Walcheren kan zich uitspreken over ruilverkavelingsplan V'I». V; r ■9 Plan niet landbouw- onvriendelijk £Ssêh> Nieuws y Voorlichting en inspraak Landinrichting Kust West-Zeeuws Vlaanderen KNLC krijgt werkgroep Ontwikkelingssamenwerking Winst voor de landbouw gemiddeld f 360,— per ha. C. J. Bierens Bijna 12 jaar nadat de Zeeuwse landbouworganisaties een aanvraag indienden is het ruilverkavelingsplan voor Walcheren klaar. Deze week presenteerde de landinrichtingscommissie onder voorzitter schap van mr. B.J. van Putten, burgemeester van Mariekerke, het voorontwerp tijdens een bijeenkomst in Meliskerke. In de komende weken wordt een reeks voorlichtings- en inspraakbijeenkomsten ge houden waaruit moet blijken hoe de streek tegen het plan aankijkt. i M\ i I A/s het ingediende ontwerp onveranderd kan worden uitgevoerd zal dit op sommige plaatsen tot forse ingrepen leiden. Kringvoorzitter C.J. Bierens van de ZLM geeft het plan het voordeel van de twijfel, "ik hoop dat de boeren er ja tegen zeggen." De zeven leden tellende landinrich tingscommissie, waarin vier verte genwoordigers van de agrarische sector, werd op 8 september 1982 geïnstalleerd. De commissie heeft welgeteld 50 vergaderingen nodig gehad om in eensgezindheid het voorontwerp te kunnen vaststellen. Het betreft dan ook een groot ge bied: 15.000 ha. Walcheren is daar mee een van de grootste ruilverkavelingsgebieden van Ne derland. Als het ingediende ontwerp onge wijzigd kan worden uitgevoerd, zal dit op verschillende plaatsen tot for se ingrepen leiden. De plannen vra gen in totaal een investing van 79 miljoen. Ongeveer een derde deel daarvan is bestemd voor verkavelin gen ten behoeve van de landbouw bedrijven op Walcheren (samenvoegingen, verkavelingswer- ken, boerderijverplaatsingen). Natuur en landschap Zoals verwacht voorziet het voor ontwerp in een aanzienlijke reserve ring voor natuur en landschap. In het kustgebied zal 276 ha. bos wor den aangeplant ten koste van land- bouwcultuurgronden. In het kader van het Natuurbeleidsplan is 122 ha. opgenomen. Verder krijgen en kele kernen een zogenaamd bos- dorpje. "Toch is de conclusie, dat de recreatieve sector het meest van de plannen profiteert niet terecht. Als dat waar zou zijn, zou de commissie haar werk niet goed hebben ge daan", aldus voorzitter Van Putten. Het verbeteren van de verkaveling, de ontsluiting en het waterbeheer maken een meer doelmatige be drijfsvoering mogelijk. Kostenbespa ringen en produktieverhogingen leiden op basis van het ontwerpplan tot een toename van de arbeidsop- brengst. De bedrijfseconomische baten bedragen gemiddeld f 360,— per ha. per jaar. Dit is een gemiddel de voor het hele gebied.'Per bedrijf kan dit bedrag verschillend zijn. In het landinrichtingsplan is de mo gelijkheid opgenomen tot verplaat sing van 10 boerderijen en het opschuiven van 3 boerderijen. Dit alles op basis van vrijwilligheid en met gebruikmaking van subsidie mogelijkheden. Voor de uitvoering van het landin richtingsplan is vrijwillige grondver werving aan het BBL ter grootte van 846 ha. voorzien. Hiervan was over- Het KNLC krijgt een werkgroep Ont wikkelingssamenwerking. Dat is het gevolg van de aktiviteiten van de KNLC-ers die dit voorjaar Zimbabwe bezochten, onder wie mr. J. Oggel, algemeen sekretaris van de ZLM. De drie deelnemers aan de Zimbabwe-reis, die door de NOVIB werd georganiseerd, houden talloze inleidingen over hun ervaringen. Daarbij komt regelmatig de vraag aan de orde: wat doet de regionale landbouworganisatie en wat doet het KNLC konkreet aan ontwikke lingssamenwerking. Zij konstateerden dat leden van de organisatie vinden dat de eigen or ganisatie niet vanaf de zijlijn kan blij ven toekijken naar de landbouw in ontwikkelingslanden. Op dit mo ment doet het KNLC mee in bijvoor beeld de Kommissie Ontwikkelingssamenwerking van het landbouwschap en het bestuur van de NOVIB. Een betere wissel werking met de achterban is echter wenselijk vinden de reisdeelnemers. Het KNLC-bestuur nam deze ge- igens per 1-10-1990 al 575 ha. aan gekocht. Verder is korting mogelijk tot