Scholen verder als agrarisch opleidingscentrum (AOC) Oosterschelde aangewezen als staatsnatuurmonument Wijziging procedure aanvraag verbetering landbouwstruktuur Nieuws Bestemmings plannen Groene School Kapelle, MAS Goes en LAS Sommelsdijk: EG-steun voor projecten geforceerde droging uien en verwerking vlas PHLO-cursus geïntegreerde akkerbouw Het lager agrarisch en middelbaar agrarisch onderwijs, met inbegrip van het KMAO en het leerlingwezen, hebben in het jaar 1990 een in grijpende verandering ondergaan. Niet alleen in Zeeland, maar ook in de rest van Nederland zijn, uitzonderingen daargelaten, lagere agrari sche scholen en middelbare agrarische scholen gefuseerd tot AOC's Agrarische Opleidings Centra). De ontwikkelingen in het voortge zet onderwijs en in de landbouw, als ook de daling van het leerlingen aantal vroegen om een dergelijke koerswijziging. Als gevolg van de AOC-vorming zijn er met ingang van 1 augustus 1990 20 AOC's ontstaan in Nederland. In Zeeland zijn öök vanaf 1 augustus 1990 de volgende scholen gefuseerd: de Lagere Agrarische School in Som- melsdijk (Goeree-Overflakkee), de Groene School voor LAO en ILO te Kapelle en de Middelbare Agrarische School te Goes. De officiële naam is nu A.O.C. Zee land e.o. We stellen ons nu geza menlijk ten doel leerlingen kennis te laten maken met "het groene ge beuren", hen zo optimaal mogelijk op te leiden en te begeleiden naar hun toekomst toe en onderwijs en praktijk zo goed mogelijk op elkaar af te stemmen. Onderwijs dient im mers optimaal te beantwoorden aan de eisen die de praktijk van de be roepsuitoefening stelt. De drie scholen binnen het AOC- Zeeland e.o. vallen uiteraard onder een nieuw bestuur: het Stichtings bestuur AOC-Zeeland. De scholen hebben een algemene bijzondere grondslag. In het AOC-bestuur zijn de volgende organisaties vertegen woordigd: ZLM (Zuidelijke Land bouw Maatschappij), CBTB (Christelijke Boeren- en Tuinders- bond), NCB (Noordbrabantse Christelijke Boerenbond), LNO (Di- rekteur Landbouw, Natuurbehoud en Openluchtrekreatie), FLO (3 Flak- keese Landbouw Organisaties) en Gemeente Goes. Vertegenwoordigers van deze orga nisaties vormen het Dagelijks Bestuur van het AOC-Zeeland. Het Algemeen Bestuur wordt gevormd door vertegenwoordigers van: Ka mer van Koophandel, Gedeputeerde Staten van Zeeland, Veilingen, Zeeuws Rundvee Syndicaat, zelf standige Handel en Industrie, Kom missie Onderwijs Siergewassen, Nederlandse Fruittelers Organisatie, Zeeuwse Groentetelers Organisatie, Gezamenlijke Voedingsbonden, Praktijkschool Schoondijke, Takor- ganisaties Akkerbouw Zeeland, Bond Agrarische loonwerkers, Coö peratieve Bedrijfsleven. Niet alleen bestuurlijk is er sprake van een grote verandering: we pro beren natuurlijk met ons drieën (Ka pelle, Goes en Sommelsdijk) zoveel als dit mogelijk is op één lijn te ko men voor wat betreft leerlingbege leiding, p.r., onderwijsinrichting, enz. De direktie speelt hierbij natuurlijk een belangrijke, rol. Ze ziet er als volgt uit: dhr. Laros, algemeen- direkteur AOC; dhr. V.d. Jagt, adjunkt-direkteur vestiging Goes; dhr. Van Bussel, adjunkt-direkteur vestiging Kapelle; dhr. De Vries, adjunkt-direkteur vestiging Som melsdijk. Welke opleidingen worden er zoal verzorgd binnen ons AOC? In Sommelsdijk: - Lager Agrarische Onderwijs (LAO); - Individueel Lager Agrarisch Onderwijs (ILO) wordt m.i.v. 1 augustus 1991 aan geboden!! In Kapelle (Groene School): - Lager Agrarisch Onderwijs (LAO); - Indivi dueel Lager Agrarisch Onderwijs (ILO); - diverse leerlingstelsels zoals: groenverzorging- en voorziening, fruiteelt, akkerbouw. Bovendien worden ook een aantal kursussen aangeboden. In Goes (hoofdvestiging): Middelbare Agrari sche School: - een 2- 3- en 4-jarige opleiding Plantenteelt en veehoude rij (2 jarige KMAO!!); - een oplei- AGRARISCH OPLEIDINGSCENTRUM ZEELAND tw omstoken ding groenvoorziening is in aanvraag. De LAS in Kapelle en de MAS in Goes zullen overigens in 1992 de nieuwbouw in Goes betrekken, wel ke gesitueerd