Hengstkeuringen KWPN in 1991 record-aanvoer Hippos 75 jaar Educatief boekje over wol van IWS en Kenmerk Met 736 in Nederland gefokte rij- paardhengsten, 34 buitenlandse rïj- paardhengsten, 63 tuigpaardhengsten en 9 basispaard- hengsten - in totaal derhalve 842 hengsten heeft de KWPN- hengstenkeuring 1991 de grootste aanvoer uit de rijke historie van de Nederlandse warmbloedfokkerij. Om deze enorme aantallen te kun nen verwerken zullen twee voorkeu ringen worden gehouden, resp. op 11 en 12 januari in de Brabanthallen in Den Bosch en op 25 en 26 janua ri in de Prins Bernhardhoeve te Zuid laren. Het betreft hier de zgn. eerste bezichtiging, wanneer de hengsten- keuringscommissie een eerste se lectie zal maken. Het streven is erop gericht om plm. 200 hengsten uit te zoeken die in aanmerking komen voor de tweede bezichtiging op vrijdag 1 februari in Utrecht, terwijl plm. 100 hengsten de derde bezichtiging zullen onder gaan op zaterdag 2 februari in Utrecht. Aan het einde van deze za terdagmiddag zullen de hengsten zich presenteren die in aanmerking komen voor het afleggen van het verrichtingsonderzoek in het KNF- centrum te Ermelo. Voordien zullen alle hengsten onderzocht worden op spermakwaliteit, zal röntgenolo- gisch onderzoek plaats vinden en worden de hengstenmoeders aan een beoordeling onderworpen. Begin maart gaan de aangewezen hengsten naar het centrale verrich tingsonderzoek. Gedurende een pe riode van 100 dagen worden de jonge vaderdieren getest op hun aanleg tot sportpaard. Slechts de hengsten die midden juni met de hoogste cijfers uit de test komen zullen worden ingeschreven in het KWPN-stamboek. De ervaring van de laatste jaren heeft geleerd dat - hoewel het dekseizoen dan reeds zeer ver heen is - het gros van de hengsten direct na het eindexamen nog daadwerkelijk dienst zullen PHLO-cursus 'Informatica in de rundveehouderij' Op 30, 31 januari en 6 februari 1991 zal in Deventer/Duiven de PHLO-cursus 'Informatica in de rundveehouderij' worden gehouden. Voor inlichtingen over kosten en in houd van de cursus en het aanvra gen van een folder met intekenformulier: 08370-84093. tel. doen als hengst. Het jaar daarop wacht een volledig dekseizoen. De dat jaar verwekte veulens zullen vervolgens worden geïnspecteerd om een eerste indruk te krijgen om trent de verervingskracht van de jonge vaderdieren. De daarop volgende jaren zijn nog enkele selectiefasen ingebouwd, gebaseerd op de resultaten van de nakomelingen op de exterieürkeu- ringen, gevolgd door de sportre- sultaten. In voorgaande jaren was Arnhem steeds een van de voorkeu- ringsplaatsen. Dit jaar is de keuze gevallen op 's Hertogenbosch. Van wege andere activiteiten aldaar was het niet mogelijk om beide voorkeu ringen aansluitend te laten verlopen. Vandaar dat tussen Den Bosch en Zuidlaren een periode ligt van veer tien dagen. Voor een goede beoor deling is besloten de rijpaardhengsten tijdens de voor keuringen te presenteren op een harde bodem, terwijl opnieuw ge bruik zal worden gemaakt van een driehoeksbaan. Ten behoeve van de basispaard- en tuigpaardhengsten zullen voorzieningen worden getrof fen door middel van opgebracht zand. De bezoekers kunnen op vrijdag avond 1 februari getuige zijn van de finale van de NHS/KWPN- hengstencompetitie. Als enig land ter wereld heeft het KWPN het jaren geleden aangedurfd om een spring en dressuurcompetitie op te zetten voor goedgekeurde dekhengsten. Via een reeks van zes competitie wedstrijden in resp. Saasveld, Erme lo, Oosteind, Veendam, Kapelle en Weert zullen de hoogstgeplaatste hengsten tijdens de finale om het kampioenschap strijden. Veiling Voor het derde achtereenvolgende jaar zal op zaterdagmiddag in Utrecht ter afsluiting van de hengstenkeuring onder de naam Holland Sale een grote veiling van geselecteerde sportpaarden en jon ge hengsten worden gehouden. De te veilen paarden worden voordien centraal getraind. Er zal een afzon derlijke catalogus beschikbaar zijn van de te veilen paarden, die op donderdag 31 januari tijdens een kijkdag te bezichtigen zijn in het KNF-centrum te Ermelo. Ook tijdens de beide dagen in Utrecht worden de paarden gepresenteerd. De te veilen jonge hengsten worden tij dens de beide voorkeuringen uit gezocht. Met 842 hengsten heeft het Koninkrijk Warmbloed Paardenstamboek Nederland in 1991 de grootste aan voer Dit jaar zal t.b.v. de veiling een nieuw systeem worden geïntroduceerd. Tijdens de kijkdag in Ermelo en de beide hengstenkeuringsdagen