D.j. zuid geluid HOOD- SLMHTIHBEH Waarom Berlijn niet zomaar een stad is! Defensieve houding tegen GATT doorbreken Wat?? GATT!! Studieavond ZAJK NAJK-uitgave over schoner produceren GEBRS. VERK00YEN MESTDISTRIBUTIE Smederij -Sanderse Schore Van den Bemt Vastgoed TE KOOP: Voor al uw NIEUWENHUIJSE KRUININGEN Agrarische studiereizen redaktie Henk Tegels P.J.Z.agenda Jongeren uit Wales willen uitwisseling Met meer dan 15 jaar ervaring. Rundveedrijfmest Mestvarkensdrijfsmest Kippedrijfmest Vloeibare schuimaarde MESTDISTRIBUTIE GEBRS. VERK00YEN VERNIEUWDE TANDEN- SLEEPEGGEN L.P. MELIS Schoorsteenkappen vele modellen ook met windwijzer, sierhekken, open haarden, enz. (bij Goes) 01102-41419 Bemiddeling bij aan- en verkoop van agrarische bedrijven. let op landbouwtrekkers.' let op landbouwtrekkers? AANGEBODEN: VRIESINSTALLATIE 10 PK KOELUNIT Info: 01119-1221 fax 1534 Agrarisch Bemiddelings- en Taxatiebureau N.A. van Kempen en J.A. Mijs akkerbouw- en fruitteeltbedrijven Tel. 01877-2614 en 01877-1309 ADVERTEREN DOET VERKOPEN Tel. 01130-2503 Autotel. 06-52114682 Slot Charlottenburg, Berlijn. 0e Nederlandse landbouworganisa ties nemen een defensieve houding aan als het gaat om de GATT- onderhandelingen. Ze zijn wel tegen het EG-voorstel dat de Raad van Landbouwministers heeft aangeno men, ze demonstreren zelfs in Brus sel, maar ze willen voor alles dat er wel een GATT-overeenkomst zal worden gesloten, wat er ook in staat. De organisaties wachten af wat de politiek gaat beslissen. Zou het niet beter zijn een offensieve houding aan te nemen. Het is een be kend feit dat de exportsubsidies van de EG de andere handelsblokken het meest storen. Het EG-voorstel van 30% steunverlaging komt erop neer dat het dumpingbeleid van de EG niet verandert. Vooral de interne EG-landbouwprijzen gaan zakken maar wereldwijd verandert er niets. Als we nu de andere blokken iets te gemoet komen en onze Europese ex port buiten de EG geleidelijk ver minderen, dan kunnen we tegelijk de binnenlandse prijzen op een fatsoen lijk niveau brengen. We moeten dan vanzelfsprekend een manier vinden de Europese graanproduktie te verlagen. Prijsverlaging als methode om de produktie te verminderen, helpt niet. De techniek haalt de prijsverla ging in, tenzij je in één klap de prij zen laat kelderen tot de wereldmarkt (momenteel voor tarwe nog geen twee dubbeltjes). Maar dan blijft er geen boer meer over. Vrijwillige produktiebeheersing op basis van de huidige braakregeling blijkt ook geen succes. De opper vlakte binnen de EG is te gering en blijkt zich te concentreren in enkele gebieden, in Nederland in één pro vincie. Een plattelandsjongerenvereniging uit Wales wil graag een bezoek bren gen aan Nederland. Op een later tijdstip wil deze afdeling graag een tegenbezoek organiseren. Het gaat om ongeveer 25 jongeren in de leef tijd van 18 tot 26 jaar. Welke platte- Derde variant Nu zou er een derde variant be proefd kunnen worden, een variant die ook Europees werkbaar zou kun nen zijn. De vrijwilligheid in de braak spreekt me aan, maar een braakregeling moet niet leiden tot Groningse toestanden. Er moet dus een bovengrens in van bijv. 20% van het areaal. Als je meedoet ontvang je een hogere graanprijs, een soort