Tuinbouwklanken Bepaalt de prijs de kwaliteit? 1990 goed jaar voor de Baronie Overdenkingen omstreeks de jaarwisseling! "Geluk bestaat niet' Export klasse 2 produkten groente en fruit vrijgegeven 12 Vrijwel alle prijzen van kontraktteel- ten in de tuinbouw in WEST BRABANT staan onder druk. Is de prijs hetzelfde gebleven of zelfs iets verhoogd dan is er aan de voor waarden gesleuteld, waardoor de einduitkomst er in ieder geval niet op vooruit gaat. Afnemers hanteren het saldo van tarwe bij het bepalen van de prijzen. De telers van akker- bouwmatig geteelde groenten wor den tegen elkaar uitgespeeld. Een teelt als waspeen deed het op de leemhoudende zandgrond en lichte klei in West-Brabant altijd zeer goed. Over de kwaliteit was de ver werkende industrie altijd goed te spreken. Niet zelden werd er bij ver teld dat om deze reden de Westbra bantse grond was uitgekozen om waspeen te telen. Van al dit gege ven is maar weinig meer over. Het areaal is inmiddels meer dan gehal veerd en dat bij meer binnenlands verbruik en export. Telers in andere gebieden van Nederland nemen de teelt over. Zij doen dat voor een paar cent minder of minder aantrek kelijke voorwaarden. Nu nog zit er bij diverse telers van seizoen 1990 pog waspeen in de grond. In hoofd zaak afgekeurd wegens vreterij. Een teler ging tijdens het wassen kijken maar kon weinig ontdekken. Normaal gesproken doet de verwer kende industrie over zo'n kwaliteit niet moeilijk. De prijs bepaalt de kwaliteit en niet andersom zoals vaak te lezen valt. De teler kon in zijn eentje bij de afkeuring geen ge wicht in de schaal leggen en moest zich neerleggen bij de beslissing van de 'deskundige'. Ook bij de afname van op kontrakt geteelde witlofpen- nen zijn hier en daar wat problemen geweest. Te dik of te dun was dan het antwoord. Vooral als het aanbod aan de hoge kant is, is de teler de sluitpost. Wellicht dat om deze reden akker bouwers wat terughoudend zijn om voor het samenwerkingsverband van Cebeco, veiling Barendrecht en ZLM, groenten te gaan telen. Vrijwel iedere boer heeft wel ervaring met een of meerdere tuinbouwgewas- sen en de meesten kunnen wel meespreken over een negatieve er varing. Het gezamenlijk veilen van knolselderij is geen succes gewor den en over zulke ontwikkelingen wordt meerdere malen gesproken. Een voordeel van het telen voor Grobeka is dat de prijs niet vastligt en bepaald wordt door vraag en aanbod. Is de prijs door bv. slechte groeiomstandigheden hoog dan profiteert de teler daar voor 100% van. De faktor wel of niet teveel aanbod zal toch het al of niet slagen van een teelt bepalen. Vanuit de praktijk gezien is in de tuinbouw de produktie van kwaliteit wel belangrijk maar de stelling 'de prijs bepaalt de kwaliteit' wint zeer snel terrein. Zeker als iedere regio in Nederland met eigen telersgroepen een marktaandeel probeert te ver overen. Vrijdag 29 december werden de laatste suikerbieten op THOLEN af gevoerd. Op ST. PHILIPSLAND wa ren ze al een week eerder weg. Wellicht zijn er de laatste 2 weken van de campagne alleen C-bieten afgeleverd, dus bieten die in eerste instantie geen geld in het laatje brachten, alleen de late leve ringspremie zal hopen wij worden betaald. Deze lange campagne is vooral een gevolg van de extreem hoge wortel opbrengst, voor Tholen en St. Phi- lipsland neerkomend op ruim 73 ton/ha netto. In tegenstelling tot het langjarig gemiddelde is de op brengst op Tholen dit jaar hoger dan op St. Philipsland. Als we dan even terug denken aan het Rhizomanie- verhaal in de Boerderij van enkele