Uit de praktijk Weinig piasvorming Zal de wal het schip keren? Tien jaar gezinsavond ZLM/PJZ De overheid sjoemelt maar wat Zijn wij in 't zuidwesten wel zulke verzuurders Bietenprijs ongeveer op niveau vorig jaar mmmms Terugdenkend aan het meerjaren plan gewasbescherming, wat o.m. is behandeld op de Zeeuwse spuit- dag, vraagt uw praktijkschrijver uit WEST ZUID-BEVELAND zich af of de beleidsmakers wel ten volle be seffen wat dit tot gevolg zal hebben voor de agrarische sector. Duidelijk is te zien dat het door personen is opgesteld die nooit in de praktijk ge werkt hebben. Er wordt geschermd met kreten als zou biologische en in het uiterste geval geïntegreerde landbouw toe komst bieden. Uit ervaring in het verleden weten velen van ons hoe het was voor de kennis van de che mische behandelingsmethoden gangbaar werd. Vaak was het nodig 6 of meer personen enkele maan den in dienst te nemen alleen om de gewassen redelijk onkruidvrij te houden. Het ontbreken van ziekte bestrijdingsmiddelen kostte vaak vele kg-opbrengsten. In de geneeskunde gaat men toch ook niet terug naar het aderlaten! Geïntegreerde bedrijfsvoering. Daar zijn velen van ons m.i. al 30 jaar mee bezig. Speciaal wat betreft rij- enbespuiting in suikerbieten. Velen zouden dat voorbeeld nog kunnen volgen en dan niet alleen als behan deling na opkomst. Ergerlijk is in feite dat men aan neemt dat de schoffelbalk voorop de trekker nu pas is uitgevonden. Op zeer veel bedrijven wordt deze altijd nog gebruikt. Iets dergelijks wordt nu ook voor de aardappelteelt gepropageerd. Men behoort toch te weten dat een der gelijke methode zeer veel kost aan opbrengst door wortelbeschadiging en uitdrogen. Indien het Meerjaren plan onveranderd wordt aanvaard zal dat het einde van de agrarische sector zeer zeker versnellen. Alleen als gevolg van opbrengstderving door kwaliteitsverlies en veronkrui- ding zal het een zeer zware wissel op de resultaten hebben. De zo be geerde natuurgebieden zal men dan gratis krijgen. Daarnaast wordt van het bedrijfsleven nog een geschatte extra investering gevergd van f 2,3 miljard tot het jaar 2000, met daar na een extra stijging van 830 mil joen op jaarbasis. Hier volgt nog een gedeelte weerge geven in een vlugschrift van het mi nisterie van Landbouw: 'Naar verwachting zal het merendeel van de bedrijven de gevolgen van het meerjarenplan kunnen opvangen en ook op langere termijn perspectief behouden. Deze bedrijven proberen reeds in aanzienlijke mate te vol doen aan de eisen die in het plan worden gesteld of zijn structureel en financieel krachtig genoeg om de noodzakelijke aanpassingen te kun nen realiseren. Gezamenlijk vormen zij de basis voor een concurrerende, veilige en duurzame plantaardige sector'. Bovenstaande lezen de personen (2e Kamer!) die over het plan moe ten beslissen natuurlijk ook. Niet be ter wetend vragen zij zich af: wat mankeert die sector toch, alles komt toch goed! Praktijkschrijver is het duidelijk oneens met deze ge ruststellende woorden. Zonder regelgeving kan een samen leving niet functioneren maar zoals het er de laatste jaren naar uit gaat zien wil'men de Russische methode ook eens uitproberen. De resultaten daarvan kennen we. Het is te hopen dat de wal het schip bijtijds keert, anders ziet het er bedroevend slecht uit. Wanneer men de laatste dagen de moeite heeft genomen om eens door het 'LAND VAN AXEL' te rij den, dan heeft men waar kunnen nemen dat er hier en daar water op het land staat. En dat was na twee jaar, met óók in de winterperiode, weinig regen, een bewijs dat er de laatste tijd dus veel neerslag geval len moet zijn. De drains lopen, mits goed onder houden, weer volop. De grondwa terstand is dus weer op peil gekomen. Maar nu lijkt er wat te gaan veranderen met