Na twee jaar helft van 650 bezwaren behandeld Alders stemt in met mestfabriek Zeeland Personalia Nieuws Loonkosten vanaf 1970 meer dan verviervoudigd Produktschap bezorgd over verlaging invoerrechten Bestemmings plannen 22; Ruilverkaveling Kruisland-Wouw: Testen landbouwspuiten op Praktijkschool "Vanaf 2000 stop op landbouwgif" Handboek varkens slachterijen Agrico: goed jaar Ruilverkaveling Kruisland-Wouw kan op zijn vroegst eind 1994 zijn inge richt. Als voorwaarden stelt de land inrichtingscommissie dat jaarlijks op vrijwillige basis kan worden ver kaveld en dat in de loop van 1993 de bezwaren voor de rechter commissaris zijn afgerond. Dit kwam op een voorlichtingsbijeen komst voor bestuursleden van standsorganisaties naar voor. Van de totaal 650 bezwaren tegen de toedeling en de werken zijn er 300 opgelost. In behandeling zijn er 150 en 45 bezwaren zijn blijven lig gen voor de rechter-commissaris. De 150 bezwaarmakers hebben na twee jaar nog niets gehoord. Het ligt in de bedoeling dat ook zij in de loop van 1991 worden uitgenodigd. Voor 1991 komt een oppervlakte van 1500 ha. in de omgeving van Halsteren aan de beurt. Al eerder was dit gebied bezwaarvrij, maar de nieuwe omleidingsweg rond Bergen jp Zoom gooide roet in het eten. Een enigszins gewijzigd plan met parallelle voorzieningen voor de weg is goedgekeurd. Officieel loopt er nog een procedure bij de Raad van State tegen de nieuwe omleiding maar bij niet doorgaan kan alsnog de betreffende grond zonder al te veel omzettingen aan de belenden de percelen worden toegevoegd. Niet overstag Inrichting van het gebied ten zuiden van de rijksweg Roosendaal-Bergen op Zoom is met enkele jaren ver traagd. Ondanks een positieve ver- De gezamenlijke landbouwmechani- satiebedrijven in West Zeeuws- Vlaanderen hebben een overeen komst gesloten met de Praktijk school Schoondijke voor het testen van landbouwspuiten. De testen worden uitgevoerd op het terrein van de Praktijkschool door een keur meester van de school. De afspra ken lopen via de dealer. De bedrijven en de school hebben tot deze samenwerking besloten o.a. om zo weinig mogelijk spuitmid- delen verloren te laten gaan en daar mee het milieu te sparen. Op de Praktijkschool wordt op een effi ciënte manier gekeurd tegen een voor de boer acceptabel tarief. De kans is aanwezig dat in de nabije toekomst het periodiek testen van spuiten wettelijk verplicht wordt gesteld. Om aan de eisen van de overheid te kunnen voldoen zullen de kosten erg hoog worden. Negen West Zeeuws-Vlaamse landbouw bedrijven hebben daarom samen werking gezocht met de Praktijkschool. Het betreft de vol gende bedrijven: Hoste, Paridaen, Mabelis, Dhont BV, Riemens, Van Acker, Frans Vervaet BV, de Braak man BV en Francke. In een oproep aan staatssekretaris Gabor vraagt het Boxtelse milieu- edukatiecentrum De Kleine Aarde namens een twintigtal maatschap pelijke organisaties om een stop op chemische ontsmettings- en bestrij dingsmiddelen in de land- en tuin bouw vanaf het jaar 2000. De door de overheid voorgestande halvering van het gebruik van bestrijdingsmid delen is weliswaar een stap voor waarts, maar nog lang niet voldoen de en bovendien te laat, aldus De Kleine Aarde. wachting van de commissie bleek het aantal bezwaarmakers die niet overstag wilden gaan te groot. Voor 1992 kan het kleigebied, grenzend aan het noordelijk kleigebied dat reeds is verkaveld, tussen Steenber gen en Kruisland bezwaarvrij zijn en worden ingericht. Ook in de streek tussen de Ligne en de Boomdijk is de verkaveling opge schoven omdat gesprekken met be trokkenen op niets zijn uitgelopen. Plaatselijk is ergernis ontstaan door dat markeringen plotseling bleken te zijn verdwenen. De landinrichtings commissie heeft bepaald dat in het vervolg een nieuwe uitzetting door een ingenieursburo de betrokkene f 700,— gaat kosten. Landeigena ren en/of hun pachters moeten na uitzetting door de landmeter zelf zorgen voor een deugdelijke marke ring. Van het totale blok van 10.000 ha. is nu 2000 ha. verkaveld. JvT. Het IMAG is bij de bepaling van de indexcijfers uitgegaan van een ste nen ligboxenstal voor 90 koeien. Naar de mening van de samenstel lers is dat momenteel het in Nederland gemiddeld gebouwde pakket De loonkosten in de