Zeeuwse Spuitdag Veehouders moeten vanaf 1992 heffing mestverwerking betalen DLV op basis profijt beginsel bekostigen Deze week O O Vlassersbond vraagt telers uitzaai te beperken EG moet markt- en prijsbeleid handhaven Prijzen komen sterk onder druk zuidelijke landbouw maatschappij Landbouwschap Voorzitter Landbouwschap: Telersprijzen niet omlaag M land-en tuinbouwblad VRIJDAG 11 JANUARI 1991 79e JAARGANG NO. 4053 Vorige week vrijdag is in de Prins van Oranje te Goes de traditionele Zeeuwse Spuitdag gehouden, be zocht door ca. 350 belangstellenden. Centraal stond het streven naar een vermindering van de afhanke lijkheid en het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen te komen. Zie verder pag. 7 (foto Anton Dingemanse). Vanaf 1992 moeten veehouders een heffing betalen voor groot schalige mestverwerking, voor de hoogte van die heffing wordt ge keken naar de mestproduktie in 1991. Dit heeft het bestuur van het Landbouwschap op 9 januari besloten. Het bestuur keurde het eindrapport goed van de Projectgroep realisatie grootschalige mestverwerking ón der leiding van Leo de Bekker. De heffing wordt opgelegd aan veehou derijen in overschotgebieden die jaarlijks meer dan 125 kilo fosfaat per hectare produceren. De mestbanken krijgen er nu een nieuwe taak bij. Behalve distributie moeten ze ook gaan zorgen voor de verwerking van mest. Zij moeten met veehouders contracten afslui ten voor de levering van mest aan fabrieken. Daarvoor moeten de vee houders betalen. Dat geld wordt gebruikt voor de bouw van fabrie ken. Volgens De Bekker is het moei lijk om voor mestverwerking geld van banken te krijgen. Een mestfa- briek heeft immers weinig onder pand. Een mogelijkheid is dat de mestbank de financiering regelt en zelf eigenaar wordt, aldus de Bekker. De ZLM is van mening dat het agra risch bedrijfsleven op basis van het profijtbeginsel moet gaan bijdragen in de kosten van de Dienst Land bouwvoorlichting. In 1996 moet worden bekeken of deze lijn wordt voortgezet of dat de kosten gedeel telijk via een algemene heffing moe ten worden opgebracht. Zoals bekend wordt het agrarisch bedrijfsleven vanaf 1 januari 1993 medeverantwoordelijk voor de fi nanciering van de landbouwvoor lichting. In 1993 komt om te beginnen 5% van de kosten voor re kening van het bedrijfsleven. Deze bijdrage wordt elk jaar 5% hoger zo dat in 2003 (na 10 jaar) uiteindelijk de helft van alle kosten geprivati seerd is. De andere helft blijft voor rekening van de rijksoverheid. Het hoofdbestuur van de ZLM heeft uitgesproken dat althans in de eer ste drie jaren het profijtbeginsel ge hanteerd moet worden. Daarna dient een evaluatie plaats te vinden en kan eventueel alsnog een alge mene heffing worden overwogen. Het is nu echter te vroeg om daar over reeds een uitspraak te doen. In de benadering van de ZLM moeten de algemene kosten van de DLV be taald worden uit het overheidsaan deel en de direkte kosten als bijdrage vanuit het bedrijfsleven op basis van het profijtbeginsel. Overigens narp het hoofdbestuur van de ZLM met verontrusting ken nis van persberichten als zou de overheid (verder) willen bezuinigen op de landbouwvoorlichting. De ZLM is van mening dat eventuele bezuinigingen buiten de reeds ge maakte afspraken om onaanvaard baar zijn. Verplaatsingsbesluit De Bekker waarschuwde dat er snel een verplaatsingsbesluit moet ko men en dat de ecologische richtlijn moet worden verbeterd. Alleen dan kan de veehouderij zich ontwikkelen en zal de veehouder geld kunnen opbrengen voor merstverwerking. Het schap gaat dit nogmaals bij de minister van landbouw aankaarten. Het bestuur maakt zich zorgen over plannen van de overheid die het mestoverschot kunnen vergroten. Het gaat hierbij om de verlenging van het uitrijverbod. Ook zou de over heid een eind willen maken aan bouwplanbemesting: akkerbouwers kunnen nu om het jaar de toegesta ne hoeveelheid mest van twee jaar uitrijden. Zo wordt de dierlijke mest opgenomen door gewassen die dit het hardst nodig hebben. De mest bank dreigt grote schade te lijden door de plannen van de overheid. Zij heeft, in akkerbouwgebieden mest- silo's neergezet die dan niet of nau welijks benut kunnen worden. De Algemene Nederlandse Vlas sersbond doet een beroep op de te lers en alle anderen die bij het vlas betrokken zijn om de uitzaai te be perken. Volgens de bond moet de produktie met zo'n 30 procent be perkt worden. De vlassektor kampt met grote problemen bij de afzet van vlasvezels, waardoor grote voorraden zijn ontstaan. Onlangs is een EG-stockageregeling ingevoerd. Deze regeling houdt in dat een bepaalde hoeveelheid vlaslint onder bepaalde voorwaar den tijdelijk uit de markt wordt ge nomen en waarbij een bepaald bedrag