Uit de praktijk,— Vanaf de dijk gezien Vergeten..? Tussen kalkoen en oliebollen Blij met standpunt Bukman over inkomenssteun Elkaar pessimisme aanpraten, een slechte gewoonte Uw praktijkschrijver uit NOORD- BEVELAND heeft op 2e Kerstdag wat tijd genomen om wat voor u 'Uit de praktijk' te schrijven. Als ik naar buiten kijk, zal het wel net als bij de meesten van u zijn. Het is een dag met zeer triest weer, koud re gen en veel wind. Zo kan men ons weer samenvatten als het niet vriest. Rondrijdend over het eiland zijn ver moedelijk de laatste percelen winter tarwe ook wel gezaaid. We hadden daar vlak voor de kerst nog een paar dagen goed weer voor en de meesten die nog moesten zaaien hebben deze dagen dan ook wel be nut. Met de regen vol erop van de laatste paar dagen zie je dan toch al weer snel piasvorming op het wend akker van waaruit men gewerkt heeft. Buitenom het bietentransport, wat dit jaar zelfs op 2e Kerstdag moest doordraaien met de bedoeling voor oudejaarsdag rond te zijn, zie je zelfs op de weg geen druk verkeer. Vol gens alle berichten zou er een re- cordoogst aan kg-opbrengsten suikerbieten zijn. Van de C-suiker valt dan ook geen hoge prijs te ver wachten. Dit in tegenstelling tot vo rig jaar. Als je dan zo aan het eind van het jaar de financiële begroting op maakt zal het voor veel akkerbou wers nog geen erg gunstig jaar zijn. Naast de toch wel veelal lagere op brengsten van graszaden en aardap pelen speelt de zeer hoge rentestand van het laatste halfjaar ook een grote rol binnen de finan ciële bedrijfsvoering. Dit zal bij veel bedrijven een zeer hoge onkosten post vormen. Wij als boeren hebben hierop geen grip, maar ik denk dat hierin niet snel verandering komt. Want niet alleen de Golfcrisis is wel een oorzaak maar ook de kapitaals behoefte van de Oosteuropese lan den - met name het voormalige Oost-Duitsland - is in deze een zeer belangrijke oorzaak. Zoals u allen weet is onze gulden gekoppeld aan de D-Mark, dus ziedaar het gevolg, hetgeen voor onze export van cruci aal belang is. Dit werkt dan momen teel voor de rentestand negatief. Op de Europese onderhandelingen werd gesproken over afschaffing van de subsidies en een invoering van een ondersteuning van het inko men. Mijn gedachte hierover is dat we beter af zijn met een vorm van subsidiëring dan met een vorm van inkomensondersteuning, want dit laatste zal toch wel naar de Zuideu- ropese landen gaan en wij zullen er weinig van profiteren. Ik ben dan ook blij dat onze minister Bukman zich hiertegen heeft verzet. Hopelijk redden we dit. Januari en februari zijn zo vanouds de maanden dat we het op het land rustiger hebben en onze aandacht uitgaat naar machine-onderhoud en vergaderingen. De buitenwacht zegt dan: 'zie je wel, die boeren werken maar een paar maanden per jaar'. Zelf weten we dat we met machine onderhoud of machines naar eigen bedrijfsomstandigheden aanpassen waarbij we zoveel mogelijk zelf doen, ook geld kunnen besparen. Met vergader- en cursusbezoek kunnen we onze kennis op peil hou den of brengen. Hierbij wou ik het laten en daar u mijn bijdrage voor 'Uit de praktijk' pas na de jaarwisseling onder ogen krijgt wens ik u vanuit Noord- Beveland een goed en gezond 1991! Zo aan het eind van 1990 en bij het begin van 1991 heeft een van de praktijkschrijvers van SCHOUWEN- DUIVELAND er behoefte aan nog eens terug te blikken naar het afge lopen jaar. De enorme veranderin gen in Oost Europa, die ook nog steeds voortgaan, zijn de moeite om eens even bij stil te staan. Landbouwkundig hadden wij een goed jaar, hoge opbrengsten en vooral prachtig weer. 1990 Werd gekenmerkt door veel onrust - de monstraties - onmacht en vooral ook onzekerheid zijn gebleven. Geen enkele commissie of persoon heeft die kunnen wegnemen. Ook is er de blijvende onrust in de Golf en in de Sovjet-Unie. Niemand kan voorspel len hoe dat zal aflopen. Terugblikken is interessant, maar beter is om vooruit te kijken en rich ting te bepalen naar de toekomst toe. Zoiets is alleen mogelijk door ook daar de historie in te betrekken. Eind van de 19e