maximaal 313,5 ha. Dit is 2,2% van de totale oppervlakte. Wettelijk is 5% toegestaan. Door ruilmoge- lijkheden zal het te korten oppervlak in werkelijkheid nog aanzienlijk min der zijn. Naarmate er meer voor compensatie en geld worden geko zen kan de korting zelfs op 0 uitkomen. Waterbeheersing Verbetering van de waterbeheersing is een essentieel onderdeel van het verkavelingsplan, omdat dit zowel landbouw als natuur en recreatie ten goede komt. In het middenge bied van Walcheren, dat te kampen heeft met hoge waterstanden, zal het peil plaatselijk worden verlaagd. Op de droge gedeelten worden maatregelen genomen om het wa ter langer vast te houden. In totaal moet 155 km waterloop verbeterd worden en zullen onder andere 25 stuwen worden vervangen of aan gelegd. Om landbouwvoertuigen en recrea- tieverkeer ruim baan te geven wor den op grote schaal wegen verbeterd, in totaal 55 km. Er, ko men fietspaden bij met een totale lengte van 26 km plus de nodige .uitbreidingen voor wandelaars en ruiters. Verder zal over een lengte van 65 km bermbeplanting worden aangelegd en verbeterd. Buiten de al genoemde bosaanplant worden de natuurwaarden op Wal cheren versterkt door nieuwe weg-, dijk- en erfbeplantingen. Toegangs wegen naar boederijen kunnen met 100% subsidie worden beplant. In het kader van het Natuurbe leidsplan heeft de commissie in het laatste stadium nog reserveringen moeten doen. In het middengebied van Walcheren en in de binnenduin- rand zijn hiervoor lokaties aangewe zen. Daarnaast zijn uiteraard de al eerder aangewezen relatienotage- bieden in het plan opgenomen. Van de totale kosten (79 min.) neemt het rijk ca. 50 min. voor zijn rekening. De rest moet komen van de gemeenten, het waterschap, het wegschap, eigenaren en gebruikers. Een kwart van de benodigde gelden komt ten goede aan de wegen, 20% is voor waterbeheersing, 6% voor recreatie, 14% voor landschap en natuur, 33,5% voor verkaveling en 2,4% voor overige kosten. dachte over. Tot nu toe heeft de or ganisatie ontwikkelingssamenwerking niet als organisatietaak gezien. Maar, zo werd geconstateerd, ook door de GATT-onderhandelingen wordt de wereld opener gemaakt en worden steeds vaker de belangen van ont wikkelingslanden ingebracht. Een reden om hier voorzichtig meer aan dacht aan te gaan besteden. De werkgroep moet een KNLC- mening over de ontwikkelingproble- matiek gaan formuleren. Daarnaast moet ze een achterban vormen voor de vertegenwoordigers bij de NOVIB en de Landbouwschapskommissie. Ook is het de bedoeling dat de nieu we werkgroep een projekt van NO VIB en KNLC gaat begeleiden. Dat projekt moet de komende drie jaar vorm krijgen en heeft als titel 'Duur zame landbouw en voedselveilig heid'. De werkgroep heeft vooralsnog niet de taak om voor stellen te doen om geld bijeen te brengen. Gerard Westerhof Evenwicht Bij de presentatie van het vooront werp zei commissievoorzitter Van Putten dat "de problemen en de ge kozen oplossingen zozeer in elkaar grijpen en elkaar over en weer zo beïnvloeden, dat niet duidelijk valt aan te geven dat van de 78 miljoen te besteden guldens het voordeel naar deze of gene zijde valt. Ik houd het er dan ook op, dat alle onderde len eikaars onvermijdelijke voor waarde zijn. Wijziging hier zal dan ook veel consequenties elders hebben". Het woord is nu aan de streek. Reacties kunnen tot 15 april a.s. worden ingediend. Naar verwach ting zal de Centrale Landinrichtings commissie het plan begin 1992 al dan niet gewijzigd vaststellen. Ver volgens dienen G.S. van Zeeland hun goedkeuring te geven. Dit is voorzien in het 1e kwartaal van 1993. In datzelfde jaar zal de stem ming plaatsvinden. Welke kant gaat het op in Wal cheren? "Ik geef dit plan het voordeel van de twijfel en ik hoop dat de boeren op Walcheren er ja tegen zeggen. We moeten accepteren dat het den ken over de inrichting van landelijke gebieden de laatste jaren sterk is veranderd. Natuur en landschap hebben in het maatschappelijk leven aan betekening gewonnen. Dat is de realiteit". Aldus de heer C.J. Bierens, een van de vier agrarische leden