Natuurbescherming Een paar kleine voerakkers erbij... De jachtopzichter zakte weg in een gemakkelijk zittende stoel. Nee, niet thuis, maar in de direk- tiekamer van z'n jachtheer. Het seizoen was bijna, nou ja wat heet bijna, voorbij, en nu was het weer zover om de plannen op tafel te leggen. Tijdens de zware stormen, zo'n jaar gele den, waren grote bomen als luci ferhoutjes geknakt en hadden de kleine fijngeprakt. Maar toch was er nog wat ondergroei over gebleven en daar ging het over. "Als we hier nu eens wat kon den maken voor de fazanten, bij voorbeeld uitbroeden in het veld, puur natuur, het kan niet beter. Ver weg van de bewoonde we reld. Verder had ik gedacht om een paar kleine voerakkers er bij te maken, kleiner dan de eerder aangelegde, maar toch nog altijd zo'n paar honderd vierkante meter". De kadasterkaarten bewezen goede diensten. Z'n baas had aandachtig geluisterd. "Kun je dat alleen wel af? 't Is een hoop werk. Vanuit m'n bedrijf kan ik je niemand sturen, 'k Heb al perso neelstekort, ik adverteer me arm, maar er komt niemand bij. Wat het materiaal betreft is het geen probleem, neem maar van de fa briek". De sekretaresse kwam binnen met koffie en kreeg het vriendelijke verzoek om over een half uurtje wat sterkers te bren gen. Er was veel te bespreken. "U zei iets over het perso neelstekort? Voor dat werk heb ik een jonge kerel op het oog, u kent hem vast wel". En de jach topzichter noemde1'de naam van z'n toekomstige jachthulp. Het enige antwoord was: "Die ken ik, moet je doen". In stilte dacht de jachtheer aan die jonge vent, pas getrouwd met een schat van een vrouw. Nog niet zo lang geleden had hij z'n jachtdiploma gehaald. Als natuurmens had hij weinig moei te gehad met de theorie, 'laat staan met de praktijk. Niet te lui, een prima werker. Helaas was ook voor hem de boerderij te klein geworden om twee gezin nen van eten en drinken te voor zien, dus bracht de tweeploegendienst in een fa briek uitkomst. Na z'n werk rest te nog wat tijd voor de boerderij. Pratend en overleggend was het stilletjes laat en donker ge worden. Toen ze de auto's opzochten was de oostenwind hard en koud en waren er af en toe ganzen te ho ren. Alsof het niet opkon was het over een paar dagen kerst feest. Gelukkig zat er een "ge wone" maandag tussen de zondagen ingeklemd. Deze De zware stormen hadden grote bomen ontworteld of a/s luci fershoutjes geknakt. Er was nog wel wat ondergroei overge bleven. stond al maanden gereserveerd; jacht met alleen goede vrienden. De golden retriever veegde met z'n staart een aangeslagen raam van de Landrover schoon, bijzon der verheugd om hier, ver buiten het jachtveld, weer een goede bekende te ontmoeten. "Rij voorzichtig! Het is al wat glad en natuurlijk de groeten aan je vrouw en kinderen. Tot over een paar dagen". Een handdruk en ze vertrokken. "'k Heb het toch maar getroffen met zo'n baas" dacht de een, en de ander kon zich geen betere jachtopzichter wensen. T. Huis in 't Veld Natuurbescherming is het in ons dicht bevolkte land onmisbare stre ven om natuurlijke landschappen, die door hun flora, fauna, bodem gesteldheid enz. voor de weten schap belangrijk zijn, te behoeden tegen bebouwing, nivellering, tegen in cultuur nemen enz. Ook kan re servering gewenst zijn om bijvoor beeld heidevelden, zandverstuivingen e.d. te bewaren als staal van een weinig meer voor komend landschapsbeeld of in het belang van de vakantieontspanning. Het betreft naast elkaar dus weten