eeuw en het begin van deze eeuw werden gekenmerkt door de industriële revolutie, de ja ren na de Tweede Wereldoorlog tot heden zijn dat door de sociale voor uitgang. Vast staat dat de jaren die voor ons liggen heel duidelijk be paald gaan worden door de aan dacht voor het milieu. In al deze processen was en is de landbouw uitdrukkelijk betrokken. De econo mie had in alle gevallen ook een sleutelrol. Opnieuw staan verande ringen voor de deur. Hoe kan de landbouw daar nu het beste op in spelen? Op de lange termijn zal veel meer dan tot nu toe een integrale aanpak over de wereld van groot belang zijn. Het is verwonderlijk dat bij de GATT onderhandelingen alleen over de economie (met de sociale gevol gen!) is gesproken en de gevolgen voor het milieu hierbij niet zijn be trokken. Er is een tendens van ster ke verinternationalisering. Integrale aanpak is geboden. Waarom zouden de landbouworganisaties via het COPA hier niet een begin mee kun nen maken? Hier ligt de beste kans voor de landbouw. De realiteit ge biedt wel te zeggen dat over het mi lieu per land anders wordt gedacht. Toch zal het besef de overhand krij gen dat wij zeker als landbouw daar groot voordeel bij hebben. Op midden-lange termijn zullen de maatregelen die door de nationale overheid zijn of worden afgekondigd ons als boeren vooral bezig houden. Het is een onafwendbaar proces. Het is onze taak de consument er van te overtuigen dat er ook een prijskaartje aanhangt. Een goede gerichte P.R. zal nodig zijn dat voor het voetlicht te brengen. Het is een proces waar gezamenlijke inspan ning van landbouworganisaties bij nodig is wat zeker ook internatio naal kan en moet plaatsvinden. Op de korte termijn zullen wij* het hoofd koel moeten houden en voor al dit boven water moeten zien te houden. Efficiënt werken zal voorop moeten staan. De 7 vette en de 7 magere jaren zullen ook nu van toe passing zijn. Inspelen op kansen, durven ondernemen, zullen stee kwoorden zijn. N.B. de wel vaartstaat ken ook grenzen, speciaal voor zelfstandigen. Wij zijn letterlijk en figuurlijk op ons zelf aangewezen. Kansen liggen er. Denk maar aan Oost Europa en Afri ka waar een tekort aan alles is. In eerste instantie aan bulk producten, maar zeker ook aan goed uit gangsmateriaal. Na al deze overpeinzingen, wil deze praktijkschrijver u allen het komen de jaar veel geluk maar ovoral ook een goede gezondheid toewensen voor 1991. Zou deze akkerbouwer er niet aan gedacht hebben zijn kooi- wie/en onder dak te zetten, of zou hij ze gewoon laten staan voor volgend seizoen? Voor Seizoen 1990 heeft hij ze in ieder geval niet meer nodig, want dat zit erop, althans wat het veldwerk betreft. Voor de akkerbouwers is nu weer de tijd voor het repareren en on derhouden van de machines aangebroken (foto APS/Eric Vegter). Geen witte Kerst dit jaar, maar vol gens de berichten regen en mogelijk storm, windkracht negen. Verre van ideaal voor degenen die van een ro mantisch en sfeervol wit be sneeuwd landschap dromen met de feestdagen. Maar de veehouders en die akkerbouwers die nog bieten hebben liggen, die denken daar an ders over. Want ook in het LAND VAN AXEL zijn nog niet alle bieten weg, en dat is lang geleden, dat dat zo laat op het jaar werd. Voorzover ik mij herinner was dat in 1974, maar toen was dat het gevolg van een heel andere oorzaak. Dege nen die toen suikerbieten hadden weten zich dat best nog voor de geest te halen. En grotere proble men dan nu. Wanneer u dit leest is het alweer 1991 en staan we voor een nieuw (boeren)jaar. Voorzover dat dan nog niet is ingevuld, wordt het tijd om het bouwplan vast te stellen. Ook de mogelijkheid tot ver huur van land zal weer overwogen worden. Immers het lijkt, bij teruglo pende saldo's, steeds aantrekkelij ker om dit te doen. Ook in het 'Land van Axel' zijn huurders weer aktief, maar ook bij verhuur zal men reke ning moeten houden met een lagere huurprijs dan waar de laatste jaren sprake van was. Vraag en aanbod doen ook hier hun werk, een gevolg van de malaise in de akkerbouw. Maar ook de tegenvallende resulta ten in