Verbetering rentabiliteit door kostenbeheersing Zegge en schrijve Sovjet-boeren te gast in het Landbouwhuis Prijs te hoog Gezinsstudiedag Tholen Onnodige rooirisico's 'Publikatie Vlassersbond negatief en kwetsend' V.d. Bilt: alleen stagnatie Houden we de kosten in de hand of laten we ze de pan uitrijzen? Dat was het thema van de gezinsstudiedag op Tholen en St. Philips- land. De gezinsstudiedag wordt jaarlijks georganiseerd door de Ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting, ZLM Kring, Agrarische Commissie van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen en de RAK. Een eerste vereiste bij kostenbeheersing is het voldoende inzicht hebben in de bedrijfskosten. Hiertoe behoren de kosten van mechanisatie, maar ook de kosten van de bedrijfsfinanciering. Tijdens de studie dag werd ook ingegaan op de oorzaken van verschillen in kosten tussen vergelijkbare bedrijven en de eventuele voordelen van sa menwerking. Drs. K.J. Poppe, wetenschappelijk medewerker bij het Landbouw Eco nomisch Instituut, ging in zijn inlei ding nader in op de analyse van de bedrijfssituatie. Voor een onderne mer is het volgens hem goed om zich af te vragen in welke situatie zijn bedrijf op dit moment verkeert. Dit betekent dat er duidelijk een aantal zwakke en wellicht ook een aantal sterke punten kunnen wor den aangegeven. Indien dit niet het geval is verdient het aanbeveling om, en liefst met enige regelmaat, een bedrijfsanalyse uit te laten voe ren. Problemen kunnen dan vroegtij dig worden gesignaleerd en er kunnen desgewenst tijdig maatre gelen worden genomen. Naar de mening van de heer Poppe wordt er hierbij nog te weinig gebruik ge maakt van externe deskundige ad viezen. Het blijkt namelijk dat dit kan leiden tot een goed inzicht in het bedrijf en ook van belang kan zijn bij de vergelijking tussen bedrij ven onderling. H. Mieras, stafmedewerker van de Sociaal Economische Voorlichting van de ZLM, besteedde in zijn inlei ding aandacht aan de kostenbe heersing bij de bedrijfsfinanciering. Een groot aantal zaken vraagt hierbij de aandacht. Met name de afstem ming van de vermogensbehoefte in de loop van de tijd op de financie- ringsvorm. Verder is het volgens de heer Mieras van belang dat goed bezien wordt welke voorwaarden er aan de wijze van financiering ver bonden zijn. Planning Dr.ir. J.H. van Niejenhuis, universi tair hoofddocent aan de Landbouw universiteit te Wageningen, behandelde in zijn inleiding de mo gelijkheden van planning voor kostenbeheersing op het bedrijf. Al gemeen uitgangspunt bij de plan ning moet volgens de heer Niejenhuis steeds zijn dat er een af weging wordt gemaakt tussen de extra kosten en de extra op brengsten. Ook de bedrijfsuitrusting dient zo De boerendelegatie uit de Sovjet-Unie voor het Landbouwhuis in Goes. Op de achtergrond hun tolk en gastheren tijdens de ontvangst bij de ZLM. Een delegatie van zes boeren uit de Sovjet-Unie was donderdag 10 ja nuari jl. te gast in het Landbouwhuis te Goes. Ze maakten kennis met de ZLM in het kader van een werkbe zoek aan Nederland op uitnodiging van Cebeco Handelsraad. De boeren zijn afkomstig uit streek rond de stad Charkov in de Oost- Oekraïne. Het zijn voorzitters van kolchozen, die het beheer voeren over bedrijven van zo'n 16.000 ha. Tijdens het gesprek in het Land bouwhuis kwam nog eens nadruk kelijk naar voren hoe slecht de omstandigheden in de Russische landbouw zijn. Er is gebrek aan bijna alles. Door de jarenlange verstarde strukturen is ook de motivatie van de boeren en hun medewerkers vol ledig verdwenen. Alles moet weer van de grond af worden opge bouwd. De delegatie vroeg daarbij nadrukkelijk om steun en advies uit Nederland. Cebeco Handelsraad heeft reeds een aantal projecten in K.J. Poppe goed mogelijk afgestemd te zijn op de taakomvang van het bedrijf. Stu dies hebben uitgewezen dat samen werkingsverbanden tussen