Weerstand men legaal gebeurd, punt uit". Ver der vindt hij dat Duisterwinkel alle eventuele gevaren onder een ver grootglas legt en de positieve pun ten niet wil zien. Zo kan de aanwezigheid van een bos goed uit werken op het microklimaat waar door bijvoorbeeld de bietenopbrengst aanzienlijk hoger kan worden. Huizenga wijst er verder op dat ge bruik van bestrijdingsmiddelen door Duisterwinkel nadelig kan zijn voor zijn boomgroei. "Dat zijn zaken die we elkaar aan doen. Dat is nu een maal zo", zegt hij nuchter. "Ik vis op mijn tij en maak gebruik van de mo gelijkheden die er zijn. Ik ben nu 65 jaar en wil het wat rustiger aan doen. We willen het bedrijf niet ver kopen en niet verpachten en dus is dit de beste oplossing voor ons". Overigens verwacht Huizenga dat de schade enorm mee zal vallen. De eerste bomenrij staat op zeven me ter van het gewas van de buurman en dat is al veel meer dan de twee meter waartoe hij wettelijk verplicht is. Bovendien zegt Huizenga de ran den goed te zullen onderhouden en regelmatig te maaien. Beide boeren komen ondanks hun meningsver schillen nog af en toe bij elkaar op de koffie. Duisterwinkel: "Ik hou buurman Huizenga precies op de hoogte van de stappen die ik onder neem. We blijven als volwassen mensen met elkaar om gaan. Zake lijk verschillen we van mening, meer niet". Assimilatie De bloemenkwekers S. Ruhé en B.W. van de Broeck aan de Mijnshe- renweg in Kudelstaart bij Aalsmeer spreken elkaar niet meer. De assimi latiebelichting van Van de Broeck heeft hier tot een fikse burenruzie geleid en ook hier zijn partijen in een juridisch proces verwikkeld. Ruhé teelt Cymbidiums (orchi deeën) en dat verdraagt zich vol gens hem niet met de rozenteelt van de buurman. Volgens de orchi- deeënkweker blijft de groei van de bloemen achter door de assimilatie- Landbouwschapsmedewerker P. Broekhorst is nauw betrokken geweest bij de totstandkoming van de "Verordening Belich tingstoepassing 1989". Hij constateert dat de maatschap pelijke weerstand tegen assimi latiebelichting recent toeneemt. Er hebben twee zaken gediend bij de Raad van State waarbij de tuinders door mogen gaan met belichten, hangende een bodem procedure. De Raad van State heeft inmiddels een ambtsadvies gevraagd aan het ministerie van VROM. Dat advies was bepaald niet positief voor de tuinbouw. VROM onderzoekt nu de eventu ele gevolgen van assimilatiever lichting op flora en fauna en op de volksgezondheid. Het minis terie van Landbouw bekijkt los daarvan of de maximumgrens van 4 lux nog verder naar bene den kan danwel moet. In de praktijk zal een verdere afscher ming van de uitstraling in ieder geval tot grote praktische proble men leiden. Broekhorst: "Ons advies aan degenen die nog in de assimilatiebelichting moeten investeren is: wees uiterst voor zichtig. Het kan zijn dat deze vorm van belichting helemaal wordt verboden of dat ze zoda nig wordt beperkt dat het finan cieel niet meer interessant is". Aan de negatieve gevolgen van houtteelt voor de buurman is moeilijk wat te doen, stelt Gro ninger Mij.-voorzitter Mare Ca- lon. Eisen aan houtteelt stellen via een Landbouwschapsveror dening kan niet omdat het over bos gaat, daar gaat het Bos- schap over. Eisen stellen via de braakregeling betekent dat Brus sel er weer naar moet kijken en daar werkt het ministerie van Landbouw niet hard aan mee. En voor een regeling via het bestemmingsplan ontbreekt ook de juridische basis, tenzij de landbouworganisaties nu gaan beweren dat hout géén akker bouwgewas is. Een laatste mo gelijkheid is eisen stellen via de subsidievoorwaarden voor de re geling snelgroeiend hout. Dan moet het ministerie van Ekono- mische Zaken meewerken en die zien weer minder hout groeien als boeren bijvoorbeeld 10 meter van de perceelsrand af zouden moeten blijven. Het probleem is aangekaart bij de Gewestelijke Raden van het Landbouwschap