Praktijkschool onbetaalbaar voor cursisten uit België Tuinbouwvakbeurs rekent op 65.000 bezoekers Molenaars vrezen tekort baktarwe Overzicht projekten akkerbouw Belgische boer verdient kwart minder Nieuws Schoondijke noteert minder leerlingen 9 De Nederlandse Tuinbouwvakbeurs (NTV) 1991 wordt gehouden van dinsdag 29 januari tot en met zater dag 2 februari. Op een oppervlakte van ruim 48.000 m2 tonen meer dan 480 exposanten hun diensten en produkten. De officiële opening vindt plaats in Bloemenveiling Ber- kel op maandag 28 januari, de dag vóór de beurs. Jaarlijks wordt tijdens de officiële opening de winnaar van de Tuin bouw Ondernemingsprijs bekend gemaakt. De prijs wordt uitgereikt aan personen of bedrijven die zich in de breedste zin van het woord bij zonder verdienstelijk hebben ge maakt voor de Nederlandse tuinbouw. Op de NTV zijn de laatste ontwikke lingen te zien op het gebied van on der meer kasconstructies, (proces-)computers, mechanisatie, gewasbescherming en plantvoe- ding. Het vólledige aanbod van za kelijke dienstverlening is eveneens aanwezig op de NTV. Ook de insti tuten, onderzoeksinstellingen en non-profit organisaties uit de tuin bouw presenteren zich. De Nederlandse Tuinbouwvakbeurs wordt dit jaar voor de achttiende keer gehouden. De organisatie ver wacht dit jaar 65.000 bezoekers. De afgelopen jaren is gebleken dat 15 procent van alle bezoekers uit het buitenland komt. Naast de buitenlandse bezoekers neemt jaarlijks het aantal buiten landse exposanten toe. Er zijn standhouders uit de Verenigde Sta ten van Amerika, Italië, Denemar ken, Finland, Duitsland, België, Frankrijk en Groot Brittannië. leder jaar breidt de organisatie de opper vlakte expositieruimte uit. Maar ie der jaar weer overtreft de vraag naar expositieruimte het aanbod. Openingstijden De Nederlandse tuinbouwvakbeurs is geopend op dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 19.00 uur en op zater dag van 9.00 tot 16.00 uur. Zater dag is de kassa geopend tot 14.00 uur. De toegangsprijs bedraagt f 10,— per persoon. Groepen van meer dan 15 personen ontvangen reductie. De beurscatalogus bevat alle infor matie over het programma en de ex posanten. De catalogus is verkrijgbaar aan de kassa voor f 5,-. De ambachtelijke korenmolenaars voorzien grote moeilijkheden in het vinden van goede baktarwe na de oogst van 1991. Voorlopige cijfers over de uitzaai van wintertarwe be vestigen het beeld van de laatste twee jaar: een verdergaande daling van het aandeel echte baktarwe op de totale uitzaai. Naar het zich thans laat aanzien is slechts 2 a 3% baktarwe uitgezaaid tegen zo'n 90% voertarwe. Deze sterke verschuiving van de qua op brengst achterblijvende baktarwe- teelt naar de veel kilo's opbrengende voertarwerassen, doet zich ook in Frankrijk en Duitsland voor. Volgens de vereniging Am bachtelijk Korenmolenaars Gilde hebben dalende E.G.- interventieprijzen en onzuivere en te lage normen voor interventie "bak- tarwe" de teelt van hoogproduktie- ve tarwes gestimuleerd. De opbrengstprijzen van baktarwe maakten het verschil in hektareop- brengst tussen bak- en voertarwe de laatste jaren pok niet meer goed. Zorgwekkend Voor de molenaars van het Koren molenaars Gilde is deze ontwikke ling zorgwekkend. Zij zijn in hoge mate afhankelijk van de kwaliteit van de ingekochte tarwe. De gesig naleerde teruggang in de baktarwe- teelt bedreigt op termijn het voortbestaan van de circa 50 nog werkende ambachtelijke korenmo lens. Anderzijds bedreigt de steeds stijgende hektareopbrengst van tar we ook veel, kleinere, akkerbouwers in hun voortbestaan. Een rendabele tarweteelt is dan alleen nog voor