Vrijwillige kavelruil nuttig instrument voor veel boeren en tuinders Informatiebulletin Waterschap Noord- en Zuid-Beveland Uitgavereeks over schade door milieu verontreiniging Bestrijdingsmiddelen in Brabants grondwater i 15 We kennen ze allemaal wel, de situaties van sterk verspreide lig ging van percelen en de grote af stand tussen percelen en bedrijfsgebouwen. Het doel van de vrijwillige kavelruil is om daar wat aan te doen. Echter niet alle koop/verkoop transac ties passen binnen deze regeling. Hoe een en ander in zijn werk gaat wordt onderstaand be schreven. Het doel van een vrijwillige kavelruil is om ervoor te zorgen dat de ligging van de percelen minder ver spreid en de afstand tot de percelen minder groot is. grens bij ontstaan van nieuwe kavelgrenzen (bijv. evenwijdig aan bestaande grens) ondersteunende overzichtskaar ten met ligging van de bedrijfs gebouwen en de te ruilen percelen en waar dat van toe passing is, aanliggend gebruik na de toedeling. Blanco kaartma teriaal wordt op verzoek toe gestuurd aan de contactpersoon. welke kavelaanvaardingswerken worden gewenst; in hoeverre de ze subsidiabel zijn wordt beoor deeld door de werkgroep kavelruil specifieke situaties zoals recht van overpad, vervreemdings clausules, enz. tijdstip aanvaarding percelen; meestal roven oogst U moet er rekening mee houden dat de gehele procedure vanaf ontvangst van de aanvraag tot definitieve ondertekening van de akte 4 tot 6 maanden vraagt. Gelet op de duur van de proce dure en het meest gewenste tijdstip van aanvaarding (roven oogst) verdient het aanbeveling om een kavelruil voor 1 mei in te dienen, zodat aanvaarding roven oogst kan plaatsvinden. De win terperiode is een goede tijd om alle mogelijkheden eens op een rij te zetten. Splitsing van percelen of verleg gen van perceelsscheidingen Wanneer een of meer percelen moeten worden gesplitst of per ceelsscheidingen moeten worden verlegd zal de nieuwe situatie in overleg met betrokkenen worden vastgesteld. Het kadaster zal, in dien nodig, de situatie in het veld utizetten. verbroken drainage, verleggen of verbreden van een toegangsdam of bietendam, incidenteel het verleg gen van sloten. Nieuw draineren omdat de drainage op het te aan vaarden perceel onvoldoende of te oud wordt geacht, is niet subsidia bel. Verschillen in de waarde van de aanwezige drainage worden geacht onderdeel uit te maken van de taxa tiewaarden. Tijdstip uitvoering werken Indien gesubsidieerd werken kun nen worden uitgevoerd, moet daar mee worden gewacht tot de ruiling via aktepassering bij de notaris de finitief is geworden. De uitbetaling van de subsidie vindt plaats na ge- reedmelding van het werk en nadat er controle is uitgevoerd op de uit gevoerde werken. Hypothecaire lasten Wanneer percelen die bij de ruil zijn betrokken hypothecair zijn belast moet ook de financier de akte mee ondertekenen. De overschrijving van de hypotheek is dan kosteloos. De hoogte van de last wordt niet in de akte vermeld. Melkquotum Wat de superheffing betreft wordt kavelruil als een normale koop (ver- De Stichting Zuivel, Voeding en Gezondheid (ZVG) te Maarssen or ganiseert op donderdag 7 fe-bruari 1991 het ééndaagse sym-posium 'Voeding: Gezond en Lekker' in het Jaarbeurs congrescentrum in Utrecht. koop) transactie beschouwd. De maximale qoutumoverdracht is 20.000 kg melk per ha 'netto ge ruilde grond', met andere woorden: voor het verschil tussen de inge brachte en de toegedeelde opper vlakte. Procedure na ontvangst van de aanvraag Nadat de aanvraag is ontvangen bij de Direkteur LNO wordt deze be oordeeld op ruilvoorwaarden, land bouwkundig nut, volledigheid m.b.t. inbreng, toedeling, verreke ning en gewenste perceelsschei dingen. Ook wordt gekeken naar juistheid wat betreft kadastrale aanduiding, tenaamstelling opper vlakte, specifieke situaties