Boeren ontstemd over herinrichting kuststrook Kerstfruit voor 20.000 bewoners van tehuizen Herdruk 'Schapen houden als liefhebberij' Nieuws Rassenlijst verschenen SCHAPEN HOL DEN ALS LIEFHEBBERIJ ëm West Zeeuws-Vlaanderen Nieuwe huisstijl snuif Winterophokperiode Brabantse postduiven Boek "Boeren in Frankrijk' Produktschap Siergewassen investeert 80 miljoen Jubileumboek over halve eeuw LEI De boeren in de kuststrook van West Zeeuws-Vlaanderen zullen zich waarschijnlijk half januari 1991 kunnen uitspreken over de vraag of zij willen meewerken aan de herin richting van het kustgebied. Provin ciale Staten van Zeeland besloten vorige week in meerderheid tot her inrichting van het gebied omdat daarmee aan alle belangen - dus öök natuur en recreatie - recht kan worden gedaan. Alleen CDA en SGP stemden voor ruilverkaveling. De boeren in West Zeeuws- Vlaanderen zijn zeer teleurgesteld in het besluit van het provinciaal bestuur. Vooral de VVD heeft een slechte beurt gemaakt. Op deze partij hadden de boeren hun hoop gevestigd. Maar de liberale fraktie koos unaniem voor herinrichting. Deze week is voor de 66e keer de Beschrijvende Rassenlijst voor Landbouwgewassen verschenen, vraagbaak voor het landbouwbe drijfsleven. In de nieuwe editie zijn 30 nieuwe rassen opgenomen, ter wijl 28 rassen niet meer zijn be schreven omdat zij door verbetering van het sortiment hun betekenis hebben verloren. U kunt de rassenlijst bestellen door storting van f 12,25 op giro nr. 103 77 54 of bank nr. 67 93 60 352, ten name van Leiter-Nypels BV, Postbus 831, 6200 AV Maastricht. De uienfederatie snuif heeft zich een nieuwe huisstijl aangemeten. Het logo is veranderd, en de nieuwsbrief wordt niet meer uitge bracht in de kleuren bruin/oranje maar met de steunkleur groen. Woensdagavond hebben bestuursleden van de landbouwor ganisaties in West Zeeuws- Vlaanderen vergaderd over de ont stane situatie. Het ligt in de bedoe ling de in de kuststrook wonende leden op korte termijn bij elkaar te roepen. Piet Risseeuw, voorzitter van de ZLM-kring West Zeeuws- Vlaanderen, vertelde dat er leden zijn die vinden dat de landbouw zich moet terugtrekken uit het overleg, terwijl anderen van mening zijn dat het goed is ook bij herinrichting van de partij te zijn. 'De leden hebben Westland Berkel Bloemenveilin gen Holland start donderdag 7 fe bruari aanstaande met de cursus Boomkwekerijprodukten. Het doel is het vergroten van praktische kennis op het gebied van boomkwekerij produkten. Belangstellenden voor deze cursus kunnen zich tot 1 fe bruari aanmelden bij het secretari aat Commerciële Zaken, Y. van den Berg, tel: 01740 - 33431. In Noord-Brabant is een ophokge- bied voor postduiven ingesteld van 2 januari t/m 23 januari. In de perio de wordt extra jacht gemaakt op verwilderde duiven, ter voorkoming van schade in het groeiseizoen. In het voorjaar en tijdens de oogst brengen wilde en verwilderde dui ven jaarlijks grote schade toe aan de land- en tuinbouwgewassen. U kunt aan de actie meewerken door de in uw gebied werkende jagers op merkzaam te maken op de ophok- periode. De ophokplicht geldt niet voor de tijd tussen 6.00 en 8.00 uur 's mor gens en ook niet tussen 17.00 uur en een half uur na zonsondergang. Evenmin geldt de verplichting voor zaterdagen, zondagen en algemeen erkende feestdagen. Het gebod is ook niet van toepassing op het trai nen van jonge postduiven (die bege ven zich niet verder dan 200 meter van het hok). ons op pad gestuurd voor ruilverka veling. Zij moeten bepalen wat ons nu te doen staat', aldus Risseeuw. Onduidelijk Half januari verwacht de landbouw inzicht te hebben in de gevolgen van het Statenbesluit. Onduidelijk is bij voorbeeld wat de gevolgen zijn van het schuiven met de bestemming 'bos'. Verder dienen de boeren vol doende zekerheid te hebben, dat zij bij eventuele herinrichting niet al leen voor de kosten opdraaien. De andere 'belangen' zullen naar even redigheid moeten bijdragen. 