Agenda 8 Uit d6 praktijk zyósOorfo Ze spreken elkaar tegen... Waar laat je de mest in het voorjaar? Echt de tijd van winterneven Cebeco organiseert snoei demonstratie voor leden Stormachtig jaar voor Hagelunie Suikervervanger cichorei Het is een spannende tijd. De tijd waarin een ultimatum verloopt waarop een oorlog kan uitbreken tussen 2 grote strijdmachten, en waarvan de gevolgen niet te over zien zijn. Elke oorlog verloopt an ders. Daarom is ook hier de afloop onvoorspelbaar, wat betreft men senlevens, verwoesting, escalatie, terreur en economische en politieke gevolgen. Het is kiezen uit twee kwaden. Een agressor z'n gang la ten gaan is geen oplossing, maar uitstel van executie. Hier op NOORD-BEVELAND hou den we ons nog bezig met onze ei gen problemen. Zoals de mestwetgeving dit jaar. Mogen we nog droge mest uitrijden over een groenbemester zonder onder te werken (milieuvriendelijk)!? En mo gen we nog een bouwplan be mesting geven met dierlijke mest (250 kg P2 05)? Er zijn er veel die het weten, maar ze spreken elkaar allemaal tegen. Het zal er toch van moeten komen dat we weer enkel kunstmest gebruiken. De veehou ders moeten dan maar zien dat ze hun mest op een andere manier kwijt raken. De prijs van aardappels is stabiel op redelijk niveau. Van andere produk- ten is de export goed maar de markt reageert niet. De handel durft geen gok meer op de toekomst te wagen en speculanten zijn er blijkbaar niet meer. Deze door velen verguisde groep, heeft toch z'n functie in de markt. Namelijk financiering van en risico dragen voor voorraden. Zodat voordelen van eventuele schaarste over het hele seizoen worden gespreid. Nu is het voordeel (of de strop) voor diegenen die in de laat ste trein stappen. De laatste gaatjes van het bouw plan worden ingevuld en zaaizaad en pootgoed besteld. Dit jaar weer geen inspirerende bezigheid. Van al les is er te veel. Aardappels in de EEG zijn flink uitgebreid, vlas zal 30% in areaal terug moeten. De tijd dat er regelmatig vertegenwoordi gers aan de deur kwamen voor con tractteelten is voorbij. Vakbladen bieden ook niet veel uit komst, behalve een aantal groenten. Dit kan voor sommigen een oplos sing zijn. Maar ook hier hebben we een verdringingsmarkt. En we heb- Cebeco Zuidwest is in december vorig jaar begonnen met het organi seren van demonstratiebijeen komsten voor fruittelers. De eerste bijeenkomst betrof een snoeide monstratie van appel- en perenbo men. Gebroeders De Ruiter in Numansdorp stelden hun bedrijf open voor de leden en relaties van de coöperatie. Het snoeien van de bomen werd ge demonstreerd door de heer A. Koster van coöperatie Lelyland. De ze fruitteeltspecialist beschikt over een 20-jarige ervaring en was der ben ons voor laten rekenen dat er meestal minder dan een CAO-loon overblijft voor het werk dat er mee is gemoeid. Het is dus alleen een oplossing als men onrendabele uren overheeft. De discussie over de toekomst van de akkerbouw gaat onverminderd voort. We kunnen geen vakblad openslaan zonder dat de wijsheden of richtlijnen op ons afkomen. Iets nieuws is er niet meer bij. Ze weten allemaal hoeveel akkerbouwers er moeten verdwijnen. Het Hoofd bestuur van de ZLM legt nogmaals de nadruk op een landenquotum. Maar dan moet er toch ook een systeem worden bedacht hoe die landen zich aan hun qoutum moe ten houden. Het zal er toch op neer komen dat we zelf moeten zorgen tot de blij vers te behoren, als we dat willen. We vragen ons toch wel eens af hoe Noord-Beveland er in het jaar 2000 uit zal zien: Een groentetuin? Een bloemenveld? Een gebied met grazi ge weiden? Of een bossen-met bun galowterrein? Of wordt het met de dreigende milieuwetgeving die ons boven het hoofd hangt, een vervuild land met vervallen schuren en lege boerenhuizen!? Na het vele nat rond de kerstdagen en de jaarwisseling is het in onze "Westhoek" toch ook wat droger geworden, en kouder. Maar zou het echt winter gaan worden? 