schappelijke, landschappelijke en re creatieve motieven. Het reserveren geschiedt door het terrein in eigendom te brengen van een openbaar lichaam als de Vereni ging tot Behoud van Natuurmonu menten, Staatsbosbeheer 'de Provinciale Landschappen' en voorts meerdere stichtingen. Het vorenstaande ontleenden we aan de Agrarische Winkler Prins. De onder de natuurbescherming ge brachte terreinen worden meestal als Natuurmonumenten aangeduid. Het beschermen van een terrein be tekent niet dat het volkomen onaan geroerd blijft. Als geen maatregelen zouden worden genomen groeiden veenplassen dicht en worden heide velden spontaan bos. Zonder be- heermaatregelen zouden sommige beschermde dieren enplanten uit het beschermde landschapsbeeld verdwijnen. Geregelde bestudering en vakkundig onderhoud zijn dus noodzakelijk. Door natuurbescher ming wordt het voortbestaan van een grote variatie van de flora en fauna bewaard. Van de omvang rijkste verenigingen en instellingen op het gebied van de natuurbe scherming in ons land volgen hierna enige gegevens. Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten Deze vereniging tot natuurbescher ming kwam reeds in 1905 tot stand. De oprichting ervan kwam naar aanleiding van een plan van de ge meente Amsterdam om het Naar- dermeer met stadsvuil te dempen. Notabele personen uit Amsterdam stelden zich hiertegen te weer. Ze verzamelden gelden uit eigen mid delen om met dit geld te voorkomen dat dit unieke gebied aangaande de flora en fauna verloren zou gaan. Het Naardermeer was het eerste ge bied dat als natuurmonument is aangekocht. In 1955 had deze Vereniging 21.435 leden. Het bezit omvatte toen een oppervlakte van 14.291 ha (Agr.W.P.). In de laatste decennia is naamde 'woeste gronden'. In de loop van de tijd werden de bemoeie nissen uitgebreid o.a. met de uitvoe ring van verschillende wettelijke bepalingen als de Noodboswet 1917, Boswet 1922, Natuurschoon- wet 1928 e.a. Ook de bosbouwkun dige voorlichting behoort tot de taak van het Staatsbosbeheer. Er wordt ook een bosstatistiek bijgehouden. Vooral gedurende de jaren 1930-1940 werden grote uitgestrek te gebieden, die toen als woeste gronden werden aangemerkt, be bost als werkverruimingsobjecten (naar Agr.W.P.). De taken van het Staatsbosbeheer zijn velerlei waar onder ook de natuurbescherming. Het gebied van Staatsbosbeheer omvat ongeveer 170.000 ha. Dit be treft bos, bouw- en graslanden, dui nen, recreatiegebieden, heide en andere terreinen. Ongeveer 40% van de oppervlakte is aangemerkt als natuurgebied. In 1989 is Staats bosbeheer geprivatiseerd en is een zelfstandig bedrijf geworden. Het is een grote onderneming. Uitbreiding De landoppervlakte van Nederland bedraagt omstreeks 3.3 miljoen ha. Dit grondgebied is voor ongeveer 70% in handen van de agrariërs (boeren). Op dit moment is er in Ne derland afgerond 200.000 ha be schermd natuurgebied. Volgens een werkgroep van 13 wijze mannen, waaronder de oud-ministers dr. Sic- co Mansholt, drs. Ed Nijpels, dr. Pie- ter Winsemius e.a., is het gewenst om de oppervlakte natuurgebied in de komende 10 jaar te verdubbelen tot 400.000 ha. Uitbreiding van natuurgebieden wordt in agrarische kringen soms met argusogen gevolgd. Natuurbe scherming is een klop van de tijd. Het is nodig om het voortbestaan van een grote variatie aan flora (plantesoorten) en fauna (diersoor ten) veilig te stellen. Door de druk van de overheid alsmede vanuit de samenleving zal dit zeer zeker voort gang