mammoetbedrijven haalbaar. Vandaar dat op verschillende plaat sen in Nederland molenaars en boe ren om de tafel zijn gaan zitten om afspraken te maken over de teelt van goede baktarwe. Uit het oog punt van kontinuïteit, specialisatie en milieuvriendelijkheid kan baktar- weteelt voor een groep akkerbou wers een aantrekkelijk alternatief vormen, aldus de korenmolenaars. Een van de ingediende projektvoorstellen behelst het stimuleren van studieklubs in de akkerbouw. Op de foto: graanstudieklub bezocht de afgelopen zomer de rassenproefvelden van VanderHave in Rilland. In het kader van de herstrukturering van de akkerbouw heeft de zuid westelijke herstruktureringskom- missic (Zeeland, Zuid-Holland, Noord-Brabant) de volgende pro jektvoorstellen ingediend bij het mi nisterie van landbouw. Verbeteren ondernemerschap en bedrijfsorganisatie Stimuleren Studieklubs in de akker bouw; toekomstgericht onderne men; stimuleren van samenwerking van akkerbouwers en/of volle- grondsgroentetelers in het geza menlijk exploiteren van machines en gebouwen; realisatie BOVO-vierluik; informaticastimuleringsprojekt 'au tomatisering in de akkerbouw". Verbeteren interne en externe pro- duktieomstandigheden Zoetwaterleiding t.b.v. de landbouw op Zuid-Beveland; waterafvoer West-Brabant; zoetwatervoorzie ning gebied "De Stelle"; zoetwate- raanvoer Sint-Philipsland en Tholen; toepasbaarheid effluenten van riool waterzuiveringsinstallaties voor agrarische doeleinden; benutting neerslagoverschot voor landbouw doeleinden; herinvoering PCW- regeling; versnelling Landinrichting; stimulering Kavelruil; reaktivering Grondbank. Verbeteren van de teelt (milieu), be en verwerking en afzet Stimuleringsregeling voor het bewa ren, conditioneren, sorteren en ver pakken van plantaardige produkten; optimalisering van de stikstofgift van aardappelen in Zuid-Holland; in- novatiebedrijven Zuidwest Neder land; bewaarakkommodatie praktijkonderzoek akkerbouw/volle- grondsprodukten; aankoop grond ROC Rusthoeve; energie uit biomas sa; omschakeling akkerbouw (EKO); enzymatisch roten van vlas; com- postering op zeef- en sorteergrond voor verbetering van de bedrijfshy- giëne op het agrarisch bedrijf; Zeeuws Boerenbroodprojekt; Gro- beka Vollegrondsgroenteteeltpro- jekt; afzet van akkerbouwproducten via bemiddelingsbureau; Internatio naal Agro Business Centrum Breda. Intensiveren van het bedrijf Teeltbegeleiding nieuwe teelten op akkerbouwbedrijven; teelt, verwer king en afzet van droogbloemen; tulpenbroei op akkerbouwbedrijven in Zuidwest Nederland; houtig klein- fruit; bedrijfsstruktuur witlofteeltbe- drijven Zuidwest Nederland; stimuleren pootgoedkernen; perspektieven voor de vollegronds- groenteteelt in West Nederland; teelt van mariene cultures. Verbreden Landbouw met natuur- en landschapsdoelstelling (Thans) geen projektvoorstellen. De Landbouwpraktijkschool Prins Willem in Schoondijke kreeg in het cursusjaar 1989-1990 te maken met een teruglopende leerlin genbezetting. Deze wordt gemeten in cursistweken. Een cursist week is volgemaakt als iemand vijf dagen de school heeft gevolgd. De Praktijkschool noteerde in het vorige cursusjaar 4130 cursistwe ken, een teruggang van 473. Dit blijkt uit het jaarverslag van de school. Het is voor het eerst sinds vele jaren dat de leerlingenbezetting een te ruggang te zien geeft. De school wijt dit vooral aan het feit dat cur sisten uit andere landen een cursus geld van f 400,— per week moeten betalen. Dit heeft de toe loop uit België nadelig beïnvloed. Voor Belgische leerlingen is een Ne derlandse praktijkschool nu onbe taalbaar geworden. De leiding van de school vindt het onjuist