Extra voorlichting nieuwe regels voor aardappelteelt Open teelten beschikken nu over informatie-technisch standaardwerk Boerenverstand Slachtkuikens alternatief voor akkerbouw? Zwarte vlaggen Aandeel Zeeuwse zaaiuien loopt terug TAZ Stichting Takorganisatie Akkerbouw Zeeland SS::?:: Op zoek naar een alternatief kijkt de akkerbouwer in deze tijd richting veehouderij. Slachtkuikens wat denk je ervan? Zou dat wat wezen? De laatste jaren is er inderdaad een goed tot zeer goed saldo van te ha len. Zeker in de moderne stallen waar de groeisnelheid hoog en de voerconversie laag ligt kan een goed inkomen worden behaald. Per hektare land in pacht of eigen dom kan men ongeveer 500 slacht kuikens houden wat betreft de mestwet. Dat wil dus zeggen: 50 hektare onder de ploeg maal 500 is 25.000 slachtkuikens. Dit is een aardige neventak. Heeft men minder grond en men blijft onder de 10.000 slachtkuikens dan zou ik toch vraagtekens zetten bij het rende ment. Men kan niet profiteren van kwantum-, buikkortingen en het bouwen van een stal zal per kuiken ook te duur worden. Hoe de toekomst eruit zal zien is niet te voorspellen. Het is een ge heel vrije markt, evenals bijvoor beeld de aardappelen. Deze zijn het ene jaar 5 cent en het andere jaar 25 cent. In deze context moeten we ook de slachtkuikenprijzen zien. We reldwijd is de konsumptie van slachtkuikenvlees echter groeiende. Vorig jaar steeg de konsumptie in Nederland met 3% en de aanvoer op de slachtlijn steeg maar 2%. Dit verklaart de krapte in de markt. In Amerika ligt de konsumptie bedui dend hoger dan in Europa. De "lighttrend" zal zich hier ook nog wel voortzetten. Daarom is de ver wachting reëel dat de prijzen nog wel even goed blijven. Men kan trouwens ook met een voerfabriek voor enkele jaren een intergrptiekon- trakt afsluiten. Wat is er nu tegenin te brengen om er aan te beginnen? De gebonden heid. Het aanwezig moeten zijn. Ze ker in warme tijden als het hok vol vlees zit. U moet het alarm kunnen horen. Moderne apparatuur staat toe dat U per telefoon wordt gealar meerd, maar toch. Iedere zes weken moet uw hok leeg en zeer grondig gereinigd. Ook de uitbreiding van mest zou een drempel kunnen zijn. Er mag geen kilo mest meer bijkomen in Nederland. Als u als akkerbouwer dus wel mest gaat produceren, lo pen we de kans dat een inkrimping van de veestapel werkelijkheid gaat worden. Ook het verkrijgen van een hinderwetvergunning kan enige hobbels op de weg leggen, maar dat valt in een mestarm gebied nog mee. Verder kan de zeer hoge inves tering een moeilijk te nemen stap zijn. Voor 25.000 kippen heeft u meer dan een half miljoen gulden nodig als startkapitaal. Informatie Als u erover denkt en u wilt er meer van weten, denk ik dat het goed is om informatie in te winnen bij de dienst landbouwvoorlichting, team pluimveehouderij in Boxtel, tel. 04116-84848. Zij hebben een infor matiepakket klaar liggen, speciaal voor de akkerbouwer die wil begin nen in slachtkuikens. Ook zijn ze be reid om bij u langs te komen. Een lidmaatschap van de Neder landse organisatie van pluimvee houders is ook een mogelijkheid om aan informatie te komen. Men krijgt dan o.a. wekelijks het blad pluimvee houderij. Voorwaarde om te begin nen aan slachtkuikens is te zorgen voor voldoende onafhankelijke infor matie, zodat u uw toekomstige leve rancier en ook de bank met kennis van zaken tegemoet kan treden. Kennis is tenslotte macht. Aly Wisse Onlangs heeft de Stichting Informa tieverzorging Akkerbouw (SIVAK) het gedetailleerde