EG-aanbod vindt geen genade Menigeen bezorg ik al zoete dromen Heffing Landbouwschap stijgt met 4 procent Cursus 'Bij bedrijfsopvolging hoort bedrijfsaanpassing' Produktie en afzet moeten samen de kar trekken Nederlandse chefkoks presenteren culinaire verrassingen Kursus 'Bij bedrijfsopvolging hoort bedrijfsaanpassing' in Fijnaart Kursus vrouwen en landinrichting Basiskursus Akkerbouw voor agrarische vrouwen Kring Tholen en St. Philipsland ZLO - voorzitter bij opening kerstveiling Het EG-bod om de landbouwsubsidies met 30 procent te verlagen vindt geen genade bij de rest van de wereld. Dat was de enige duidelij ke conclusie die woensdagmiddag bij het sluiten van het blad te trek ken viel na twee-en-een-halve dag van onderhandelen op de GATT-conferentie over liberalisering van de wereldhandel in Brussel. Het was op deze "dag van de waar heid" de EG tegen de rest van de we reld. Maar verder dan een propaganda-oorlog over en weer tus sen de grote kemphanen de EG en de VS kwam het niet. Zo zei de woord voerder van landbouwcommissaris Mac Sharry met een stalen gezicht dat de Amerikaanse delegatie "in to tale verwarring was". De Ameri kaanse onderminister van buitenlandse handel Yerxa op zijn beurt dreigde dat hij een "snelle pakker" was. Zijn koffers stonden klaar om te vertrekken als de EG niet verder toe zou willen geven. Alle ogen in Brussel waren woensdag gericht op Parijs. Daar zouden 's avonds Bondskanselier Kohl en de Franse president Mitterrand bijeen komen om knopen door te hakken. De Duitsers en Fransen blokkeerden tot dan de EG-positie. De Duitsers lieten dinsdagavond ech ter weten bereid te zijn het EG- bestuur te laten onderzoeken of er In januari en februari 1991 wordt door het Agrarisch Opleidingscen trum Zeeland e.o. een basiskursus akkerbouw verzorgd. Het programma ziet er als volgt uit: 8 januari: plantenteelt; 15 januari: bodemkunde; 22 januari: planten teelt/gewasbescherming; 29 januari: bodemkunde/bemesting; 5 februari: gewasbescherming; 19 februari: be mesting; mei/juni: exkursie. De kur- sustijden zijn van 9.30 tot 12.15 uur. De kursus wordt gehouden in scho lengemeenschap De Rietvliet, Gil denstraat 1 te Hulst. Er kunnen nog enkele kursisten geplaatst worden. Voor opgave en/of inlichtingen kunt u zich wenden tot het Agrarisch Opleidingscentrum Zeeland e.o., te lefoon 01100-27203, of tot mevrouw Verschueren - tel. 01147-1271. toch bewogen kon worden. Die com missie zou daar woensdagmiddag over beslissen en 's avonds zouden vervolgens de EG-ministers van Bui tenlandse Handel en van Landbouw beslissingen nemen. Het zag er naar uit dat de ruimte vooral zqu worden gezocht in de zogenaamde re balancing, de importheffing die de EG wil invoeren op graanvervangers. De Amerikanen eisen dat dit voorstel wordt teruggedraaid. Nederland is een van de landen in de EG die deze eis steunt. Nederlandse boeren ge bruiken die graanvervangers in vee voer. Een importheffing zou veevoer duurder maken. Ook zou de EG een cijfer moeten plakken op de afbraak van exportsubsidies. Tot nu weigerde Mac Sharry dat. Volgens hem bete kent afbraak van de interne steun au tomatisch dat de prijzen dalen en dus ook de exportsubsidies. Een ding was duidelijk. De boeren- demonstratie heeft op de Nederland se delegatie zeer weinig indruk gemaakt. Staatssecretaris Yvonne van Rooij van Buitenlandse Handel zei tegen de boeren-eisen in dat zij vast zou