Nieuws en Commentaar Akkerbouw en melkveehouderij zien opbrengsten dalen Zegge en schrijve Duitser wordt voorzitter CO PA 'Landbouw kan niet toe met minder grond' Facelift GATT-onderhandelingen 15 januari hervat(?) Het Kleine Loo start melkveehouderijprojekt LEI voorspelt slechtere resultaten Landbouwschap akkoord met plan mestnet Verwarring over plan inkomenssteun Door gedaalde opbrengstprijzen zullen de bedrijfsresultaten in de Nederlandse akkerbouw en melkveehouderij in het lopende boek jaar 1990/91 sterk verslechteren. Daarentegen zorgen lagere voer- prijzen in de mestvarkenshouderij en de pluimveehouderij voor bevredigende resultaten. Ondanks de gedaalde resultaten in de grondgebonden produktie biedt het inkomensniveau op de grotere bedrijven in alle sektoren ruimte om te sparen. Dit blijkt uit de prog nose van de bedrijfsuitkomsten van het Landbouw-Ekonomisch In stituut. De akkerbouwbedrijven worden ge confronteerd met een prijsdaling van circa 9%. De marktorde- ningsprodukten dalen in prijs, zowel door EG-besluiten als door lagere wereldmarktprijzen voor de toege nomen C-suiker produktie. Bij de vrije produkten houden de gunstige prijzen van het voorgaande jaar Het Presidium van COPA heeft voor de komende zittingsperiode van 2 jaar C. Heereman aangewezen tot voorzitter van COPA, Heereman is voorzitter van de Duitse Boe renbond. Tot vice-voorzitters zijn aangewezen G.J. Doornbos, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, en A. Castelanos na mens de Spaanse landbouworgani saties. Doornbos is momenteel de woord voerder namens de 3 Centrale Land bouw Organisaties in het Presidium van COPA. geen stand, maar ze liggen nog wel boven het normale niveau. De pootaardappel- en suikerbieten- oogst is groot. Met name in het Noordelijk kleigebied treedt een her stel van de kg-opbrengsten op. De kosten stijgen met 5% per ha. De verhouding tussen opbrengsten en kosten verslechtert met bijna 9% zodat de grotere bedrijven dooreen- genomen een arbeidsopbrengst per ondernemer realiseren van f 41.000,—, hetgeen 35% minder is dan in het gunstige voorgaande jaar. Melkvee De weer toenemende overschotten op de zuivelmarkt leiden voor de melkveehouders tot een fors lagere melkprijs (-8%). Bovendien zijn de prijzen van nuchtere kalveren en slachtkoeien zeer scherp gedaald (-15%), tot het laagste niveau in het afgelopen decennium. De totale gel opbrengsten lopen daardoor terug met 9% per ha. Een lichtpunt vor men de historisch gezien lage krachtvoerprijzen en de wederom gunstige ruwvoedervoorziening. Daarentegen stijgen de bewerkings- Veehouders en akkerbouwers moeten rekening houden met gemid deld lagere bedrijfsresultaten. Het Landbouwschap heeft de Vaste Kommissie voor Landbouw en Na tuurbeheer in de Tweede Kamer er van proberen te overtuigen dat de agrarische sektor in de nabije toe komst eerder méér dan minder grond nodig heeft. Aan de eisen op het gebied van het milieu kan alleen worden voldaan als er meer moge lijkheden komen voor extensivering en ruimere vruchtwisseling, zo zei vice-voorzitter Marius Varekamp in een hoorzitting over de Struktuur- nota Landbouw. Om dezelfde reden moeten er flexibeler vormen van pacht komen, zoals teeltpacht en eenmalige pacht. In de struktuurnota mist het Land bouwschap een heldere beschrij ving van de toekomstmogelijkheden van de Nederlandse land- en tuin bouw. De nota zou, aldus Varekamp, eigenlijk een integratie moeten zijn van alle overheidsplannen op het gebied van landbouw, natuur en mi lieu. Maar in werkelijkheid is het perspektief onvolledig en wordt geen inzicht gegeven in de toekom stige ontwikkelingsmogelijkheden, noch integraal, noch per produktie- kosten en de energiekosten. Op de grotere bedrijven verslechtert de verhouding tussen opbrengsten en kosten met 9,5 procentpunt zodat gemiddeld een arbeidsopbrengst van f 39.000,— per ondernemer resteert. Dit is 45% lager dan in de twee goede voorgaande jaren. Lage voerprijzen De intensieve veehouderij profiteert van zeer lage voerprijzen. Hoewel de opbrengstprijzen onder druk staan, zorgen de