De Bont breekt lans voor slagen GATT-ronde Een 'vol' 1991 Roep om inkrimping veestapel niet fair Subsidie op sanering afgekeurde olietanks Nieuws Vekabo nieuws Zeeuwse politici praten over landbouw Aktie tankslag Openbaar debat Geen autarkie VVD Wouw houdt thema avond over landbouw Met geen enkel doorslaggevend ar gument kon ir. C. de Bont, funktio- naris van het Landbouwschap, het Agrarisch Platform West-Brabant overtuigen van de noodzaak van geslaagde GATT-onderhandelingen. De akkerbouwers die in grote getale naar zaal Koch in Kruisland waren gekomen zien liever geen akkoord dan een slecht akkoord. Min of meer verbaasd reageerden zij op verschillende uitspraken van De Bont. 'Bij niet slagen van de GATT- onderhandelingen zullen een aantal grenzen voor Nederland gesloten De 3 CLO's-Zeeuws-Vlaanderen hebben een bijeenkomst georgani seerd op donderdag 21 februari a.s. met het oog op de verkiezingen voor de Provinciale Staten van 6 maart a.s. Plaats van handeling is "De Halle" te Axel. Aanvang 19.00 Als sprekers zijn uitgenodigd de Zeeuwse lijsttrekkers van CDA, PvdA, VVD en D'66, respektievelijk de heren Ventevogel, Bruinooge, Geluk (landbouwspecialist) en Dijk- wel. Het is de bedoeling dat de sprekers hun landbouwprogram ma's voor de komende zittingsperi ode toelichten terwijl er na de pauze gelegenheid is tot diskussie. blijven. In Japan zijn er exportmoge lijkheden voor onze veehouderij en akkerbouwprodukten. Nu al zien we dat Deens varkensvlees naar Japan gaat. Scandinavische landen zullen meer gaan afnemen. De VS zullen alles op alles zetten om het markt aandeel te vergroten. De EEG zal dat ook doen met als gevolg een flinke druk op de wereldmarktprij zen. Fyto sanitaire en veterinaire maatregelen zullen gehanteerd wor den om Nederlandse landbouwpro- dukten te weren. Met inkomenssteun moeten we voor zichtig zijn omdat de overheid ge neigd is de handen af te houden van de landbouw', aldus De Bont. Het Agrarische Platform, een sa menwerkingsverband tussen de 3 CLO's in West-Brabant, zag de voor delen niet opwegen tegen de nade len. Zeker niet bij een steunafbraak van 30%. Op de kritische vragen tij dens de discussid gaf De Bont geen bevredigend antwoord. Met zijn eenzijdige mest- en gewasbescher mingsmaatregelen zal Nederland in het buitenland nooit terrein kunnen winnen. Japan zal eerder zuivel uit Australië en Canada betrekken dan uit Nederland. De aanwezige poot- goedtelers zien export van grote hoeveelheden poters naar Japan nog niet zitten of het moet tegen prijzen zijn die onder de kostprijs lig gen. Verder zijn de hoge kosten voor grond, arbeid, melkquotum en straks mestrechten geen waarbor gen om op termijn boer te kunnen De gemeenten op Zuidbeveland en Tholen starten in de loop van de ko mende maanden met een aktie om de ondergrondse olietanks bij parti- kulieren en bedrijven te saneren. Met deze aktie, die de naam 'tankslag' heeft gekregen, willen de gemeenten niet meer in gebruik zijnde tanks en niet gekeurde tanks verwijderen. Dit gebeurt vooruitlo pend op een rijksregeling, waarin voorschriften worden opgenomen over ondergrondse opslag van on der meer olieprodukten. Deze rege ling bevat de verplichting om alle niet meer gebruikte en ondeugdelij ke tanks uit de bodem te verwijde ren. Een tank die al op een milieuverantwoorde wijze buiten gebruik is, valt niet meer onder de werking van die komende regeling. Op grond van de thans geldende be palingen moeten Hinderwetplichtige ondergrondse en bovengrondse tanks aan verschillende eisen vol doen. Zo is men onder andere ver plicht om een ondergrondse tank periodiek te laten keuren. Het keu ren van een oude tankinstallatie be tekent in de praktijk meestal een afkeuring. Een dergelijke keuring kost f 350,—. Het vervangen van een oude tank door een nieuwe, goedgekeurde, ondergrondse tank kost ca. f 7.000,—. Een boven grondse tank kost ca. f 3.000,—. Voor ondergrondse huisbrandolie tanks bij partikulieren bestond tot voor kort geen keuringsplicht. Als een tank is afgekeurd of niet meer in gebruik is, dan moet deze op een milieuhygiënisch verant woorde wijze buiten gebruik wor den gesteld. Er zijn twee mogelijkheden. De tank wordt gerei nigd en vervolgens verwijderd of de tank wordt na grondige reiniging ge vuld met zand. De eerste mogelijk heid geniet de voorkeur. Subsidie Zowel partikulieren als bedrijven krij gen met de aktie tankslag de gele genheid om op basis van vrijwilligheid