houden aan haar wens dat het EG-bod verruimd wordt. Het be lang van de buitenlandse handel voor Nederland is daarvoor volgens haar veel te groot. Bedrijfsaanpassingen, daar ontkomt u niet aan. Daarom organiseert de kring Tholen en St. Philipsland van de ZLM in samenwerking met de SEV, de agrarische commissies, van de Plattelandsvrouwen en -jongeren de cursus 'Bij bedrijfsopvolging hoort bedrijfsaanpassing'. De cursus wordt op 28 januari, 4 en 18 februari 1991 gehouden, telkens van 19.30 tot 22.00 uur. De kosten voor het cur susmateriaal bedragen 20,- per per soon. De cursusplaats is hotel "De Gouden Leeuw" te St. Annaland. De eerste bijeenkomst staat in het te ken van de bedrijfsanalyse. In de tweede bijeenkomst worden de mo gelijkheden van bedrijfsaanpassin gen besproken en u krijgt dan een uitwerkopdracht mee. Op de laatste bijeenkomst worden hiervan de re sultaten besproken. De voor de regio specifieke mogelijkheden komen dan ook aan de orde. Opgave voor 20 de cember bij: P.K.M. Stouten (01663-2397), P. v.d. Slikke (01662-2532) of R. Wisse-Kleppe (01677-2442). Er is een maximum van 25 deelnemers. Het Nederlands Zuivelbureau pre senteert in de nieuwste uitgave "Cu linaire verrassingen" recepten van chefkoks uit 33 Nederlandse top restaurants. Voor nog geen tien gulden kan de kookliefhebber genie ten van de crème de la crème van de Nederlandse kookkultuur. De recepten zijn in de eerste plaats De ZLM-afdelingen Zekluza, Fij naart/Heiningen en Willemstad or ganiseren in samenwerking met de Agrarische Kommissie van de Plat telandsvrouwen deze winter de kur sus 'Bij bedrijfsopvolging hoort be drijfsaanpassing'. De kursus is be doeld voor de leden van de ZLM, vrouwen en jongeren die nu of in de nabije toekomst te maken hebben of krijgen met bedrijfsopvolging. Het aangaan van een maatschap tussen ouders en zoon/dochter is vanwege het niet kunnen halen van een besteedbaar inkomen uit het bedrijf soms niet gemakkelijk of zelfs pro blematisch. Tijdens de kursus komt aan de orde: wel of geen bedrijfs overname, aanpassing van het bedrijf en op welke wijze. De kursus wordt gegeven door de SEV van de ZLM. De kursus wordt gegeven in "De Graanbeurs" te Fijnaart op drie donderdagavonden in januari, te weten 10, 17 en 24 januari, telkens van 19.30 tot 22.00 uur. De kosten bedragen 10,per persoon (inkl. kursusboek). Opgave voor 4 januari 1991 bij R. den Engelse te Fijnaart (01682-4275), J. Roelse te Wil lemstad (01687-2516), G. Nelemans te Zevenbergen (01680-24211), R. Crezee-Dam te Lage-Zwaluwe (01684-2623) of C. Knook-Maris te Willemstad (01687-2660). De Agrarische Kommissie organi seert samen met jonge agrarische vrouwen van het ZAJK en de landin- richtingsdienst de kursus Vrouwen en Landinrichting. Deze kursus richt zich in opzet en voorbeelden vooral op agrarische vrouwen, omdat zij via het bedrijf een direkte betrokkenheid bij land inrichting hebben. Op verschillen de manieren wordt landinrichting belicht. Zo wordt voorlichting gege ven over het verloop van een landin- richtingsprojekt en de inspraakmo gelijkheden. Op welke manieren kunnen vrouwen aktief deelnemen aan de voorbereiding en uitvoering van een landinrichtingsprojekt? Een Vrijdag 7 december 1990 exkursie in de buurt waar landin richting in uitvoering is, is in het kursusprogramma opgenomen. Ook niet-agrarische vrouwen kunnen aan deze kursus deelnemen. De kursus bestaat uit 6 