vinden. Om op dit gebied niet aan een zijlijn te blijven zouden de landbouworga nisaties zelf een Stichting voor Na tuurbescherming kunnen instellen. Op nogal wat terreinen komt na tuurbescherming veel overeen met extensieve landbouw en veehoude rij. Dit past wel in de lijn van de ont wikkeling in de tijd. In feite zou er niets nieuws gebeuren, daar de na tuurbeschermingsinstanties door beheermaatregelen ook gewassen verbouwen. J.H. Lantinga Ontwikkeling van nieuwe natuurgebieden hoort ook tot het natuurbeschermingsbeleid. In de uiterwaar den langs de IJssel tussen Olst en Wijhe is in het gebied 'De Duursche Waarden' de zomerdijk 'doorge prikt' en zijn voorts hoogteverschillen aangebracht en kreken gegraven. De bedoeling is dat hier weer een authentiek rivierenlandschap ontstaat. de belangstelling voor natuurbe scherming enorm toegenomen. De bewustwording van de noodzaak voor natuurbehoud heeft een brede inslag gekregen. Dit is mede van overheidswege beïnvloed. Volgens het kwartaalblad 'Natuurbehoud' van deze Vereniging waren er eind 1989 reeds 291.832 leden en be droeg de te beheren oppervlakte toen 61.396 ha waarvan 50.982 ha in eigendom. Het ledental is inmid dels de 300.000 gepasseerd. De beheerde oppervlakte is naar aard van de begroeiing als volgt verdeeld: bossen heide en hoogveen gras- en bouwland plassen, moerassen duinen, slikken en schorren overige terreintypen totaal 21.427 ha 6.950 ha 9.640 ha 6.970 ha 15.070 ha 1.339 ha 61.396 ha Uit deze gegevens blijkt dat vooral in de laatste 40 jaar zowel wat het aantal leden betreft als de te behe ren oppervlakte in omvang sterk is toegenomen. Het personeels bestand omvat thans ruim 400 per sonen in vaste dienst. De Provinciale Landschappen zijn in de dertiger jaren tot stand gekomen. Elf van deze Stichtingen bestaan dus ruim een halve eeuw. Inmiddels heeft ook een Flevolandschap gestalte gekregen. De Stichting 'Het Zeeuws Landschap' die in 1936 is opgericht, heeft thans 4762 ha natuurgebied in eigendom. Eind 1989 had deze Stichting 5213 donateurs. It Fryske Gea (Het Friese Landschap) telt ruim 10.000 do nateurs. Nationale parken Nationale parken zijn grote aaneen gesloten gebieden met belangrijke natuurwaarden. Met zekere beper kingen zijn deze parken toegankelijk voor publiek en dienen dus ook voor de recreatie. Er zijn in ons land mo menteel zeven Nationale Parken. Er zijn nog enkele nieuwe parken in oprichting. De Stichting 'Het Nationale Park De Hoge Veluwe' bestaat sinds 1935. Het aaneengesloten terrein heeft een oppervlakte van ruim 5400 ha. Dat van de 'Kennemerduinen' (N.H.) is ruim 2100 ha en de 'Groote Peel' 1340 ha. Stichting Behoud Natuur en Leefmilieu Deze stichting is nog van een jonge datum. De totstandkoming dateert van 1981. De Koninklijke Nederland se Jagers Vereniging is de bakermat van deze Stichting. Eind 1990 be droeg de oppervlakte natuurgebied in eigendom 303 ha. In totaal heeft deze stichting 6500 ha in beheer en beïnvloed beheer. Momenteel is het aantal donateurs ruim 5300. Staatsbosbeheer Deze instelling vervult een belangrij ke taak voor de aankleding van het landschap. Bij de wet van 21 juli 1899 is Staatsbosbeheer als Staats instelling opgericht. Het ressorteer de sinds decennia onder het Ministerie van Landbouw, etc. In de eerste tijd bestond de taak uitslui tend uit het beheer van de Staats bossen en de bebossing van aan het Rijk toebehorende toen zoge-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 14