zal zijn aan de Fruit- laan, vlakbij het station. In alle opleidingen staan zaken cen traal als: - werken in natuur en mi lieu; - afwisselen theorie- en praktijklessen; - praktijk- stage- in- troduktie bedrijfsleven; - vervolgstu die: dit kan natuurlijk in de groene sektor zijn maar dat hoeft niet per se. Na de Lagere Agrarische Oplei ding zijn er vele mogelijkheden, af hankelijk van niveaukeuze in vakkenpakket: je kunt afstuderen op B- C- öf D-niveau (D is gelijk aan MAVO-niveau) en eventueel over stappen naar b.v. MEAO, MTS, MDGO of VHBO. We geven u graag, indien u hier be langstelling voor heeft, informatie over de verschillende opleidingen, niveaus, doorstroommogelijkheden, hoe wij werken op de verschillende lokaties enz. enz. U kunt die infor matie krijgen door gewoon eens een kijkje te komen nemen op één van onze scholen; een andere mogelijk heid is de open dagen te bezoeken: de data volgen hieronder. Open dagen MAS Goes, Ravelijn de Groene Ja ger 8, Goes, tel.: 01100-27203: vrij dag 22 februari: 's middags; zaterdag 23 februari: 10.00-13.00 uur. LAS Sommelsdijk, Langeweg 107, Sommelsdijk, tel. 01870-2246: donderdag 10 januari: hele dag voor de basisscholen; dinsdag 15 januari: hele dag voor de basisscholen; 's avonds voor iedereen. LAS Kapelle, Biezelingeweg 10, Ka pelle, tel. 01102-41812: woensdag 23 januari: 15.00-17.00/19.00-21.00 uur; woensdag 6 februari: idem. U bent van harte welkom!! Piet Voet Dit artikel van docent Piet Voet van de Groene School in Kapelle is het eerste van een serie, die u voortaan elke maand in het ZLM-b/ad zult vin den. Het ACC wil de lezers graag op de hoogte houden van alles wat zich op en rond de agrarische oplei dingen afspeelt. Van de Bilt Zaden BV te Sluiskil ont vangt f 68.750,- steun van de EG voor uitbreiding van de vlasverwer kingscapaciteit. Voor de aanschaf en installatie van apparatuur voor geforceerde droging van uien ont vangt fa. J. Wiskerke en ZN BV te Kruiningen f 31.250,- EG-steun. Voor eenzelfde project ontvangt Jo- nika BV te Oostdijk f 36.635,- EG-steun. De steun wordt verleend in het ka der van een besluit van de Europese Commissie om voor 1990 aan een tweede serie projecten op het ge bied van verwerking en afzet van landbouwprodukten bijstand te ver lenen uit het Europese Oriëntatie- Op 16, 24 en 25 april 1991 wordt in Amersfoort de cursus "Geïntegreer de akkerbouw" gegeven. Ir. H.W.M. Kusters van de AHS Den Bosch leidt deze PHLO (post-hoger landbou wonderwijs) cursus. Maximaal 30 personen kunnen aan de cursus deelnemen, kosten f 1050,— per persoon. Het doel van de cursus is de deelne mers indringend te confronteren met de achtergronden van de geïn tegreerde akkerbouw, in het bijzon der met de verschillende teeltmaatregelen en de daarmee verband houdende milieupro blemen. De cursus is bestemd voor mensen van minimaal hbo-niveau, die in hun dagelijkse werk te maken heb ben/krijgen met geïntegreerde ak kerbouw en met alles wat daarmee samenhangt. De inschrijftermijn van de cursus eindigt op: 15 maart 1991. Nadere inlichtingen en een folder met inte kenformulier kunnen worden verkre gen bij: Bureau PHLO (secretariaat of ing. F. Appel), Postbus 8130, 6700 EW Wageningen, tel. 08370-84093/84094. en Garantiefonds voor de Land bouw. Aan deze projecten wordt via de directie Verwerking en Afzet van het ministerie van Landbouw een nationale bijdrage van 40 procent van de EG-bijdrage toegevoegd. De tweede serie toewijzingen heeft voor Nederland betrekking op 16 projecten. In totaal wordt hiervoor ruim 3,1 miljoen gulden EG-steun gegeven, waaraan ruim 1,2 miljoen gulden nationale steun wordt toe gevoegd. Andere begunstigde projecten zijn onder meer: de opzet van een produktie-unit voor appelsnacks te Lelystad (Fruit Groep te Lelystad, f 686.250,- EG-steun); bouw van een schapenslachterij annex uitsnij- derij te Lelystad (Dirkson BV) f 825.125,-); modernisering en uit breiding van de produktie van Lieshout Bij GS van Noord-Brabant is een aanvraag binnengekomen om