Kerstbieten.. Walcherse overdenkingen Van honger naar overvloed Vroeger kon je ook niet uit de sloot drinken Groene handen Donkere wolken Om tussen Kerst en Nieuwjaar een bijdrage te leveren aan deze rubriek is enerzijds niet zo gemakkelijk, an derzijds weet je ook niet wat de le zer verlangt in deze stille tijd waar het bedrijfsleven op een laag pitje staat. Je bent genegen achterom te kijken en toch ook vooruit te zien. We kunnen 1990 wel als een bewo gen jaar kwalificeren in de grote we reldpolitiek, 't begon al met de vrijlating van Mandela, de grote ver anderingen in de Oostbloklanden met daaraan verbonden 't beëindi gen van de koude oorlog. Dan de bezetting van Koeweit met de dien- fengevolge oorlogsdreiging in de Golfstaten, de val van Thatcher, de politieke spanningen rond de GATT- onderhandelingen en nu in de laat ste week van het jaar een militaire staatsgreep in Suriname. Blijven we korter bij huis, in 's landspolitiek, dan kun je het ook bij na niet bijhouden alles lijkt dua listisch. Op Prinsjesdag is het letterlijk en figuurlijk alles goud wat er blinkt in 's lands economie en een paar maanden later moeten er weer allerlei gaten gestopt worden met het gevolg dat de ene of de an dere weer scheurt. Je vraagt je in goede gemoede toch wel eens af, kun je überhaupt nog wel enig ge loof hebben in politici (ook in de Zeeuwse). Al afdalende komt men terecht bij de eigen landbouwpolitiek. In 't vroege voorjaar hebben de grote ak- kerbouwakties veel publiciteit ge haald in de nieuwsmedia. De resultaten zijn niet navenant, grote economische en politieke krachten werken tegen. Er worden steeds schuldigen gezocht, Braks viel over 't visserijbeleid, Bukman nam de teugels over, het Landbouwschap wordt onder vuur genomen, de roep naar meer eenheid in de landbouw organisaties klinkt weer, ander zijds willen sommigen naar sektorenbeleid. Moeten we aktie- groepen financieel ondersteunen, overigens je speldt je zelf dan als landbouworganisaties wel een bre vet van onvermogen op, of moeten we er zo vlug mogelijk vanaf en is dit realiseerbaar. Een aardig gedach- tenstreepje voor het hoofdbestuur. Kijken we terug in landbouwkundi ge zin over het teeltjaar 1990 dan kunnen we vaststellen dat het in die zin een gemakkelijk jaar was. Vroeg voorjaar, prachtige zomer die lang doorliep wat voor alle sektoren gunstig was. Het werkte gemakke lijk, weinig ziektedruk, kwalitatief een goede produktie, lage bewerkings- en oogstkosten, weinig slijtage aan machines en werktui gen en door de droogte verbetering van de bodemstructuur. Het finan ciële resultaat is voor veel bedrijven nog moeilijk in te schatten. Veel ligt nog in de sfeer van de verwachting der vrije produkten, was het vroeger zo dat men bij goede prijzen van de ze produkten ook werkelijk een ex traatje had, nu moet het gebruikt worden om de marginale en onren dabele teelten te compenseren. Gaan we over de drempel van 't nieuwe jaar dan wachten ons weer veel onzekerheden. Veel wat vroe ger als zeker werd ervaren vervaagt of bestaat niet meer. Sanering van de bedrijfstakken komt versneld op ons af. Er wordt nogal eens gesteld er zullen altijd wel boeren blijven, het is ook een hardnekkig volkje, door de wol geverfd, niet voor één gat te vangen, vertrouwd aan have en goed, deels opgebouwd door vo rige geslachten maar ook door mee te groeien in de ontwikkelingen. Dit laat men zo maar niet los, men zoekt steeds gaatjes om door heen te prikken. Veranderingen zijn er