Voor de vrouw Voor de vrouw 'Onze Franse plattelandsvrouwen' Wageningen ziet instroom groene richtingen dalen Agrarische vrouwen in gemengde besturen Kerstinstuif groot succes onder redaktie van de Redaktie- kommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant. Redaktieadres: P.J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge duurploegen Nieuw Wereld-Record M&n&t fyl /tee/ ew 4994 Cursus ILKV Zuidwesten over: I 20 Met de bedoeling om onze afdeling Eure-Normandië te betrekken bij de jubileumviering, gingen onlangs drie hoofdbestuursleden, Henny Polderman (als chauffeuse), Janti Roemeling en ik (Marry Visser) naar Normandië. We vertrekken vroeg in de morgen in een soort va kantiestemming, maar werken wèl in de auto ons programma door en maken een liedje! In de woonkamer Onze contactvrouw Cok Koning verwelkomt ons op de afgesproken plaats. De woonkamer van de familie is al vol Plattelandsvrouwen, 17 in ge tal. De oudste is bijna 80 (één van de oprichtsters, mevrouw Roorda), de drie jongsten rond de 25 jaar. En een tweeling van ongeveer twee maanden die tijdens de vergadering de fles krijgt. De verwelkoming is bijzonder hartelijk en we voelen ons direct thuis. Het Franse platteland De presidente vertelt kort iets over de afdeling, waarna ik namens het Hoofdbestuur de reden van onze komst uiteenzet en allen een jubi leumhanddoek als cadeau overhan dig, omdat deze afdeling verder 'zo weinig aan ons heeft'. Dat laatste wordt wel beaamd, maar verzekeren ze ons we hebben ontzettend veel aan De Plattelands vrouw, daar halen we zoveel ideeën uit en zonder het contact met de landelijke Bond waren we allang op geheven. Kort heb ik iets gezegd over het ontstaan van het boekje 'Het platteland, onze wortels, onze toekomst' en de openingstoespraak voor de Algemene Vergadering in de huiskamer verteld. De keuze voor het platteland heeft hun volledige instemming. Vervoer Hoe is de situatie op het platteland? Het openbaar vervoer is minimaal, wel gratis schooltransport ook naar het middelbaar onderwijs. De lagere scholen zijn vaak gesplitst: de eer ste twee klassen in dorp A, de vol gende klassen in dorp B. In de middagpauze wordt in bepaalde dorpen de warme maaltijd voor de kinderen verstrekt, ze worden daar voor weer met de schoolbus naar dat dorp gebracht. Boodschappen doen gebeurt meestal op een afstand van vier tot vijf kilometer, in een dorp van 750 inwoners is geen winkel. De meeste gezinnen hebben dan ook twee auto's. Jeugd Er is jeugdwerkloosheid; de jeugd trekt weg en de gemiddelde leeftijd op het platteland is nu 58 jaar. Veel boerderijen worden verkocht als weekendhuizen, vooral aan En gelsen; de bijbehorende grond gaat naar de buurman. Ook ligt er veel grond braak. Wel is er een groeiende aandacht voor het milieu, vooral in de gebieden met problemén; de mestoverschotten zijn bijvoorbeeld in Bretagne veel groter dan in Nor mandië. De jonge boerinnen zijn met hun partner naar Normandië gekomen omdat je in Nederland niet kan starten. In Frankrijk is de grond goedkoper, het melkquotum krijg je erbij, en jonge startende boeren en boerin nen krijgen goedkope leningen én subsidies. In Nederland is de aardig heid eraf, hier krijgen ze weer moed. Wat is nu voor jullie het verschil tus sen leven hier en in Nederland? 'Je bent hier apart', zei een Bondslid, 'men loopt niet zomaar bij iemand binnen, je moet afspreken. De Fran sen hebben niet zo'n behoefte aan jou, omdat ze er hechte families hebben, waarmee ze het heel druk hebben'. De jonge vrouwen delen deze me ning niet helemaal, zij ervaren dat het per streek verschilt. 'Maar het gaat wel moeizamer dan in Holland. Je blijft wèl een buiten lander, ook al ben je genaturali seerd, is je man burgemeester en ga je mee protesteren in Parijs. Wel is er steeds waardering voor ons Hol lands vakmanschap en onze ijver'. De instroom van eerstejaarstuden- ten die een dagstudie volgen aan de Landbouwuniversiteit is in 1990 weer gestegen van 1249 naar 1315. Deze stijging komt vrijwel ge heel voor rekening van de 280 af gestudeerden uit het HBO die bij de Landbouwuniversiteit een verkorte opleiding volgen, waarmee zij in twee jaar tijd de Wageningse ir.-titel kunnen behalen. Al hoewel het aantal VWO-er's dat rechtstreeks kiest voor eens studie aan de Landbouwuniversiteit al ja ren redelijk stabiel blijft, is er een verschuiving te zien in de studiekeu ze Duidelijk blijkt dat scholieren steeds minder belangstelling heb ben voor de groene richtingen, zoals landebouwplantenteelt, tuinbouw, plantenveredeling, plantenziekten- kunde en zootechniek (veeteelt). De oorzaak van deze daling is nog niet onderzocht maar gedacht wordt dat het afbrokkelende imago van de landbouw de belangrijkste redenen is van de afnemende belangstelling voor de typische agrarishe studie richting. De meer technologische studierichtingen van de Landbou- Recent heeft de Duitse agrariër Ed gar Heyl uit Eggenstein in Baden een nieuw wereldrecord continu ploegen gevestigd. Op dat moment had hij 250 uur zonder onderbre king met een Massey-Ferguson 3095 (107 pk) trekker geploegd. Hij schroefde het wereldrecord ploegen op tot 300 uur non-stop ploegen. Bij deze konditieslag verloor hij 15 kg. lichaamsgewicht. Wat vinden jullie fijn hier? 