in Groningen en Drenthe maar de Groninger Mij. praat er ook in eigen kring uitge breid over. Calon: "Willen we houtteelt überhaupt wel. Men sen die ja zeggen willen geld ver dienen. Het is een vorm om de produktie te beheersen. Maar anderen zeggen het is slecht voor de hele infrastruktuur in Groningen, de helft van de om zet verdwijnt". Cymbidiumte/er Ruhé stelt schade te ondervinden van de assimilatie belichting en de gasturbines van zijn buurman. Rechts de Cymbidium (Foto's: NFP Johan Wierenga De Groninger Mij, waarvan ook buurman Huizenga lid is, reageerde terughoudend op het verzoek om het nieuwe fenomeen houtteelt aan Akkerbouwer Duisterwinkel verwacht last te krijgen van de houtteelt van zijn buurman (Foto: Hans Sas). belichting op het rozenbedrijf. Bo vendien zegt hij hinder en schade te ondervinden van twee gasturbines die de elektriciteit opwekken voor de assimilatieverlichting. Volgens Stef Ruhé heeft hij ondanks de door de. buurman aangebrachte scherm hinder van het strooilicht. De hor moonbalans in zijn bloemen wordt verstoord waardoor de takken van de orchideeën korter blijven, er knopval is en smet op de bloemen. De Cymbidium heeft een nachtrust nodig van minimaal 8 uur en in de kas direkt grenzend aan die van Van de Broeck is die nachtrust veel korter. Ruhé schat de schade op jaarbasis op circa f 218.000,—. Hij beschikt over een rapport waarin de VBA- waarnemers R Otto en Th. Leliveld vaststellen dat de groei van de tak ken achterblijft in de kas die grenst aan de rozenkweker. De ethyleen die door de total energy-installatie van Van de Broeck wordt uitgesto ten lijkt hier ook debet aan. Cymbi dium is zeer gevoelig voor deze gassoort. Ruhé heeft Van de Broeck via zijn advocaat aansprakelijk gesteld voor de schade. In februari wordt de uitspraak verwacht. Ruhé heeft in dit verband ook kritiek op het Landbouwschap. "In de Veror dening Belichtingstoepassing zijn normen gesteld die zeker voor orchi- deeënkwekers veel te licht zijn. Vier lux is voor ons veel te veel. De zij kanten mogen dan afgeschermd zijn, via het bovendek van de kas ontsnapt er toch nog teveel licht naar beneden in de aangrenzende kassen". Rozenkweker Van de Broeck brengt hiertegen in dat niet te bewijzen valt dat die belichting uit zijn kassen komt. In dit gebied is de hemel 's nachts overal verlicht door uitstra ling van assimilatielampen en 's nachts tussen 11.00 en 4.00 uur be licht ik niet eens. Bovendien heb ik maar 14.000 meter glas, weinig ver geleken met wat hier in de buurt staat". Wat de gasturbines betreft merkt hij op dat dit soort installaties nu eenmaal bij een tuinbouwgebied horen. Hij zegt alles te hebben laten onderzoeken en daarbij is van scha de naar zijn buurman niets geble ken. Van de Broeck beschikt ook over de benodigde hinderwetver gunningen. Volgens hem zoekt Ru hé spijkers op laag water. "Hij is altijd bezig om ons te vangen voor geluid-, licht-, uitzicht- en reukscha- de. Maar bij mij is alles perfekt in or de dus ik begrijp niet waar hij mee bezig is. Twaalf jaar lang zijn we bij elkaar op verjaardagsvisite geweest maar we zien elkaar nu nog alleen bij de rechter. Een trieste ge schiedenis". Een goede buur is beter dan een verre vriend, zeker voor boeren. Maar door nieuwe technieken en recente veranderingen in het bouwplan komt men figuurlijk gesproken steeds meer bij elkaar op het erf. Dat leidt helaas tot duidelijke irritaties. Kollega's die elkaar alleen nog bij de rechter zien. Soms blijven partijen nuchter en is er sprake van een strikt zakelijk verschil van menihg. Twee praktijk voorbeelden. "Ik dacht", zegt akkerbouwer G.J. Duisterwinkel in het Noord- Groningse dorp 't Zand, "dat ik op deze betrekkelijk goede grond in het kader van de braakregeling nooit met de houtteelt te maken zou krij gen. Dat is een misrekening geble ken, ik zit er nu middenin". Hij