weken geleden waar Tholen met de N.O. Polder als de Rhizomaniehaar- den werden gekwalificeerd, dan denken wij dat dat verhaal toch wel wat al te zwart wit gesteld is ge weest. In bepaalde gebieden van Tholen komt zeker Rhizomanie voor, maar dat heel Tholen daarmee besmet zou zijn wordt door deze kg- opbrengsten toch wel weersproken. Overigens als men zijn grond niet vertrouwt bieden tolerante rassen als Rima en Rhizofort gelukkig rede lijk soelaas. Wij vernamen dat de lange bewaar ders toch nogal met gedaalde sui kergehaltes worden geconfronteerd. Verder zijn alle late bieten gedekt geweest met plastic folie. Tevens heeft het een paar keer flink ge waaid zodat er nogal wat folie is ka pot gestormd. Als we dit alles op een rijtje zetten, constateren wij dat de bewaarpremie meer lijkt dan het in werkelijkheid betekent. Wij hopen in ieder geval dat deze ontwikkeling niet struktureel wordt. Als de boeren deze zelfde oppervlak aan bieten willen blijven zaaien en als de productiviteit van de bieten blijft stijgen, en daar ziet het met de komst van nieuwe rassen toch wel naar uit, dan zullen de fabrieken hun capaciteit toch moeten opvoeren. Wellicht is het beter om het areaal suikerbieten wat in te krimpen en niet te overtollig veel C-suiker te produceren. Produktie van C-suiker levert aan de huidige wereldmarkt prijs toch ook maar een mager ha- resultaat op. Beter is het dan toch, om eens te kijken naar tuinbouwachtige pro- dukten, waar waarschijnlijk toch meer perspectief in zit, mits de boer bereid is zo nu en dan zijn gemakke lijke trekkerstoel om te ruilen voor meer handmatige werkzaamheden. Deze gedachte spreekt vele akker bouwers nog niet zo heel erg aan, maar de ontwikkelingen in en de Llf perspectieven voor de akkerbouw wijzen toch wel in deze richting. Vooral voor onze streek liggen er o.i. kansen in de vroege-aardappelteelt, waarbij zelfs nateelten tot de moge lijkheden behoren, zoals onze be- drijfsvoorlichter op de vergadering van de Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting aangaf. Verder neemt de belangstelling voor de pootgoedteelt in onze contreien duidelijk toe. Verstandig is het daar bij om eerst eens met de buurman of een collega over deze ontwikke ling te praten en om samen een pootgoedlijn op te zetten. Wil men met de pootgoedteelt optimale re sultaten bereiken dan zal men zelf z'n pootgoed moeten sorteren en zijn produkt kant en klaar afleveren. Goedkope winteruren kunnen daar bij effectief worden gemaakt. Een probleem blijft verder dat men in de zelfde bewaarruimte geen consumptie-aardappels kan bewa ren die met kiemremmingsmiddelen worden behandeld. Dit waren zo enkele overdenkingen van uw praktijkschrijver rond de jaarwisseling, met reeds een blik op de toekomst. Wij zijn eigenlijk altijd toch wel redelijk optimistisch ge weest over die toekomst, maar thans zien wij toch wat meer don kere wolken aan deze toekomsthe- mel dan in het verleden. Altijd al zijn de bakens verzet moeten worden, wij hebben nu de indruk dat het ver zetten van de bakens sneller en in grijpender zal moeten gebeuren dan wij gewend waren te doen. Laten wij deze uitdaging aangrijpen met de kop in de wind. Wij wonen en werken in een mooi gebied waar de a.s. ruilverkaveling en zoetwater voorziening ons in staat zullen stel len nog efficiënter te werken. Wij hebben goede gronden en een mild klimaat en wij hebben goede onder nemers. Welnu, dan zal de wens voor u allen van een goed en geze gend 1991 toch in vervulling moe ten kunnen gaan. Als gevolg van te late bezorging