Appeloogst in 1990 goed, perenoogst valt tegen inrol) Tuinbouwklanken Uitzonderlijk goed jaar veilingen ZHZ en CVZ Een terugblik op het snel vervlogen jaar 1990 Spruitenoogst valt tegen prei doet het beter Winterkoninkjes warm aanbevolen 19 Zo tegen het einde des jaars heeft bijna iedere ondernemer in de land en tuinbouw zo voor zichzelf de ba lans van het jaar 1990 enigszins wel opgemaakt. Wanneer we terugblik ken op het tuinbouwgebeuren hier op THOLEN dan is dé eerste ge dachte 'wat is het een voorspoedig jaar geweest'; zeker wat de werk zaamheden betreft zijn zulke jaren geen gemeengoed in ons Neder lands klimaat. De prijzen van veel groentegewassen zeker van onder glas zijn gemiddeld goed geweest, de rekordomzetten van vele veilin gen bevestigen dit. Het jaar begon met hoge tot zeer hoge slaprijzen waar ook hier nog verschillende glastuinders van ge profiteerd hebben. De daarop vol gende radijs was echter over het algemeen tot in het najaar toe ma tig. De snijbonen leverden vrijwel het gehele seizoen hoge prijzen op, wat dan in korte tijd met uiteraard voldoende kilo's behoorlijk meter- geld heeft opgeleverd. De herfstto- maten brachten wanneer men met de topoogst in de prijzen viel veel geld op. De stookbedrijven hebben het vooral met de komkommers bij zonder goed gedaan. Er wordt dan ook landelijk weer veel geïnvesteerd in de glastuinbouw, wat tegenwoor dig dikwijls een graadmeter is of het goed of slecht gaat in een be drijfstak. dit jaar op de meeste gronden. Het afgelopen seizoen waren de aan voeren tot de veilingbrand van 7 juli bijzonder hoog, wat tot die tijd voor een gedenkwaardige omzet zorgde, zodat men beide wel kan ont houden. De tweede belangrijke tak van veel bedrijven hier, de zaadteelt, zorgde weer voor de nodige mee- en tegen- - vallers. Een aantal bloemzaden le verde topopbrengsten op en er is weinig verloren gegaan. Zoals zo dikwijls valt een droog jaar gemid deld altijd mee en daarom zullen hier de meeste bedrijven nog weinig reden tot klagen hebben. Gezien het ook nu al betrekkelijk la ge gebruik van meststoffen en ge wasbeschermingsmiddelen in de zaadteelt en vroege aardappelen moet men de milieumaatregelen die ook op ons af komen op kunnen vangen en blijft er hopelijk ook de komende jaren voor het specifieke Thoolse bedrijfstype nog toekomst. In elk geval gezegende kerstdagen en een voorspoedig 1991 toe gewenst. In de vollegrond zijn er over heel de linie wel minder toppers. De vroege aardappel is zoals gewoonlijk alleen in het vroege weer echt goed ge weest. Met voldoende kilo's op brengst tot de 1e week van juli komt men al jaren het verst maar dat lukt ook in onze streek niet altijd, zoals Het spruitenseizoen is voor een groot aantal in WEST BRABANT verre van rooskleurig. Door het war me weer van afgelopen zomer kwam de oogst eerder. Nadeel van deze ontwikkeling was dat de kwali teit ook navenant was. Vooral op gronden die weinig vocht opgeven. Daar bovenop kwam nog de aan houdende luizendruk. In het begin helpt spuiten nog wel maar als het gewas meer blad gaat maken wordt het moeilijk om de luizen tussen de "kooltjes" te bereiken. De kwaliteit kwam dan ook in de prijs goed tot uitdrukking. Binnen landse kwaliteit bleef tussen de 30 en 50 cent schommelen. Niet ver wonderlijk dat veel op het land is achtergebleven. Een enkeling heeft de frees gepakt. In tegenstelling tot spruiten ligt er tot heden toe weinig prijsverschil tussen de verschillende kwaliteiten prei. De mindere soorten doen normaal niet meer dan 30 cent maar gaan nu tot 90 cent toe. Het aanbod van prei is redelijk hoog maar de vraag nog hoger, dus goe de prijzen. Men gaat ervan uit dat zowel de opbrengst als de financiële opbrengst nog lange tijd hoog zal zijn. Door de blijvende goede afzet mogelijkheden is al veel prei geruimd. Glastuinders die het nog wat vroeg vonden om een gedeelte van hun kas leeg te laten staan en op substraat sla hebben geteeld heb ben het goed gedaan. Al 2 maan den liggen de prijzen boven de 50 cent, met uitschieters tot een gul den. In bladen die'cie consument leest staat regelmatig dat groene kropsla moet inleveren voor ijs bergsla. In de zomer gaat deze stel ling wel op, maar dat de consument de kropsla beu zou zijn klopt niet. Door een stijging in het verbruik van salades en rauwkost