dusdanige prijs- en areaalverhou ding dat de graanteelt in zijn totali teit een rendabele teelt blijft', aldus de heer Klompe. De provincie Noord-Brabant, de NCB en de Rabobank gaan samen werken met zusterorganisaties in de Westpoolse provincie Poznan. De bedoeling van het project is om de vlees- en melkverwerkende in dustrie in die provincie te ver beteren. Noord-Brabant steekt enkele hon derdduizenden guldens in het sa menwerkingsproject in de vorm van menskracht en onkosten. Ook is steun aangevraagd aan het Pro gramma Samenwerking Oost- Europa (PSO). Een deel van het geld zal worden aangewend voor de ves tiging van een adviessteunpunt in Poznan. Speerpunten zijn o.m. steun aan een slecht renderende melkfa briek en een half afgebouwde vlees- houwerij. De melkindustrie is ook gediend met adviezen voor verbete ring van de kwaliteit van de verwer king en de distributie 'Een bekwaam bestuurder met een weloverwogen mening'. Zo typeerde CZAV-voorzitter D. Klompe tijdens de algemen le denvergadering jl. vrijdag het scheidend bestuurslid G.J. Dees uit Waarde. Dees heeft ruim 23 jaar een bestuursfunktie vervuld binnen de CZAV. Hij was statu tair niet meer herkiesbaar. Dees kwam in 1967 in de Raad van Toezicht en werd in 1975 in het bestuur van de coöperatie gekozen. Hij kreeg bij zijn af scheid een envelop met inhoud, bestemd voor een fiets. 'Je hebt jarenlang de koers van de CZAV mee helpen bepalen, nu kun je zelf gaan koersen', zei de heer Klompe. Voor mevrouw Dees waren er bloemen. In zijn dankwoord zei Dees het eer te hebben gevonden om bestuurslid van de CZAV te zijn geweest. 'Onze neuzen stonden altijd dezelfde richting op'. Dees noemde de CZAV een gezond en dynamisch bedrijf. Hij verklaarde dat met name de beslissing om met de Agrimarkt te beginnen als tweede poot onder de CZAV een juiste stap is geweest. De ledenvergadering van de CZAV ging ermee akkoord dat Dees plaatsvervangend bestuurslid wordt. Het andere aftredende bestuurslid, de heer J. Buys te Moerstraten, werd door de vergadering herkozen. Als lid van de raad van toezicht werd herkozen, de heer J.P. Blok. G.J. Dees Het eerste volle boekjaar is voor de coöperatie Cavo Latuco goed verlo pen. Er is daardoor ruimschoots ge legenheid om aan de leden naast de vaste ledenkorting een extra winstuitkering van 2,2 miljoen gul den te doen toekomen. Door de le denraad is dan ook besloten om over de van de coöperatie afgeno men goederen een terugbetaling te doen van 1 procent en over de gele verde goederen een bijbetaling van 0,33 procent. In de vorm van een vaste ledenkorting hebben de leden al 2,2 miljoen gulden ontvangen. Op de onlangs gehouden leden raadsvergadering zijn de jaarcijfers en de door het bestuur voorgestelde winstbestemming goedgekeurd. De goede resultaten liggen boven de begroting en zijn te danken aan een geslaagde kostenbeheersing. Nadat er in het boekjaar, dat op 31 mei eindigde, al rekening is gehouden met de vaste ledenkorting en be lasting is er een batig saldo van 5,6 miljoen gulden. Naast de winstuitke ring aan leden is er voor lopende ver plichtingen gereserveerd en kon het eigen vermogen worden versterkt. De totale geldomzet bedroeg 306 miljoen gulden, een daling ten op zicht van het vorige boekjaar. Dit wordt veroorzaakt door een lager prijzenniveau en door een daling van de goederenomzet. De omzetdaling van mengvoer bleef beperkt waar door er toch sprake is van een toe name van het marktaandeel in West- en Midden-Nederland. De omzet van meststoffen bleef goed op peil, ook de activiteiten op het gebied van gewasbescher mingsmiddelen en de dienstver lening. De werkzaamheden aan het Kanaal door Zuid-Beveland bij Wemeldinge hebben aanzienlijke gevolgen voor de CZAV, zowel technisch als finan cieel. Dit deelde algemeen directeur S.C. Rijlaarsdam mee op de algeme ne ledenvergadering naaf aanleiding van een desbetreffende vraag van de heer S.J. Noteboom. In technisch opzicht krijgt de CZAV een betere ontsluiting, vooral uit oostelijke richting. In de nieuwe si tuatie zullen wachttijden voor de brug tot het verleden behoren. Fi nancieel lijdt de CZAV als gevolg van de werkzaamheden wel degelijk schade. De CZAV heeft voor het bepalen van deze schade deskundi gen ingeschakeld. Volgens een glo bale berekening zou het gaan om 4 a 5 miljoen gulden. De overheid is verplicht tot schadeloosstelling, al dus de heer Rijlaarsdam, maar over de hoogte van het bedrag is uiter aard diskussie mogelijk. Verder overleg hierover zal nog plaats vinden. De CZAV is momenteel oezig mei de bouw van een nieuw kantoor. Het oude kantoor ligt straks te ver van de loswal. Met de nieuwbouw is een bedrag van ongeveer 2 mil joen gulden gemoeid. De algemene ledenvergadering besloot jl. vrijdag het voordelig sal do van het boekjaar f 781.700,—) toe te voegen aan de statutaire re serve, waarmee het eigen vermogen van de vereniging verder wordt ver sterkt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 11