'Het klimaat, de ruimte, de stilte. Het contact dat we als Plattelands vrouwen met elkaar hebben. We helpen nieuw aangekomenen als ze iets willen weten over belastingen, subsidies, enzovoort. En ook met vragen over Franse gewoontes en gebruiken. Geen sociale controle, dat ervaren wij als prettig'. Wat missen jullie? 'Even bij een kennis op bezoek gaan, je moet hier 100 km rijden om op bezoek te gaan. En verder mis sen we nasikruiden, hagelslag, drop, pindakaas en Groninger koek! (Al gemene hilariteit, de lijst wordt steeds langer, M.v.D.). Het kerkelijke leven dat is hier an ders, met name voor Protestanten'. We besluiten met een vrolijk lied over de vrouwenhand die voor het platteland moet opkomen. En het doet je echt wat om in Frankrijk als Plattelandsvrouwen het Bondslied te zingen. Tenslotte De leden van de afdeling Eure- Normandië zijn blij met ons bezoek, zeggen zij bij het afscheid. Die hartelijke ontvangst vinden we met name ook in ons 'gastgezin', de familie Koning. Stelt u zich voor een boerderij uit 1600, met lemen wan den en toch voorzien <van alle com fort. Waar je de sporen ziet van veertig jaar met hart en ziel werken en waar je de uilen tussen het dak hoort snurken en daar omheen het wijdse, stille Normandische land. Tot ziens Eure, en geweldig bedankt! Marry Visser-van Doorn Na een middag hard werken was het resultaat: bijna 100 kerststukjes. De Kerstinstuif van de Tuincom- missie op 13 december 1990 was een heel groot succes. 54 Leden uit alle delen van de pro vincie Zeeland kwamen naar "De Vroone" te Kapelle om hun eigen kerstversieringen te ma ken. Het meegebrachte mate riaal, aangevuld met wat de commissieleden hadden neerge legd, was de basis voor de werkstukjes. Het resultaat van een middag hard werken; bijna 100 kerststukjes, kransen, takken. Alle hulde voor mevrouw Hoonderd-van Dijke die zeer des kundig adviezen gaf, hielp, de monstreerde en ook stimuleerde. Heel opvallend: er werd weinig gepraat onderling, ieder was be zig met het maken van een eigen kerstversiering. Als er volgend jaar weer een Kerstinstuif is; we komen allemaal weer! Volgend jaar komen we allemaal weer. wuniversiteit, zoals milieuhygiëne en levenmiddelentechnologie en de studie agrarische economie zijn daarentegen veel meer in trek. En ook de pas gestarte studierichting bioprocestechnologie blijkt een schot in de roos gezien het aantal meldingen.De Landbouwuniversiteit zal in het nieuwe jaar op zoek gaan naar maatregelen om de klassieke landbouwrichtingen aantrekkelijker te maken voor de aankomende stu- denden. ze worden gehouden op 15, 22 en 29 januari 1991. De plaats zal nog nader worden bekendgemaakt. De cursus wordt afgesloten met een tweedaagse bijeenkomst op maan dag 4 en dinsdag 5 februari 1991 op de Volkshogeschool. Het Instituut voor Land- en Tuin bouw Kadervorming (ILKV) biedt dit winterseizoen een aantal cursussen aan in het Zuidwesten. Eén van de cursussen is 'Agrarische vrouwen in gemengde besturen'. Doorgaans zijn landbouwbedrijven gezinsbedrij ven. Zowel vrouwen als mannen dragen hun steentje bij aan de on derneming. Door de Nederlandse cultuurhistorie zijn vrouwen nooit massaal lid geweest van besturen van landbouworganisaties. Allengs verandert dit en steeds va ker namen vrouwen een plaats in in besturen van agrarische organisa ties. Bij hun toetreden tot zo'n bestuur, dat zeer overwegend uit mannen bestaat, ervaren vrouwen vaak enige problemen. Denk daarbij aan een achterstand in kennis en in zicht maar vooral ook aan een ge voelsmatig verschil. De groepscultuur van de mannenbestu- ren spreekt niet alle vrouwen aan. Voorbereiding alvorens in een oor spronkelijk mannenbestuur te stap pen is belangrijk. Voor het ILKV is dit een reden ge weest om vrouwen die deze stap overwegen of pas gemaakt hebben een cursus aan te bieden. Opzet cursus De cursus kent de volgende on derdelen: a. Een aantal trainingen waarbij het functioneren van vrouwen in man- nenbesturen centraal staat. b. Informatie over functies en werk wijzen van de georganiseerde landbouw. Uitleg en achtergronden van het landbouwbeleid. c. Specifieke belangen van agrari sche vrouwen; hoe deze te beharti gen via de kanalen van de georganiseerde landbouw. De cursus wordt gegeven in januari en februari van 1991. Begonnen wordt met drie avonden gedurende drie achtereenvolgende weken. De- De cursus richt zich op vrouwen die beginnend actief zijn in gemengde besturen - of zo'n activiteit overwe gen. De cursus stelt geen leeftijds grenzen. De cursus wordt in principe één keer in het Zuidwesten gegeven in seizoen 1990/1991. Des gevraagd kan de cursus op maat voor één van de bij het ILKV betrok ken organisaties worden aangebo den. De cursuskosten bedragen f 380,— per persoon. Aanmelden kan bij de secretaris van het ILKV, de heer T. Elzinga, Grote Markt 28, 4461 AJ Goes. Nadere informatie aldaar: 01100-21010 (dhr. Elzinga of mw. Priem).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 20