Let op uw stookkosten! De maand januari op het zuidwestelijk veehouderijbedrijf Waarom schapen scheren in de winter? Landbouwvoorlichting Varkenshouderij Schapenhouderij Schapen scheren in de winter 11 Met de jaarwisseling wensen we elkaar alle goeds toe voor het gezin en het bedrijf. Ook de DLV sluit zich daarbij graag aan en wenst u in alle opzichten een gelukkig en voorspoedig 1991 toe. Zo aan het begin van het jaar worden er ook veel plannen gemaakt voor het komende jaar. Welke plannen heeft u? Dit is natuurlijk op elk bedrijf ver schillend. Afhankelijk van de situatie en de mogelijkheden zal elke onder nemer trachten voor zijn of haar be drijf zo goed mogelijk vooruit te kijken. Steeds meer krijgen we ook te maken met regels, die soms ook beperkingen inhouden. In de melk veehouderij is dat b.v. de superhef fing, de mestreferentieregels voor het uitrijden van mest enz. Als u plannen heeft om b.v. dit jaar iets te doen aan mestopslag, dan is het nu een mooie tijd om u daarop eens goed te informeren. Laat u daarbij voorlichten door deskundi gen die daarvoor een objektief ad vies kunnen geven. Als DLV kunnen we dat en zijn we graag bereid u daarbij te helpen. Meestal kennen wij ook wel enkele veehouders die soortgelijke investeringen reeds hebben uitgevoerd en waar u dat kunt gaan bekijken. Datzelfde geldt ook wanneer u plannen heeft om aan de huisvesting van het vee wat te gaan doen. Soms is het een kom- binatie van huisvesting en mestopslag. Belangrijk is om op tijd te beginnen met het maken van plannen. Dikwijls duurt het lang voordat alle mogelijkheden goed zijn bekeken en alle vergunningen bin nen zijn. Ook eventuele subsidie aanvragen vragen veel tijd. Dus hebt u dergelijke plannen dan is het nu de hoogste tijd om met de voor bereidingen te beginnen. Frisse lucht voorkomt ziekten In de winter als het koud is zijn we geneigd de stalling af te sluiten om zodoende de warmte binnen te hou den. Als we dat doen blijft ook de afgewerkte lucht en het vocht bin nen. En dat zijn weer ideale omstan digheden voor bakteriën en ziektekiemen om snel te ontwikke len. Veel ziekten en aandoeningen zijn het gevolg van een ongunstig klimaat in de stal. Daarom: zorg voor veel verse lucht in de stal. Een lage temperatuur is voor het vee geen enkel bezwaar. Vanzelfspre kend mag er geen tocht ontstaan. Veel ligboxenstallen en grupstallen die zo'n 15 20 jaar oud zijn heb ben te weinig lucht in en -uitlaat. De openingen in de zijwanden zijn te klein, evenals de uitlaatopening bo venin. Bekijk deze zaken eens op uw bedrijf en neem dan de nodige maatregelen. Klauwverzorging Goed schoeisel is bijzonder belang rijk. Evenals bij een atleet. Wil die tot goede prestaties komen, dan zal hij zich goed en gemakkelijk moeten kunnen bewegen. Goed schoeisel is belangrijk, dat geldt voor u, voor atleten en ook voor het vee. Goed verzorgde klauwen zijn een vereiste (foto APS/Eric Vegter). Dat geldt ook voor het vee. Met te genwoordige hoge produkties zijn het ook een soort "topatleten" ge worden. En deze hoge produkties zijn alleen te bereiken onder goede omstandigheden. Gezonde, sterke en goed verzorgde klauwen zijn dan een vereiste. Dat vraagt dan ook konstant de aandacht van de vee houder door het vee goed in de ga ten te houden. In ligboxstallen lopen de dieren regelmatig rond en dan zijn dat de juiste momenten om De winterperiode is voor een var kenshouder steeds weer een perio de van extra zorg voor het klimaat. Er moet m.n. extra zorg besteed worden aan het op temperatuur houden van de stal. Om de kosten hiervan zo laag mogelijk te houden zullen we in dit artikel een aantal aandachtspunten de revue laten passeren waarmee U uw stook kosten kunt optimaliseren. Verwarming De stookkosten worden voor een belangrijk deel bepaald door het rendement van de ketel. Het rende ment daalt na verloop van tijd door bevuiling en/of verlopen (m.n. bij oliegestookte ketels) van de instel lingen. Daarnaast hebben oudere ketels ondanks een goed onderhoud een lager rendement dan moderne ketels. Door het rendement van de oude ketel te vergelijken met dat