't Is wel te hopen, niet al te strenge en liefst met niet te veel sneeuw natuurlijk, maar het weer is niet te regelen ook niet per computer. Gelukkig niet. Verder is het op onze bedrijven nu meestal erg rustig, echt de tjjd van winterneven, zoals ze dat vroeger noemden. Echter is dit toch wel ver leden tijd. Vanwege de mobiliteit waarover we tegenwoordig beschik ken zijn onze verplaatsingsmogelijk heden veel groter dan voorheen, Alleen al de vakanties voor degenen die daar gebruik van maken (win tersport) spelen afstanden geen rol meer. Zou het bouwplan voor 1991 overal al rond zijn. Velen hebben het al zo- halve een goede gesprekspartner voor de aanwezige belangstel lenden. Cebeco-Zuidwest verwacht in de toekomst meer te gaan doen in deze wijze van kennis-uitwisseling. Dat de behoefte aan informatie groot is, blijkt uit het feit dat de omzet in de fruitsector na het aantrekken van specialist Jan Maas is verdubbeld. Gezien de goede landelijke samen werking met zusterorganisaties ont staat er een sterke bundeling van kennis, waar zowel boer als tuinder zijn voordeel mee kan doen. Eindelijk geniet WEST ZEEUWS- VLAANDEREN van een winterzon netje in een strak blauwe lucht. De temperatuur is behoorlijk gezakt in vergelijking met de voorbije weken, wind en regen bepaalden het weer beeld lange tijd. Voor de echte ijsliefhebbers ziet het er echter nog niet goed uit maar daar zal niet ie dereen rouwig om zijn. Fruittelers die nog bomen willen planten kunnen eindelijk weer uit de voeten en voor veehouders is de ge zondere lucht een groot voordeel vergeleken met de benauwde perio de waarin zowel vee als materiaal letterlijk druipten van het vocht. Mocht het echter nog wat kouder worden dan duiken er weeral nieu we problemen op; bevroren drink bakken en voer uithalen met de bijl. Het ziet er overigens niet naar uit dat het zover zal komen want er is geen hogedrukgebied in het noorden. In de akkerbouwpraktijk is het rustig. De machines nakijken na tuurlijk, als het niet te koud is. Bui ten kan vrijwel niets gedaan worden. Velen werken bij de ar beidspool, ook in het bieten transport zijn velen aktief geweest. ver. Ook blijft het voor de invullling van de kleine gewassen altijd wat wikken en wegen. De tarwe is ge zaaid, op wat zomertarwe na. Sui kerbieten ook op een vast schema. Aardappelen ook veelal het toelaat bare, en dan verder inpassen verder hopende op het extra rendement. Wat de Grobeko betreft is in ons ge bied weinig tot niets bekend, hoe of wat. Hier beschikt men in ieder ge val over zoet water wat bij zulke teelten al een voorsprong geeft. Men hoopt op wat informatie hier over. Ook op onze kringbestuursver gadering wou men hieromtrent wel wat meer informatie. Zo horen zijn nogal wat opstallingen met mestkuikens te verwachten in ons Zuidwesten in Brabant, net als elders in den lande. In Groningen, Flevopolders, e.d. wil men deze zaak gaan aantrekken. Zou de markt dat met zulke grote aantallen tegelijk goed op kunnen nemen? Gezien de grote investeringen en hoge rentes is