heeft een proces aangespannen tegen zijn buurman akkerbouwer J. Huizenga (65) die het hele bedrijf groot 50 hektare de afgelopen zo mer met populieren heeft ingeplant. Dat is in het kader van de set-aside regeling volkomen legaal gebeurd. Hij heeft er een aanlegvergunning voor gekregen en het ministerie van Landbouw heeft de subsidies toe gezegd. Het land van Huizenga grenst over een lengte van meer dan 1000 me ter aan dat van Duisterwinkel. Om dat op de teelt van snelgroeiend hout geen onderhoudsverplichting rust, vreest Duisterwinkel dat hij schade zal lijden door veronkruiding. Vooral distels kunnen een ware plaag worden. Verder is hij bang dat er verdroging en schaduwwerking op zal treden. Hij teelt op zijn circa 70 hektare groot bedrijf veel pootaardappelen voor de export. Duisterwinkel wil met zijn bedrijf overleven en er uit halen wat er in zit. "Een boom geeft in de aardappel teelt veel wantsenschade en de schaduwwerking geeft veel loofont- wikkeling maar geen knolzetting. Er kan ook best opbrengstschade ont staan voor andere gewassen dan bieten en granen. Ik verwacht er be paald geen goeds van. Niet voor niets luidt het gezegde 'achter bo men groeit niets' Tijdens het inplanten richtte hij zich tot zijn organisatie, de Groninger Maatschappij van Landbouw met het verzoek een stokje te steken voor de plannen van zijn buurman. "Begrijp me goed, ik ben helemaal niet tegen de teelt van snelgroeiend hout op zich. Ik begrijp mijn buur man ook heel best. In zijn plaats zou ik het ook doen maar ik vind wel dat zo'n ingrijpende teelt, die toch gauw 20 tot 25 jaar duurt, aan een aantal strenge regels moet worden gebon den. En als dat niet mogelijk is dan moet er schadevergoeding komen". Telers van snelgroeiend hout zouden volgens hem verplicht moeten wor den tot regelmatig en goed onder houd tegen veronkruiding langs en op de randen van de houtteeltperce- len en tot het aanhouden van een inplantvrije rand met groenbraak langs de aanzwettende percelen van 10 meter breed. nadere voorwaarden te binden, zo zegt Duisterwinkel. Volgens hem zullen steeds meer boeren die door willen met hun bedrijf met deze pro blematiek geconfronteerd worden en daarom moet dat goed geregeld zijn. "De organisaties moeten hier duidelijk een keuze maken en kiezen voor de blijvende landbouwers", vindt hij. Kozijn Het zit Duisterwinkel ook dwars dat men zo gemakkelijk een aanlegver gunning krijgt voor de teelt van snelgroeiend hout. "Zo'n bos kan wel 20 meter hoog worden. Als je buurman bij wijze van spreken een kozijn tien centimeter verder naar buiten wil verplaatsen dan mag je daar al je zegje over doen maar hier heb je als buren niets in te brengen. Toch raak ik met deze bomen over een paar jaar vanuit mijn huis wel het vrije uitzicht volkomen kwijt". Duisterwinkel heeft een advocaat in de arm genomen. Om met succes bezwaar te kunnen maken is inzage nodig in de aanlegvergunning maar direkteur ir. D.P. Visser van Land bouw, Natuur en Visserij in Gronin gen blijkt niet van zins de verlangde inzage te geven. Hij beroept zich hierbij op het privé-karakter van de gegevens. Mr. G.J. Niezink van ad vocatenkantoor Bouts cs. te Gronin gen heeft inmiddels een bezwaarschrift ingediend bij het mi nisterie van Landbouw. Niezink: "In alle landinrichtingspro- jekten wordt bij aanleg van bos re kening gehouden met schaduvtf- en wortelschade terwijl hier midden in een akkerbouwgebied zomaar een hoog ópschietend bos kan worden aangelegd zonder dat er kennelijk ook maar iets is geregeld. We willen kijken of er schadevergoeding kan worden geclaimd. Is het niet bij de buurman dan wellicht bij een van de betrokken instanties". Niet zeuren Akkerbouwer J. Huizenga meent dat zijn buurman in de rechtszaak geen poot heeft om op te staan. "Hij moet niet zeuren, alles is volko

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 12