toeslag op de marktprijs, al naar ge lang de oppervlakte van de braak, mét dus een maximum in het braak- areaal. Als de standsorganisaties in Neder land en in de EG bereid zouden zijn een dergelijk plan te dragen, zouden er nog mogelijkheden zijn in de Ne derlandse landbouw. Blijft men wachten op wat de ambtelijke moten voor ons gaat uitwerken, dan gaat het hartstikke fout. Dan zie ik een toekomst met onwerkbare regels en als boer een onwerkbare toekomst. Hendrik Luth Afd. Tholen/St. Philipsland 8 december: schaatsen, eten, thea ter. Vertrektijd: 13.00 uur. Opgave voor 1 december bij het bestuur. 21 december: dropping. Opgeven: Kees van Dalen, tel. 01662E2470; Frans Burgers, tel. 01665-3439. Afd. Langstraat 14 december: filmavond. Afd. Oost Zeeuws Vlaanderen 5 januari: zeskamp. Plaats: prak tijkschool, Schoondijke. Opgeven en informatie voor 15 december bij: Ko de Kraker, tel. 01153-1407. landsjongerenvereniging lijkt dit wel wat? Een geïnteresseerde afdeling kan zich melden bij de Plattelands Jon geren Gemeenschap Nederland (PJGN) te Utrecht, Postbus 816, 3500 AV Utrecht, tel. 030-730830. Berlijn is - zonder te overdrijven - één van de interessantste steden ter wereld. Wie in Berlijn komt, zal dat met eigen ogen ontdekken. Maak daarom mee: Berlijn, 1-4 febr., 4-daagse busreis/verblijf in comfor tabel hotel. Ontdek de veelzijdigheid en kon trasten van de beroemde internatio nale stad waar het afgelopen jaar zo ontzettend veel gebeurd is. Oost- en West-Berlijn zijn niet meer. Daaren tegen één herenigd Berlijn met tal van unieke en interessante beziens waardigheden als de Brandenburger Tor, Slot Charlottenburg, de Duitse Staatsopera en het beroemde Pergamon-museum. Niet alleen de historische binnenstad en de groene omgeving van Berlijn zijn de moeite waard, maar ook het prachtige Slot Sanssouci in Potsdam. Verder wordt de internationale agrarische ten toonstelling "Grüne Woche" be zocht, waar u de dag naar eigen in zicht kunt doorbrengen. Voordat de terugreis aanvaard wordt, brengt u een bezoek aan de Grossmarkt, waar 75% van Berlijns behoefte aan le vensmiddelen verhandeld wordt. De vier-daagse Agrarische Studiereis is volledig verzorgd, en biedt een kom pleet, afwisselend programma! En verder: Brazilië, 22 jan.-9 febr., 19-daagse vliegreis/rondreis per bus. Graubünden-Oost Zwitserland, 17-25 jan., 9-daagse busreis/verblijf De grote schoonmaak is aan de gang. Het kan en het móet. En... agrarische jongeren willen schoner produceren. Maar liefst 90% staat achter het streven van hun organisa tie, het Nederlands Agrarisch Jonge ren Kontakt, naar schoner produce ren. 'De grote schoonmaak' heet het kijk- en leesboek van het NAJK dat als redactionele bijlage bij Binder onlangs is verschenen. Een boekje Dinsdag 11 december houdt het ZAJK (Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt) haar jaarlijkse thema avond. Dit jaar is er voor een erg ak- tueel thema gekozen, De GATT. Waarom de GATT? Omdat... een handelsovereenkomst direkt invloed heeft op de inkomens in de agrarische sektoren. een handelsovereenkomst invloed in hotel in Chur. Sneeuw, zon, ge zonde berglucht en ontspanning: we derom de gezellige winterreis! Ke nya, 24 jan.