uit breiding van de vergunning ingevol ge de Grondwaterwet van NV Waterleidingsmaatschappij Oost- Brabant voor het onttrekken van water aan de bodem tot een hoe veelheid van acht miljoen m3 per jaar op de winplaats Lieshout. De aanvraag en toebehoren liggen t/m 31 januari ter inzage op de gemeen- tesecretariën van Lieshout, Nuenen, Gerwen en Nederwetten, Aarle- Rixtel, Beek en Donk, Helmond, Son en Breugel en Sint-Oedenrode. Tot die tijd kan een ieder schriftelijke be zwaren indienen bij B W van zijn gemeente. Op 15 maart a.s. wordt ter gemeen tesecretarie van de gemeente Lies hout om 14.00 uur een openbare zitting gehouden waarop o.m. de bezwaren kunnen worden toege licht. Degenen die deze zitting wil len bijwonen moeten zich voor 31 januari aanmelden bij de secretarie van de gemeente Lieshout. vleessnacks te Oss (UVG Neder land, f 157.333,-); aanschaf en in stallatie nev van een line-monitoringssysteem tbv van de vleeswarenproduktie te Oss (ook UVG, f 183.979,-); bouw van een verwerkings- en verpakkingsruimte van afval- en bijprodukten te Den Bosch (Vitelco BV, f 183.871,-); bouw van een uitsnijderij voor lam meren en schapen te Lith. (Fa. J.W. Eikelenboom, f 112.339,-); bouw van een produktieruimte voor droogzoutvleeswaren te Boekei (Boekos BV, f 232.187,-). De aanwijzing van de Oostersche/de tot Staatsnatuurmonument is mede bedoeld om schade en overlast als gevolg van de rekreatie te gen te gaan. Op 20 december 1990 heeft de Staatssecretaris van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, drs. J.D. Gabor, grote delen van de Ooster schelde (ca. 23.000 ha) aangewe zen als staatsnatuurmonument ingevolge de Natuurbeschermings wet. Deze aanwijzing volgt op die van de in particulier eigendom zijn de delen (ca. 1200 ha) van de Oosterschelde, die op 23 mei 1990 zijn aangewezen als beschermd na tuurmonument. De bewindsman heeft tot deze aan wijzing besloten aangezien de Oosterschelde in internationaal op zicht van grote natuurwetenschap pelijke betekenis is. Het gebied vormt namelijk voor trekvogels een belangrijke schakel in een samen hangend systeem van waterrijke ge bieden in Europa, West-Afrika, arctisch Noord-Azië en Noord-Oost Canada. De gehele Oosterschelde (ca. 38.000 ha) is in 1987 aange wezen als wetland van internationa le betekenis inhet kader van de Conventie van Ramsar en in 1989 als speciale beschermingszone in het kader van de Europese Vogel richtlijn. Hoewel de Oosterschelde één sa menhangend natuurgebied is, heeft de aanwijzing ingevolge de Natuur beschermingswet niet betrekking op het gehele gebied. De delen die een belangrijke functie vervullen voor de scheepvaart of de waterke ring zijn van aanwijzing uitgezon derd. Dit betreft de hoofdvaargeulen, de dijken, de dam men en de stormvloedkering in de Oosterschelde. Naast het buitendijk se gedeelte is ook een aantal bin nendijks gelegen natuurgebieden, die ecologisch nauw samenhangen met de Oosterschelde zelf, aange wezen als natuurmonument. Tegen de beslissing van de staatsse cretaris staat - anders dan bij de procedure tot aanwijzing als be schermd natuurmonument - geen beroepmogelijkheid open. Dit als gevolg van het feit dat het hier volle dig om staatseigendom gaat. Met ingang van 1 januari 1991 is de procedure voor de aanvraag van een verklaring verbetering land bouwstructuur gewijzigd. Vanaf die datum dient een aanvraag te wor den ingediend bij de desbetreffende Distriktbureauhouder van het Minis terie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. De verklaring is nodig om vrijstelling van overdrachtsbe lasting te kunnen krijgen bij verwer ving van landerijen. Of sprake is van verbetering van de landbouwstruc tuur wordt beoordeeld door de di recteur Landbouw, Natuur en Openluchtrecreatie. De procedure wijziging is tevens aangegrepen om de beoordelingscriteria op onderde len te concretiseren. Een brochure over dit onderwerp kan worden verkregen bij de Dis triktbureauhouder.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 9