van een nieuwe ketel kan berekend worden of vervanging van de oude ketel interessant is. Voor het jaarlijk se onderhoud kan het beste een abonnement afgesloten worden met een erkend installateur. Om zo weinig mogelijk warmte te verliezen moeten alle verwar mingsleidingen voorzien zijn van isolatiemateriaal. Dit geldt ook voor de leidingen in de ketelruimte en de aanvoer- en retourleidingen van de vloerverwarming. Op plaatsen waar het isolatiemateriaal beschadigd is moet dit hersteld worden. Een be langrijk gedeelte van de stook kosten wordt bepaald door de instellingen van de regelapparatuur. In de praktijk zien we vaak dat een varkenshouder niet optimaal ge bruik maakt van de aanwezige ap paratuur. Aandachtspunten bij het inregelen van de verwarming: Watertemperatuurregeling. Bij de weersafhankelijke regeling moet de stooklijn ingesteld zijn. De stooklijn geeft aan welke aanvoertempera- tuur van het water bij een bepaalde buitentemperatuur wordt aange houden. Deze stooklijn is per stal verschillend door verschil in isolatie, dierlijke warmteproduktie en ventila tie. Staat een stooklijn b.v. te hoog ingesteld dan zijn de stookkosten onnodig hoog. Ga dan in sa menspraak met de installateur na hoe de stooklijn wel ingesteld moet worden. Voorverwarming. De centrale gang mag niet teveel opgewarmd wor den. Gebeurt dit wel dan bestaat de kans dat de warme lucht afgezogen wordt zonder bij de dieren geweest te zijn. Wanneer het mogelijk is moeten we de centrale gang tempe ratuur afbouwen afhankelijk van de afdelingstemperatuur. We moeten er dan wel voor zorgen dat de lucht niet naar een andere afdeling kan stromen. Een manier om dit te be reiken is door kappen over de radia toren te plaatsen of door deuren in de centrale gang te plaatsen. Naverwarming. Bij de verwarming in de afdeling spelen twee instellingen een hoofdrol nl. de ingestelde tem peratuur en de temperatuur waarop de verwarming aanslaat. Het ver schil tussen deze twee instellingen noemen we de neutrale zone In de neutrale zone draait de ventilator op het minimum en wordt in de afde ling niet bijverwarmd. Bij de wat oudere klimaatregelapparatuur is de neutrale zone niet in te stellen (vaste instelling op 2-3 graden). Een (te) hoog ingestelde temperatuur leidt dan automatisch tot vroeg bij- verwarmen. Let hierop i.v.m. de stookkosten. Bij de huidige genera tie klimaatregelaars is het wel mo gelijk om de neutrale zone in te stellen. Dit vindt handmatig plaats of d.m.v. een curve. Bij vleesvarkens b.v. kan de neutrale zone afgebouwd worden van 2 graden bij opleg tot 7 graden op het eind van de mest- periode. Ventilatie Het grootste deel van de warmte gaat verloren door de ventilatie. Wanneer we verwarmen moeten we altijd op het minimum ventile ren. Bij het laagste toerental draait de ventilator echter nog teveel lucht naar buiten. Er zijn verschillende manieren om de minimum ventila- tiecapaciteit te verkleinen. In een af deling met twee ventilatoren kan de minimumventilatiecapaciteit gehal veerd worden door een ventilatorko ker dicht te stoppen. Wordt dan nog teveel geventileerd, dan moet net als bij een afdeling met een ventila tor gebruik worden gemaakt van een diafragmaschuif, toerenterug- melder of meetventilator. Wanneer het mogelijk is moet in de winterperiode van de zgn. winter- ventilatie gebruik gemaakt worden. De lucht wordt hierbij tussen de golfplaten en isolatiemateriaal ge haald. Op "zonnige" dagen in de winterperiode wordt de lucht een paar graden opgewarmd. Isolatie Naast verlies van warmte door ven tilatie gaat ook een gedeelte van de warmte verloren door het dak, vloe ren en wanden. De isolatiewaarde van een stal bepaalt hoeveel warm te verloren gaat en wordt feitelijk vastgelegd bij nieuwbouw of reno vatie. Toch is het goed om uw isola tiemateriaal eens kritisch te bekijken. Op sommige bedrijven zien we nl. veel naden/kieren tussen de isolatieplaten. Wanneer we lat ten aanbrengen over deze naden en deze afkitten (siliconen-kit) voorko men we dat er warme lucht weg lekt/koude lucht binnenkomt. Grotere gaten en kieren kunnen ge dicht worden