Geïntegreerde akkerbouw financiële tegenvaller? Nieuws uit hoofdbestuur ZLM Ethiek dierproeven aan politiek overlaten Vanuit de ZLM ZLM geen doel maar middel Hoofdbestuur ZLM wil gegevens Het hoofdbestuur van de ZLM wil nadere gegevens over de resultaten van het OBS in Nagele met betrek king tot de geïntegreerde akker bouw. Volgens de voorzitter van de akkerbouwkommissie van de ZLM, de heer J. Geluk, wijzen voorlopige cijfers uit dat het geïntegreerde be drijf tegenvallende resultaten te zien geeft. Dit zou te wijten zijn aan de lage verkoopprijzen van de produk- ten, afkeuring van pootgoed en Rhi- zomanie. Met Geluk vraagt het hoofdbestuur van de ZLM zich af of de slechtere resultaten en de lagere opbrengsten verband houden met de kwaliteit van de produkten en het toepassen van minder gewasbescher mingsmiddelen. Duidelijkheid op dit punt acht de ZLM geboden. Vraag tekens kunnen worden geplaatst bij het uitblijven van officiële jaar verslagen. Overigens staat de ZLM onverkort achter de doelstellingen van geïnte greerde akkerbouw. Volgens opgave van het OBS zijn met het terugdrin gen van het gebruik van gewasbe schermingsmiddelen op het OBS goede vorderingen geboekt. Over de jaren 1985-1987 bedraagt de re- duktie 50%, in 1988 65% en in 1989 zelfs 75%. Dit wordt als posi tief beoordeeld. De financiële resul taten roepen echter twijfels op. Spuiten kost geld In zijn rapportage aan het hoofd bestuur constateerde de akker bouwkommissie bij monde van Geluk dat veel boeren al vroeg ge ploegde percelen uit elkaar hebben gereden om zo een goedkope on- kruidbestrijding toe te kunnen pas sen. Dat is goed voor het milieu en goed voor de portemonnee. "Som mige mensen denken dat de boeren de gewasbeschermingsmiddelen voor niets krijgen en maar raak spui ten. Niets is minder waar. Alles wat een akkerbouwer spuit of strooit brengt onkosten met zich mee", al dus Geluk. Geluk rapporteerde dat de heffing per ha konsumptieaardappelen die voor promotie wordt gebruikt, van f 40,— naar f 35,— per ha gaat. Door areaaluitbreiding wordt deze verlaging mogelijk. Er komen echter ook veel pootaardappelen, vooral grove maten, in de konsumptiesfeer terecht. De ZLM vindt een bijdrage uit die richting redelijk. Het feit dat de grove pootaardappe len met fungiciden (TBZ) zijn behan deld roept steeds meer vragen op. Aan de pootgoedkommissie van het Landbouwschap is gevraagd deze partijen te "oormerken", zodat de konsument kan zien wat er met de aardappelen gebeurd is. De poot- goedtelers staan uiteraard niet te trappelen om dit voorstel over te ne men. De pootgoedkommissie moet nu met voorstellen komen. Versterking SEV De ZLM gaat het SEV-team verster ken. Er zal op korte termijn een nieu we, zo mogelijke ervaren kracht worden aangetrokken. De uitbrei ding is een gevolg van de toene mende werkdruk bij de SEV. De nieuwe voorlichter zal gedeeltelijk worden ingezet ten behoeve van de automatisering van de SEV. Het hoofdbestuur van de ZLM heeft ingestemd met de uitbreiding. Het SEV-team van de ZLM bestaat thans uit acht personen, exlusief administratieve ondersteuning. Meer leden In de maand december zijn vanuit het Landbouwhuis de contributie nota's voor 1991 aan de leden van de ZLM verzonden. Eind 1990 bleek het aantal leden van de ZLM 7.984 met 108.434 ha grond te bedragen. Eind 1989 waren deze cijfers: 7.945 leden met 107.484 ha grond. Hieruit blijkt een stijging van 39 le den en 950 ha grond. Inmiddels is reeds een belangrijk deel van de contributie ontvangen. Ganzen Het hoofdbestuur heeft kennis ge nomen van de in december versche nen Ganzennota van staatssecretaris Gabor. In februari is een officiële reaktie van de ZLM te verwachten. Voorzitter H.C. van der Maas liet nu al weten niet gerust te zijn op de gevolgen van deze nota voor de boeren. Hij vreest dat de schade die ontstaat door bejaag- baar wild (o.a. de kolgans) geheel voor rekening gaat komen van ja gers en boeren. Van der Maas is van mening dat de staatssecretaris dui delijk moet maken dat deze schade blijvend uit het Jachtfonds zal wor den betaald. Samenwerking Naar aanleiding van de verschijning van het rapport van Rijnconsult over het Landbouwschap heeft de ZLM opnieuw uitgesproken dat de sa menwerking van de drie Centrale Landbouworganisaties in Nederland