steeds geweest en zullen er blijven. Onlangs zei een oude Walcherse boer 'oalles duur mè een stuitje', hier zit een grote kern van waarheid in. Zou er dan toch, niets nieuws onder de zon zijn? Veel gezondheid toegewenst in 't komende jaar, nog altijd het groot ste goed in 't menselijk bestaan. Als ik dit schrijf is het Tweede Kerst dag. Dat noemen sommigen de tijd van de donkere dagen. Persoonlijk zou ik het de tijd willen noemen ter overdenking. Overdenken is terug blikken. Van het verleden weten we heel wat, van het heden weinig en de toekomst helemaal niets. Wat landbouw betreft is er enorm veel gepresteerd. Van honger rond 1840 naar dik zijn in 1990. Dat dik zijn gaat de totale samenleving aan. Men wordt geconfronteerd met gro te milieuproblemen en tot buiten proporties getreden criminaliteit. Misschien moeten we meer rea listisch gaan denken in plaats van enkel cijfermatig. Ik was onlangs bij rondgang langs de kring WEST ZUID-BEVELAND. Op dat moment stond akkerbouw centraal. De oplossing zou kunnen zijn de grove tuinbouw? Ik denk dat dit is ingefluisterd door het multina tionale denken. Dat zijn instellingen die je de paraplu lenen bij zonne schijn en als het gaat regenen deze weer terug willen hebben. De pro bleemstelling was die avond hoe de toekomstige boer er uit gaat zien. Wanneer de akkerbouw massaal de grove tuinbouw in gaat (verdrin- gingsmarkt), dan heb ik een ver moeden dat je die boer van de toekomst het beste met een groot Het bietentransport moest zelfs op tweede kerstdag doorgaan, om de campagne nog in het oudejaar af te sluiten. Gedurende enkele wat koudere periodes moesten de bieten afgedekt wor den tegen bevriezing. Aan het laagje ijs op de voorgrond is te zien dat dat af en toe niet voor niets was. Mag ik beginnen met u en de uwen vanuit het LAND VAN ALTENA EN BIESBOSCH een goed 1991 toe te wensen. Het voorbije jaar was een redelijk makkelijk jaar, om je techni sche taak als boer te vervullen. Het weer en de grond hebben geen gro te problemen gegeven. Anders is het, wanneer we naar de geldelijke opbrengsten kijken. Dan valt het niet mee om iets te vinden, dat er echt uitspringt. De agrarische sektor is wel steeds in het nieuws geweest, maar daar konden we ook maar zelden blij van worden. De nadelige effecten van een intensieve sektor werden meestal breed uitgemeten. Terwijl er toch zeker, ook zonder bril op, goe de gevolgen aan te wijzen zijn: b.v. een optimale voedselvoorziening voor iedereen, in tegenstelling met andere landen. Denk aan de laatst gehouden hulpakties. Ik vraag me wel eens af, is het wer kelijk zo erg, met b.v. ons milieu als de geleerden ons willen doen gelo ven. Of is het een modeverschijnsel geworden dat goed in de markt ligt, tot nu toe. Hier in onze omgeving merk je van al de woeste verhalen erg weinig. Ik loop al zo'n kleine vijf tig jaar mee buiten in de polder. En al die tijd groeit het gras, kalven de koeien en groeien de bieten. Er wordt gezegd 'vroeger kon je uit de sloot drinken', maar vergeten is dat arm gezin kunt vergelijken. Onder de maaltijd bidden met de ogen open, anders zal het stukje kaas weg zijn. Mijn mening is dat de akkerbouw met totaal iets nieuws moet begin nen. Dat is agrificatie (bio-ethar.ol en motorenbouw). Ik denk dat dit grote perspectieven biedt en de to tale samenleving zal dienen. Dat alle begin daarmee moeilijk is, staat wel vast, maar dat was ook het geval met de eerste suikerfabriek. Met vrede op aarde toewensen wacht ik nog maar