-13 febr., 21-daagse vlieg reis/rondreis in personenbusjes. Safaries, indrukwekkend landschap èn landbouw in één afwisselende reis! U kunt nog mee! Madeira, 25 febr.-4 maart, 8-daagse vliegreis/7 overnachtingen in Funchal. Tenerife-Canarisch eiland, 11-18 maart, 8-daagse vliegreis/rondreis per bus. Andalusië-Zuid Spanje, boordevol reine ideeën. Schitterende plaatjes van Ed Boelaarts strelen het oog. Net zoals schoon land, schoon koren, schone lucht en schoon water onze zintuigen prikkelen. 'De grote schoonmaak' is geen eenheidsrecept. Schoner produceren moet elke agra- rië' op zijn/haar eigen bedrijf zelf doen. Op een manier die past bij het eigen bedrijf. Elk bedrijf is anders. heeft op de positie van jonge boeren en boerinnen. een handelsovereenkomst de toe komst van de diverse landbouwsek- toren sterk veranderd. Naast voorlichting en vragen over bovenstaande onderwerpen, kun je ook je mening kwijt in een diskussie met een deskundig forum. Wil je wel eens weten wat GATT nu precies inhoudt dan kom je deze avond ook aan je trekken. Een alge- 18-25 april, 8-daagse vliegreis/rond reis per bus via Granada, Cordoba en Sevilla. Rome-Italië, 25-29 april, 5-daagse vliegreis/verblijf in Rome. 5 Volle dagen! Voor uw aanmelding, nadere infor matie of voor het aanvragen van de brochure "Agrarische Studiereizen 1991", kunt u bellen naar het Sekre- tariaat van Agrarische Studiereizen, Kleine Oord 179, 6811 HZ Arnhem, 085-512087. Het boekje bevat daarvoor talloze ideeën. Ideeën die soms dichtbij de praktijk staan, en soms vooruitblik ken hoe het in de toekomst schoner kan. 'De grote schoonmaak' is te bestel len door 4,75 over te maken op gi ro 5445879 t.n.v. NFPJO te Utrecht, onder vermelding van 'Binder no vember 1990 met bijlage'. mene inleiding met dia's en uitleg staat hiervoor garant. Zoals je ziet een uitgebreid en infor matief programma. Kom ook een kijkje nemen de avond is in motel De Caisson, Smokkelhoekweg 10 te Kapelle. De avond begint om 19.30 uur. Meer informatie?? Bel naar het ZAJK-kantoor 01100-21010, vragen naar Luc Mangnus. Levert, transporteert en verspreidt in elke gewenste hoeveelheid: Goede kwaliteit, lage prijzen. Verspreiden over het land met speciaal terreinvoertuig. Indien zelf verspreiden, extra korting. Ook levering in opslagput of via loonbedrijven. Wij plaatsen gratis mestopslagsilo's voor Uw bedrijfsoppervlakte. Hokkenberg 3, Langeweg (N.Br.) tel. 01680-24918, b.g.g. 29704 of 076-415648 Zeer harde verwissel bare tanden Zeer goede egalisatie Aan de hef. Aan de ketting Achter rotoreg INLICHTINGEN: tel. 01189-1227 Langeweg 55 Kruisland, tel. 01673-3370 Merk: Trompton Parkenson verdampers in z.g. staal. Onder onderhouds- kontrakt bij Koeltechnisch Bureau Zephyr. Koelunit eventueel afzonderlijk te koop. Te bevragen: RJ. van Doorn Spui 3 4571 SL Axel 01155-2011 zelfr. bunkermaaier, 10 v. maaibord opraper, spec. mach. v. oogsten v. bloemzaden, kruiden, enz. Bunkerinh. 6 m3, loshoogte 2.70 m. JF ST 90 Mestverspreider v.v. str.schijven. Noorddijk 12a 3248 LH Melissant bemiddeling bij: Aankoop en Verkoop van: taxaties ten behoeve van: - fiscale waardebepalingen - overdracht van ouders naar kinderen 20 Vrijdag 7 december 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 20