Informa .emodel Open Teelten (IMOT) voltooid. Daar mee beschikken de sektoren akker bouw, vollegrondsgroenteteelt en bloembollenteelt nu over een informatie-technisch standaard werk. Toepassing van de afspraken, rekenregels en definities uit het In formatiemodel moet o.a. leiden tot éénduidigheid bij bedrijfsvergelijking en gestandaardiseerde koppelingen tussen computerprogramma's. Het Informatiemodel "Open teel ten" zal direkte toepassing gaan vinden op de volgende terreinen: onderzoek: het Informatiemodel maakt duidelijk hoe kennis/informa tie éénduidig vastgelegd kan wor den. De systematische analyse die ten grondslag heeft gelegen aan het Informatiemodel heeft bovendien aan het licht gebracht dat op som mige punten kwantitatieve dan wel formaliseerbare kennis ontbreekt (witte vlekken). software-ontwikkeling: de rekenre gels en gegevensdefinities uit het Informatiemodel kunnen door auto matiseringsbedrijven worden ge bruikt bij de ontwikkeling van software. keuren/certificeren: op basis van de finities en afspraken in het Informa tiemodel kunnen keuringsinstanties software beoordelen. Het aandeel zaaiuien dat afkomstig is uit Zeeland is het afgelopen jaar afgenomen, zo blijkt uit de oogstra- ming van het CBS in november. De oogst in Zeeland komt op 38 ton per ha, ofwel vier procent meer dan vorig jaar en aanmerkelijk minder dan in de voorgaande jaren. In de provincie Zuid-Holland daarentegen is in 1990 een topproduktie van 46 ton per ha behaald. Ook in de Flevo- polders is een topproduktie behaald met 59 ton per ha (vorig jaar 53 ton/ha). Volgens de november-raming komt de bruto-oogst van Nederlandse zaaiuien in 1990 op 454.600 ton. De eerste raming van het CBS kwam op een oogst van 425.000 ton. De november-raming geeft aan dat de oogst het afgelopen jaar 20 procent groter is geweest dan in 1989 maar wel kleiner dan in de drie daaraan voorafgaande jaren. onderwijs: om inzicht te geven in het informatiegebruik op "open- teelten"-bedrijven. Waarde voor boer en tuinder Het beschikbaar komen van het In formatiemodel heeft op termijn ook positieve gevolgen voor de agrariër. Het Informatiemodel moet leiden tot een uniform gebruik van rekenre gels, afspraken en definities en daarmee o.a. de mogelijkheden voor bedrijfsvergelijking vergroten. Zo worden in akkerbouwprogramma's nu nog vaak verschillende rekenme thoden gehanteerd bij het maken van saldoberekeningen. Het Infor matiemodel moet ook gaan funge ren als basis voor integratie van informatiesystemen. In concreto: leiden tot afspraken over standaard- koppelingen tussen bijvoorbeeld ak kerbouwprogramma's en teeltbege- De voorlichting omtrent de toepas sing van de nieuwe regels voor de aardappelteelt door het DLV-team akkerbouw te Goes dient komend winterseizoen extra aandacht te krijgen. Dit is besloten tijdens de laatstgehouden bestuursvergade ring van de Takorganisatie Akker bouw Zeeland (TAZ) en van de begeleidingscommissie van het DLV-team akkerbouw. De nieuwe teeltregels zullen vanaf 1997 van kracht worden. In de praktijk betekenen de nieuwe voor schriften een beperking van de mo gelijkheid om frekwent te telen, een verplicht gebruik van resistente ras sen in de teeltschema's 1 op 3 en 1 op 4 en het vervallen van de ver plichte grondontsmetting. Het TAZ- bestuur en de begeleidingscommis sie vinden het van groot belang, dat goed duidelijk is op welke wijze er nu al ingespeeld kan en moet wor den op de nieuwe situatie. Het DLV-team akkerbouw heeft nu bijna 1 jaar