boerderijbouw zijn momenteel meer dan vier keer zo hoog dan in 1970. Dat blijkt uit de door het IMAG samengestelde indexcijfer voor bouwkosten in de boerderijbouw. Het Instituut voor Mechanisatie, Ar beid en Gebouwen Te Wageningen De vestiging van een mestverwer kingsfabriek aan de Middenpeelweg in het Brabantse plaatsje Zeeland kan definitief doorgaan. Minister H. Alders van VROM heeft dat schrif telijk aan gedeputeerde staten van Noord-Brabant laten weten. Voor waarde is wel dat de provincie twee lokaties elders in de provincie aan wijst: Helmond en Eersel. Zeeland is de enige gemeente in Noord-Brabant, die geen --verzet pleegt tegen de komst van een mestverwerkingsfabriek. Burge meester B. Schellekens van die ge meente heeft meermalen laten weten het een logische zaak te vin den, dat zijn midden in een mesto- verschotgebied gelegen gemeente meewerkt aan de oplossing van het mestprobleem. De raad heeft zijn medewerking echter niet zover doorgevoerd, dat ook zal worden in gestemd met de vestiging van een slibverbrander. Elders in Brabant is aanzienlijk meer tegenstand tegen mestfabrieken. In Eersel zijn zowel raad als omwonen den unaniem tegen vestiging en ook in Helmond bestaan ernstige be zwaren, in dit geval tegen een vuil verbrandingsinstallatie. Na een gekombineerde kommissievergade ring op het Provinciehuis kunnen de tegenstanders uit beide gemeenten echter weer wat ruimer ademhalen: de gedeputeerden Brugman en Wel- schen van ruimtelijke ordening en milieuhygiëne namen - onder druk van het CDA - hun plannen terug. Met de hete adem van de aktievoer- ders op de publieke tribune vroeg het CDA om een 'diepgaander on derzoek' op welke plaatsen in Bra bant een slibverwerker en een mestfabriek zouden kunnen komen. De grote omvang van de protesten had uiteindelijk (voorlopig) resultaat. Gedeputeerde Brugman waar schuwde de kommissie er wel voor, dat Helmond en Eersel over een maand wellicht weer op de agenda staan, als er geen goede alternatie ven blijken te zijn. De lokatie Uden, de 'konkurrent' van buurman Zeeland, lijkt definitiel van de baan. De grondaankoop le vert daar zoveel problemen op, dat de bouw van een mestfabriek vrij wel onmogelijk is. Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen is uitermate be zorgd over de eenzijdige tariefcon cessies van de Europese Gemeenschap in het kader van de GATT, de algemene tariefpreferen ties en het Middellandse Zeebeleid. Deze bezorgdheid is geuit in een brief aan Minister Bukman van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Zo heeft de EG in het kader van de GATT het aanbod gedaan de invoer rechten voor tropische produkten, w.o. sierteeltprodukten, te verlagen met 50%. Daarnaast hebben Boli via, Columbia, Peru en Ecuador in het kader van het Algemeen Prefe rentieel Systeem voor 4 jaar de sta tus van minst ontwikkeld land gekregen. Dit betekent dat de in voerrechten van sierteeltprodukten uit deze landen zijn geschorst, en daarmee op 0% zijn gebracht. Deze tariefschorsing is door de EG vast gesteld in het kader van het streven deze landen minder afhankelijk te maken van exporten van drugs. De bedoeling is om zo de land- en tuin- bouwproduktie aldaar te stimuleren. Tenslotte is de EG van plan in het kader van het Middellandse Zeebe leid de tariefcontingenten en refe rentiehoeveelheden voor landen rond de Middellandse Zee (o.a. Is raël) geleidelijk aan te laten stijgen. Deze handelsconcessies worden door de EG ter compensatie aange boden om op die manier de finan ciële verplichtingen aan deze landen te beperken. De sierteeltsektor heeft in principe geen bezwaar tegen verlaagde in voerrechten mits via onderhandelin gen daar tegenover tegenprestaties worden geleverd door de andere partijen op het gebied van o.a. in voerrechten, fytosanitaire regelin gen en andere invoerbelemmerin- gen. Het bestuur heeft in de brief aan de Minister willen benadrukken dat het kreëren van een vrije we reldhandel in siergewassen zeer ge wenst is en dat het ontwikkelen daarvan een inspanning vereist van alle handelspartners en niet alleen van de EG. heeft de loonkosten in 1970 op 100 gesteld. In oktober 1990 bedragen deze kosten dan 414,7. De stijging van de materiaalkosten is minder spectaculair, deze bedraagt nu 228,3 in