m.b.v. PUR-schuim b.v. rondom de koker. Waar deuren niet goed afsluiten, wat vaak het geval is bij schuifdeuren, moeten we tochtstrips aanbrengen. Heeft U vragen over dit onderwerp of over andere onderwerpen binnen de varkenshouderij, neem dan kon- takt op met het DLV-teamkantoor. R. Raats Bedrijfsdeskundige DLV Breda 076-202681 daarop te letten. De tijd, die u op die manier tussen de koeien doorbrengt kan heel produktief zijn. Maatregelen bij afkalven Slechte hygiënische omstandighe den bij het afkalven leiden vaak tot witvuilen en het blijven staan van de nageboorte bij de koe. Bij het kalf kunnen long- en maagdarminfekties optreden. Vooral het pasgeboren kalf is uiterst gevoelig, omdat het nog geen weerstand heeft opge bouwd tegen infekties. Een goede hygiëne kan ook veel problemen voorkomen. Op de volgende manieren kan een juiste hygiëne in de hand gewerkt worden: - om de infektiedruk te verlagen en om een goede kontrole mogelijk te maken is een schone afkalfstal nodig. - hulpmiddelen dienen vooraf goed ontsmet te worden. - handen en armen van meehelpers goed reinigen. - draag schone werkkleding. - ontsmet achterhand van de koe. - het pasgeboren kalf plaatsen in een schone eenlingbox met stro en de navel ontsmetten met een 10% jodiumoplossing. Biestverstrekking aan het kalf is een onderdeel van het afkalfproces. Het dient dus direkt te gebeuren. In de biest bevinden zich namelijk af- weerstoffen, waarmee het kalf weerstand kan opbouwen tegen in fekties. Geef het kalf gedurende de eerste drie levensdagen 3 4 keer per dag 1,5 liter biest. Bij de speen- methode kan onbeperkt biest ver strekt worden. Deze dient dan wel koud te zijn. Het loont de moeite om aan het afkalfproces extra aandacht te besteden. Vooral als u bedenkt dat problemen met het afkalven veel geld kunnen kosten. A. Biemans DLV-team rundveehouderij Breda, tel.: 076-203190 Het scheren in de winter biedt voor delen zoals: - Eenvoudiger de konditie van de ooi te bepalen. - Het rantsoen kan beter afgestemd worden op de behoefte. - De ooi kan gemakkelijker zijn warmte afstaan, u ziet daardoor een rustiger ademhaling bij de ooi. - De ooi zal meer (ruw)voer opne men, m.n. in de eerste 3 weken na het scheren. De kans op drachtig- heidsvergiftiging neemt daardoor af. Dit geldt vooral voor ooien met een meerling dracht, en voor ooien die in het begin van de dracht rijke lijk in konditie waren. - De ooien blijven schoner. - Het zogen wordt voor de landme ren gemakkelijker. - Uierontstekingen vallen eerder op. - Het geboortegewicht van de lam meren is wat hoger en de lammeren hebben meer vetreserve (bruin vet). - Er is minder stalruimte en voer baklengte/ooi nodig. Aan welke voorwaarden moet men voldoen om volop van de voordelen gebruik te kunnen maken? - Het scheren moet 6-8 weken voor het aflammeren plaatsvinden. Niet eerder omdat na de 120e dag van de dracht, het gewicht van de lammeren met 50% gaat toene men. In de laatste periode stijgt de behoefte aan energie, terwijl de dro ge stof opname afneemt. Nadelen: - De ooien moeten minimaal tot 6 weken na het scheren op stal blijven. - De stal moet goed geventileerd en tochtvrij zijn. - De energiebehoefte neemt toe. - De schapen hebben in de zomer langere wol, wat nadelig kan zijn bij preventief behandelen tegen myasis. Deeladministratie schapenhouderij Om het rendement van de schapen houderij te kunnen verbeteren kan een deeladministratie een goed hulpmiddel zijn. Aan de hand van de uitslag van de technische en ekono- mische resultaten kunt u uw bedrijf op tijd gaan bijsturen. De DLV heeft een goed deeladministratiesysteem (DELAS) voor u beschikbaar. Wat is het voordeel van een deelad ministratie? Het grootste voordeel is dat u een goed inzicht krijgt in uw bedrijfsge- beuren. De resultaten worden ver geleken met de norm, zodat duidelijk sterke en wat zwakkere kanten zichtbaar worden. Door hier goed op in te spelen kunt u het ren dement verbeteren. Wanneer u interesse heeft, kunt u bellen naar de DLV. DLV team Rundveehouderij Breda tel. 01100-33763

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 11