door de PTT konden we deze bijdra ge voor de rubriek 'Uit de Praktijk' niet vorige week al plaatserï (red.). Op SCHOUWEN-DUIVELAND komt het normale leven na de feestdagen weer op gang. Na enkele weken waarin weinig aktiviteit werd ont plooid, is het weer plezierig om met nieuwe moed in het pas begonnen jaar aan het werk te kunnen. Feest dagen zijn gezellig, maar minder li chaamsbeweging heeft toch ook zijn ongezonde kanten zeker als vrije tijd met een extra hapje en drankje wordt gevuld. De meeste fruittelers zijn al enkele weken bezig met de snoei, werk zaamheden die dus al voor het nieu we seizoen bedoeld zijn. Het afgelopen jaar heeft alle spanningen weer gekend die het telen van fruit zo riskant en ook weer zo mooi kun nen maken. De zachte winter die in begin april gevolgd werd door zware nachtvorst was voor iedere fruitteler een flinke beproeving. De eerste in druk was een grote oogst reduktie. In de loop van de zomer moesten we toch constateren dat het gewas zich op een uitzonderlijke manier hersteld had. Gaandeweg zag ieder een meer kilo's hangen. Tijdens de pluk ontstond er nog gebrek aan koelruimte en fust, een teken dat de oogst bleef meevallen. Na een start met hoge prijzen moest voor enkele rassen later in het seizoen voor te lage prijzen verkocht worden. Vol gens de laatste oogstraming is de uiteindelijke oogst van appels in 1990 3% hoger dan in '89. "Het kan verkeren" wist Bredero ook vroeger al op te merken. De laatste vijf jaar is er veel vernieuwd in de fruitteelt. Elstar en Jonagold komen massaal in produktie. Vooral de Elstar heeft op het jonge hout een meevallende oogst gegeven zo dat de produktie met 52% in één jaar is toegenomen. Ondanks dat de konsument deze appel hoog waar deert valt het toch niet mee om zo'n sterke toename goed af te zetten. Onbekendheid in onze exportlanden maken dat ondanks de flink groeien de export de prijs toch onder druk staat. Door veilingmensen wordt wel eens beschuldigend gewezen op het onvoldoende beschikbaar zijn van een goed produkt zodat een supermarktketen onvoldoende in zou kunnen kopen. Elstar is echter in ruime mate op de veiling aanwezig. Omgekeerd kunnen wij als telers ons afvragen of CBT en dus onze Op de allereerste plaats wil ik een ieder een gezond, gelukkig en suc cesvol 1991 toewensen. Aan het begin van een nieuw jaar, wordt meestal teruggekeken op het afge lopen jaar. Voor de BARONIE is het jaar 1990 niet slecht geweest. De omzet van de RBT-veiling Breda is uitgekomen op 311,5 miljoen gul den. Maar liefst een omzetstijging van zo'n 19%. Hierbij moet worden aangetekend dat per 1 januari 1990 de fusie met veiling Bergen op Zoom een feit is geworden. Deze veiling bracht toch zo'n 6% van de omzet mee. Bij het bereiken van de magische grens van 300 miljoen hebben alle leden, personeel en kopers een uit nodiging ontvangen om op 26 au gustus a.s. gratis de taptoe Breda te bezoeken. Een bijzonder aangename verrassing, mag ik wel zeggen. Per 1 januari 1991 is de fusie met veiling De Langstraat in Drunen een feit geworden. Deze veiling haalde dit jaar een omzet van 32,5 miljoen gulden. De verwachtingen voor 1991 zijn dan ook hooggespannen halen we de 350 miljoen? Een slecht begin van 1990 was de storm van 25 januari. Deze heeft in de Baronie veel schade veroorzaakt. Opvallend was wel dat nieuwe kas sen het vaak hard te verduren had den. Hier en daar zijn wat oude opstanden kapotgewaaid en niet meer opgebouwd. Veel investerin gen zijn gedaan in de glastuinbouw, niet zozeer in uitbreiding als wel in vernieuwing. Bij