lage voerkosten in de pluimveehouderij en de mestvar kenshouderij voor gunstige bedrijfs resultaten voor het lopende boekjaar 1990/91. De mestvarkens houderij heeft bovendien voordeel van de ingezakte biggenprijzen, die in de zeugenhouderij echter tot aan zienlijk lagere bedrijfsuitkomsten leiden. Het Landbouwschap heeft positief gereageerd op een plan van minister Bukman om een landelijk mestnet op te zetten voor het vaststellen van residuen in agrarische produkten. Naar verwachting zal het mestnet leiden tot een nog betere bewaking en beheersing van de veiligheid van agrarische produkten en voe dingsmiddelen. Volgens de plannen zal voor het mestnet onder meer ge bruik worden gemaakt van gege vens die nu al door de overheid en het agrarisch bedrijfsleven worden verzameld over de inwendige kwali teit van landbouwprodukten. Het Landbouwschap wil dat in de opzet een werkwijze van het net de gezamenlijke verantwoordelijkheid van overheid en bedrijfsleven tot ui ting komt. Van groot belang is ook dat met de verzamelde gegevens zorgvuldig wordt omgegaan. Eerlijk is eerlijk: nu het zover is moet ook ik er nog aan wennen dat mijn stukje na 15 jaar niet meer op het vertrouwde plekje op de voor pagina van ons ZLM-blad staat. Toch was ik direkt enthousiast over de suggesties vanuit de redaktie om ons blad een bescheiden facelift te geven. De achterliggende gedachte daarbij is natuurlijk dat de toe gankelijkheid en de leesbaarheid van het blad toeneemt, zodat het ZLM-Land- en Tuinbouwblad zijn faam a/s beste landbouwblad van Nederland en België waar kan blijven maken. Kerststemming Behalve ons blad lijkt ook het landbouwbeleid een (ingrijpende) face lift te krijgen. In de slipstream van de doorgaande diskussies over de wereldhandelsovereenkomst heeft EG-landbouwkommissaris McSharry een aantal proefballonnen opgelaten over verdere (funda mentele) aanpassingen van het EG-Landbouwbeleid. En in eigen land worden er onder profeten - die toch ook maar gewoon brood eten - wedstrijden gehouden wie de beste plannen kan verzinnen om de land- en tuinbouw het meest vakkundig de nek om te draaien. Echt om in de juiste kerststemming te komen. Nieuwjaarswens Duidelijk is dat we niet alleen op de drempel van een nieuw jaar staan, maar ook op de drempel van een nieuw tijdperk voor de agrari sche sektor. Langzamerhand zijn de vertrouwde agrarische strukturen zo onder druk komen te staan dat aanpassingen onvermijdelijk zijn. Het jaar 1991 zou voor de landbouworganisatiestruktuur bijvoorbeeld wel eens cruciaal kunnen worden. Ter tafel liggen immers twee stuk ken die daarover gaan: de doorlichting van het Landbouwschap en de samenwerkingsnota van de drie Centrale Landbouworganisaties. Over beide rapporten wordt in het vroege voorjaar beslist. Dat kan het begin zijn van een ontwikkeling naar een vorm van boerenbelan- genbehartiging die is aangepast aan de eisen van de tijd. Mijn nieuw jaarswens is dat die definitieve doorbraak er in 1991 komt. Kortom: een facelift voor de georganiseerde landbouw. Vanuit de ZLM zullen we die ontwikkeling waar mogelijk ondersteunen en stimuleren. Los daarvan zullen we ook in 1991 - aangepast en al - natuurlijk weer klaar staan om onze leden van dienst te zijn. Maar eerst gaan we nog even een beetje afstand nemen van de dingen van de dag. Even rela tiveren, Kerst vieren, nieuwjaarswensen dromen. Maar dan: er weer vol tegenaan. Oggel sektor of regio. Volgens het Landbouwschap moet de samenhang van allerlei over heidsplannen alsnog zichtbaar wor den gemaakt in een landbouweffektrapportage. De ver anderingen in de landbouw en het landbouwbeleid moeten gepaard gaan met meer inspanningen op het gebied van voorlichting, onderzoëk, onderwijs en landinrichting. De in de struktuurnota voorgestelde hef fing op gewasbeschermingsmidde len en een graasvee-norm acht het Landbouwschap niet nodig, omdat het daarmee beoogde doel ook op een andere manier kan worden bereikt. Varekamp bestreed heftig een sug gestie van het D'66-kamerlid Ter Veer dat het sociaal maatschappelijk aanzien van de land- en