moet worden versterkt. De verant woordelijkheid voor landbouwbe- leidszaken behoort bij de organisaties te liggen. Het Land bouwschap dient zich te beperken tot verordende bevoegdheden in het kader van Publiekrechtelijke Be drijfsorganisaties. De ZLM zit met deze conclusie op dezelfde lijn als het KNLC. Rijncon sult kiest echter voor versterking van de positie van het Landbouwschap. Het hoofdbestuur bekrachtigde de uitspraken over dit onderwerp van de algemene voorzitter tijdens de al gemene ledenvergadering van de ZLM op 10 december j.l. Produktiebeheersing De ZLM gaat opnieuw pleiten voor produktiebeheersing van granen per land. Het hoofdbestuur stemde met een desbetreffend voorstel van al gemeen voorzitter H.C. van der Maas in. Volgens van der Maas is er op dit moment voor een dergelijk voorstel meer steun te verwachten dan vorig jaar. Ook toen maakte de ZLM zich reeds sterk voor een graanquotum per EG-lidstaat om tot de gewenste produktiebeperking in de graansector te komen. Dit voorstel bleek echter in COPA- verband niet haalbaar. In het kader van de lopende GATT- onderhandelingen lijken er nu meer mogelijkheden om de graanproduk- tie per land te kunnen regelen. Het voorstel gaat er vanuit dat landen die zich aan de afgesproken produk tiebeperking houden daarvoor wor den "beloond", terwijl landen die hun quotum overschrijden worden "gestraft" op basis van het stabili satorenmechanisme. De vraag hoe ver je mag gaan met genetische manipulatie en aanver wante zaken is naar het oordeel van de ZLM een maatschappelijk vraagstuk. Het ethisch oordeel over zaken als genetische manipulatie, biotechno logie en toepassing van bijv. B.S.T. moet niet worden overgelaten aan een belangengroep, maar komt toe aan de maatschappij als geheel. De politiek zal in deze gevoelige onder werpen uiteindelijk de grenzen moe ten aangeven. Dat is de konklusie van een diskus- sie, die in het hoofdbestuur van de ZLM is gevoerd naar aanleiding van de rapportage van de kommissie veehouderij. Aanleiding vormde het rapport van de kommissie Schroten. De keus gaat tussen "ja'mits" en "nee tenzij". "Ja mits" wil zeggen dat in feite alle onderzoekingen ge oorloofd zijn mits er in negatieve zin Versterking van de ZLM a/s middel - niet a/s doel - om de belangen van de individuele boeren en tuinders optimaal te kunnen behartigen. Dit motto hield ZLM-voorzitter H.C. van der Maas voor aan de leden van het hoofd bestuur, dat maandag jl. de eerste vergadering in het nieuwe jaar hield in het Landbouwhuis te Goes. Van der Maas tekende hierbij aan dat niet alle bedrijfsgenoten even welge moed het nieuwe jaar zullen zijn ingegaan. Er zijn heel wat landbouwpolitie ke ontwikkelingen die een negatief stempel drukken op de agrarische bedrijfsvoering. Illustratief noemde de ZLM-voorzitter in dit verband het feit, dat Nederlanders elkaar ter gelegenheid van Sinterklaas en Kerst luxe pre sentjes hebben gegeven ter waarde van ca. 250 gulden gemiddeld per per soon, terwijl dezelfde Nederlanders er schande van spreken dat het EG-landbouwbeleid minder dan dat bedrag per persoon per jaar kost om een goedkoop voedsel- en grondstoffenpakket te produceren. "Dat feit roept terecht frustratie en agressie op. Met die gevoelens zullen we meer dan ooit geconfronteerd worden. Ik doe een beroep op u om het hoofd koel te houden en binnen de smalle marges die we hebben het uiterste te doen om politiek en samenleving te beïnvloeden en onze individuele leden van dienst te zijn". Spanningen Gezien de toenemende spanningen op veel boerenbedrijven, voorspelde Van der Maas toenemende kritiek op en ongenoegen over het optreden van de landbouworganisaties. Ook at is die kritiek vaak onterecht, toch toonde Van der Maas begrip. Veel bedrijfsgenoten staan immers voor ingrijpende beslissingen. Öf ze gaan over tot drastische bedrijfsaanpassingen, öf ze besluiten om deeltijdboer te worden, öf ze zetten er definitief een punt ach ter. In die situatie wordt het uiterste gevraagd, van de mensen zelf èn van de organisatie, waarbij men is aangesloten. De ZLM zal zich dan ook maxi maal inspannen om de nodige ekonomische en sociale begeleiding te ge ven, niet alleen ten dienste van de blijvers, maar ook voor bedrijfsgenoten die part-time gaan werken of willen stoppen. "We zullen