zoals recht van overpad, vervreemdings rechten. Tevens wordt nagegaan of percelen hypothecair zijn belast. Door het kadaster wordt een con ceptovereenkomst met bijbehoren de kaarten opgesteld. Deze wordt voorgelegd aan alle betrokkenen (via de contactpersoon) en de nota ris. De eventueel aangepaste over eenkomst wordt vervolgens door alle eigenaren en hypotheekhou ders getekend en overgeschreven in het Openbaar Register. De gete kende overeenkomst wordt daarna voor accoord voorgelegd aan de Minister van LNV (Directeur LD). Na de goedkeuring wordt de defini tieve akte opgemaakt. Indien BBL bij de ruil is betrokken wordt de overeenkomst eveneens beoor deeld door de direkteur BBL. Consulentschap voor de Landbouw in Zeeland Zojuist is het eerste nummer van het vernieuwde informatiebulletin van het waterschap Noord- en Zuid- Beveland, kortweg INFO genaamd, verschenen. De INFO geeft een inzicht in alle waterschapsaktiviteiten. Zo wordt de lezer op de hoogte gesteld van de werkzaamheden aan dijken, we gen, waterlopen en betreffende de waterkwaliteit. Ook wordt de aan dacht gevestigd op beslissingen van bestuurlijke aard. Behalve actuele informatie geeft de INFO voorlich ting over de veranderingen die op de waterschapswereld afkomen, b.v. over de Wet Herverdeling Wegenbe- heer en de nieuwe Water schapswet. De INFO komt ieder kwartaal uit en wordt op grote schaal verspreid. Ook liggen exemplaren ter inzage in bibliotheken, gemeentehuizen, wachtkamers van artsen en tandart sen e.d. Belangstellenden kunnen een exemplaar aanvragen bij het bu reau Voorlichting van het water schap, tel. 01100-41264 of 41209. Op deze telefoonnummers kunnen ook inlichtingen verkregen worden. De schade die land- en tuinbouw lij den door milieuverontreiniging is een onderbelichte kant van de mi lieuproblematiek in de landbouw. Omdat de kennis op dit gebied tot nu toe was versnipperd, heeft het Centrum voor Landbouw en Milieu (CLM) de beschikbare informatie gebundeld. Het resultaat is de reeks Schadelijke stoffen voor land- en tuinbouw. De reeks bestaat uit één algemeen deel en 12 stofgerichte delen en geeft informatie over toepassing van stoffen en gedrag in het milieu; blootstellingswegen en bronnen; ef- fekten op gewassen en vee en nor men. De reeks is geschreven door het CLM met subsidie van het mini sterie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Vele deskundigen heb ben bijgedragen aan de totstandko ming. Het algemeen deel en het deel over lood zijn 4 december ver schenen. De delen over arseen, cad mium, kwik, koper, zink, molybdeen, fluoride, ammoniak, zwaveldioxide, stikstofoxiden en PCB's zullen met korte tussenpozen verschijnen. Informatie over de regeling vrijwilli ge kavelruil en over het verloop en de voortgang van de procedure is te verkrijgen bij het Consulentschap voor de Landbouw in Zeeland, ing. F. Vader (01100-37226). Basisvoorwaarden minstens 3 eigenaren brengen grond in en ruilen; één daarvan mag beëindiger zijn; ruilen in brengen terugontvangen. bebouwing blijft buiten be schouwing. Bijdrage in de kosten De rijksbijdrage omvat: 100% subsidie voor voorberei dende werkzaamheden zoals landmeten; het opmaken van een begroting voor de kavelaan vaardingswerken; de kadastrale en notariskosten. 50% subsidie voor goedgekeur de kavelaanvaardingswerken met een maximum van f 800,—/ha per uitgeruilde ha van het totale project. Bij wie indienen? Een aanvraag tot kavelruil moet in Zeeland worden ingediend bij de Di recteur LNO, Postbus 6, 4460 AA Goes. De aanvraag wordt na ont vangst besproken in de werkgroep kavelruil. In deze werkgroep zijn ver tegenwoordigd de Landinrichtings- dienst, het Kadaster, het Bureau Beheer Landbouwgronden en het Consulentschap voor de Landbouw. Wie dient in? De aanvraag moet worden getekend door alle betrokken eigenaren (uit gezonderd