Massaal en internationaal Goed dat we in Brussel zijn geweest PI Laatste nieuws zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij Algemene vergadering ZLM verzekeringen zlm VRIJDAG 7 DECEMBER 1990 I 78e JAARGANG NO. 4049 land- en tuinbouwblad Het boerenprotest van jongstleden maandag in Brussel was massaal en internationaal. Der tigduizend boeren uit bijna alle delen van de wereld, tot Japan en Korea toe, waren naar de Belgische hoofdstad gereisd om de GA TT-onderhandelaars te laten zien dat de landbouw het kind van de rekening dreigt te worden van de wereldwijde vrijhandel, die aanstaande lijkt te zijn. Onder de demonstranten een kleine, maar enthousiaste afvaardiging uit Zeeland en Brabant. Zie verder pagina 13 (Foto Twan Wiermans). Om eerlijk te zijn ben ik van de week met nogal ge mengde gevoelens naar de COPA-demonstratie in Brussel getogen en ik denk dat ik lang niet de enige ben die er zo over dacht. Gezien de reeds plaatsgevon den besluitvorming in de EEG heb je het onbehagelijke gevoei tlat je in feite gaat demonstreren voor 30 pro cent prijsverlaging. Ook het COPA-standpunt blinkt niet uit door duidelijkheid. Ik was dan ook aangenaam verrast dat zoveel (ZLM) boeren uit ons werkgebied (ruim 300) toch weer dadelijk bereid waren om aan de oproep van 3 CLO om in Brussel te demonstreren ge hoor te geven. Dat geeft deze burger moed, temeer daar er buiten de vaste kern nogal wat nieuwe gezich ten bij waren - vooral vanuit de melkveehouderij, waar van velen voor de eerste keer. Het was natuurlijk beter geweest als we al maanden eerder massaal naar Brus sel waren getrokken maar de dingen lopen nu eenmaal zoals ze lopen. Met alle respect voor Den Haag is Brussel uiteindelijk toch de plaats waar over de landbouw wordt beslist. In ieder geval weet de hele wereld dat de boeren in Brussel waren en dat ze niks moeten heb ben van liberalisatie zonder meer. Of dat helpt is na tuurlijk nog maar de vraag, maar niet gaan helpt zeker niet. Het is daarom goed dat we in Brussel geweest zijn, alhoewel ik er persoonlijk ernstig rekening mee houd dat het niet zal helpen zodat we weer een frustratie aan onze verzameling kunnen toevoegen. Het zou voor mij daarom al winst zijn als de afbraak van het landbouwbeleid door deze demonstratie ver traagd wordt zodat er in ieder geval wat meer tijd blijft om er met de bedrijfsvoering op in te spelen. Want on danks onze frustraties moeten we natuurlijk wel nuch ter blijven: de afbraak van het (Europese) Landbouw beleid gaat vroeger of later gewoon door, met of zon der handelsoorlogen. Gewoon omdat de beleidsma kers menen het ook zonder boeren wel te kunnen stel len. Wie de schoen past trekke hem dus aan. Vroeger waren de beurzen en markten voor de agrari sche bevolking de ontmoetingsplaatsen bij uitstek. Niet alleen voor zaken maar ook voor sociale kontak ten en roddels. De tijd van de beurzen is echter voorbij. Door terugloop van het aantal boeren en de gebonden heid aan het bedrijf worden ook plaatselijke vergade ringen minder goed bezocht. Voor de agrarische bevol king heeft dat een verarming van de sociale kontakten tot gevolg. Ik heb nu gemerkt dat demonstreren en aktie-voeren ook een funktie hebben voor het onder houden van sociale kontakten. Een soort gat in de markt dus. Boeren uit alle streken wisselen tijdens het Verzekeringen ZLM is een aktieve onderneming. Veran deren en aanpassen zijn daarbij sleutelwoorden. Premie blijft laag Verandering van premie betekent meestal een hogere premie. Dit jaar niet! Ondanks de grote stormschade handhaven wij onze uiterst lage premies voor motorrij tuigen. Bonusbescherming De voorwaarden worden verbeterd, o.a. door invoering van de zogenaamde bonusbescherming. Dit houdt in dat verzekerden die meer jaren de maximale korting op hun motorrijtuigenpremie genieten, vanaf 1992 bij één scha de niet meer de tot nu toe gebruikelijke volle 20% van hun korting verliezen. Deze nieuwe regeling wordt in een aantal jaren verder opgebouwd, zodat men na verloop van tijd bij één schade 0% van zijn/haar maximale kor ting verliest. Schadeherstel Voorts mogen wij verwachten dat in 1991 onze samen werking met een aantal schadeherstelbedrijven geïntensi veerd zal worden. Gevolg voor ons: beheersing schade last; voor u: bescherming van het lage premieniveau én gegarandeerde kwaliteit. Bij een onderlinge is ons voor deel uw voordeel. Verzekeringen ZLM maakt dat waar. Verhuizing Op 28 december (de laatste vrijdag van dit jaar) verhui zen wij naar ons nieuwe kantoor. U bewijst uw organisa tie een dienst om rond de jaarwisseling het kontakt met ons te beperken tot het hoogst noodzakelijke. Gunt u ons de tijd om even te wennen aan onze nieuwe omge ving en aan het nieuwe computersysteem. Het alarm nummer 01100-38888 blijft doorlopend beschikbaar. Groei brandverzekering Het premie-inkomen in deze branche steeg in 1990 tot bijna drie miljoen gulden 16%). Onze leden ontdek ken massal dat de brandverzekeringen van ZLM onbe twistbaar goed en goedkoop zijn. Nieuws in het nieuw Een belangrijke verandering voor onze leden zal zijn dat in 1991 het verzekeringsnieuws niet meer elke maand in deze krant verschijnt. In februari verschijnt het eerste exemplaar van ons eigen blad; een full-colour magazine als bijlage van het Land- en Tuinbouwblad. Wij streven ernaar u dit drie a vier keer per jaar toe te sturen. Op 1 januari 1991 bestaat onze maatschappij veertig jaar. U leest hierover meer in ons magazine. Stel niet uit... In verband met de prolongatie van de motorrijtuigenver zekeringen wijzen wij u erop dat het niet betalen van de premie tot gevolg heeft dat u niet verzekerd bent. Voor kom deze situatie door uw premie direkt te betalen. Tot slot: prettige feestdagen en een schadeloos 1991 toe gewenst! H. Doeleman Hzn, directeur aktie-voeren ervaringen uit op allerlei terrein en doen er hun voordeel mee. In die zin zie ik de algemene verga dering van de ZLM a.s. maandag 10 december in de Prins van Oranje in Goes ook een beetje als een de monstratie. Een demonstratie van eenheid en saamho righeid in de land- en tuinbouw en in de ZLM. Een gelegenheid bij uitstek dus om bij te praten die eigenlijk niemand voorbij mag laten gaan. Onze alge mene vergadering is er beslist niet alleen voor Vips en bestuursleden van afdelingen en kringen. Ook het ge wone lid hoort daar thuis inclusief huisgenoten. Ik droom er soms wel eens van dat er 1 500 mensen naar onze algemene vergadering komen terwijl er maar 500 zitplaatsen zijn. Wakker geschrokken denk ik dan ech ter al vlug dat dat met onze aktie-ervaring wel te rege len moet zijn. Daarom tot ziens op onze algemene ver gadering a.s. maandag. v Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 1