het weer. Er wordt lichte tot matige vorst gesug gereerd. Hopelijk is de weersomslag niet al te snel, want voor de winter tarwe die met de voeten in het wa ter staat is dit niet zo aan te bevelen. Om aardappelopslag tegen te gaan is juist wat vorst uitermate welkom. En zo 'kwakkelen' we tot nu toe weer geleidelijk het voorjaar in. De adviezen van de teeltbegeleiders De afgelopen weken heeft het overvloedig geregend. Door de goede structuur van de grond valt het met de piasvorming doorgaans we! mee. Waar waar wel piasvorming optreedt kan het zinvol zijn de waterafvoer naar de sloot een handje (e helpen. voor graszaad zijn hier en daar weer al gegeven. We zullen rekening moeten houden met een lagere N- voorraad. Dus extra kosten aan wat meer stikstof strooien. En de prijs, wat gaat die doen, met de hogere energieprijzen? Er schijnen bij de kunstmestindustrie overigens enor me voorraden k.a.s. te zijn. Veel zal afhangen van wat er in het gebied van de Golf gaat gebeuren. Wellicht heeft dit, wanneer er daadwerkelijk een oorlog uitbreekt, ook gevolgen voor de export van verschillende produkten. Hoe het ook zij, het op treden van ene Saddam Hoessein, kost op één of andere manier geld uit onze portemonnee. Maar ook onze eigen politici tornen aan die portemonnee. Juist deze week werd bekend dat provinciale staten akkoord gaan met de aanbe velingen vervat in het rapport 'ke rend tij'. Op milieugebied worden forse ingrepen voorzien. De provin ciale politici zijn hier, ondanks alle beslommeringen over wat declara ties en daarmee verband houdend een paar belastingzaakjes toch aan toegekomen. Dat gaat vlugger dan besluiten over veerdiensten en V.O.W. Het zal er van komen dat een besluit hierover, over de Statenverkiezingen heengetild zal worden. En intussen nemen de problemen met de krak kemikkige veerboten toe. Inmiddels hebben ook de Zeeuws-Vlaamse landbouworganisaties andermaal aan de bel getrokken, om te on derstrepen dat deze toestanden niet kunnen blijven duren. Het is ook weer de tijd van de afdelings-ledenvergaderingen en de jaarlijkse ledenvergadering van de kring. Het zal wederom moeilijk zijn om de leden vol goede moed naar huis te laten gaan, maar het kan niet altijd kommer en kwel zijn. Daarom is er ook weer op 25 januari de jaar lijkse gezinsavond van de ZLM sa men met de PJZ. Ditmaal alweer voor de 10e keer. En omdat??????????? wordt er dit maal wat extra cachet aan deze avond gegeven. De Hulster muziek groep 'Ambras' zal een optreden verzorgen. Deze 'troubadours uit ei gen streek' trekken tijdens hun op treden overal volle zalen. Daarnaast zal zoals gewoonlijk een aantal PJZ- ers weer wat organiseren m.m.v. een 'mistery guest' en zoals ge woonlijk is er na dit alles weer gele genheid om te dansen. IJs en weder dienende belooft het weer een gezellige avond te worden. Een reden te meer om deze gezinsavond ook in de toekomst voort te zetten, zolang dat dit in een behoefte voor ziet. U komt toch ook? Weer! In tegenstelling tot voorgaande ja ren is er in WEST BRABANT ZUID een stijging te zien in het bezoeken van vergaderingen. Bij iedereen is het nu doorgedrongen dat alle sec toren in moeten gaan leveren. Vast staat wel dat een massaal bezochte vergadering geen enkele invloed heeft op de besluitvorming. Met de uitrijbeperkingen van mest sjoemelt de overheid maar wat. Een half jaar geleden verkondigden de voorlich ters nog dat op de kleigronden tot 1995 geen uitrijbeperking zal gel den. Nu tijdens de voorlichtingsda gen komt naar voor dat er in 1993 een beperking komt, misschien vol gend jaar al wel. Na enkele weken met veel regen en zeer veel wind zijn we op SCHOUWEN-DUIVELAND in de tweede helft van januari terecht ge komen. Ondanks de redelijk goede structuur van de grond