is ijsbergsla er meer als nieuwe groente bijgeko men. Een keuze uit meerdere soor ten heeft het totale verbruik van sla omhoog gebracht. De handel van knolselderij ligt nu, rond de kerstdagen, zoals gebruike lijk stil. Door goede exportmogelijk heden is veel afgeleverd. Alle kontraktknollen zijn weg. Ook op bedrijven die wegens plaatsgebrek een kuil hadden zitten, hebben maar verkocht. Even is de prijs tot 20 cent per kg. geweest. Nu is 17 cent het plafond. Kuilen met knolselderij zitten er in West Brabant bijna niet meer. Menig teler heeft in het verle den grote Kwaliteitsverliezen met deze vorm van bewaring gehad. Het is om te doen maar dan moeten de weersomstandigheden meewerken en dan moet het rooien uiterst se cuur gebeuren. Hoe de prijsvorming zich zal gedragen zal aan de export liggen. Frankrijk kan er nog veel ge bruiken. Met de laatste tuinbouw klanken van 1990 wens ik U prettige kerstdagen en een voor spoedig 1991 toe. De totale produktie van appels in 1990 wordt geraamd op 431 min kg. Dit betekent een produktieniveau dat 3,4% hoger ligt dan vorig jaar. Ten opzichte van het gemiddelde van de afgelopen vijf jaar ligt deze oogst ruim 14% hoger. De perenoogst komt dit jaar uit op 90 min kg. Dit oogstcijfer ligt daarmee ruim 20% lager dan in 1989 en circa 18% lager dan de gemiddelde produktie van de afgelopen vijf jaar. In de laatste paar maanden van het seizoen zijn de groeiomstandighe- den voor de appels en peren tame lijk gunstig gebleken. Deze uitkomsten betekenen daarom een bijstelling van de cijfers van de oogstverwachting van juli 1990. Voor de appels bedraagt deze bijstelling circa 30% en voor de peren ongeveer 14%. Dit blijkt uit de oogstraming appels en peren van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, die is samengesteld op basis van een steekproefenquête onder de Nederlandse fruittelers. Bij drie appelrassen is sprake van een lagere produktie dan vorig jaar. Opvallend is de tegenvallende pro duktie van de Schone van Boskoop (- 50%); van de Cox's Orange Pip pin wordt bijna 17% minder ge oogst en van de James Grieve ongeveer 9,5% minder. Van de an dere appelrassen wordt een grotere opbrengst geraamd dan vorig jaar; Golden Delicious 11,8%), Gloster 23,5%), Elstar 51,0) en Jona gold 17,2%). Van deze laatste twee appelrassen is de oppervlakte in de afgelopen paar jaar ook sterk toegenomen. De produktie van de groep Overige rassen ligt 1,5% on der het niveau van vorig jaar. Vergeleken met vorig jaar is bij de meeste pererassen sprake van een lagere produktie. De enige uitzonde ring vormt het ras Conference waar van de opbrengst op hetzelfde niveau uitkomt als in 1989. Zij zijn er weer, de zomerkoninkjes Deze slogan zou best doorgetrok ken kunnen worden naar de winter koninkjes. En die zijn er weer volop in de BARONIE. U weet nu ongetwij feld dat dit artikel gaat over kas- aardbeien. Voor de teelt van kasaardbeien wordt ongeveer 95% het ras Elsanta gebruikt. Ook de rassen Primella en Karola worden nog gebruikt. Maar deze gebruikt men alleen nog maar voor de voor- jaarsteelt. Men maakt tegenwoordig veel ge bruik van Franse en Nederlandse A+ planten. Een A plant is de eer ste plant aan elke rank van een se- lektieplant. Dit zijn de vroegste en beste planten. De planten moeten een dikte hebben van 17-20 mm. Daarnaast worden ook veel wacht- bedplanten gebruikt. Een wacht- bedplant verkrijgt men door een selektieplant begin augustus uit te planten op een wachtbed. Rond half december worden deze planten ge rooid en in de koelcel gereden.Hier worden ze bewaard bij -1,5 C. De rassen Primella en Karola worden vroeger gerooid. Het koelen van de planten is nodig voor de strekking van blad- en bloemstelen. Voor de najaarsteelt worden de planten gebruikt die al ruim een half jaar in de koelcel zitten. De planten komen in een emmer te staan. In de emmer gaat eerst een potgrond mengsel (ST-mix). In deze potgrond is reeds een mengsel gemengd om phytophtora en andere vormen van wortelschimmel aan te pakken. In iedere emmer komen vier planten te staan. Neemt men een A plant dan gaan er zes stuks in een emmer, tussen eind juli en 15 aug. worden de emmers in de kas opgehangen. Meestal is dit een warme periode. Een teler vertelde me dat hij zijn jantjes dan "verwend". D.w.z.: bij te hoge temperaturen