hun ondergrondse tanks buiten gebruik te laten stellen. Om deze bereidwilligheid te stimule ren wordt een subsidie toegekend. Hierbij is het goed om te weten dat iedereen die een dergelijke tank be zit nu al aan de eisen moet voldoen. Na beëindiging van de aktie, die het hele jaar duurt, is geen subsidie meer mogelijk. Langer wachten be tekent bovendien een grotere kans op bodemverontreiniging, wat hoge kosten voor de veroorzaker met zich meebrengt. Het bedrijf Martens Scheeps- en In dustriereiniging B.V. uit 's- Heerenhoek gaat de saneringsope ratie in Goes uitvoeren. Tot 1 januari 1992 gelden de volgende prijzen: - schoonmaken en vullen met zand: ca. f 800,- inkl. BTW; - schoonmaken en verwijderen: ca. f 1.400,-, inkl. BTW. Gerekend wordt met een subsidie van 25% van de kosten, met een maximum van f 250,— per tank. Planning Gemeente Goes: eind januari wordt huis-aan-huis een brief bezorgd. Be trokkenen kunnen zich aanmelden tot 1 maart. De uitvoering loopt van maart tot en met december 1991. Gemeente Tholen: inventariseren in de maanden februari en maart. De uitvoering start in april. Gemeente Borsele: in Borsele is reeds begonnen met de aktie. Gemeente Kapelle: de gemeente Kapelle heeft de, inventarisatie ach ter de rug. Het resultaat is 80 aan meldingen. Een dezer dagen wordt een werkplanning gemaakt. Gemeente Reimerswaal: de inventa risatie begint in april via een huis- aan-huisbrief. In mei start de uit voering. C. de Bont blijven. Suiker zal in verband met de verwerking straks moeten concurre ren met graan en zetmeel. Sterke punten Oplossingen liggen volgens de heer De Bont in nieuwe ontwikkelingen, kwaliteitsprodukten in relatie met milieu, landinrichting, een flexibel pachtbeleid, met toegevoegde waarde mikken op hoogwaardige produkten en optimalisering van studieclubs. 'De Nederlandse land bouw heeft nog sterke punten als kennis en vakmanschap'. De discus sie had slechts tot resultaat dat de wrange smaak van de toehoorders nog erger werd. Van het onderwerp van de avond, 'Is er nog hoop na de GATT', bleef niets over. Als de heer De Bont gelijk krijgt, blijft er geen enkel perspectief over. In zijn slot woord kon voorzitter de heer J. Hopmans toch nog een positief punt naar voor brengen. 'Gelukkig is het zuidwesten niet geheel afhanke lijk van marktordeningsprodukten. Wij zullen het zelf moeten doen'. JvT De feestdagen zijn weer voorbij en hopelijk is iedereen weer met fris se moed aan het nieuwe jaar be gonnen. Allereerst wil ik iedereen namens het gehele Vekabo- bestuur een voorspoedig en wat het kamperen betreft "vol" 1991 toewensen. Zoals gebruikelijk in deze tijd even een terugblik op het afgelopen jaar. Het seizoen begon al goed met Hemelvaart. Door het goede weer stonden de meeste mini-campings vol. Alleen jammer dat in de gemeente Oostburg maar 5 eenheden geplaatst moch ten worden. Met Pinksteren, toen er 10 eenheden geplaatst moch ten worden, werkte het weer niet zo mee en zodoende geen volle campings. Door het slechte weer in juni was de bezetting minimaal, maar begin juli sloeg het weer om en stroomden de campings vol. Al voor de bouwvakvakantie begon was er op de meeste mini- campings al geen plaatsje meer te vinden. Het was net of iedereen deze zomer naar Zeeland wilde ko men. Veel kampeerders die op de bonnefooi gekomen waren, moesten dikwijls uren rondrijden voordat ze een plaats gevonden hadden. Meestal was dat dan op het overloopterrein van een grote camping en dat was waarschijnlijk niet de bedoeling geweest. Afge lopen zomer heeft weer eens be wezen dat er zeker behoefte bestaat aan een uitbreiding tot 15 eenheden, waar Vekabo al jaren voor strijdt. Toch denk ik dat ieder een kan terugzien op een zeer goed 1990. Nadat er enkele jaren geen kon- takt geweest was met de Recron zijn beide partijen dit jaar weer eens rond de tafel gaan zitten. In het begin verliepen deze bespre kingen wat stroef, maar de stand punten komen steeds dichter bij elkaar te liggen. We zien elkaar niet langer als konkurrenten, maar als rekreatieondernemers die elk een verschillende doelgroep aan trekken. Volgens Recron valt er best te leven met een aantal van 15 eenheden in het hoogseizoen, maar dan moet 15 wel het maxi mum zijn. Wat dat laatste betreft zijn Vekabo en Recron het volledig eens. Vekabo Nederland is weer een stapje dichterbij gekomen. Na Ve kabo Zeeland, Brabant en Limburg is nu ook een Vekabo Noord- Nederland opgericht. Noord- Nederland bestaat uit de provin cies Groningen, Friesland, Dren the, Overijssel en Flevoland. In deze provincies samen zijn er on geveer 300 kampeerboeren. Uit onvrede met het beleid van de S.V.R. hebben enkele tientallen S.V.R.