ziet men toch nogal wat piasvorming, op ver- Ook in OOST ZUID-BEVELAND zou een weekje vorst zeer welkom we zen, maar dat schijnt er voorlopig nog niet in te zitten. Of we die vorst nu wel of niet krijgen is het verschil tussen veel en weinig aardappel opslag. Een gelijkblijvende prijs voor de A- bieten en f 50,— ton voor de C- bieten dat was de boodschap op de CSM telersvergadering. Verder was er o.rn. een zeer boeiende inleiding van de heer Maarsingh die onder meer vertelde over de problemen die de braaklegregeling met zich mee brengt in het Noorden van het land. Veel problemen zijn ,er met veron- kruiding van de percelen die braak- liggen, schaduwwerking van ingeplant bos, enz. Bij het ingaan van het nieuwe jaar worden we als akkerbouwers weer overspoeld met allerlei artikelen in de landbouwpers welke richting we op moeten, en dat we van die trek ker af moeten. Allerlei alternatieven worden uit de hoge hoed getoverd, wellicht goed bedoeld worden er dan allerlei saldo's gepresenteerd die aantrekkelijk lijken. B.v.: prei sal do f 14.500 (volgens DLV) daarbij staat dan dat oogst en veilingklaar maken al 1000 uur per ha ver gen. Hoeveel uren er verder in de teelt zitten weet ik niet, wel is dui delijk dat er gemiddeld een zeer laag bruto uurloon ontstaat. Ik vraag me af of al die artikelschrijvers zelf voor zo'n uurloon in weer en wind op hun knieën over het land willen krui pen. Geen wonder dat velen hun in komen buiten de landbouw aanvullen, per uur is in veel gevallen zo meer te verdienen dan met aller lei alternatieve gewassen. Overduidelijk is dat tarwe de hoeksteen is en blijft in de akker bouw. We zien het nu b.v. met vlas (dat 2 jaar terug ook nog in het rijtje alternatieven stond). En we hebben het ook gezien bij de droge- erwtenteelt. Even wat teveel en de prijs gaat onderuit, waarna weinig anders rest dan weer terugvallen op tarwe. Het gezeur vanuit de maalindustrie over een tekort aan bakwaardige tarwe slaat natuurlijk als een tang op een varken. Ze doen voorkomen alsof de telers geen kwaliteitstarwe willen verbouwen. Het ligt precies omgekeerd. Zij willen er niet voor betalen. schillende percelen, zeker die perce len tarwe die laat gezaaid zijn zullen zeker geen topopbrengst geven. En misschien had het achteraf verstan diger geweest om hierop brouw- gerst te zaaien. Bij een opbrengst van zo'n 5500 kg gerst komt men al gauw aan een saldo dat gelijk staat aan dat van wintertarwe. Plaatselijk komt zeer veel schade voor van de ganzen - er zijn percelen bij die al voor de vierde maal kaalge vreten zijn - en met hun poten rich ten ze op het moment doordat het zo nat is veel schade aan, de grond wordt vertrapt, en verslempt met als gevolg piasvorming. De aantal len ganzen nemen van jaar tot jaar toe, en zullen het op den duur on mogelijk maken öm op bepaalde percelen nog tarwe te zaaien. Deze week hebben we de toewij zing van onze bieten voor 1991 weer in de bus gekregen. Sommi gen mogen het zelfde leveren als in 1990 en andere gaan soms meer dan 10% achteruit al naar gelang wat er in voorgaande jaren geleverd is. Het blijkt zeer duidelijk dat diege ne die ieder jaar de zelfde ha's ge teeld heeft en wiens polsuiker ook regelmatig is, ver benadeeld wordt in vergelijking met telers, die in het verleden een onregelmatig areaal bieten zaaiden of b.v. gelegenheidte lers die in het verleden land huurden om bieten te telen. Wanneer men vanaf 1985/86 de toewijzing bekijkt zijn er gevallen die weinig of niets ingeleverd hebben, terwijl anderen soms meer dan 25% gekort zijn. Al met al een regeling die naar mijn oordeel zeker geen schoonheidsprijs verdient. In de veehouderij gaat ook niet alles naar wens: lagere melkprijs, goed kope kalveren, lage prijs voor de uit stoot van