de vlassektor spelen een rol. Jammer dat voor dit gewas, wat le verancier van natuurlijke vezels is, in een tijd waar de vraag naar milieu vriendelijke produkten eigenlijk toe zou moeten nemen, er geen uitbrei dingsmogelijkheden zijn. Trouwens over milieuvriendelijk gesproken, vo rige week was er een bijeenkomst van de (gefuseerde) studieclub, waar juist geïntegreerde gewasbe scherming in aardappelen centraal stond. Het gebruik van verschillende methodes voor loofplukken en klap pen in combinatie met lagere dose ringen spuiten bleek nog niet helemaal goed te werken. Ook het spuiten met verlaagde do seringen of concentraties met ver schillende technieken, b.v. met luchtondersteuning, bleek in de praktijk slecht uit te pakken. Con clusie: hogere kosten en mindere re sultaten. Ook het toedienen van organische mest op milieuvriendelijke manier blijkt vooral op kleigrond nog op moeilijkheden te stuiten. Ook de ter mijn waarin de mest uitgereden mag worden zal op bezwaren stui ten in de toekomst voor wat het ge bruik in de akkerbouw betreft. Het zou wel eens als een rem kunnen werken op de aanvoer uit de over- schotgebieden, zodat in feite de problemen daar nog weer toene men. Zelfs de opslag van droge kip- pemest zou per ingang van april a.s. wel eens aan banden kunnen wor den gelegd. Misschien terecht overi gens, want ook de veehouderij moet hoge kosten maken voor mestopslag, al is men daar in de ene gemeente wat minder alert op dan in de andere. Zo treden we met gemengde gevoe lens en veelal met weinig vertrou wen 1991 tegemoet. Op de vergaderingen die nu weer frequent gehouden gaan worden zal dit veel al doorklinken. Er is weinig reden tot optimisme, pessimisme zal over heersen. Toch moeten we voorko men dat we elkaar nog meer pessimisme aanpraten dan nodig is. Zo stond een aantal collega-boeren eens te praten over de huidige toestand in de landbouw. De één al pessimistischer dan de ander, tot op het moment dat iemand zei, als het nu zover gekomen is, laat ons dan een pessimistenclub oprichten. Maar ook daar was geen animo meer voor, zelfs daar was men te pessimistisch voor geworden. Na tuurlijk is dit maar een anekdote, maar er zit toch een zekere moraal in. Daarom een goed en gezond 1991, maar ook een goed boeren- jaar toegewenst! Als u dit leest zal het jaar al weer enige dagen oud zijn. Een jong jaar dus. We hebben het allemaal weer gehad. De oliebollen en het vuurwerk. De oliebollen daar versta ik het vele eten onder en het vuurwerk valt onder het hoofdstuk uitgaan, veel geglitter en spattende vonken die bij het wisselen van de jaren horen. Nu ligt het jaar 1991 als een onbe schreven bladzij voor ons. Ook wat het ons gaat brengen is koffiedik kijken. In deze dagen zijn er ineens een heleboel men sen op t.v. en radio die denken dat ze de toekomst weten van anderen. Maar een nuchter den kend mens weet dat het alle maal verscholen ligt en dat is maar goed ook. Alles op z'n tijd, goed en kwaad, dat is genoeg voor een mens als het komt om te verwerken. Ondanks dat we niet weten wat ons te wachten staat kunnen we het niet laten. Niet laten om te praten over wat zal dit jaar ons brengen. Wordt dit het jaar "van terug naar de natuur". Ik denk altijd wat stelt men zich voor bij zo'n kreet. Er is veel bereikt. Teveel eigenlijk. Maar waar is de grens en wat is teveel. De hongerende beelden van kinderen op de t.v. geven ons een machteloos gevoel. Met al deze beelden is het goed de pol ders in te gaan. Het stille land wacht tot mensenhanden het zaad aan de grond zullen toever trouwen. Niet wetende of het goed uit zal komen. Dat de grens is bereikt van nog meer kilo's per ha weten we ook. Zonder over helderziende gaven te bezitten kunnen we voorspel len dat het jaar 1991 toch dit van ons zal vragen, namelijk dat we ons inzetten voor een gulden middenweg. En bij de kreet van "De natuur terug" moeten ze niet vergeten dat "natuur" door mensenhanden is gemaakt en dat deze toch zeker in onze fol ders door mensenhanden in stand wordt gehouden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 7