BBL en Domeinen) en bij voorkeur ook door alle betrokken pachters. Hoe ziet de aanvraag er uit? Een modelbrief voor de aanvraag wordt op verzoek toegestuurd aan de contactpersoon van de indieners. Wat moet worden meegestuurd? Met de aanvraag (modelbrief) moe ten een aantal zaken worden mee gestuurd. Naarmate deze informatie vollediger is zullen er minder vragen achteraf gesteld worden en zal de procedure sneller afgewerkt kunnen worden. Het betreft o.a. wie treedt namens de aanvra gers op als contactpersoon welke notaris zal de akte be handelen een duidelijk overzicht van in breng en toedeling; inbreng - huidige situatie en toe deling - situatie nadat alle ruilin gen hebben plaatsgevonden -wie is eigenaar -wie is gebruiker -wat is de kadastrale aan duiding -wat is de oppervlakte van de te ruilen percelen -wie wordt eigenaar -wie wordt gebruiker welke bedragen moeten worden verrekend op basis van inbreng en toedeling en de onderling overeengekomen taxaties op ba sis van waarde per ha; wanneer particulieren onderling overeen komen dat met gesloten beurzen wordt geruild is een vermelding van dat feit voldoende kaart(en) met daarop aangege ven het verloop van de nieuwe Splitsing van eigendommen In het kader van de vrijwillige kavel ruil kan geen splitsing van eigen dommen worden doorgevoerd. Wanneer splitsing van onverdeeld eigendom wordt gewenst moet dit in een afzonderlijke akte worden geregeld. Deze akte van splitsing eigendom moet vóór de akte van kavelruil worden gepasseerd, om dat anders de inbrengsituatie niet correct is. Wat zijn kavelaanvaardings werken? In hoeverre kavelaanvaardingswer ken subsidiabel zijn is afhankelijk van de situatie van inbreng en toe deling. In zijn algemeenheid kan worden gedacht aan herstel van Uit een inventariserend onderzoek naar het vóórkomen van bestrij dingsmiddelen in het grondwater in Noord-Brabant blijkt dat er in 11 van de 14 monsters die zijn genomen, bestrijdingsmiddelen of resten van die middelen voorkomen. In 7 van die 11 monsters wordt daarbij de drinkwaternorm overschreden. De provincie vindt het zorgelijk dat in de monsters, die op diepten tussen 5 en 13 meter zijn genomen, bestrij dingsmiddelen vóórkomen. Het onderzoek is uitgevoerd door het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne (RIVM), in op dracht van de provincie Noord-Brabant. Doel van het onder zoek was om na te gaan in hoeverre de grondwaterkwaliteit wordt be dreigd door bestrijdingsmiddelen of resten daarvan. Er werden grond watermonsters genomen, verspreid over grasland, maisland én akker bouwgebieden waar aardappelen worden geteeld. In de monsters, waarin bestrijdingsmiddelen of resten daarvan zijn gevonden, wer den concentraties gemeten tussen 0,02 en 3,0 microgram per liter wa ter. In de EG-richtlijn voor drinkwa ter geldt als norm 0,1 microgram per liter. In 7 van de 11 monsters werd deze drinkwaternorm overschreden. In het water werd bentazon, atrazin, en het afbraakprodukt daarvan, de- sethylaTrizin aangetroffen. Atrazin en bentazon zijn onkruidbestrij dingsmiddelen die vaak op maisland worden gebruikt. In 6 van de 11 monsters werden één of meer van deze stoffen aangetroffen, in con centraties van 0,02 tot 0,19 micro gram per liter. Alle drie de monsters uit het akkerbouwgebied bleken dichloorpropaan te bevatten, als ge volg van het gebruik van grond- ontsmettingsmiddelen in bijvoorbeeld de aardappelteelt. De concentraties varieerden van 1,0 tot 3,0 microgram per liter. Twee van de elf monsters bevatten mecoprop, een onkruidbestrijdingsmiddel dat op grasland wordt toegepast. Op basis van het onderzoek kun nen, gezien het beperkte aantal monsters (14), geen algemene uit spraken worden gedaan, maar toch heeft de provincie de indruk dat het niet om incidenten gaat.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 15