Zeeuwsvlaamse organisaties maken stap vooruit Cursus produktbewaring op Praktijkschool vernieuwd Stemming over ruilverkaveling Schoondijke op 31 januari "Landbouwschap draait kleine melkveebedrijven nek om' Graanprijs niet extra omlaag CZAV boekte in 1989/1990 goed bedrijfsresultaat mmmi ■■lil! Voor het eerst in de geschiedenis organiseerden de drie West- zeeuwsvlaamse landbouworganisaties een gezamenlijke ledenver gadering. Deze grote stap werd 19 december j.l. in Schoondijke gezet. In zijn opening vertelde fungerend voorzitter Jan Ramondt de ruim honderdvijftig bezoekers dat de besturen van de drie verenigin gen na zo'n 15 jaar "3 CLO" overleg de tijd rijp vonden voor geza menlijke ledenaktiviteiten. Evenals in 1974 toen na een periode van aktie voeren werd besloten dat de besturen regelmatig de koppen bij elkaar zouden steken ligt nu de aanleiding weer voor een deel bij de akties dit voorjaar. Een nog grotere drijfveer voor sa menwerking zijn de vele moeilijkhe den die op ons afkomen en die we slechts met uiterste krachtsinspan ning aankunnen. Bovendien worden de confessionele organisaties in de ze voor de landbouw moeilijke tijden steeds vaker gekonfronteerd met vragen en problemen van materiële aard. Als Zeeuws-Vlamingen lopen we tegen dezelfde problemen aan, we zoeken de oplossing ook in de zelfde richting. Helaas worden we door onze moederorganisaties wel eens met verschillende berichten naar huis gestuurd. Ook op het ge bied van de landinrichting is er een zeer goede samenwerking tussen de drie, de aanvraag is gezamenlijk gedaan. In verband met de proble matiek die de landinrichting van de kuststrook oproept zullen de leden grondgebruikers op een, wederom, gezamenlijke bijeenkomst hun zegje kunnen doen. Hoofdmoot van de vergadering was een inleiding door Aike Maarsingh. Maarsingh, CBTB-voorzitter uit de Veenkoloniën, wordt binnenkort voorzitter van de CBTB akkerbouw- kommissie. Tevens is hij aktief in de bietenwereld. Onderwerp van de avond was echter het onvermoeiba re streven van de akkerbouwer om de bedrijfstak weer in het goede spoor te krijgen. Bij het begin van zijn gloedvol betoog memoreerde Maarsingh een aantal zaken die tot de huidige situatie hebben geleid. Zo noemde hij de keuze, in '84, om de melk te quoteren en alle andere sektoren vrij te laten de grootste fout, dat was de aanzet tot een massale verdringing. In '88 werd, naast het stabilisatorenbesluit, ook de pot van benadeelde gebieden verdubbeld van 15 naar 30 miljard. Nederland krijgt daar bijna niets van. Een pot voor benadeelde teel ten was heel wat beter geweest. Waarschuwing Uiteraard bleef de fabrieksaardap pelteelt niet onbesproken. Maar singh had hier een waarschuwing, als we landelijk de solidariteit niet opbrengen om de prijs in de benen te houden keert het zich tegen u. De noordelijke telers kunnen dan niet anders dan vluchten in consumptie- en pootgoedteelt. Op heel duidelijke manier, overigens zonder persoonlijke aanvallen, he kelde de spreker de manier waarop binnen de organisaties de oplossing wordt gezocht van de akkerbouw- problematiek. Als voorbeeld haalde hij aan, de enorme vlucht die de bouw van slachtkuikenstallen heeft genomen. Wij krijgen nu reeds dui delijke signalen dat dat moet stop pen, willen we een ramp voorkomen. Graan quoteren Maarsingh ziet maar één mogelijk heid om in de goede richting te ko men. "Het is niet mijn favoriete manier van landbouwpolitiek maar we zullen naar een graanquotering moeten zodat we weer voor een koopkrachtige vraag kunnen produ ceren. Gebeurt dat niet dan zal de druk op alle teelten onhoudbaar worden," zei hij. Maarsingh hield ook een pleidooi om meer te investeren in ethanol, een grote markt, en het kan milieu belastende stoffen in benzine ver vangen, misschien moeten we hier zelf ook wel meer in investeren om het van de grond te krijgen. In verband met de GATT onderhan delingen maakte Maarsingh duide lijk dat de rol van de USA in deze zeer bedenkelijk is. Men bluft, en stelt zaken verkeerd voor. De Ameri kaanse boer ontvangt momenteel vier keer zoveel steun als de Europe se. Daar draait het niet om in de USA, Washington wil graag de mondiale voedselstromen sturen. Van de rol van de Nederlandse Yvonne v. Rooy liet hij dan ook geen spaan heel, vooral ook omdat ze het E.G-standpunt onderuit trachtte te halen. Komt er toch een steunver mindering door de GATT dan dient daar een ha-toeslag tegenover te staan. De rode draad die door de toespraak liep was een