ondernemers vaak pas voordelig worden bij combinaties van drie of meerdere bedrijven aldus van Nie jenhuis. Een goede basis voor de planning is het opzetten van een be- drijfsregistratie. Dit maakt het mo gelijk dat er vergeleken wordt met normen. Ook de uitwisseling van gegevens in studieclubverband kan daarbij een belangrijk hulpmiddel zijn. Volgens voorzitter Aike Maarsingh van de Nederlandse Bieten Federa tie, waarbij de suikerbietentelers van de Centrale Suiker Maatschappij zijn aangesloten, is er in het afgelopen najaar te lang gewacht met het rooi en van de laatste suikerbieten. Zijns inziens zijn daarmee grote en vaak onnodige risico's genomen. "Het suikergehalte was dit seizoen op 25 oktober het hoogst. We schrokken dan ook op 26 november van de grote oppervlakte die nog in de grond zat, nl. voor de CSM 1130 ha. Gelukkig lukte het mede als ge volg van de lange campagne alsnog om alle bieten tijdig te rooien," aldus Maarsingh. Vanzelfsprekend beheerst de Golfcrisis deze week meer dan ooit het nieuws. Wellicht is het op het moment dat dit stukje verschijnt al volop oor log in het Midden-Oosten. Tegelijkertijd lopen ook de spanningen in Oost- Europa snel op en is het nog maar de vraag of het allemaal wel goed gaat aflopen. Nog maar kort geleden werden de ontwikkelingen in Oost-Europa alom toegejuicht en ook in landbouwkringen zag men volop mogelijkheden om met Rusland zaken te doen. Nu dreigt de EG de Sovjet-Unie met het schrappen van alle toegezegde hulp en overweegt de Amerikaanse presi dent Bush om zijn voorgenomen ontmoeting met Gorbatsjov af te zeggen. Het kan verkeren. GATT EEG Een direct gevolg van de situatie in met name het Midden-Oosten zal waar schijnlijk zijn dat het hervatten van de vorige maand vastgelopen GATT- onderhandelingen voorlopig wel zal worden uitgesteld. Zowel de Verenigde Staten a/s de EEG-landen zullen er weinig behoefte aan hebben om elkaar nu in de haren te vliegen. Uit een gesprek vorige week vrijdag tussen COPA en EG landbouwcommissaris MacSharry zou trouwens gebleken zijn dat er weer enige beweging is in de standpunten. Voor zover ik dat kan bekijken geldt dat dan vooral voor het EG-standpunt. Uit de pers begrijp ik immers dat MacSharry komend weekend de Europese Commissie wil laten instem men met zijn plan om van prijsondersteuning om te schakelen naar directe inkomenssteun voor de boeren. Deze inkomenssteun zal vooral ten goede moeten komen aan kleinere boeren tot maximaal 30 ha. door deze funda mentele wijziging van het Europese landbouwbeleid zouden volgens het idee van MaxSharry de graanprijzen globaal kunnen worden gehalveerd. Daarnaast voorziet het plan nog in een korting van de melkquota van 10% voor bedrijven met meer dan 200.000 kilo melk. De Nederlandse Akker bouw en melkveehouderij kunnen dan wel sluiten. Volgens het Financieele Dagblad van dinsdag staat het merendeel van de Europese Commissie ach ter het idee van MacSharry. Ik vrees dat dat nog waar is ook. En als dat zo is dan komen de GATT-onderhandelingen natuurlijk in een heel ander dag licht te staan! Crisis Een ongeluk komt zelden alleen. Gezien de explosieve situatie in zowel het Midden-Oosten a/s Oost-Europa is een wereldomvattende crisis niet on denkbaar. Zeker als een oorlog in het Midden-Oosten langer gaat duren moet er ook bij ons rekening gehouden worden met de gevolgen daarvan De beschikbaarheid van olie zal daarbij dan centraal staan. Instortende beur zen, inflatie en hoge rente zijn de ingrediënten voor een economische crisis. Ons land is daarvoor-ondanks ons aardgas- extra kwetsbaar vanwege onze grote exportbelangen. Naar mijn mening moet vooral ook de situatie in de Sovjet-Unie niet worden onderschat. Uit een gesprek vorige week met een aantal Russische boeren heb ik begrepen dat wij ons er geen voorstelling van kunnen maken hoe slecht de situatie daar is. Mijn idee is dat in