moet het dek van de kas gekrijt worden, waardoor de straffe zon niet binnen kan drin gen. Verder hout men de luchtvoch tigheid op peil d.m.v. beregening. In iedere emmer komt een druppelaar te staan die de plant van water en voeding voorziet. Dit wordt prak tisch allemaal via de computer gere geld. In iedere kap van 3,20 mtr. hangt men over het algemeen drie rijen emmers. Men komt dan op een plantdichtheid van 10 planten per m2. Zodoende kunnen de planten beschikken over veel licht en lucht wat de groei bevorderd. De oogstperiode begint rond half september en duurt tot half decem ber. Daarna wordt de temperatuur in de kas teruggebracht tot onge veer 5 C. Dit is i.v.m. het geven van de koudeperiode. eind januari - be gin februari begint men op te sto ken, zodat de planten opnieuw gaan groeien. Dit systeeem heet door teelt. Als we enkele weken verder zijn wordt het oude blad geel en moet dit verwijderd worden. De plant gaat dan opnieuw bloeien. De bestuiving wordt gedaan door bijen en in de toekomst misschien ook door hommels. Vier a vijf weken na de bloei kan men weer gaan "pluk ken". De aarbeien in de kas worden namelijk niet geplukt, maar geknipt. Dit om te voorkomen dat de bloemstelen kapotgetrokken wor den. Tijdens het plukken wordt me teen gesorteerd. De exportaardbeien gaan in milieuvrien delijke doorzichtige doosjes van een half pond. De binnenlandse kwali teit gaat in pondsdozen. Ook wor den tijdens de pluk de afgedragen trossen verwijderd. Voor de bestrijding van meeldauw worden in de kas zwavelverdampers opgehangen. Op iedere 250 m2 hangt zo'n verdamper. Dit apparaat geeft tijdens de teelt het middel ge leidelijk af. Tegen de spint wordt roofmijt uitgezet. De bestrijding van eventuele luis vindt plaats via de na tuurlijke vijand. De teler moet in de ze natuurlijk wel zeer attent blijven om eventueel bij te kunnen sturen. De emmerteelt is een arbeidsvrien- delijke teelt. Doordat de emmers op werkhoogte hangen hoeft men niet meer op de knieën, maar kan men gewoon blijven staan. Het enige zware werk dat er nog aan is, is het ophangen van de emmers in de kas. In dit artikeltje is alleen gesproken over aardbeienteelt in emmers. Maar er wordt ook geteeld op veen- balen en in watergoten. De teelt van aardbeien heeft met name in de Ba ronie een grote vlucht genomen. De export is gelukkig ook niet stil blij ven staan. En als men de toekomst verwachtingen van de afzet peilt, zijn deze alleen maar positief. De kwaliteit van de winterkoninkjes is voortreffelijk. De smaak trouwens ook. Ik ben in de gelukkige omstan digheid geweest dat ik ze heb mo gen proeven en daarom zeg ik: winterkoninkjes, warm aanbevolen. In Nederland zijn dit jaar volgens het CBS 431 miljoen kg appels ge oogst, enkele procenten meer dan vorig jaar. De perenoogst 20 pro cent kleiner dan vorig jaar. De veilingen Zuid-Holland Zuid en 260 CVZ hebben in 1990 een uitzonder lijk goed financieel resultaat 250 geboekt. De omzet van veiling CVZ komt uit op 65 miljoen gulden, liefst 30% meer dan in 1989. De Zeeuwse fruitveiling heeft dit gunstige finan ciële resultaat in eerste instantie te danken aan een stijging van de aan voer. Zeeland is van oudsher een fruitgebied bij uitstek en de afgelo pen jaren zijn veel nieuwe boom gaarden aangeplant, met appels en peren van rassen die bij de konsu- ment in binnen- en buitenland goed in de smaak vallen. Vooral de aan voer van appels was dit jaar groter. Een groter aanbod leidt bij een vei ling meestal automatisch tot lagere prijzen. Dat was nu echter niet het geval. Met name door de grote bui tenlandse vraag naar Nederlands kwaliteitsfruit was de prijsvorming bij veiling CVZ in 1990 boven ver wachting. ZHZ De jaaromzet van Zuid-Holland Zuid in Barendrecht zal uitkomen op ruim 260 miljoen gulden. Dat is 16% meer dan vorig jaar en zelfs 26% boven de omzet over 1988. De om zet van veiling ZHZ vertoont al jaren een stijgende lijn. De forse toene ming in het afgelopen jaar is vooral te danken aan de explosief geste gen export naar Oost-Europa. De vraag naar Barendrechtse groenten- en fruit is in de landen achter het voormalige ijzeren gordijn verveel- vuldigd. Dat heeft een positieve uit werking gehad op de prijsvorming in de afmijnzaal van ZHZ.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 19