gefunktioneerd. Tijdens de vergadering van het TAZ-bestuur en de begeleidingscommissie werd één en ander kort geëvalueerd. Ge concludeerd werd dat het team naar tevredenheid heeft gefunktioneerd. Akkerbouwers die overwegen slachtkuikens te gaan houden doen er goed aan eerst voldoende en onafhankelijke informatie in te winnen. leidingssystemen of tussen akker bouwprogramma's en boordcomputers. Dergelijke koppe lingen verhogen in het algemeen de gebruikswaarde van beide systemen. De komplete gedetailleerde versie van het Informatiemodel beslaat ruim 1500 pagina's en wordt uitge bracht als losbladig systeem; delen van het informatiemodel zijn ook op diskette verkrijgbaar; geïnteresseer den kunnen kontakt opnemen met SIVAK, tel. 03200-22930. Naast het gedetailleerde informatie model is ook een korte populaire be schrijving beschikbaar. Deze kan besteld worden door f 20,— over te maken op postbankrekening 3827550 of bankrekening 337698147 ten name van SIVAK, Lelystad onder vermelding van "IMOT". De opstelling van het team op basis van een gebiedsverantwoordelijk- heid voor de bedrijfsdeskundigen wordt als een goede zaak gezien. Het DLV-team heeft in 1990 onge veer 3200 telefonische adviezen verstrekt. Het merendeel van deze adviezen had betrekking op gewas bescherming en bodem- en be mestingszaken. Er zijn ongeveer 1900 bedrijfsbezoeken afgelegd. Nitraat-analyse Een aantal Verenigingen voor Be drijfsvoorlichting en Akkerbouwstu- dieclubs zullen onder coördinatie van de TAZ en met begeleiding van het DLV-team akkerbouw een begin maken met de toepassing van de Nitraat-sneltest in consumptieaar dappelen. Optimalisering van de stikstofbemesting van consumptie aardappelen is zowel vanuit econo misch oogpunt (opbrengst en kwaliteit) als vanuit de zorg voor het milieu gewenst. Vragen die zich hierbij voordoen zijn onder meer hoe hoog de totale stikstofgift moet zijn en of de stikstof in meerdere keren moet worden gegeven. Met behulp van de nitraat-sneltest kan het ver loop van de beschikbare hoeveel heid stikstof voor hete aardappelgewas worden vast gesteld, nadat deze methode gedu rende één groeiseizoen is toegepast zal er een evaluatie plaatsvinden. In Nederland is alles georgani seerd. Van peuteropvang tot tri angelimprovisatie voor demente bejaarden, zelfs van de zorg voor weerloos ongeboren leven tot fa cultatieve crematie. Alles is hier georganiseerd. Voor ontspan ning en beroep, rang en stand, religiositeit, vreugde en smart, voor alles richten wij een vereniging, een dub of een orga nisatie op. Er zijn in Nederland meer verenigingen dan Neder landers, zo lijkt het wel, want wij zijn een erg individualistisch volkje. Wij zijn het spoedig on eens met het beleid van onze dub, met de woordkeuze van onze voorzitter of de hoogte van de contributie. Wij richten dan een nieuwe dub op met dezelfde doelstelling, maar zonder de fou ten van de voorgaande, nu plot seling verkeerde en revisionistische vereniging. Zo zijn er in dit kleine landje onge veer 1850 (achttienhonderdvijf tig) kerkgenootschappen ontstaan. Zo doen er aan politie ke verkiezingen een keur aan partijen mee. Waar in de ons om ringende landen de keus beperkt moet blijven tot een stuk of vier hoofdstromingen, kennen wij naast confessionele, conserva tieve, socialistische en liberale partijen talloze afsplitsingen die zich neo, semi, oud, of post modernistisch noemen. Wij me nen dat er bij de laatste Tweede Kamerverkiezing een keuze was uit tweeëndertig partijen. Landbouw Uiteraard is de