aan steun per 100 kg na af loop van de overeenkomst door de EG wordt uitbetaald. Deze regeling zal slechts dan worden voortgezet indien een forse vrijwillige produk- tiebeperking tot stand komt, zodat het evenwicht op de markt zich kan herstellen. Hiervoor wordt interna tionaal geijverd. Er wordt een be roep gedaan op de solidariteit van allen die bij het vlas betrokken zijn, van teler tot bewerker, om de uitzaai te beperken. Verder dient ook de promotie en het zoeken naar nieuwe afzetmogelijkheden te worden geaktiveerd, zonder echter de be staande afzetmogelijkheden te ver waarlozen. Zoals het nu is, is de vlasteelt en de bewerking niet rendabel, aldus de heer A'. Vandeputte, adviseur van de vlassersbond in een schets van de moeilijkheden op de vlasmarkt. Hij voegt eraan toe dat bovendien nog een verlaging van de EG-steun is te verwachten gezien de onderhande lingen in de Europese Commissie en de GATT. Zie ook elders in dit blad. Het markt- en prijsbeleid voor elke boer en tuinder in de EG moet blij ven. Het mag niet opgeofferd wor den aan vormen van directe inkomenssteun. Uit Brussel komen geluiden dat de Europese Commis sie de garantieprijzen, de hulp bij ex port en de bescherming tegen concurrenten van buiten de EG fors wil verminderen. Daarvoor in de plaats zouden inkomenstoeslagen komen die niet voor iedereen gel den. Met name Nederlandse boeren worden daarvan de dupe. Het Landbouwschap verzet zich hiertegen, zo bleek op de vergade ring van het bestuur op 9 januari. Het bestuur besprak een discussie notitie over het EG-landbouwbeleid en de GATT. Het schap vindt dat boeren in de zwakkere regio's wel geholpen mogen worden maar dan met sociale en structurele maat regelen. Of er nu wel of niet een GATT- akkoord komt, de EG zal het land bouwbeleid toch drasisch verande ren, zo zei het bestuur. De Gemeenschap zal doorgaan met het aanpakken van overschotten. Het bestuur onderstreepte dat de land en tuinbouw beter af is met een GATT akkoord dan zonder. Zonder akkoord kunnen handelsconflicten oplaaien die nu onder invloed van de onderhandelingen sluimeren. Ook blijven afzetmogelijkheden buiten de EG onbenut. Verder kunnen on der meer de Verenigde Staten Euro pese produkten gaan weren. Voorzitter Jef Mares van het Land bouwschap verwacht dat de prijzen voor melk, graan en rundvlees dit jaar sterk onder druk zullen komen te staan. De politieke bereidheid om landbouwprijzen te ondersteunen neemt af, zo constateerde hij woensdag in de openbare bestuurs vergadering. "Van Den Haag en Brussel valt de komende jaren min der te verwachten dan we in het verleden gewend zijn geraakt. En de steun die we nog kunnen be vechten zal tijdelijk zijn en in dienst staan van de inkomensvorming uit de markt". Volgens Mares zal het inkomen van boeren en tuinders voor een steeds belangrijker deel op de markt moe ten worden verdiend. Hij spoorde de akkerbouw en de veehouderij aan om het voorbeeld van de tuinbouw te volgen en de consument te bena deren met een breed en herken baar assortiment van agrarische rnelkprodukten. Dit jaar zullen de vele tientallen orga nisaties in de land- en tuinbouw een antwoord moeten geven op de vraag hoe ze het best tot een effec tieve en efficiënte belangenbeharti ging en belangenbundeling kunnen komen. Mares noemde dit een op gave die "meer tact en minder ver baal geweld vraagt". Volgens hem zullen gemeenschappelijke taken zoveel mogelijk in een samenwer kingsorgaan als het Landbouw schap moeten worden opgepakt. Behoud van en respect voor de iden titeit van iedere afzonderlijke organi satie noemde hij van groot belang. y. .x-:-:.:.>v>.v>-v. Pag. 4 Ondernemen is vooruitzien Pag. 5 Bestuur KNLC: gelegenheidswerk voor alle sectoren regelen Pag. 6 Landbouwschap en organisaties moeten meer sa menwerken Pag. 7 Zeeuwse spuitdag in teken reductie middelen Pag. 9 Aantal varkensbedrijven zal sterk dalen Bij het ZLM-blad van deze week treft u de traditionele blijlage aan over de rassenkeus. Behalve bijdragen over de gangbare akkerbouwgewassen kunt u enkele artikelen lezen over volle- grondsgroenten. Ook wordt aandacht geschonken aan de mogelijkheden van nieuwe (groente-)gewassen voor de ak kerbouw. De telersgroeperingen en de ver werkende industrie hebben over eenstemming bereikt over de prijzen voor het oogstjaar 1991. De prijzen blijven op hetzelfde niveau als het afgelopen jaar. Een verhoging van de prijzen, zoals de contracttelers wensten, is niet haalbaar gebleken. Wel is mede door eensgezind optre den van de telersgroeperingen voor komen dat de afnemers een prijsverlaging van 5 a 6% hebben kunnen doorvoeren. De contracten kunnen nu worden afgesloten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 1