even, gezien het feit dat grommende legers tegenover elkaar staan. Maar ik besluit u allen een voorspoedig 1991 toe te wensen! Na de, voor de tijd van 't jaar, don kere en zachte Kerstdagen zitten we ook in onze WESTHOEK weer in het jaar 1991. Na alle goede wen sen van familie, kennissen en ande ren, wil ook uw praktijkschrijver zijn wensen aan u allen daarbij doen aansluiten, voor uw gezin en bedrijf. We zullen het weer nodig hebben, in de eerste plaats gezondheid en daarnaast voorspoed en wat geluk in het bedrijf. Ons best doen, en dan proberen weer hetgeen te volbrengen waar voor wij staan. Zo rond deze tijd is het op onze bedrijven erg rustig, zo ook in de andere bedrijfstakken. Maar zo in januari gaat alles toch weer opstarten om het gewone werkschema weer te vervolgen. In onze bedrijfstak, vergaderingen van diverse organisaties en instellingen, 't Een is belangrijker dan het ander, maar toch, een brede informatie is niet verkeerd. Weten wat er her en der gaande is. 't Valt gelukkig op dat veel jongeren aanwezig zijn als er op het gebied van vernieuwing en aanpassing iets besproken wordt. Er staat zoveel op stapel dat gerichte belangstelling noodzakelijk is, denk maar aan mi lieu, meerjarig gewasbescher mingsplan, enz. Ook hoe men de eerst volgende ja ren het met de bedrijfsvoering moet gaan doen geeft de nodige aan dacht. Goed informeren voor men ergens instapt. Zo makkelijk is het niet om met een andere bedrijfsop- zet te beginnen, bedoeld akker- bouwmatige tuinbouwprodukten. Als je dat goed onder de knie wil hebben heb je groene handen nodig aldus een oudere tuinderboer van de Zuidhollandse eilanden. Maar al dus de zegsman, wie tegen ups en downs kan, kan best wat bereiken. Prijzen contractmatig liggen dan wel wat vaster, maar mijn zegsman is daar niet zo van onder de indruk (een echt gemotiveerd lid van de veiling). Wat ons verder te wachten staat, politiek, weet nog niemand. Het is me een chaos overal in de wereld. Maar met ons eigen schip van staat gaat het ook niet precies naar wens. Kaptein (premier) Lubbers met eer ste stuurman (vice-premier) Kok ra ken uit de koers (uitgezet beleid), moeten koers gaan verleggen (tus senbalans) en het schip komt steeds dieper te liggen vanwege de meer lasten die komen. Men wil nee al overboord gaan zetten (afschaf fen van subsidies e.d.) wat kleppen gaan sluiten vanwege de niet meer te betalen gelden en verder: vult u zelf maar in. leder ziet wel aankomen, dat het zo op den duur niet kan. Veel bedrijven (grote) in moeilijkheden, er komen er nog veel meer. En dan de vakbon den maar om meer loon vragen (ei sen), en nog graag 4 dagen/week werken. Volop tijd dan die er wat bij willen klussen?? Maar we zullen nog maar op wat vorst rekenen van de winter, dan hebben we nog wat tijd over van al les na te denken, ons bouwplan ge reed maken voor zover dat nog niet gebeurd is, kunstmest bestellen en met de verkoper (adviseur) de a.s. methode bespreken om op een ver antwoorde manier de gewasbe schermingsmiddelen aan te wenden. Bezoek ook de voorlich tingsdagen daarover in uw regio. je er toen ook diarree van kreeg, an ders waren ze nooit aan drinkwater leidingen begonnen. Gelezen dat Brugge al in de zestien de eeuw een stedelijke mestveror- dening had, met de bedoeling om het gevecht om de mest in goede banen te leiden, en daar aan te wen den waar hij het meest effect zou hebben op de akkerbouwlanden in de omgeving. Toendertijd hadden de bestuurders dus goed in de