in Utrecht kunnen gegadigden een schriftelijk bod uitbrengen. Door middel van een groot scorebord zul len de hoogste biedingen steeds worden bijgehouden. De veiling meester zal vervolgens de paarden onder de hamer brengen. Indien tij dens de publieke veiling niet een ho ger mondeling bod wordt uitgebracht, zal het paard worden toegewezen aan de hoogste bieder. Programma 11 en 12 januari, Brabanthallen, Den Bosch - eerste bezichtiging 25 en 26 januari, Prins Bernhard hoeve, Zuidlaren - eerste bezich tiging 1 februari, Veemarkthal, Utrecht - tweede bezichtiging vrijdagavond fi nale hengstencompetitie 2 februari, VeemaFkthal, Utrecht - derde bezichtiging en definitieve aanwijzing nieuwe jaargang, aan sluitend veiling Holland Sale Nadat in Zeeland in enkele ge westen een bond of vereniging was opgericht van trekpaardenfokkers vond men het wenselijk op Walche ren ook een bond op te richten. Het was in de tijd van de beroemde hengst Albion d'Hor. Op 20 januari 1916 werd een zaal gehuurd bij de Munck Schuttershof Middelburg voor 25 cent (dit staat in het kas boek vermeld). Deze oprichtingsver gadering stelde ten doel de paardenfokkerij te verbeteren o.a. door lezingen, voordrachten en een jaarlijkse keuring van veulens en paarden, later deelname aan de Pro vinciale acttienmaander keuring te Goes. Op deze vergadering voor paardenfokkers werd de naam Hip pos bedacht. Er traden 38 leden toe die een contributie betaalden van 2 gulden. Tot voorzitter werd gekozen A. de Feyter te Biggekerke en N.J. Nelisse te Nieuw1 en St. Joosland. In de loop der jaren wisselde het le dental nog al. Hier enkele gegevens: 1920: 79 leden; 1930: 56 leden; 1935: 65 leden f 1,- contributie; 1945: 113 leden f 2,- contributie; 1950: 151 leden f 3,- contributie; 1960: 179 leden f 4,- contributie; 1970: 76 leden; 1980: 45 leden f 5,-; 1985: 50 leden. Thans onge veer 50 leden a f 10,- contributie. Ook de keuringsplaatsen zijn nogal eens veranderd. De eerste jaren op het Molenwater. In 1918 vond ik in het kasboek nog een uitgave van 50 cent voor palen zetten en touw spannen. Later op Industrieterrein Middelburg en Modderoord, Hof van Tange in 1956, Domburg in verband met de ZLM-tentoonstelling, toen Koudekerke en Oostkapelle en toen Serooskerke tot op heden. In 1966 was het 50-jarig bestaan van Hip pos en is er een feestavond gegeven in het Koffiehuis Middelburg. P.C. Dieleman, oud penningmeester Het Wolmerk staat voor zuiver scheerwol, deze schapen weten daar alles van. schappen die de drager - eerst het schaap, dan de mens! - van dienst zijn. Ook wol moet echter vele be werkingen ondergaan - o.a. wassen, spinnen, weven, breien, verven en tuften van tapijten - vóór het als modern produkt in de winkel ligt. Het boekje gaat in op de vele toe passingsmogelijkheden van wol en verrast met een uitgebreid overzicht van de grote variatie in werkgele genheid die wol creëert: van scha- penboer tot marketingdeskundige, van spinner tot styliste, van wolhan delaar tot kledingverkoper, van schapenscheerder tot modekoning! Het boekje wordt zowel in Neder land als in België in het onderwijs verspreid. Scholen krijgen op ver zoek tegen kostprijs een videoband over hetzelfde onderwerp. Het afgelopen najaar is in een opla ge van 100.000 exemplaren bij uit geverij Zorn in Leiden verschenen: 'Wol, voor mensen geschapen', een educatief boekje over tal van aspec ten rond zuiver scheerwol. Het boekje is uitgegeven in de bekende 'Kenmerk'-reeks, gericht op de laat ste groep van het basisonderwijs en de eerste drie jaren van het voortge zet onderwijs. Klasse-schapen 'Wol, voor mensen geschapen' be handelt op een instructieve en tege lijk aantrekkelijke manier de lange weg, die zuiver scheerwol aflegt van de schapen in Australië en Nieuw-Zeeland naar de kleding- en tapijtconsument. Het boekje maakt duidelijk dat de beste wol voor kleding in de wereld groeit op de Merino-schapen die de eindeloze steppen van Australië be- grazen. Het zijn zorgvuldig gefokte klasse-schapen die uiterst fijne en toch zeer veerkrachtige wol produ ceren. Australië is de grootste wol leverancier ter wereld. Het nabijgelegen Nieuw-Zeeland produ ceert iets dikkere wol, uitstekend geschikt voor dekens, handbreiga rens, meubelstoffen en vooral ta pijten. Bewerkingen Zuiver scheerwol, zo leert het Kenmerk-boekje, is een natuurpro- dukt met tal van bijzondere eigen- ^►kenmerk WOL v oor mensen ges chape h

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 19