Rusland de kans op revolutie en dictatuur weer volop aanwezig is. Landbouw In hoeverre de landbouw bij dit alles rechtstreeks betrokken zal worden is moeilijk te overzien. Op langere termijn waarschijnlijk wel. In vroegere crisis situaties is het al dan niet kunnen beschikken over voldoende voedsel dik wijls een belangrijke factor geweest, soms zelfs van doorslaggevende betekenis. Ook nu wordt er alweer gehamsterd. Ook zijn crisis in de land bouw meer dan eens "opgelost" door oorlog. Ook nu is er in onze land bouw sprake van een crisisachtige situatie. Dat mag natuurlijk geen enkele reden zijn om de oplossing daarvan in oorlog te zoeken. De prijs is altijd te hoog. Oggel de Sovjet Unie in samenwerking met de lokale agrarische bevolking op poten gezet. Dit betreft met na me de levering en toepassing van uitgangsmateriaal. De Russische delegatie kreeg in het Landbouwhuis in Goes van alge meen secretaris mr. J. Oggel een toelichting op de structuur en werk wijze van de georganiseerde land bouw in ons land en de betekenis van de regionale landbouwmaat- schappijen, zoals de ZLM. Bij het gesprek was mede aanwezig, de heer J.M. Geluk, akkerbouwer op Schouwen-Duiveland, die medio vo rig jaar een achtdaags bezoek aan de Sovjet-Unie heeft gebracht en een aantal agrarische bedrijven daar heeft bezocht. De delegatie stond onder leiding van Alexander Berezj- noi, die eerder al een bezoek bracht aan Nederland. Het gezelschap heeft vorige week verder nog be zoeken gebracht aan bedrijven, proefboerderijen, veilingen en coö peraties. De wijze waarop de Nederlandse Vlassersbond een artikel heeft ge schreven over de overproduktie in de vlasteelt (zie ZLM-blad van vori ge week) is bij Van de Bilt in Sluiskil in het verkeerde keelgat geschoten. 'Zeer ongelukkig en negatief en bo vendien kwetsend voor boeren en bedrijven, die veel energie en geld steken is het overeind houden en stimuleren van de vlasteelt in Ne derland'. Aldus een verbolgen Mark van de Bilt, direkteur van het gelijk namige vlasbedrijf, dat 40% van het in Nederland geproduceerde vlas verwerkt en ook buiten Neder land zeer aktief is in de vlassector. Van de Bilt ontkent niet dat er pro blemen zijn. De voorraden zijn inder daad hoog opgelopen. 'Maar dat is nog geen reden om de problemen, die van tijdelijke aard zijn, met de precisie van een horlogemaker aan de grote klok te hangen. Er is hoog stens sprake van stagnatie op de vlasmarkt. Elk produkt maakt wel eens een minder goede periode door. De boeren zijn dan zelf wel zo verstandig om de inzaai terug te schroeven. Dat hoeft de vlassers bond hen niet te vertellen. De vlas- bedrijven zijn samen met de boeren heel goed in staat de overproduktie aan te pakken. Op ons bedrijf zijn trouwens nauwelijks voorraden aanwezig'. Verantwoordelijk Van de Bilt is temeer verontwaar digd over de publikatie, omdat hij zich mede verantwoordelijk voelt voor de opbloei van de vlasteelt in Nederland. 'De laatste jaren zijn voor de Europese vlasteelt zonder meer goed geweest. Het areaal is van 50.000 naar 80.000 ha ge gaan. We hebben hier een produ centenvereniging opgericht met boeren uit het hele land. Goede boe ren kunnen een goed saldo halen mits er op contractbasis wordt ge werkt en kwaliteit wordt afgeleverd. Geen slechte zaak dunkt me voor de akkerbouw'. Van de Bilt wijst er op dat hij grote investeringen heeft gedaan om de vlasproduktie nieuw leven in te bla zen. 'Dat doe ik niet als ik geen perspectief zie. In ons kweekbedrijf steken we veel geld. We hopen dit Mark van de Bilt jaar drie nieuwe rassen in te dienen. Voor uitbreiding van onze verwer kingscapaciteit hebben we pas een kleine 70.000 gulden van de EG ge kregen. Dat is 20% van de totale kosten. De rest betalen we zelf. Dat zegt toch genoeg over de vraag hoe wij de toekomst van de vlasteelt zien'.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 3