vergelijking met 100 in 1970. In beide gevallen is uitgegaan van kosten exkl. BTW. Inkl. BTW be dragen loon- en materiaalkosten sa men momenteel 286,3 (basis 1970=100). Als 1980 als basis (100) wordt ge nomen, bedragen de loonkosten momenteel 142,6 en de materiaal kosten 123,1 (beide exkl.). Samen (inkl.) bedragen deze kosten nu 130,1. Bij de bepaling van de indexcijfers is het IMAG uitgegaan van een stenen ligboxenstal voor 90 melkkoeien. Grondwateronttrekking Hontenisse Bij het college van GS van Zeeland is een aanvraag binnengekomen van het ingenieursbureau Oranje woud bv te Oosterhout voor een vergunning voor het onttrekken van water aan de bodem in het kader van een grondwatersanering ter plaatse van het Esso tankstation aan de Rijksweg N 60 te Klooster- zande. De aanvraag ligt tot 16 janu ari 1991 ter inzage op de gemeentesekretarie. Tot die datum kunnen bij B&W Hontenisse bezwa ren worden ingediend. Op 23 janua ri kunnen tijdens een openbare zitting in het gemeentehuis vanaf 14.30 uur de bezwaren mondeling worden toegelicht. Kortgene Vanaf 13 december liggen ter ge meentesekretarie voor een ieder ter inzage: het raadsbesluit waarin wordt verklaard dat een herziening wordt voorbereid van het bestem mingsplan 'Buitengebied' op gron den en loodsen aan de Oud Kortgenedijk te Kortgene; het raads besluit waarbij wordt verklaard dat een herziening wordt voorbereid van het bestemmingsplan 'Buiten gebied' op grond aan de Oost- Zeedijk te Kats. Sas van Gent Een herziening van het bestem mingsplan 'Buitengebied' wordt voorbereid voor een gedeelte gele gen westelijk van de Vissersverkor ting te Westdorpe. Het besluit ligt vanaf 13 december ter gemeentese kretarie ter inzage en is op 15 de cember in werking getreden. Nieuwe direkteur bij Schering AAgrunol B.V. Op 1 januari a.s. zal dr. H. Bremer de heer J. van Vuuren opvolgen als di rekteur van Schering AAgrunol B.V. te Haren. Per dezelfde datum is de heer Van Vuuren benoemd tot kom- missaris van het gewasbescher- mingsmiddelenbedrijf. De heer Bremer is afkomstig uit het Schering-concern en heeft ruime er varing op het terrein van ontwikke ling, marketing en verkoop van gewasbeschermingsmiddelen. Dr. M.C. Blok hoofd/coördinator Centraal Veevoederbureau Dr. M.C. Blok (41) wordt op 1 januari 1991 hoofd/coördinator van het Centraal Veevoederbureau (CVB) in Lelystad. Hij treedt daartoe in dienst van het Produktschap voor Veevoe der te Den Haag. De heer Blok is nu directeur van Hope Farms BV te Woerden. Het Centraal Veevoederbureau maakt sinds medio 1990 deel uit van het Produktschap voor Veevoe der. Het heeft tot taak het gebruik van rationele diervoeding in Neder land te bevorderen. In overleg met bedrijfsleven en onderzoeksinstitu ten wordt gewerkt aan het stan daardiseren en uniformeren van waarderingen/normeringen van diervoedergrondstoffen. Ook analy seert het Centraal Veevoederbureau de voederbehoeften van landbouw huisdieren. Directeur Bejo Zaden met pensioen Per 1 december jl. is de heer D. Bar- ten, tot die datum algemeen direc teur van Bejo Zaden bv te Warmenhuizen, met pensioen ge gaan.-De heer Barten is 42 jaar bij het bedrijf werkzaam geweest. Ook bekleedde hij onder meer het voor zitterschap van de NTZ, de Neder landse Vereniging voor het Tuinzaadbedrijfsleven. Eveneens is hij voorzitter geweest van het Be- drijfsschap voor Tuinbouwzaden, en vice-voorzitter van de NAK voor groente- en bloemenzaden. Dick Barten Er zijn vergevorderde plannen om een nieuw 'Handboek var kensslachterijen en uitsnijderijen' uit te geven. Het boek geldt als een standaardwerk. Het handboek kan worden besteld bij het PVV te Rijswijk. Coöperatie Agrico heeft in 1989 de hoogste financiële omzet gereali seerd sinds het topjaar 1983. Aan de leden werd ruim f 56 miljoen meer uitgekeerd dan over het voor gaande boekjaar. Het geconsoli deerde resultaat was voor de Agricogroep ruim f 570.000,—. Volgens Agrico wordt 1990 voor de pootaardappelteelt en -afzet een goed jaar. Een exportrekord behoort tot de mogelijkheden. Ook in de konsumptie-aardappelteelt en -afzet is het een goed jaar geweest. De ex port ligt op een hoger niveau en de vraag van de verwerkende industrie blijft groeien.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 6