alles van tevoren goed te overwe gen wel een eerste vereiste. Goede voorlichting met ondernemerslust zullen ook wel slagen bij het aan trekken van die neventak, naast de traditionele akkerbouw, leder gaat toch in een wat breder gezichtsveld er wat bij aantrekken, of het part time bij werken. Bedrijfsvergroting zoals al vele malen gesteld kan niet, al denken er toch nog steeds van wel. Met prijzen van rond f 40.000,— per ha. Heeft u ook de gewasbescher- mingsdagen in uw regio al bezocht? Ze waren wat de informatie voor Door met name de zware stormen heeft Hagelunie het jaar 1990 met een negatief resultaat van circa f 30 miljoen afgesloten. Omdat de wetgever aan storm- en hagelverze- keraars ruime mogelijkheden bood om tot reservevorming over te gaan is de financiering van dit negatief re sultaat geen probleem; na verwer king van het verlies resteert een reserve van circa 130% van het premie-inkomen. De minimum sol- vabiliteitsnorm van de Verzekerings kamer is thans 16 a 18%. De sterk wisselende jaarresultaten - zo was het resultaat over 1989 ruim f 40 miljoen positief - bevestigen volgens Hagelunie nog eens dat de beper king in opbouw en omvang van de egalisatiereserve, zoals nu in het ka der van de 'Brede Herwaardering' is afgekondigd, uit den boze is. Een goede nevenaktiviteit natuurlijk maar op het bedrijf betekent het meestal extensiveren en nog meer uitbesteden. Deze keuze van velen is natuurlijk goed verklaarbaar. Al ternatieve gewassen zijn er niet meer of kunnen zeker geen uitbrei ding meer verdragen en een tak die op papier nog wat opbrengt vergt zulke investeringen dat het vrijwel iedereen afschrikt. Op die bedrijven in ons gebied waar nog een extensieve veehouderijtak aanwezig is heerst nu ook grote on zekerheid, natuurlijk door de slechte handel maar nu nog eens extra door de Zeeuws-Vlaamse primeur dat de milieukontrolerende instanties de puntjes eens op de i gaan zetten. Weliswaar gaat de deur niet in één keer op slot maar de termijn die voor aanpassingen gegeven wordt is alleen al om praktische redenen veel te kort, want waar laat je een voorraad mest in het voorjaar. Voor velen zal het echter aanleiding zijn de staldeur voorgoed te sluiten. Zij die dikwijls nog met stalmest en ei gen geproduceerd voer werken wor den slachtoffer van de milieurage, ingegeven door de groei van de in tensieve veehouderij in andere ge bieden. het a.s. seizoen betreft weer onmis baar. De veranderingen en de gehe le materie hebben de nodige begeleiding wel echt nodig. Mensen (buiten de landbouw) die denken dat wij daar zomaar roekeloos mee omgaan hebben het toch wel mis, daar kost het ook te veel voor. Goed dat pas geleden de heer Schelhaas eens scherp reageerde dat de landbouw betreffende het milieu altijd de zondebok is en dat dat nu maar eens afgelopen moest zijn. Eindelijk eens iemand die z'n nek uit durft te steken. Van de week nog gebeld door de vogel bescherming in verband met de ganzen en de schade. Ze zouden dóar graag zo plaatselijk eens een informatieavond met film over wil len geven. Na geprek met boeren en ook jagers vonden ze het toch beter hiervan af te zien. Men zou elkaar wel eens verkeerd kunnen begrij pen. We waren het overigens gauw eens over de vraag: Schade? Dan betalen en ook over de wenselijk- heid verder maar door te laten vlie gen naar het uitgezet natuurgebied. Jaarvergadering zaadteeltstudieclub Tholen De zaadteeltstudieclub Eiland Tho len houdt haar jaarvergadering op donderdag 21 