als ZLM tevens duidelijk moeten maken dat regelmatige aanpas sing en kreativiteit in de bedrijfsvoering het veel meer kollega's mogelijk zat kunnen maken om boer en tuinder te blijven dan nu door velen gedacht wordt", zo vervolgde Van der Maas. "De ZLM is er om daartoe assistentie te geven en zo praktisch mogelijke voorwaarden te bevorderen. Voorwaar den die aanpassingen en kontinuiteit van de onderneming mogelijk maken. In die zin is de ZLM een middel en geel doel op zichzelf. Een middel ten dienste van onze leden-bedrijfsgenoten". Desastreuze gevolgen Intussen zal de ZLM doorgaan met het uitdragen van standpunten over het nationale en internationale landbouwbeleid, hoe smal de marges ook zijn. In dat verband wees Van der Maas op de GATT-onderhandelingen, die zon der wereldomvattende stringente volume- en milieuafspraken desastreuze gevolgen zullen hebben voor de Nederlandse akkerbouw en rundveehoude rij. Ook refereerde Van der Maas aan "Brusselse ideeën" om het uniforme EG-markt- en prijsbeleid in te wisselen voor een gedifferentieerd inkomens beleid, dat eenzijdig sociaal gericht zal zijn op de landelijke gebieden en de kleine bedrijven in de zuidelijke lidstaten. Voor de efficiënte produktiegerich- te bedrijven in Nederland zal dit voorstel funeste gevolgen hebben in alle sektoren van onze land- en tuinbouw. "Als het werkelijk die kant op gaat zullen we er voor moeten vechten om ook in Nederland nationaal een rele vante plattelandshektaretoeslag dan wel produkteenheidstoeslag af te dwingen", aldus de algemeen voorzitter van de ZLM. Van der Maas: wees voorts op de nationale natuur-, milieu- en ruimtelijke or deningsplannen die onevenredig zwaar op de landbouwsektor zullen druk ken. Nog sterker dan voorheen zal vanuit de landbouw duidelijk moeten worden gemaakt dat er voor een aanzienlijk deel van deze beleidsvoorne mens in de boerenpraktijk geen enkel draagvlak aanwezig is. "Als land bouworganisatie willen noch kunnen wij voor een dergelijk beleid in een toenemend aantal gevallen verantwoordelijkheid op ons nemen". Verhuizing In het begin van zijn "nieuwjaarstoespraak" stond Van der Maas stil bij de verhuizing naar het nieuwe Landbouwhuis in 1991. Deze verhuizing zal met de nodige nostalgie gepaard gaan, maar toch als een overwegend positieve gebeurtenis worden ervaren. "Een nieuw bedrijfspand is immers karakte ristiek voor een organisatie, waar vertrouwen in de toekomst overheerst, waar niet getwijfeld wordt aan nut en noodzaak van het produkt, dat gele verd wordt. In ons geval bestaat dat produkt uit kollektieve en individuele dienstverlening en belangenbehartiging aan en voor onze leden, boeren en tuinders in Zeeland en Brabant". geen grenzen worden overschreden. "Nee tenzij" wil zeggen dat er vrij wel niets is toegestaan, tenzij er be wezen wordt dat onderzoek nuttig, noodzakelijk en veilig is. De kern van de ZLM-kommissie veehouderij wees er op dat financiële belangen van onderzoek en praktijktoepassin gen redenen zijn om te kiezen voor "ja mits". Maar als we erkennen dat bepaalde toepassingen niet te over- ziene gevolgen hebben zal de keus voor "nee tenzij" moeten zijn. Het hoofdbestuur oordeelde dat het niet aan een belangengroep is om een ethisch oordeel te geven. Dit dient op brede maatschappelijke schaal te gebeuren en derhalve heeft de politiek het laatste woord. H.C. v.d. Maas, voorzitter; A.H. Munters, vice-voorzitter; mr. J. Oggel, algerneen- sekretaris; R. Hoiting, sekretaris; L.J. v. Gastel, kring Schouwen-Duiveland; J.L. v. Gorsel, kring Tholen-St. Philipsland; D.G. de Kater, plv. kring Noord-Beveland; C. Hamelink, kring O. Zuid-Beveland; S.J. Noteboom, kring W. Zuid-Beveland; C.J. Bierens, kring Walcheren; R Risseeuw, kring W. Zeeuws-Vlaanderen; M. Boo- gerd, kring Axel; M. Vinke, kring Hulst; J.C. Geluk, kring West-Brabant; C. Bran derhorst, kring Oost- en Midden- Brabant; J.H. Hartgers, kring Langstraat; G. Sterrenburg, tuinbouw; W. v. Veldhui zen, veehouderij; D. Hannewijk, veehou derij. Adviserende leden: Ir. A. v. Weelderen; mevr. R. Crezee; mevr. S. Hanse; L. van Nieuwenhuijzen; M.J. Goud; M.C.J. Kosten; P.P.C. Versluijs. Diensten/instellingen: mevr. J. Priem; T. Elzinga; J. Jille en ir. G. v.d. Schelde

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 3