'De ver- kavelingslasten moeten in de pas lopen met de lasten in de andere ge bieden van West Zeeuws- Vlaanderen', aldus Risseeuw. Ook zijn er vragen over eventuele korting en onteigening. Tenslotte is de sa menstelling van de landinrichtings commissie een belangrijk punt. Alle bewoners van de verzorgings huizen en verpleeghuizen in Zuidwest-Nederland hebben vrijdag een gezond Kerstpresentje gekre gen. Vele tientallen tuinders uit Zuid-Holland-Zuid, Zeeland en West- Brabant overhandigden hen een pakketje fruit. In totaal werden ongeveer 20.000 fruitschaaltjes uitgereikt in 150 te huizen. Het betrof een initiatief van de twee grote groente- en fruitvei lingen in Zuidwest-Nederland, Zuid- Holland Zuid in Barendrecht en CVZ in Kapelle. Beide veilingen bereikten dit jaar de hoogste omzet aller tijden. De fruitschaaltjes werden uitgereikt door ruim honderd groentetelers en fruitkwekers, in veel gevallen bij gestaan door hun gezin. Het officië le startsein werd donderdag gegeven door de direkteuren van de veilingen, Jos Kerstens (ZHZ) en Emiel Maerman (CVZ). Fusie De twee veilingen hebben een goe de reden voor een gezamenlijke ak- tie. In 1990 werd de basis gelegd voor een nauwe samenwerking tus sen ZHZ en CVZ. Begin 1991 zullen de besturen van de twee veilingen hun leden een fusievoorstel doen. Het is de bedoeling dat de huidige koöperatieve veilingverenigingen (waarvan alle aanvoerders van groente en fruit lid zijn) worden sa mengesmeed tot één. De nieuwe organisatie zal blijven veilen in de huidige, moderne complexen in Ba rendrecht en Kapelle. Aan de Kerstaktie van de groente en fruitveilingen is een voorberei ding van enkele maanden voorafge gaan. Met medewerking van de provinciebesturen zijn de tehuizen geselekteerd. Vervolgens is in over leg met de direkties van de huizen bepaald hoeveel pakketjes overal moeten worden uitgereikt. De aan tallen variëren van 7 stuks in kleine partikuliere verzorgingshuizen, tot bijna 500 in grote instellingen in Dordrecht en Middelburg. De direkties van de tehuizen hebben enthousiast gereageerd op de geste van de veilingen. In veel gevallen worden speciale bijeenkomsten met de bewoners georganiseerd, waar de telers en hun gezinnen de pak ketjes kunnen uitreiken. Van het boek 'Schapen houden als liefhebberij' van ing. J.H. Lantinga is onlangs de derde druk verschenen. In deze herdruk is de tekst aange past aan de ontwikkelingen in de af gelopen tien jaar. Het boek verscheen oorspronkelijk in 1976. Voor de schapenteelt bestaat in Ne derland een groeiende belangstel ling. Dit komt tot uiting in de grote toename van de schapenstapel. Te vens is de laatste tien jaar het aantal rassen verbreed, vooral door de in voer van diverse buitenlandse ras sen, zo meldt het voorwoord bij de derde druk. Het boek geeft een be schrijving van gedrag, eigenschap pen, verbreiding, voeding en verzorging van schapen. Ook de be handeling en het voorkomen van enkele ziekten komen ruimschoots aan bod. De auteur schetst het leef patroon van het schaap in een jaar cyclus, ingedeeld in perioden. Voorts besteedt het boek aandacht aan rassen, produkten en bestem ming en aan de geregistreerde fok- 25 kerij. De onderwerpen zijn in hoofdstukken overzichtelijk in gedeeld. Het boek is niet alleen een handlei ding voor het houden van schapen als liefhebberij, het bevat ook voor ervaren schapenhouders waardevol le gegevens. Vaktermen worden van een eenvoudige uitleg voorzien. Thieme "Het Landbouwschap is inderdaad een papierfabriek. Dat is het belangrijk ste produkt van het schap. En dat kan altijd beter. Maar het valt me tegen dat Rijnconsult niet zegt wat een machtig instrument dat papier is". Drs. M.L. de Heer, tot voor kort algemeen secretaris van het Landbouwschap (Boerderij 11 december 1990). "Wij zijn er van overtuigd dat het mogelijk is om in de komende 10 jaar een landbouw op te bouwen die schoon produceert en modern en efficiënt werkt. Maar dat wordt nog een gigantische operatie, vergelijkbaar met de landbouw in Oost-Europa die zich van een ouderwetse naar een moderne landbouw moet ontwikkelen". Drs. Wouter van der Weijden, Centrum voor Landbouw en Mi lieu, (Platform, periodiek ministerie LNV, december 1990). '"s Avonds ben ik een ouderwetse boer. Voor ik