dat de Nederlandse overheid personen uit andere EG-landen anders behandelt dan Nederlanders. De school heeft samen met andere betrokkenen een verzoekschrift ingediend om aan de ze discriminerende maatregel een einde te maken. De tweede reden van de verminder de bezetting is het feit dat de aan meldingen op de Nederlandse agrarische scholen aan het afnemen zijn. Tenslotte leverde de cursus Vakbekwaamheid Landbouwme chanisatie minder cursistweken op. Voor na- en bijscholingen kwamen meer leerlingen naar Schoondijke, maar deze konden de daling elders niet goedmaken. 'Wat kleiner wor den is niet aangenaam, maar het kan zeker niet dramatisch genoemd worden. De cursisten komen im mers nog in voldoende grote aantal len en vinden hun verblijf in Schoondijke meer dan de moeite waard. Bovendien is er een aantal veelbelovende plannen, zodat de toekomst met vertrouwen tegemoet gezien kan worden', aldus het jaar verslag. Chauffeurs In het jaarverslag wordt uiteraard ook aandacht besteed aan de voort gang van het onderwijs, dat nauw aansluit op de ontwikkelingen in het vakgebied. Voortdurend wordt ge werkt aan nieuwe instructies en worden bestaande instructies bij gesteld. Een van de nieuwe aktivi- teiten was onder andere het geven van medewerking aan een cursus voor jonge boeren, die in de vrije- tijd ingezet willen worden als chauf feur. Dit in samenwerking met het Arbeidsbureau, de CSM en Suikeru nie. In Zeeuws-Vlaanderen bestaat behoefte aan part-time chauffeurs, vooral tijdens de bietencampagne. Ruim 20 personen volgen de cursus. De Praktijkschool meldt voorts dat de eerste ervaringen met het eigen schoolbedrijf positief zijn. Men heeft sinds 1 mei 1989 de beschikking over een eigen akkerbouwbedrijf van 26 ha in de Braakmanpolder bij Biervliet. De school teelde er suiker bieten, wintertarwe, erwten, zaaiui- en, knolselderij en aardappelen. Het landbouwinkomen in België is in 1990 ruim 25 procent lager dan in 1989. Dit blijkt uit voorlopige ramin gen van de ekonomische studie diensten van de Belgische Boerenbond. De daling stemt over een met een afname in koopkracht van 27 procent. De stijging van het voorgaande jaar is daarmee volledig teniet gedaan. De akkerbouwsektor krijgt forse klappen. De omzet van de graan- teelt blijft ca. 22 procent achter bij 1989, zo wordt verwacht, als ge volg van een volumedaling (15 pro cent) en een prijsdaling (7 procent). De suikeroogst groeit waarschijnlijk met 7 procent, maar de gemiddeld uitbetaalde prijs zou, als gevolg van een daling van de wereldmarktprijs, met 10 procent teruglopen. Deaard- appelproduktie is ongeveer even hoog als vorig jaar, maar de prijzen lijken duidelijk lager te worden. In de dierlijke produkties zijn nog forsere klappen gevallen. Koploper qua omzetdaling is de varkenssek- tor. De produktiewaarde daalde van 61,5 miljard BF in 1989 naar 53 mil jard BF in 1990. Macro-ekonomisch blijken de gevolgen van de var kenspestepidemie niet dramatisch, mits de verleende vergoedingen worden meegerekend. De melkpro- duktie blijft in het kalenderjaar 1990 naar verwachting 3 procent onder die van 1989. De pluimveesektor is de enige dierlijke sektor die vooruit gang boekt, zij het dat dit het ge volg is van het feit dat de daling in de prijzen meer dan gecompenseerd wordt door de stijging in de pro- duktie. Door de inkomensdaling komt het landbouwinkomen per volledig in de landbouw tewerkgestelde meer dan 30 procent onder het gemiddelde brutoloon van loontrekkenden. Vorig jaar was het landbouwinkomen voor het eerst sinds 1976 iets bo ven dit vergelijkbaar inkomen gestegen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 9