MacSharry wil fors in prijzen snijden Bietenprijs ongeveer 120 gulden Strengere regels voor kippemest Deze week Dood in de pot Snoeitijd zuidelijke landbouw maatschappij "Ijk** l Pag. 3 "Publicatie Vlassersbond kwetsend" Pag. 4 Sociaal economische voorlichting Pag. 5 Copa: prioriteit aan Gatt Pag. 6 t/m 8 Uit de praktijk Pag. 9 "Inkrimping veestapel niet fair" Pag. 10 Absolute records suikerbieten Pag. 11 Onbenullen en regelneven Pag. 12 Buren voor de rechter Pag. 13 Ruilverkavelingsplan Walcheren Pag. 17 Varkensvlees als merkartikel Pag. 19 Ontwikkelingsdag fruitteelt ~Z lOO M VRIJDAG 18 JANUARI 1991 79e JAARGANG NO. 4054 land- en tuinbouwblad De garantieprijzen voor graan, boter en magere melkpoeder moeten fors omlaag met respectievelijk 50, 15 en 5 procent. De melkquota moeten 4,5 procent omlaag, maar die verlaging moet geheel wor den opgebracht door bedrijven die meer dan 200.000 kilo melk pro duceren. Compensatie komt er alleen voor de kleine boeren. Dat zijn de voor Nederland belangrijkste hoofdlijnen van een vertrouwelijk rapport dat EG-ambtenaren hebben opgesteld in opdracht van land bouwcommissaris Ray MacSharry. Om een einde te maken aan de weer groeiende overschotproductie wil hij een drastische sanering van het landbouwbeleid. Vorig jaar al kondigde de Ier aan een einde te willen maken aan de situatie dat 50 procent van de EG-subsidies naar slechts 20 procent van de boeren gaat. Door een systeem waarin de nadruk komt te liggen op inko menssteun wil MacSharry die sche ve verhouding rechttrekken. Daarbij zouden de kleine boeren worden ontzien, bijvoorbeeld graanboeren tot dertig hectare. Maar de grote be drijven, die in de ogen van de com missaris schuldig zijn aan de opgejaagde productie, zouden niet gecompenseerd worden. Voorlopig Het vertrouwelijke stuk is een voor lopige ambtelijke uitwerking van de ideeën van MacSharry. Maar de Eu ropese Commissie moet nog een beslissing nemen over hervormin gen. Zondag 20 januari komt het EG-bestuur speciaal bijeen voor een 'seminar' over het onderwerp. Naar verwachting zal de ambtelijke uit werking van MacSharry dan ook op tafel liggen, Maar de uitwerking zal volgens de meeste waarnemers in Brussel in ie der geval zondag de eindstreep niet halen. Een aantal commissarissen, waaronder de Nederlander Andries- sen, verzet zich hevig tegen de 'one venwichtige bevoordeling van de kleine bedrijven'. Verwacht wordt dat de Commissie zondag hoog stens zal beslissen enkele globale 'oriëntaties' voor een toekomstige hervorming van het landbouwbeleid op papier te zetten. Volgens Brus selse bronnen zou MacSharry het Ook ZLM-voorzitter H.C. van der Maas reageert zeer afwijzend op de ideeën van MacSharry. "Ik zou het rapport wel eens in zijn totali teit onder ogen willen zien, maar uit wat ik erover gehoord en gele zen heb concludeer ik dat Mac Sharry van het markt- en prijsbeleid af wil stappen en over wil gaan op een inkomensregeling, gekoppeld aan o.m. milieubeleid, braakver plichting en bedrijfstgrootte. A/s we deze richting uitgaan dan is dat de dood in de pot voor de efficiënt producerende Noordeuropese ak kerbouw en veehouderij. Het gros van de Nederlandse akkerbouw- en veehouderijbedrijven komt niet in aanmerking voor steun omdat ze niet aan de eisen voldoen, en dit geldt vooral voor de efficiënte bedrijven. Deze bedrijven worden dus aan de wereldmarkt overgele verd. Als we echter voor wereld marktprijzen moeten gaan produceren weet ik niet waar we nog lichtpuntjes kunnen zien", al dus Van der Maas. Hij benadrukt echter dat het nog niet om een of ficieel voorste! gaat. •- liefst al in het komende prijzenpak ket een begin maken met de ombui ging. Maar als de Ier zondag onvoldoende steun krijgt gaat dat niet door. De prijsvoorstellen voor het komende seizoen moeten in ie der geval in een van de komende weken op tafel worden gelegd. Ook binnen de EG-ministerraad wordt ernstig verzet verwacht tegen de plannen van MacSharry, als die al door de Commissie komen. Het vertrouwelijke ambtelijke stuk be landde ook op het bureau van de Nederlandse landbouwvertegen- woordigers in Brussel, die het prompt doorgaven aan Den