gaten, dat zonder een florerende land bouw, het kwaad kersen eten is in deze wereld. Laten we hopen, dat dat gezonde verstand bij onze overheden weer doorbreekt in 1991. Ook in de LANGSTRAAT heeft het nieuwe jaar zijn intrede gedaan. Tot nog toe valt het met de winter wel mee, alleen voor de Kerst vielen er enkele fikse sneeuwbuien en waren de nachten af en toe behoorlijk koud. De schapen die buiten lopen hebben geen kou te lijden. We ko men steeds meer van deze dieren tegen, het lijkt wel of er aan de op mars hiervan geen einde komt. De tegenovergestelde kant gaat het op met de vleesprijzen en de prijzen van de nuka's, deze blijven namelijk dalen en ook hier lijkt het wel of er geen einde aan komt. Deze ontwik keling vervult ons met grote zorg, zeker als we het nieuwe jaar in kij ken en als we horen dat er dit jaar al zo'n tienduizend (slacht-)koeien uit Rusland ingevoerd gaan worden voor f 3,10 per kilo hier afgeleverd en geslacht! Hetzelfde geldt voor de nuka-prijzen. Want als het inderdaad zo is, zoals in Oogst onlangs te lezen was, dat Je afnemers van kalveren zich aan hun onderlinge afspraak houden om wekelijks maar een gedeelte (tussen de 50 en de 75 procent) van de geslachte kalveren in Nederland te rug te kopen en de rest in het bui tenland, dan zullen de prijzen voorlopig nog wel op het huidige, la ge, niveau blijven. Als we hier dan nog eens de flink verlaagde melk prijzen bij optellen, dan kunnen we wel aannemen dat de zeven vette jaren voorbij zijn en dat de magere misschien wel voor de deur staan. Het laatste wat we dan moeten doen is natuurlijk bij de pakken neer gaan zitten en het hoofd in de schoot leggen. Nee, ook in de Langstraat moeten we verder en mogen we niet stil blijven staan. Daarom is het ook zo belangrijk om 'bij te blijven'. Een goede en zeer goedkope mogelijkheid daartoe is dan zeker de cursus financiering, die ook in onze kring georganiseerd wordt. Daar hopen we vanaf 8 janu ari in 'Zidewinde' veel van onze le den te verwelkomen. Net zoals ook op, het duurt nog even, de jaarver gadering van onze kring op 31janu- ari a.s., met deze keer wel een zeer vlotte spreker, die niet alleen de ern stige zaken zal belichten, maar ook zeker de lachspieren zal laten wer ken. Let dus op uw brievenbus voor de uitnodiging! Hopelijk hebt u geen waarschuwing van het waterschap in uw brieven bus gekregen, omdat uw sloot er wel prima bij lag. Het is namelijk een slechte zaak om te horen dat er in ons gebied dit jaar bijna eens zoveel waarschuwingen verstuurd zijn als vorig jaar. Laten we er samen toch voor zorgen dat de sloten en de wa tergangen goed onderhouden wor den, want het is immers toch in ons aller belang dat een goede water aan- en afvoer in ons gebied ge waarborgd blijft. Eenzelfde belang, maar dan op een heel ander vlak is het imago van de land- en tuinbouw in z'n geheel. Dit staat zoals u ongetwijfeld weet, de laatste tijd behoorlijk onder druk. Hopelijk kunnen ook wij in het ko mende jaar daar weer een positief steentje aan bijdragen. Misschien wel niet zo'n grote steen als het af gelopen jaar (agrarische dag!) maar toch elk steentje is meegenomen. Denk hierbij bijvoorbeeld maar eens naar de uitstraling van onze eigen bedrijven en wat we zelf eventueel nog kunnen doen. Ondanks de donkere wolken die misschien letterlijk of figuurlijk bo ven ons hoofd hangen, wensen wij u ook voor 1991 alle goeds toe, zo wel in gezin, als in bedrijf!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 6