na bed ga, loop ik nog even met een arm hooi door de stal. Dan zie je het meeste. Alles komt dan om hoog, een topje hooi halen. Ze vinden dat heerlijk en het is goed voor de pensontwikkeling en daar gaat het om". Jan Timmer uit Borger, veehouder (Oogst 14 december 1990). "Wat absoluut nieuw is in de Ganzennota, is dat de financiële consequenties van de in 1976 door de minister aangegane verplichting om de ganzen in Nederland te laten overwinteren, nu eenzijdig wordt afgewenteld op twee groepen: de jagers en de boeren". Mr. drs. C.L.M. de Quay, voorzitter Koninklijke Nederlandse Ja gers Vereniging (Platform, periodiek ministerie LNV, december 1990). "Groene energie is een prima plan, maar de Fransen kunnen het vast en ze ker veel goedkoper. Jullie moeten je niet vastpinnen op agrificatie. De over heid praten we niet in een half jaar om. Jullie moeten het zoeken in kleinschalige gewassen". Drs. J. Mares, voorzitter Landbouwschap, op werkbezoek in Drente (Agrarisch Dagblad, 14 december 1990). De Nederlands-Franse Kamer van Koophandel en de Heidemij geven het boek "Boeren in Frankrijk" uit. Dit naar aanleiding van de grote be langstelling voor het op 24 novem ber jl. georganiseerde seminar "Boeren in Frankrijk". In dit boek wordt ingegaan op de mogelijkheden voor boeren in Frankrijk en de problemen die daar mee kunnen samenhangen. Naast juridische, notariële en fiskale zaken komen ook de Franse land- bouwstruktuur, de financiering en de verhuizing naar Frankrijk aan bod. Het boek is bestemd voor Ne derlanders die overwegen in Frank rijk een agrarisch bedrijf over te nemen of op te starten. Geïnteresseerden kunnen het boek bestellen door het overmaken van f 75,— op postbankrekening 540.400 of bankrekening 51.76.70.437 onder vermelding van "Boeren in Frankrijk". Voor nadere informatie: Nederlands-Franse Ka mer van Koophandel, Bezuidenhout- seweg 181, 2594 AH Den Haag. Tel.: 070-382.05.51, mevr. M. de Kleer. In het boek wordt ingegaan op de mogelijkheden voor boeren in Frankrijk en de problemen die daarmee samenhangen. Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen is akkoord ge gaan met de begroting 1991. In het nieuwe jaar zal bijna tachtig miljoen gulden geïnvesteerd worden in een groot aantal branche-aktiviteiten. Voor promotie- en marketingprojek- ten wordt f 45 miljoen uitgetrok ken. Deze middelen zullen o.a. worden ingezet in Nederland maar vooral in het buitenland, m.n. EEG- landen. Aan bloemen en plantenpro- motie zal ruim 25 miljoen worden besteed, aan bloembollen 16 mil joen en aan boomkwekerijproduk ten bijna 3 miljoen gulden. Hiermede blijft de Nederlandse sier- teeltsektor veruit de belangrijkte fi nancierder en organisator van siergewassenpromotie in de wereld. Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het Landbouw Econo misch Instituut is een jubileumboek verschenen. Hierin geven (oud-)me- dewerkers een beeld van enkele be langrijke ontwikkelingen in landbouw en visserij als bron van bestaan in de afgelopen periode. Het boek heeft dan ook als titel 'Agrarisch bestaan'. Het boek is een bundeling van tien artikelen. In de bijdragen wordt aan dacht gegeven aan het bedrijfseco nomisch niveau (inkomens en rentabiliteit), het sectorniveau (structurele ontwikkelingen in land en tuinbouw, beperkte hulpbronnen in de visserij, arbeid en werkgele genheid in de landbouw) en het macro-niveau (internationale betrek kingen, exportspecialisatie, techno logische ontwikkelingen). Ook geven de auteurs aandacht aan het beleid van de overheid en organisa ties, en aan de oppositie daartegen vanuit de primaire sector en de we tenschap. Daarnaast komen de plaats van het LEI en de toenemen de invloed van de ruimtelijke orde ning, natuur en milieu aan de orde. Tenslotte wordt gepoogd de ver wachtingen voor de nabije toe komst te schetsen en de gevolgen daarvan voor het landbouwecono- misch onderzoek in de jaren ne gentig. Het boek is van een voorwoord voorzien door LEI-directeur prof.dr. J. de Veer. Het jubileumboek heeft 224 bladzijden en kost 45 gulden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 7