Haag, waar mi nister Bukman zeer afwijzend rea geerde. Ook de Britten en Denen beloven zwaar verzet. De Land bouwministers komen maandag en dinsdag overigens in Brussel bijeen voor hun reguliere overleg, ver wacht wordt dat de plannen van MacSharry zeker niet onbesproken blijven. Reactie Landbouwschap zie pag. 5. Het ministerie van landbouw werkt aan de invoering van nieuwe mestregels die van grote invloed zullen zijn op de bouwplanbe mesting, ook in het zuidwestelijk kleigebied. Het gaat hier om fos faatbemesting, onderwerkverplich- ting en uitrijbeperkingen. Het ziet er naar uit dat de regels indien enig zins mogelijk per 1 april a.s. reeds van kracht worden. De bovengenoemde aanpassingen zullen worden opgenomen in besluit gebruik dierlijke meststoffen, dat nu ter beoordeling bij de Raad van Sta te ligt. Wat betreft toepassing- van fosfaat als dierlijke mest mag straks slechts maximaal 125 kg per na. per jaar worden uitgereden. Nu mag de ze hoeveelheid per ha. hoger zijn mits men gemiddeld over het hele bedrijf maar onder de norm blijft. Door deze nieuwe normering is toe passing van droge kippemest met een hoog fosfaatgehalte slechts mogelijk in een hoeveelheid van 4 a 5 ton per ha. dit brengt praktische problemen bij het strooien en verde len met zich mee. Ook de opslag van kippemest op de percelen gaat waarschijnlijk verbo den worden. Onderwerken De tweede verscherping, die er aan zit te komen, betreft het verplicht onderwerken van dierlijke mest op onbeteelde percelen. Het ziet er naar uit dat deze verplichting voor alle bouwland gaat gelden. In com binatie met groenbemesting hoeft dierlijke mest tot nu toe op onbe teelde percelen nog niet te worden ondergewerkt. Of deze bepaling reeds per 1 april a.s. in werking kan treden is overigens twijfelachtig. Een derde maatregel heeft betrek king'op de definitie van zandgron den. Hieronder zullen straks ook de zgn. plaatgronden gaan vallen. Deze gronden hebben een kleilaag van minder dan 50 cm. Als deze gron den inderdaad als zandgronden be schouwd worden, vallen ze onder dezelfde regels als zandgronden. Dit betekent een uitrijverbod van 1 sep tember tot 1 januari. De plaatgron den komen in Zeeland o.a. in de kuststrook voor. De meeste plattelanders zijn ingenomen met het heldere 'winterweer' van afgelopen week, van de boeren mag het zelfs wel een tijdje echt gaan vriezen. Voor de fruittelers is het nu snoeitijd (foto An ton Dingemanse). De quotumprijs voor de in 1990 ge teelde suikerbieten zal weinig afwij ken van de vorig jaar uitbetaalde prijs van f 120,75 per ton (excl. BTW bij 16% suiker en gemiddeld tarra). De C-prijs komt op ongeveer 50 gulden per ton te liggen. Dit deelde Aike Maarsingh, de voorzit ter van de Nederlandse Bieten Fe deratie, zelf akkerbouwer in de Veenkoloniën, maandag mee tijdens de vergadering van de suikerbieten- telersvereniging 'Zeeland' in 's Hee- renhoek. Maarsingh rekende de volle zaal in de "Jeugdhoeve" voor hoe hij tot deze prijs was gekomen. Uitgaande van de uitbetaalprijs van vorig jaar woog hij een aantal plussen en min nen tegen elkaar af, wat resulteerde in een hogere A- en B-prijs. De meerjarentoeslag verwacht hij ech ter lager dan vorig jaar (deze be droeg toen f 21,75). "Volgens de berekeningen op mijn sigarendoos kan de meerjarentoeslag ook lager zijn om de bietenprijs dicht in de buurt te brengen van vorig jaar," al dus de voorzitter van de bietente- lersverenigingen van de CSM. Vast staat dat de C-prijs flink lager zal worden dan vorig jaar, toen deze f 74,25 per ton bedroeg. De we reldmarktprijs lag toen op een ni veau van f 70,— per ton. Deze is nu gezakt tot f 45,— per ton. Maar singh verwacht dat de C-prijs nu rond de f 50,— per ton zal uitkomen. Voor 1991 is het indicatief toewij zingspercentage voor de CSM-telers vastgesteld op 87 procent, met een reserve van 2 procent. Een bijstel ling naar boven ligt volgens Maar singh in de lijn der verwachting. In zijn openingswoord had voorzitter K. Poppe van de Zeeuwse telersve reniging al zijn hoop op een verho ging uitgesproken, "anders gaan we er weer op achteruit".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 1