lessen die op dinsdagmiddagen gepland zijn. Ze worden gegeven in Biervliet (Zeeuws-Vlaanderen) op de volgen de data: 22 en 29 januari, 5, 19, 26 februari en 5 maart 1991. U kunt zich voor deze kursus opge ven bij: Nelly van Driel, tel. 01171-1465; Gerda Dekker, tel. 01153-1223; Ingrid Hamelijnck, tel. 01172-1413. Voor eventuele nadere informatie: Sari Hanse, Lokkersweg 4, 4321 TL Kerkwerve, telefoon: 01119-1265. "Een schitterend voorbeeld van wat agrarisch Zeeland aan kwaliteit te bieden heeft". Dat zei de voorzitter van de drie Zeeuwse Landbouworga nisaties de heer H.G van der Maas bij de opening van de kerstveiling op 5 december j.l. van de Coöperatieve Tuinbouwveiling CVZ in Kapelle. De veiling was ter gelegenheid van dit jaarlijkse gebeuren van 10 uur 's ochtends tot 10 uur 's avonds voor het publiek geopend. In de avond uren was er een showprogramma. Donderdag 6 december vierde de CVZ opnieuw een feestje. De 60 mil joen omzet werd gepasseerd. Vorig jaar haalde veiling 50 miljoen omzet. Van der Maas legde in zijn toespraak veel nadruk op de noodzaak van een groeiende samenwerking tussen pro duktie en afzet in de land- en tuin bouw. Hij pleitte voor een gezamenlijke inspanning van hori zontale en verticale belangenbeharti ging. "Dit is noodzakelijk omdat anderen ons voor zullen gaan in de strijd om een plaats op de markt, die in de tuinbouw en een verdrin- gingsmarkt is. Op die markt is de eerste klap een daalder waard en zijn de eersten de besten. Laten wij hier regionaal doen wat voor de hand ligt, namelijk samen één lijn trekken en samen de kar trekken. We hebben daarvoor geen nieuwe ingewikkelde structuren nodig, maar wel praktisch en doelgericht overleg. Van der Maas pleitte voor een struc tureel overleg tussen landbouworga nisaties enerzijds en alle regionale veilingen en coöperaties anderzijds. De fusie van de veiling Kapelle met de ZHZ in Barendrecht noemde hij en goede zaak. Hij sprak de hoop uit dat er tevens een integra tie met de RBT Breda tot stand komt. De 3 ZLO-voorzitter zei verder dat de tot voorkort vrij scherpe grenzen tussen bulk- en produktiegericht ak kerbouw enerzijds en kwaliteits- en consumentgerichte tuinbouw ander zijds zullen vervagen en verdwijnen. Het accent zal in de volle breedte ko men te liggen op plantaardige pro duktie die kwaliteits- en marktgericht is. De landbouworga nisaties rekenen het daarom tot hun taak in die richting voorwaarden scheppend bezig te zijn. bedoeld als inspiratiebron voor bij zondere gelegenheden. En ze komen van pas wanneer buren, vrienden of kennissen op bezoek komen. Maar veel culinaire hobbyisten zullen er ook van genieten door er alleen maar in te lezen en weg te dromen bij de beschrijvingen van de manier waarop grote koks sauzen bereiden, terrines maken of paddestoelen in een taart verwerken. De chefkoks schotelen geen komple- te menu's voor maar op zichzelf staande gerechten voor elk moment van de dag. Zo zijn er hapjes en schotels voor brunch en lunch, bon bons, koekjes en gebak en amuses die de borrel opvrolijken. Verder biedt dit kookboek soepen en harti ge taarten, terrines, hartige en zoete buffetgerechten en schotels voor het souper. In totaal bijna honderd re cepten. Wie in de verleiding mocht komen om na al dit lekkers op schrift in een van de restaurants te gaan proeven, wordt gewaarschuwd. De beschre ven recepten staan lang niet altijd op de kaart in