van de land inrichtingscommissie voor Walche ren, voorzitter van de ZLM-kring Walcheren, en landbouwer te Grijpskerke. Bierens wijst op een aantal ontwik kelingen die buiten de invloedssfeer van de commissie liggen, maar niet temin grote gevolgen hebben voor de positie van de landbouw bij land inrichting. Zo is een tekortsituatie omgeslagen in een overschotsitua tie. Verder is bijvoorbeeld subsudie op drainage (PCW-regeling) afge schaft. Dat waren zaken die 10 jaar geleden nog niet aan de orde wa ren. "Jammer, maar het is niet an ders", aldus Bierens. "Ik zou dit plan bepaald niet landbouw-onvriendelijk plan willen noemen. Als we moeten vaststellen dat de boeren steeds meer zijn aan gewezen op een neventak, dan In de periode 15 januari - 15 apr. 1991 is inspraak mogelijk op het voorontwerp van het landinrich tingsplan Walcheren. Data en plaatsen van de voorlichtings- en inspraakbijeenkomsten vindt u hieronder. Algemene voorlichtingsbijeen komsten Meliskerke "Ons Huis": 17 janua ri, 19.30 uur; Serooskerke "De Zandput": 22 ja nuari, 19.30 uur; Middelburg, Getuigeniskerk: 24 ja nuari, 19.30 uur. Inspraakbijeenkomsten Serooskerke "De Zandput": grondgebruikers: 29 januari, 19.30 uur; agrarische jongeren: 5 februa ri, 19.30 uur; agrarische vrouwen: 19 februari, 13.30 uur (kinderop vang aanwezig); Westkapelle "Noordzeegalm": moeten we op Walcheren toch vooral denken aan de recreatie. Dit plan biedt daartoe mogelijkheden. Ik denk ook aan de ingrijpende verbe teringen van de wegenstruktuur en de waterbeheersing, waarvan de landbouw volop kan profiteren. Een belangrijke zaak vindt ik verder dat alle grond die nodig is voor natuur en andere voorzieningen door het BBL is of wordt aangekocht. Dus op basis van vrijwilligheid. Kortingen verwacht ik niet of nauwelijks". De meeste moeite hebben de agrari sche leden van de Landinrichtings commissie gehad met het inbrengen van het Natuurbe leidsplan. "Dat moest er op het laatste moment nog worden tus- sengewrongen en daarover hebben we wel even moeten slikken. Toch hebben we uiteindelijk ja gezegd, omdat anders de gevolgen voor de landbouw nog wel eens ernstiger kunnen worden. De trein rijdt im mers gewoon door". De kans dat de provincie alsnog een andere vorm van landinrichting wenst op Walcheren is niet reëel. Daarvoor is de procedure al te ver gevorderd. Mocht echter het plan in 1993 wor den afgestemd, dan is weer alles mogelijk. grondgebruikers: 19 februari, 19.30 uur; Arnemuiden "De Arne": grondge bruikers: 31 januari, 19.30 uur; Oostkapelle "De Halve Maan": grondgebruikers: 7 februari, 19.30 uur; rekreatieve sektor: 21 februa ri, 19.30 uur; Koudekerke, Tramstraat 33: na tuurbeschermingsorganisaties: 26 februari, 19.30 uur; Biggekerke "Dorpscentrum: grondgebruikers: 28 februari, 19.30 uur. Verder zullen er 4 zitdagen worden gehouden ten behoeve van meer persoonlijke zaken. Deze vinden plaats te: Oostkapelle "De Halve Maan": 4 maart, 13.00 uur; Melis kerke "Ons Huis": 5 maart, 13.00 uur; Koudekerke, Tramstraat 33: 6 maart, 13.00 uur; Arnemuiden "De Arne": 7 maart, 13.00 uur. De boeren in het landinrichtingsblok Kust West Zeeuws-Vlaanderen wor den op maandag 21 januari a.s. om 19.30 uur in de Hoekzak te Oost burg wacht om te worden geïn formeerd en gehoord over de verdere uitwerking van het Streek plan voor hun gebied. De uitwerking is door de Provinciale Staten vast gesteld en zal ingrijpende verande ringen tot gevolg hebben. De Staten hebben daarbij in meerderheid ge kozen voor herinrichting als meest aangewezen vorm van landinrich ting, terwijl de landbouworganisa ties ruilverkaveling hadden aangevraagd. Tijdens de bijeenkomst op 21 janua ri a.s. zal de vraag worden bespro ken welk belang de landbouw heeft bij het doorgaan van de gekozen vorm van landinrichting. De direk- teur Landinrichting in Zeeland, ir. H. Okma, zal informatie geven. De bij eenkomst wordt georganiseerd door de drie Westzeeuwsvlaamse land bouworganisaties. Mogelijk volgt er op 29 januari a.s. nog een tweede bijeenkomst.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 13