aansporing aan de boeren om niet bij de pakken neer te zitten maar gezamenlijk een front te vormen tegen het onrecht dat de landbouw wordt aangedaan. "Aktie voeren is niet mijn eerste keus," hield de spreker de aandach tige zaal voor, "maar er zijn grenzen aan wat men ons kan aandoen." J.A. Flikweert Op donderdag 31 januari vindt de stemming plaats over de ruilverka veling Schoondijke, na Sluis- Oostburg en Breskens-Zuidzande de derde ruilverkaveling met admi nistratief karakter in Nederland. De stemming vindt plaats in zaal Wijf fels te Schoondijke. Er kan gestemd worden van 8.00 tot 19.00 uur. De stemgerechtigden zijn voornamelijk de eigenaren van grond binnen het ruilverkavelingsgebied en de pach ters die vorig jaar hun pachtcontract hebben laten registreren. Het zwaartepunt van het plan voor de ruilverkaveling ligt bij de verbete ring van de verkavelingssituatie. Het plan voorziet met name in het ruilen van kavels en de daaruit voortvloei ende kavelinrichtingswerken. Ook dragen het verbeteren van wegen en het aanpassen van tracé's van waterlopen bij aan een zo goed mo gelijke verkavelingssituatie. In het plan zijn verder voorzieningen opgenomen voor natuur en land schap. In het plan wordt er naar gestreefd de bestaande landschappelijke-, natuur- en cul tuurhistorische waarden zoveel mo gelijk te behouden. Een aantal gebieden is aangewezen als beheer- gebied of reservaatgebied in het ka der van de Relatienota. Deze aanwijzing staat los van de ruilver kaveling. Het gaat om de gebieden de Molenkreek (13 ha beheergebied) en het Groote Gat (9 ha beheerge bied en 7 ha reservaatgebied). Voor de uitruil van gronden uit de reser- vaatgebieden is 7 ha opgenomen in de taakstelling. Voorts is in het plan een natuurwetenschappelijk gebied aangeduid. Hier kunnen geen wer ken worden uitgevoerd. Het bos bij Nummer Een wordt volgens het plan gehandhaafd. Een aantal dijken in het gebied dat van belang is voor de hoofdstruc tuur van het landschap wordt voor zien van een opgaande boombeplanting. Het gaat hierbij om ca. 11 km dijken. Uitruil De landinrichtingscommissie voor 'Schoondijke' voert een actief beleid met betrekking tot uitruil van grond over de gebiedsgrens. Uit een regi stratie van de belangstelling hier voor blijkt dat er behoefte bestaat voor uitruil over en weer de gebieds grens met het gebied Aardenburg, IJzendijke-Hoofdplaat, Breskens- Zuidzande en het Kustgebied. Naar aanleiding van de ruilverkaveling Sluis-Oostburg heeft al een groot aantal kavelruilen plaatsgevonden. Voor de registratie van deze kavel ruilen is de heer RS. Dekker te Zuid- zande aangesteld (tel. 01170-2470). De totale kosten van het plan bedra gen bijna 2,7 miljoen gulden, waar van de eigenaren f 694.750,- moeten bijdragen. Dit komt overeen met f 263,- per ha, oftewel over 26 jaar gemiddeld f 16,- per ha per jaar. Iemand die veel nut heeft betaalt meer en iemand die weinig nut heeft betaalt minder. In principe geldt dat wie geen nut heeft ook niets betaalt. Het voordeel komt ge middeld uit op f 73,30 per ha per jaar. De afdeling Groede van de ZLM vindt dat er stappen moeten wor den ondernomen tegen het voorstel van het Landbouwschap om melk veehouderijbedrijven met een quo tum beneden de 400 ton uit te sluiten van alle subsidiefaciliteiten. Dit blijkt uit een open brief van de afdeling aan het Landbouwschap, het KNLC en de ZLM. De afdeling meent dat het voorstel ertoe leidt dat slechts 20 tot 30% van de melkveebedrijven zullen overleven en dat de overige bedrij ven zullen moeten stoppen. "Als men dit voorstel doortrekt over de hele landbouw, wat naar onze me ning de volgende stap zal zijn, waar Deelnemers aan de instruktie produktbewaring kunnen beschikken over de meest moderne hulpmiddelen Uitgebreid wordt ook aandacht be steed de apparatuur, waarmee het bewaarproces geautomatiseerd kan worden. Alle soorten regelingen worden behandeld, van heel een voudige tot zeer geavanceerde. De aanwezige apparatuur bestuurt daadwerkelijk de regelingsappara tuur in de vier cellen. Zijdelings komt ook andere apparatuur aan de orde, zoals ventilatoren, kachels, de koeling, enzovoort. Op de Praktijkschool in Schoondijke is het lesonderwerp produktbewa ring geheel vernieuwd. Er zijn vier cellen gebouwd, waarin kleine hoe veelheden produkten, zoals aardap pelen en uien, zijn opgeslagen. De cellen staan in een ruimte, waarin het klimaat kan worden beheerst en veranderd. In de lesstof komen alle aspecten, waarmee men in de praktijk te ma