Bosch en Duin, Weller- looi, Ootmarsum of Delft. Maar an dere kreaties van deze koks zijn ze ker net zo geslaagd. "Culinaire verrassingen, voor elk moment van de dag" is voor 9,95 te koop in de boekhandel. De algemene heffing van het Land bouwschap gaat in 1991 met 4 pro cent omhoog. Dat is per bedrijf gemiddeld 9,65 gulden meer. Het bestuur heeft hier woensdag toe besloten. Om éénsluitende begroting te krijgen had de heffing eigenlijk met 6 procent moeten stijgen. Het verschil van 559 duizend gulden wordt door de reserves gedekt. Uit de ruim 29 miljoen gulden die de algemene heffing opbrengt, betaalt het Landbouwschap de belangenbe- hartiging.De adviesorganen waarin boeren, tuinders en werknemers standpunten voorbereiden, krijgen van dit geld hun vergoeding. Ook de werknemers van het schap worden uit de heffingen betaald. Het bestuur maakte zich zorgen over de stijgende kosten van het schap. Die moeten goed in de gaten gehouden worden. Ook moeten boeren en tuinders meer voorlichting krijgen over de beste ding van het geld. Het Landbouwschap int in 1991 ver der ruimt 61 miljoen gulden aan bestemmingsheffingen. Dat is 2,5 procent meer dan in 1990. De stij ging is ondermeer te verklaren uit de hogere kosten van het praktijk on derzoek. Het agrarische bedrijfsle ven moet hiervan tegenwoordig de helft op tafel leggen. Pootaardappelen De bestemmingsheffingen worden besteed in de sector die ze heeft op gebracht. Het geld voor rundveever betering komt dus alleen van rundveehouders, alleen pootaardap- pelstelers staan geld af voor de ga rantieregeling pootaardappelen. Waar worden de bestemmingsheffin gen aan besteed? - garantieregeling en afzet van poot aardappelen: 19,5 miljoen gulden; afzetbevordering van consumptie aardappelen: 2,8 miljoen gulden; ge zondheidszorg voor runderen: 11 miljoen gulden; bestrijding van run- derziekten: 9,6 miljoen gulden; bestrijding van pluimveeziekten en pluimveepraktijkonderzoek: 0,7 mil joen gulden; rundveeverbetering en automatisering: 7,7 miljoen gulden; praktijkonderzoek voor champig nons: 1,3 miljoen gulden;voorlich- ting, scholing en vorming van werknemers: 8,3 miljoen gulden; be ter personeelsbeleid in de tuinbouw: 0,4 miljoen gulden. Praktijkonderzoek Aan opcenten komt bij het Land bouwschap 18,3 miljoen gulden bin nen. Ook die worden alleen opgebracht door boeren en tuinders die er rechtstreeks van profiteren. Het geld gaat vooral naar praktijk onderzoek maar onder andere ook naar de bestrijding van aardappel moeheid en aardappelcystenaaltje, energiebesparing in de tuinbouw, be vordering van veiligheid, gezondheid en welzijn op agrarische bedrijven en onder zoek voor de uienteelt. De opbrengst van de opcenten wordt ook gebruikt voor bevordering van automatisering op de bedrijven, mi- lieuproeven in de tuinbouw, knolcu- perusbestrijding, onderzoek melkveehouderij en milieu, bacterie- vuurbestrijding, gewasbescher- mingsprojekt, witlofonderzoek, Ambroisiushoeve, cultuur- en ge bruikswaardeonder zoek, eiercontro- le en gezondheidszorg voor pluimvee. Uit de algemene heffing betaalt het Landbouwschap subsidies. Het Landbouw- Economisch Instituut (LEI) krijgt 200 duizend gulden, de Stichting Public Relations Land- en tuinbouw 745 duizend, de Flevohof 120 duizend en voor het technisch jongerenwerk in de landbouw wordt 20 duizend gulden uitgetrokken. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 9