landbouw ook breed georganiseerd. In de eer ste helft van de negentiende eeuw begonnen boeren - en zij die de boerenstand een warm hart toedroegen - in te zien, dat men door zich te organiseren zich zou kunnen versterken. Daartoe werden er regionale maatschappijen opgericht, die zich vervolgens organiseerden binnen een nationaal comité. De ze maatschappijen hielden zich bezig met nuttige zaken als vee verbetering, ontwatering, meststoffen en onderwijs en voorlichting op allerlei gebied. Na een aarzelend begin geraak ten de mijen tot bloei en deden veel nuttig werk. Vanuit deze mijen werden coöperatieve vere nigingen opgericht die zich bezig hielden met het aankopen van zaken a/s meststoffen en zaai en pootgoed en het opkopen van allerlei voortbrengselen van het boerenbedrijf. Deze coöperaties deden veel goed werk omdat de toenmalige zelfstandige handel en industrie er een op zijn zachtst gezegd weinig scrupu leuze werkwijze op na hield. Ook de coöperaties hadden een over koepelend orgaan. Zij noemden dit het 'centraal bureau'. Afsplitsingen Eén en ander kon natuurlijk niet blijven duren. Op bevel van ho gerhand splitsten zich de katho lieke en protestant-christelijke organisaties af. De katholieken richtten ook nog hun eigen coö peratieve handelsverenigingen op, de protestanten konden zich blijkbaar wel vinden in de alge meen liberale handelskanalen. Zo is het gekomen dat er in Ne derland drieëntwintig regionale landbouworganisaties met hun respektieve overkoepelende bon den zijn. In rustige tijden funktio- neert dit alles blijkbaar naar een redelijke mate van welbevinden, er is wel wat gemor, maar zo hoort dat in Nederland. Hoe anders is dat in tijden van crisis. Een crises zijn er menigvul dig in de landbouw. Daar is men ontevreden en opstandig. Steeds groter worden de moeilijkheden. Steeds moeilijker wordt het om een oplossing voor die proble men te vinden. Steeds moeilijker wordt het om aan te nemen, dat er voor die problemen misschien wel helemaal geen oplossing is. En steeds groter wordt de verlei ding om te denken dat men uit de moeilijkheden kan komen door iets of iemand de schuld te geven. Als die minister maar eens weg is, als onze p.r. maar eens beter wordt, als 'ze' maar eens doen wat de leden willen, als de 'strukturen' maar eens doorbroken worden, dan zaj het beter gaan en gloort er licht aan de horizon. Enge dingen Met strukturen wordt van alles bedoeld, maar vooral dat onze organisaties eigenlijk niet deu gen, dat de achterban niet ge hoord wordt en dat ze - wie 'ze' eigenlijk zijn wordt niet duidelijk - maar wat doen. We zijn het er di- rekt mee eens dat het altijd beter kan en dat elke organisatie zich voortdurend moet beraden op doelstelling en werkwijze. Ech ter, we hebben uit zovele in aan leg goed bedoelde 'struktuurdoorbrekende' gedach ten en plannen al zo dikwijls en ge dingen zien voörtkomen. 'Landbouw en maatschappij' in de dertiger jaren, Koekoek en trawanten in de zestiger jaren, de revoltes in 19 74, zwarte vlaggen in 1990. Zwarte vlagge, hoe goed be doeld ook, waren, zijn en blijven, eng, of er een wit ploegje op staat of niet. Vandaag is het een zwarte vlag, morgen is het een zwart hemd. De akties die we al vanaf begin 1989 voeren zijn ge richt geweest en moeten gericht blijven op het aan de kaak stellen van een ons inziens verkeerd en desastreus overheidsbeleid. La ten we oppassen dat akties en aktiegroepen zich in 1991 niet op ons gaan richten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 8