-kampeerboeren samen met nieuwe kampeerboeren een Veka bo opgericht. Op de vakantiebeurs in Zuidlaren hadden alle Vèkabo's samen een stand gehuurd. Enkele bestuursleden van Vekabo Zee land hebben ook een dag op de beurs gestaan. De Vekaboboekjes gingen grif van de hand en op zon dagmiddag waren de boekjes al op. Hopelijk komen er door deze beurs meer kampeerders uit de noordelijke provincies deze zomer naar Zeeland. Wat zal 1991 ons brengen? Mis schien komt eindelijk in 1991 de W.O.R. in de Tweede Kamer. Het wordt nu toch wel eens tijd dat er voor iedere kampeerboer en kam peerder duidelijkheid komt over het aantal kampeereenheden. Zo als het nu gaat kan het eigenlijk niet langer. Zeeland is een kleine provincie, maar iedere gemeente heeft zo zijn eigen beleid. Vekabo hoopt in 1991 door gesprekken met Recron, de landbouworgani saties en provinciebestuurders te komen tot een eensluidend ad vies: 15 eenheden voor alle kam peerboeren in elke gemeente. 'De roep om inkrimping van de veestapel die telkens weer opklinkt is niet fair tegenover de veehouders, maar feitelijk ook schadelijk voor het milieu'. Dat zei de voorzitter van het Hoofdproduktschap voor Akker bouwprodukten, drs. J.H.M. Kien- huis, in zijn Nieuwjaarstoespraak van 10 januari jl. Volgens Kienhuis kan men niet steeds de veehouders en onderzoekers op hun verant woordelijkheid en inzet aanspreken en tegelijk laten merken dat men in het effekt van die inspanningen ei genlijk niet gelooft. In 1993 moet de balans worden opgemaakt, maar tot die tijd moet op de ingeslagen weg worden voortgegaan. Kienhuis betuigde zijn tevredenheid met uitspraken van minister Buk man, dat ook deze vast wil houden aan de eerder gemaakte afspraken. Dit naar aanleiding van het rapport van de Commissie Stikstof. Ook wees Kienhuis er op dat het Land bouwschap er in is geslaagd een bestuurlijke en financiële aanpak van de grootschalige mestverwer king van de grond te krijgen. De voorzitter van het hoofdprodukt schap sprak verder de hoop uit dat de regering de signalen die oproe pen tot een wezenlijke bijstelling van het Meerjarenplan Gewasbe scherming niet in de wind zal slaan. De trendbreuk in het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen juich te hij toe, maar niet de manier waar op dit moet worden bereikt. 'We kunnen ons niet veroorloven een be leid in te zetten dat geen draagvlak heeft bij diegenen, die het in de J.H.M. Kienhuis praktijk moeten brengen. Dat zal een reeks aan negatieve berichtge ving en incidenten opleveren. Dat kunnen we niet hebben'. Aldus drs. Kienhuis. De Vrije Universiteit Amsterdam en de NOVIB organiseren op 8 en 9 april a.s. een openbaar debat over het thema biotechnologie en boe- renrecht, perspektieven en bedrei gingen voor de kleinschalige landbouw in ontwikkelingslanden. Minister Pronk zal het debat openen. Marius Varekamp is van mening dat de landbouw te veel de schuld krijgt van het tot nu toe mislukken van de GATT-onderhandelingen. "Neder land wil geen autarkisch land wor den en iedereen realiseert zich terdege dat een GATT-akkoord no dig is om de markt te ordenen", al dus de KNLC-voorzitter in de laatste vergadering van het Land bouwschap. Hoewel een akkoord nodig is, hoeft de EG geen 'ja' te zeggen tegen ie der akkoord. Zodra de onderhande lingen weer beginnen zouden daarom voorwaarden gesteld moe ten worden, vindt Varekamp. De afdeling Wouw van de VVD or ganiseert op donderdag 21 februari a.s. een thema-avond over 'Agra risch Wouw in de negentiger jaren'. Gesproken zal worden over o.a. landschapsbeleidsplan, ruilverkave ling, waterhuishouding, milieu en EG-beleid. Inleidingen worden ge houden door Henk van Nieuwen- huijzen uit Kruisland, lid van de Provinciale Staten voor de VVD en zelf boer, en door Anton Boer uit Al phen, verbonden aan het Land bouwschap. Beide sprekers zitten in een forum, waarin ook Piet Potters, landbouwer en vice-voorzitter van de ruilverkavelingscommissie Kruisland-Wouw, en Ton de Bruijn, fraktievoorzitter van de VVD in de Wouwse gemeenteraad, zitting ne men. De bijeenkomst vindt plaats in café De Reebok, Plantagebaan 211, Wouwse Plantage. Aanvang 20.00 uur.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 9