Aantal varkensbedrijven zal tot 2000 sterk dalen Milieuprojekt West-Z.Vlaanderen richt zich op de boeren Nieuws Inkomens melkveehouders komen verder onder druk Produktschap vindt stabiele vleesproduktie acceptabel Nota Produktschap Vee en Vlees: Mestsilo's vallen onder Hinderwet Subsidie voor mestopslag moet blijven Aangeboden: DROGE KIPPENMEST 2e HANDS STELCONPLATEN f 70,- p.st. 2 x 2 m KEERWANDEN Hack b.v. ii:i In het jaar 2000 zullen naar verwachting van de 30.400 bedrijven met varkens in 1989, nog ongeveer 11.000 over zijn, waarvan de helft gesloten bedrijven. Dat staat te lezen in een nota van het Pro duktschap Vee en Vlees over de Nederlandse varkenssektor tot de eeuwwisseling. De nota stelt vast dat met een ex portaandeel van 60% van de var- kensproduktie Nederland tot het jaar 2000 op export blijft aangewe zen, al is er van een sterk toene mende concurrentie vanuit Bretagne en Catalonië sprake. Met een toenemende vraag naar produk- ten met een hogere toegevoegde waarde naar produkten met een ho gere toegevoegde waarde is niette min niet te verwachten dat het binnenlands verbruik zal toenemen. Voorts zal met een verzadigde EG- markt moeten worden uitgezien naar uitvoer naar derde landen, waarbij de nota Japan noemt als mogelijke grote afnemer. De nota stelt ook vast dat de positie van het grootwinkelbedrijf bij de af zet een steeds overheersender posi tie gaat innemen. De concentratie in enkele grootwinkelketens en de in ternationale samenwerking zal de positie aan de vraagzijde nog verder versterken, aldus het rapport van het Produktschap. Deze ontwikkelingen gaan aan de diverse sektoren niet ongemerkt voorbij. Zo verwacht de nota dat binnen een periode van 10 jaar het aantal van ruim 40 slachtplaatsen met meer dan 25.000 var kensslachtingen er nog maar de helft zal over zijn. De nota verwacht dat de uitvoer van levende varkens binnen de EG zal teruglopen, doch dat de uitvoer van biggen zal toenemen. Dierziektebestrijding Van doorslaggevend belang voor de afzet is naast de kwaliteit van de grondstoffen en het produkt de dier ziektebestrijding. Dat zal vooral het geval zijn na 1 januari 1993 als de binnengrenzen van de EG gaan ver dwijnen. De nota stelt dat een aan passing van de bedrijfsstructuur onvermijdelijk is, waarbij gedacht wordt aan een ontwikkeling naar gesloten bedrijven en tevens bedrij ven met een voldoende omvang. Dat zal tot gevolg hebben, aldus de nota dat in het jaar 2000 naar ver wachting van de 30.400 bedrijven in 1989 nog ongeveer 11.000 over zijn, waarvan de helft gesloten be drijven. Milieu In de varkenssektor staat het milieu centraal. De nota stelt dat de groot schalige verwerking en afzet van mest rond f 9,— per vleesvarken kost. Daar komen dan nog de kosten van de ammoniakuitstoot bij. Minder handel De in de nota geschetste ontwikke lingen zullen ertoe leiden dat het aantal handelaren tussen 1989 en 2000 met 30 tot 40% zal moeten inkrimpen. Door verandering in de produktie en veranderingen in de distributie van vee zullen, steeds minder dieren worden verhandeld. Verder zal het klantenbestand terug lopen door de voortgaande schaal vergroting bij producenten en afnemers. Het milieuproject in West Zeeuws-Vlaanderen richt zich op de mestops/ag. De Rijkspolitie in West Zeeuws- Vlaanderen gaat samen met een aantal andere instanties de mestopslag op de landbouwbedrij ven onder de loep nemen. Door middel van gerichte voorlichting en kontroles, zonodig gevolgd door sankties, wil men bereiken dat de bestaande en nog te ontwerpen re gels worden nageleefd. De Rijkspolitie wil samen met onder andere de gemeenten de milieupro blematiek in Aardenburg, Oostburg en Sluis struktureel gaan aanpak ken. Begonnen wordt met de mest, daarna komen de bestrijdingsmid delen aan de beurt. In West Zeeuws-Vlaanderen worden be hoorlijke hoeveelheden mest aange voerd en verwerkt, zo stelt