koeien, enz. Zo hoorde ik deze week ook weer al geruchten van melkveehouders die hun quo tum zo goed als vol gemolken heb ben en hun melk over het land willen rijden wat goedkoper uitkomt dan het aan de fabriek te leveren. Ook bij de mest worden de proble men steeds groter, de periode dat men uit mag rijden is veel te kort. Ook van akkerbouwers komen er vragen of men voor het komende jaar al mest kan aankopen, en of men bijv. droge kippemest nog op het land mag storten zonder af te dekken, enz. Al met al nemen de problemen toe, al vraag ik mij wel eens af of wij hier in het zuidwesten wel zo veel verzuren. Wanneer men hier met een pH (zuurgraad) zit van 6 tot 7 zullen veel meststoffen, ze ker de fosfaten, gebonden worden aan de gronddeeltjes en niet in het grondwater terecht komen, maar weer door de plant opgenomen worden. Ik denk zelf dat de land bouw hier milieuvriendelijk bezig is. Anders ligt het op de zandgronden, lage pH, veel mest met ammoniak- uitstoot enz. waardoor de meststoffen sneller in het grondwa ter komen. Al heb ik toch het idee dat wanneer men de bossen wat beter onder houdt (dunnen, op tijd rooien) en eens wat kalkt toedient, en mis schien eens een kar mest toedient, deze er heel wat rooskleuriger uit zullen zien. Tot slot: veel problemen, weinig oplossingen dus zullen we gewoon verder moeten gaan. Eén geluk heb ben we, boeren zijn nogal een taai volkje, dat heeft de tijd bewezen. Op wiens initiatief deze bepalingen tussentijds veranderd worden is de vraag, Landbouwvoormannen we ten van niets. Sommige voorlichters brengen het alsof zij zelf er de uit vinder van zijn. Verschillende boeren kijken in dit kader al wat verder vooruit. Als de landbouw 50% van de kosten van de voorlichting moet gaan betalen houdt dat straks in dat ons eigen personeel ons gaat vertel len wat wel en niet mag. Met de technische voorlichting zal niemand problemen hebben. Wel met de fi nanciële invulling en doorbereke ning. Als straks de overheid dan diezelfde voorlichting nog gaat ge bruiken om het beleid in het land te gaan verkondigen zal dat bij de land bouw wel problemen geven. De mestvoorlichtingsdagen waren er een voorproefje van. Zoals de uitrijbepalingen nu op tafel liggen valt er niet te werken. De tijd dat op de kleigronden mest uitgere den kan worden is te kort. Voor de veehouders in de niet- overschotgebieden een probleem. Zij kunnen immers hun overtollige mest niet aanbieden bij de mestfa- brieken. De veehouderij is bereid om aan te passen in het kader van een schoner milieu maar moet daarvoor wel de kans krijgen. Zeker nu het fi nancieel geen beste tijd is. Onze ei gen organisaties kunnen in deze het best met een aangepaste mestbe- paling komen zodat iedereen de zaak kan overzien. Straks zullen toch veel bedrijven noodgedwongen buiten het uitrijseizoen mest uit moeten rijden omdat er geen ander alternatief is. Als je leest dat de capaciteit van Schiphol binnen 10 jaar moet ver dubbelen en dat de verwachting is dat er over 25 jaar een verdrievoudi ging is, dan blijkt de overheid zich helemaal niet druk te maken om mi lieuvervuiling. De landbouw wordt dan alleen maar eenzijdig aangepakt omdat dat een gewillig slachtoffer is. Met de akkerbouw gaat het de ver keerde kant uit. Een pluimveehouder deed tijdens een afdelingsvergade ring de suggestie om de contributie voor akkerbouwers maar te halve ren. Dit meer als een kleine tege moetkoming en als een erkenning van de eigen organisatie in de pro blemen. Begin jaren 80 heeft het ZLM-hoofdbestuur deze geste ook gedaan voor de toen noodlijdende pluimveehouders. Hoewel het be drag in verhouding laag was sprak het de betrokken leden toch gewel dig aan, aldus de vragensteller.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 6