de tijd blijven is het devies in de glastuinbouw. Ook in de aardbeienteelt zijn veel in vesteringen gepleegd. Nogal wat tunnels zijn her en der verrezen. En kele telers zijn overgestapt naar glasteelt. De teelt op veenbalen breidt steeds verder uit. Hier en daar wordt al gesproken over belichting in aardbeien. De ontwikkelingen in de volle- grondstuinbouw staan ook niet stil. Voor het oogsten van ijsbergsla en bloemkool zijn al enkele oogstwa gens in gebruik. Veel aandacht wordt ook besteed aan arbeidsom standigheden op de bedrijven. Dit is een goede zaak. Vooral nu het steeds moeilijker wordt om aan per soneel te komen. Mogen we de hoop uitspreken dat 1991, althans voor de Baronie, een minstens even zo goed jaar mag worden als 1990. De veilingomzetten hebben weer rekords gebroken. veilingen voldoende reklame maken voor onze nieuwe rassen. Als het in de komende jaren niet gelukt om de toenemende produktie te exporte ren weet iedere teler wat voor ge volgen dit zal hebben. De veilingomzetten hebben weer re kords gebroken, als fruittelers zijn we er gelukkig mee dat appels en peren hieraan hebben meegehol pen. Fusiebesprekingen tussen CVZ en ZHZ hebben geresulteerd in een voorstel van beide besturen tot een volledige fusie. In onze regio wordt dit als positief ervaren. Bundeling van afzet is een eerste vereiste om de maximale prijs te kunnen maken. Ook met televeilen wordt gepro beerd om vraag en aanbod te opti maliseren. Een groot probleem van televeilen zijn de lange veiltijden, zo dat het moeilijk is om alle belangrij ke produkten op deze manier te verkopen. De komende weken zal het fusie voorstel op regiovergade ringen bij de ZHZ aan de orde ko men. In het voorstel wordt onvoldoende aandacht besteed aan de vermogenstoestand van beide bedrijven, de eenvoudige konklusie dat deze onderling niet zoveel ver schillen is een te simpele voor stelling. Naast een voorstel tot fusie is ook de geboorte aangekondigd van Gro beka. Op de najaarsledenvergade ring van ZHZ bleek dat enkele vollegrondstuinders zich bezorgd toonden over deze relatie. Toch is het voor onze regio te hopen dat de doelstelling van Grobeka verwezen lijkt kan worden. Van de akkerbou wers wordt dan wel de nodige belangstelling en doorzetting ver wacht om nieuwe produkten geza menlijk te telen en af te zetten. Alleen "proberen" zal in de toe komst geen brood op de plank bren gen. Om met Jac. Hermans te besluiten: "geluk bestaat niet, het moet gelukken". Het Produktschap voor Groenten en Fruit (PGF) heeft in overleg met het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland (CBT) en de Bond van Exporteurs besloten tot het opheffen van het exportverbod voor klasse 2 produkten. Het besluit is op 1 januari jl. ingegaan. Ook in de nieuwe situatie staat alleen het klasse 1 produkt garant voor de be kende Holland-kwaliteit, herkenbaar aan het logo met het Holland-meisje op de verpakking. De Nederlandse veilingen hebben in de afgelopen tientallen jaren een kwaliteitsimago opgebouwd met een groot assortiment hoogwaardi ge produkten. Een belangrijke peiler onder dit imago vormde het export verbod voor klasse 2 produkten. Dit verbod is echter op termijn niet meer conform de EG-regelgeving. Het Centraal Bureau benadrukt dat de klasse 1 produkten een bijzonde re status blijven behouden. Alleen voor de klasse 1 produkten ver strekt het CBT op een aantal punten garanties. Zo gelden alleen voor klasse 1 produkten de residu- en phytosanitaire-claimregelingen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 12