de rijkspolitie. Dit leidt tot neerslag van verzurende stoffen, waarvoor overi gens niet alleen de boerenbedrijven verantwoordelijk zijn. Wel staat vast dat de ammoniakuitstoot een grote boosdoener is en deze wordt ver oorzaakt door de mest. Hinderwet In West Zeeuws-Vlaanderen vallen 430 landbouwbedrijven onder de Hinderwet. Ongeveer 30 bedrijven voldoen niet aan de voorwaarden van de Hinderwetvergunning. Mest wordt opgeslagen in de open grond en gier in gierkelders. Met de aan pak van deze bedrijven is in de ge meente Sluis reeds een begin gemaakt. In eerste instantie zullen de bedrij ven uitvoerig worden voorgelicht. De voorlichtingsronde loopt tot 1 maart a.s. De gemeenten zorgen sa men met de Regionale Inspektie voor de Volksgezondheid en Milieu hygiëne voor voorlichtingsbijeen komsten en artikelen in de vakpers. Na de voorlichting komen er be- drijfskontroles in het kader van de Hinderwet. In de periode 1 maart tot 1 mei hebben deze kontroles nog een adviserend karakter, daarna (maand mei) bezoeken gemeenten en politie de bedrijven en kunnen bestuursdwang en strafrechtelijk optreden volgen. Kontroles In het kader van het projekt worden ook kontroles op de meststoffen- wetgeving en de plaatselijke veror deningen uitgevoerd. Hiermee wordt reeds direkt na de voorlich tingsronde begonnen. Het milieu projekt in West Zeeuws-Vlaanderen wordt behalve met de gemeenten samen met de Algemene Inspektie Dienst, douane en waterschappen uitgevoerd. De landbouworganisa ties in West Zeeuws-Vlaanderen zijn vooraf op de hoogte gesteld van het milieu-initiatief. De voorzitter van het Produktschap voor Zuivel, de heer H. Schelhaas, verwacht dat de inkomens van de melkveehouders verder onder druk komen te staan. Hij voorziet hogere kosten als gevolg van het milieu en lagere opbrengsten, onder andere als gevolg van de GATT- onderhandelingen. Hoewel de ko mende jaren moeilijk worden, ver wacht Schelhaas dat Nederland zijn sterke concurrentiepositie op zuivel gebied kan behouden. Hij constateerd in zijn Nieuwjaarsre de dat de uitbetaalde melkprijs in 1990 10% lager is komen te liggen. Als gevolg van de lagere vleesprij- zen zijn de arbeidsopbrengsten in de melkveehouderij met 45% gedaald. Voor kleinere bedrijven is volgens Schelhaas de grens bereikt. De waarde van de zuivelexporten daalde in 1990 van f 6,8 miljard naar f 6,2 miljard. Dit komt vooral door de sterk gedaalde prijzen. Met de export van kaas gaat het nog steeds uitstekend. Dit produkt neemt de helft van de totale export waarde voor zijn rekening. Alle an dere produkten laten een teruggang zien. Schelhaas waarschuwde in zijn rede voor een te ver doorgevoerde libera lisatie Dit is niet alleeen slecht voor de landbouw, maar voor de hele sa menleving. De landbouw kan nooit geheel aan de vrije markt worden overgelaten. Vergaande afbraak van de steun aan de landbouw zoals de VS willen is onaanvaardbaar en on verantwoord. Op weg naar een mondiale economie valt er volgens Schelhaas niet te ontkomen aan een GATT-akkoord. Aparte agrari sche eilandjes zijn niet meer te handhaven. Het EG-aanbod van 30%-steunafbraak is echter wel het uiterste waartoe men kan gaan, aldus Schelhaas. PVV-voorzitter R. Taze/aar was eind vorig jaar aanwezig bij het over de grens gaan van de tweemiljoenste big in 1990. Volgens de nota van het schap over de varkenssector zal de uitvoer van biggen verder toenemen. Tazelaar prijst minister Bukman Voorzitter ir. R.J. Tazelaar van het Produktschap Vee en Vlees (PVV) vindt het acceptabel, dat de vleesproduktie in ons land stabiel blijft zolang er nog een milieuprobleem bestaat. Het op peil houden van de produktie bewijst volgens hem, dat de vee- en vleessector nog steeds gelooft in een definitieve oplossing. Tijdens zijn nieuwjaarstoespraak prees hij minister Bukman van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij, die meerdere