tuinbouw in de samenle ving tot een minimum is gedaald. Hij wees erop dat de land- en tuin bouw nog altijd staat voor 450.000 arbeidsplaatsen en een exportover schot van 17 miljard gulden. Aan het oplossen van knelpunten op het gebied van het milieu werkt de land bouw zelf hard mee. Op 15 januari zullen de vastgelopen GATT-besprekingen over liberalise ring van de wereldhandel worden hervat. Althans direkteur-generaal van de GATT Arthur Dunkel wil dat er dan weer op het niveau van de permanente vertegenwoordigers van de 107 lidstaten in Genève ge praat wordt. Maar de Amerikanen hadden eerder al gezegd niet terug te gaan naar de onderhandelingsta fel als de EG niet verder tegemoet komt op het grote conflictpunt, de verlaging van de landbouwsubsi dies. En tot nu toe geeft de EG geen krimp. Ook de Europese rege ringsleiders niet, die afgelopen week einde in Rome bijeen waren. Het blijft dan de vraag of het toch lukt de Amerikanen op 15 januari naar Genève te krijgen. Intussen ontstond er in Brussel de nodige opwinding over berichten als zou landbouw-kommissaris McSharry vergevorderde plannen hebben om het EG-landbouwbeleid radikaal om te vormen. McSharry zou vorige week woensdag een plan presenteren om de Europese boeren alleen nog inkomenssteun te geven. Exportsubsidie en produk- tiesteun zouden worden afge bouwd. De steun zou dan voornamelijk gaan naar kleinere landbouwers die milieuvriendelijk produceren en die overschakelen op produkten waarvan geen overschot ten bestaan. Met deze aanpak zou ook een doorbraak in de GATT kun nen worden bereikt. De woordvoerder van McSharry ontkende de berichten echter ten stelligste en het plan kwam dan ook niet op de voorspelde dag. Dat McSharry met plannen in deze rich ting rondloopt was al eerder be kend. Hij heeft dat regelmatig gezegd tijdens de marathonvergade ringen in Luxemburg over het GATT- standpunt van de EG. Aanleiding voor de onrust was het feit dat de Ier bij het laatste landbouwberaad herhaalde dat hij bij compensatie voor de boeren alvast in deze rich ting wil gaan. Minister Bukman sprak daar toen al zijn ongerustheid over uit, omdat het in Luxemburg gelukt was deze plannen van tafel te vegen. Maar volgens EG-kringen heeft McSharry nog steeds niet het groe ne licht om zijn plannen te verwer kelijken. Daarvoor is er te veel oppositie van landen als Nederland en Engeland met efficiënt produce rende boeren die dan buiten de boot zouden vallen. McSharry moest daarom zelfs deze week wachten met zijn voorstellen voor compensa tie voor de subsidieverlaging. Het blijft intussen zelfs de vraag of de Ier de Kommissie ooit zover krijgt om met zijn ideeën naar buiten te komen. Het Kleine Loo, het onderwijstijd schrift van de Stichting Public Rela tions Land- en Tuinbouw, heeft onder de titel Klas tussen de Koeien een nieuw lesprojekt uitgebracht. Het projekt is bestemd voor het basis- en voortgezet onderwijs. Klas tussen de Koeien beoogt leerlingen inzicht te geven in het reilen en zei len van een melkveehouderijbedrijf. Aan het projekt is dan ook een be zoek aan een melkveehouderijbe drijf gekoppeld. In het lesmateriaal behorende bij Klas tussen de Koeien wordt uitleg gegeven over onder andere runder rassen, rundernamen, staltypen, het koeienmenu, het herkauwen, het kalven, het melken van koeien en de samenstelling van de melk. Ook wordt ingegaan op nieuwe ontwik kelingen in de melkveehouderij, zo als de melkrobot, en op de werkzaamheden van de boer en boerin. Daarnaast zijn in het mate riaal ook allerlei vragen, opdrachten en proefjes opgenomen, die zowel in de klas als tijdens het bezoek aan een bedrijf kunnen worden uit gevoerd. De uitvoering van het lesprojekt Klas tussen de Koeien gebeurt in nauwe samenwerking met de regio nale landbouworganisaties. Per pro vincie is er één koördinator die de koppeling tussen school en melk veehouderijbedrijf tot stand brengt. Klas tussen de Koeien is het derde projekt in zijn soort. Eerder zijn ver schenen Groep in de Groente en Klas in de Boomgaard.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 3