ken heeft, aan de orde. Er wordt in gegaan op de verschillende fasen van de bewaring vanaf het inschu- ren tot het afleveren van het pro- dukt. Bij elke afzonderlijke fase wordt besproken onder welke om standigheden er geventileerd moet worden. Dit is met name afhankelijk van de relatieve luchtvochtigheid en de temperatuur. De cursus produktbewaring duurt een dag. De kosten bedragen f 45,00 per persoon per dag. Hier bij zijn de kosten voor een warme middagmaaltijd inbegrepen. Voor nadere toelichtingen over deze cur sus en de andere mogelijkheden kar gebeld worden: tel. 01173-1551. Voorlichtingsbijeenkomsten rvk Schoondijke De gezamenlijke Zeeuwse Land bouworganisaties organiseren twee voorlichtingsbijeenkomsten over de ruilverkaveling Schoondijke. Tijdens deze bijeenkomsten zullen ook de leden en een aantal adviseurs van de landinrichtingscommissie aan wezig zijn. De bijeenkomsten vinden plaats op dinsdag 15 januari en op dinsdag 22 januari a.s. beide keren in Zaal Wijffels te Schoondijke, aan vang 19.30 uur. Alle belanghebben den en belangstellenden zijn van harte welkom, zeker ook de vrouwen. Voorlopig wordt ervan uitgegaan dat de graanproduktie in de Ge meenschap in 1990 158,4 miljoen ton heeft bedragen of 3,9 miljoen ton minder dan in 1989. Hoewel de cijfers van alle lidstaten nog niet de finitief zijn betekent dit dat er geen automatische prijsdaling van 3% zal plaatsvinden. Er werd volgens voorlopige cijfers in 1990 73,7 miljoen ton zachte tarwe geproduceerd (72,9); 7,2 miljoen durum tarwe (6,0); 45,9 miljoen ton gerst (46,7) en 22,1 miljqen ton mais (27,2). Door de verminderde produktie van mais zal er een invoer in de EG plaats kunnen vinden van 2,3 miljoen ton. Het totale verbruik aan granen voor veevoederdoeleinden wordt ge raamd op 78,5 miljoen ton of 2,5 miljoen ton minder dan in 1989/90. wordt dan de streep getrokken? Bij akkerbouw 60 of 100 ha? Bij fruit teelt een x aantal bomen? Hoe groot zal de kas moeten zijn of worden? "Waar is de grens van zo'n ondoor dacht beleid?" zo vraagt de afdeling zich af. Als het Landbouwschap de belan genbehartiging op deze manier voert, vindt de afdeling dat het schap vrijwillig moet opstappen. De afdeling ondersteunt het voorstel van D'66 om het schap bevoegdhe den te ontnemen en stelt ook de be taling van de landbouwschapsheffing ter diskus- sie. "Betalen voor onze eigen onder gang lijkt ons toch wat absurd," zo besluit de brief. De CZAV heeft in het boekjaar 1989/1990 een goed resultaat ge boekt. De totale omzet gaf zowel in volume als in geld een lichte stijging te zien. De netto winst bedroeg f 781.700,- na een extra afschrij ving van f 250.000,-. Bovendien betaalde ook CZAV een aantal extra nakortingen uit. De investeringen bedroegen in het boekjaar 2,5 miljoen, terwijl voor het nu lopende boekjaar een inves tering van f 3 miljoen is voorzien. Dit heeft voor een belangrijk deel te maken met de bouw van een nieuw kantoor. De CZAV zag het aantal le den per saldo met 12 toenemen en telde aan het eind van het verslag jaar 567 leden. Dit is exclusief de 212 Wouwse leden, die als gevolg van de fusie met de WCLV per 1 ja nuari 1990 naar de CZAV over gingen. De CAZV zag de volumeomzet in de periode 1989/1990 met circa 5% stijgen. De omzet van de coöperatie in geld daarentegen gaf een lichte daling te zien van ruim f 61 miljoen naar ruim 60 miljoen. Deze daling werd echter meer dan goed ge maakt door de gunstige resultaten van de Agrimarkt. Deze boekte een omzetstijging van ruim f 3 miljoen. De CZAV exploiteert naast de be kende Agrimarkt in Goes vier Agri- landwinkels (Goes, Middelburg, Oud-Beijerland en Wouw). De granen vormen nog altijd het be langrijkste produkt van de CZAV. De omzet in volume bleef vrijwel gelijk, maar de geldomzet incasseerde een teruggang van ca. f 1 miljoen. Uit de jaarverslag van de CZAV blijkt dat de graanprijsdaling in de periode 1983 tot en met 1989 bijna 25% is geweest. Ook de omzet in meststoffen liep terug en wel met 9%. Dit is in overeenstemming met het landelijk beeld. De omzet in vee voeders geeft een stijging te zien. De coöperatie zette meer dan 10.000 ton meer om. In de gewas beschermingsmiddelen bleef de omzet ongeveer gelijk, maar in de sector zaaigranen, zaden en peul vruchten moest de coöperatie een stap terug doen. In de aardoliepro- dukten nam de omzet licht toe. Aan het einde van het verslagjaar waren bij de CZAV/Agrimarkt 189 personen in dienst.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 3