malen heeft gezegd, dat een vermindering van de veestapel onbespreekbaar is. Die mogelijkheid komt pas aan de orde als blijkt, dat de afgesproken normen niet worden gehaald. Het beleid van minister Bukman wordt gesteund door de fracties van CDA en VVD. De opstelling van de PvdA was de laat ste tijd onduidelijk. In de Tweede Ka merfractie klinken verschillende geluiden. Enerzijde is men blij met de Europese subsidie voor groot schalige mestverwerking, anderzijds wordt gesteld, dat aan inkrimping van de veestapel niet valt te ontko men. Toch mag volgens Tazelaar de conclusie worden getrokken, dat een aanzienlijke meerderheid in de Tweede Kamer het eens is met het beleid van minister Bukman. Fosfaat Kritiek had Tazelaar op de Algemene Rekenkamer. In een kort geleden ge publiceerd rapport wordt gesteld, dat de eindnorm van 125 kg fosfaat per hectare voor de verschillende grondsoorten naar beneden zal moeten worden bijgesteld om te voldoen aan het principe van "toe voeging fosfaat is gelijk aan onttrek king door gewas". Deze stellingname verbaast de PVV- voorzitter. Piet Tazelaar liet verder een dringen de waarschuwing horen aan het adres van het kabinet. Nieuwe be zuinigingen in het kader van de z.g. tussenbalans mogen naar zijn oor deel niet ten koste gaan van de vee- en vleessector. Hij is bang, dat bij de besprekingen in het kabinet over 10 a 15 miljard gulden aan nieuwe be zuinigingen, het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij niet buiten schot zal blijven. "Omdat er van een kale kip niets te plukken valt, sluit rk niet uit, dat zal worden geprobeerd de rekening door te schuiven naar het bedrijfsle ven", aldus Tazelaar. Door een uitspraak van de Raad van State vorige week vrijdag zijn ver gunningen voor de bouw van mest silo's groter dan 50 m3 gebonden aan de Hinderwet en niet aan de Af valstoffenwet. Consequentie hier van is dat gemeenten over de vergunningaanvraag beslissen en niet de provincie. Volgens een voorlopige beschikking van de Raad van State hadden de provincies wèl de bevoegdheid over vergunning-aanvragen voor de tijde lijke opslag van mest te beschikken, omdat hiervoor een vergunning no dig was op basis van de Afvalstof fenwet. Met de uitspraak van vorige week komt de Raad van State dus terug op de voorlopige beschikking. Door de uitspraak kunnen provin cies geen invloed uitoefenen op de komst van mestsilo's. Het mest- transport vanuit de overschotgebie- den naar onder meer het Zuidwesten wordt erdoor verge makkelijkt. De ministeries van Land bouw en Milieubeheer hebben dan ook verheugd gereageerd op de uit spraak. Landbouwschap tot ministerie: gevraagd om meer geld uit te trek ken voor de Bijdrageregeling mestopslag voor veehouderijbedrij ven. Dit geld kan weggehaald wor den bij de andere twee regelingen. De subsidieregelingen voor mestopslag moeten in 1991 doorlo pen. In Nederland moet immers ex tra opslag worden gebouwd nu het uitrijverbod wordt verlengd. Dit schrijft het Landbouwschap in een brief aan het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij. De drie subsidieregelingen van het ministerie zijn per 1 januari 1991 af gelopen. Zo'n dertig miljoen gulden is nog niet opgemaakt. Dat komt volgens het schap doordat een van de drie regelingen, de Bijdragerege ling mestopslag op veehouderijbe drijven, strenge voorwaarden kent. Veel boeren visten daardoor achter het net. Zo komen alleen bedrijven kleiner dan 250 standaardbedrijfseenheden (sbe) voor subsidie in aanmerking. Bovendien kunnen boeren die al opslagcapaciteit hebben voor tien weken en meer, geen subsidie krij gen. Deze voorwaarden moeten worden versoepeld. Het Landbouw schap heeft het ministerie verder met aantrekkelijke garanties en prijzen dubbelbewapend tel. 01650-54152 TOON v/d (04199) 16 86 HEEFT DE IDEALE SHOVEL VOOR HET BOEREN WERK!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 9