februari a.s. om 19.30 uur in De Wellevaete te St. Annaland. Als inleider is uitgeno digd ir. H. Wesseling, hoofd keu ringszaken NAK-G. Hij zal spreken over keuringssystemen in de bloemzaden. Subkringvergaderingen kring Zeeuwsch-Vlaanderen van de Suiker Unie De subkringvergaderingen 1991 zijn als volgt vastgelegd: woensdag 23 januari a.s. in Zaal Wijffels te Schoondijke, donderdag 24 januari a.s. in 'De Halle' te Axel, donderdag 31 januari a.s. in Hotel van Leuven te Kloosterzande. Alle vergaderin gen beginnen om 14.00 uur. Binnenkort kunnen we ook voorlich ting verwachten over de tweede fa se van de mestwetgeving. Beperking fosfaat en stikstofgift en uitrijverboden komen zeker aan de orde. Wellicht komt er ook enige duidelijkheid over de opslag van dro ge kippemest, daarover doen zeer tegenstrijdige berichten de ronde. Over de ontsluiting van ons gebied kunnen we ook niet blij worden. De boot is niet alleen duur maar ook zeer onbetrouwbaar. De diskussie over de VOW duurt wellicht tot in de volgende eeuw. Verfrissend is het voorstel van een reder uit het gebied om de dienst te verzorgen. Het zou een goede oplossing kun nen zijn maar het feit dat de onder neming na maanden de publiciteit zoekt geeft aan dat we weinig daadkracht bij het Provinciebestuur moeten verwachten. De Tienense Suikerrafinaderij in Tienen (B) maakt plannen voor een grootschalige teelt van ci chorei voor de produktie van de zoetstof raftilose. Deze natuurlij ke zoetstof wordt gewonnen uit inuline, een stof die door talrijke cultuurgewassen als reserve energie in de wortels wordt op geslagen, onder meer bij cicho rei, zo stond onlangs te lezen in het blad 'De Voor'. Momenteel wordt ongeveer 2000 ha cichorei geteeld in Bel gië, als grondstof voor de farma ceutische industrie of als koffiesurrogaat. Er is tien jaar onderzoek verricht naar de win ning van zoetstof uit dit gewas, wat nu tot succes lijkt te gaan leiden. Komende winter krijgt de fabriek in Tienen de beschikking over de wortels van 750 ha ci chorei. De fabriek heeft contrac ten afgesloten op 40 ton per ha, en rekent daardoor op een oogst van 30.000 ton. De Tiense sui kerrafinaderij verwacht in Euro pa flinke groeimogelijkheden voor de zoetstoffen; het is na tuurlijk, calorie-arm en werkt te gelijk als ballaststof. Bovendien is de stof ook in de banketbakke rij te gebruiken, wat voor vele anderen (kunstmatige) zoetstof fen niet geldt. De zoetstof uit ci chorei is overigens slechts een derde zo zoet als saccharose. Kontaktvergaderingen 1991 CSM Suiker Zeeland De CSM houdt in Zeeland nog de volgende vergaderingen van telers verenigingen: 21 januari 1991 om 14.00 uur in "De Halle" in Axel; op 22 januari 1991 om 10.00 uur in "Hotel Walcheren" in Koudekerke; op 24 januari 1991 om 14.00 uur in "Mauritshof" in IJzendijke; op 24 januari 1991 om 13.30 uur in "Huis van Nassau" in Zierikzee; op 30 ja nuari 1991 om 14.00 uur in "Zaal Wijffels" in Schoondijke; op 31 ja nuari 1991 om 14.00 uur in "Den Dullaert" in Hulst Beregening d.m.v. diepdrainage Op 21 januari a.s. wordt op het schoolbedrijf van de Landbouw- praktijkschool aan de Braakmanweg 5 te Biervliet een informatieavond gehouden over beregening door middel van diepdrainage. Aanvang 19.00 uur. De heer A. Koster rechtstijdens de snoeidemonstratie in Nu mansdorp In verband met het tijdig klaarmaken van het blad, kunnen né dinsdag 15 uur, geen agendaberichten meer worden opgenomen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 8