Bordenactie jonge akkerbouwers zuidelijke landbouw maatschappij Boeren uit alle delen van de wereld demonstreren Ernstige bedreiging Bij start Agrocom in Asten l\lu al grote belangstelling boeren voor informaticaproject Zeeland en Brabant ~L\X> o L BIBL/Q/-^. VRIJDAG 30 NOVEMBER 1990 78e JAARGANG NO. 4048 land- en tuinbouwblad Jonge akkerbouwers verenigd in het NAJK hebben in de afgelopen weken zo'n 200 borden langs de Nederlandse snelwegen geplaatst, zoals hier bij de Zeelandbrug. Zij willen hiermee het publiek duidelijk maken dat alle acties ten spijt er nog niets is veranderd aan de uitzicht loze positie waarin velen van hen verkeren. "Den Haag en Brussel maken ons kapot", zo luidt één van de ondubbelzinnige teksten. "De bordenactie kan ook een opwarmertje zijn voor eventuele volgende acties", licht een woordvoerder van het ZAJK toe. De borden zullen 'zeker nog enkele weken blijven staan (foto Anton Dingemanse). Op naar Brussel Boeren uit alle delen van de wereld gaan op maandag 3 december a.s. in Brussel demonstreren tegen de libe ralisering van de wereldhandel in landbouwprodukten. Ook in het zuidwesten van Nederland komt de animo voor de reis naar Brussel goed op gang, zowel vanuit Zeelapd als vanuit Brabant zullen minimaal drie bussen met protesterende boeren naar de Belgische hoofdstad afreizen. In totaal worden 20.000 boeren verwacht, onder wie 1.500 uit Nederland. Naast Europese boeren en tuin ders zullen ook agrariërs uit andere delen van de wereld aan de demonstratie deelnemen. Zo zijn er aanmeldin gen uit Japan, Zuid-Korea, de Scandinavische landen, Canada en de Verenigde Staten. De organisatie van het gebeuren in Brussel ligt in handen van COPA, de over koepelende landbouworganisatie voor de EG. Voor Ne derland coördineren de drie Centrale Landbouworgani saties de aktie. De protestdemonstratie is zoals bekend gericht tegen de te vergaande voorstellen van de EG om de VS tege moet te komen in het kader van de GATT- onderhandelingen. De boeren zijn zeer ongerust over de gevolgen van deze voorstellen. De 3 CLO stellen zich geheel achter het COPA-standpunt dat het zeer wenselijk is dat er tijdens de lopende onderhandelings ronde overeenstemming wordt bereikt. Ze zijn tegen het teleurstellende aanbod van de EG 30 procent steunvermindering. Dit vormt een ernstige bedreiging voor de landbouw en de leefbaarheid van het platte land in de EG. De EG moet tijdens de onderhandelingen de basisdoelstellingen van het gemeenschappelijk Bij afwezigheid van Landbouwminister Bukman heeft directeur Veehouderij en Zuivel ir. R. Woudstra van het zelfde ministerie deze week het startschot gegeven voor Agrocom in Asten. Agrocom is een grootschalig infor maticaproject, dat speciaal voor boeren en tuinders is op gezet. In Asten wordt tot en met mei volgend jaar een proef gedraaid met 100 deelnemers. "Maar dat aantal had zeker dubbel zo groot kunnen zijn", verzekerde Agrocom-directeur M. van Rijsewijk zijn gehoor. De belangstelling van boer en tuinder voor elektronische diensten als berichten verzenden, bestellin gen doen en telebankieren is volgens hem buitengewoon groot. "Zeker 50% van de bedrijven in Asten zou appa ratuur en programmatuur hebben aangeschaft, als we de proef niet tot 100 deelnemers hadden beperkt". Zijn betoog werd ondersteund door prof. dr. Ribbers van de KU Brabant. Deze heeft onderzocht, dat 78% van de Nederlandse agriërs wil investeren in automatisering. "Het marktgericht en strategisch denken wordt voor de boer steeds belangrijker. De toekomst van de boer ligt in speciale produkten. Hij moet snel op de hoogte kunnen zijn van het prijsniveau. Kinderschoenen Woudstra, die de toespraak van minister Bukman voor las, maakte cijfermatig duidelijk dat de behoefte welis waar groot is, maar de toepassing op bedrijfsniveau nog maar in de kinderschoenen staat: - in de zeugenhouderij zit 60% van de zeugen in een ge automatiseerd managementsysteem; - het aantal videotex-aansluitingen bedraagt 5000 a 6000; - 8500 van de 130.000 boeren beschikt over een eigen bedrijfscomputer; - procescomputers voor klimaatbeheersing in de tuin bouw en voor krachtvoerdosering in de veehouderij zijn meer gemeengoed. Hij noemde de stichting Agrocom, een samenwerkings verband van de NCB met een groot aantal coöperatieve instellingen, een ambitieus project, dat erop is gericht om in de komende jaren alle aangesloten boeren en tuinders aan te sluiten op een videotex-netwerk. "Ik acht het van groot belang, dat in Asten op beperkte schaal ervaring met Agrocom wordt opgedaan. Ervaring vanuit de tech niek, maar ook vanuit de organisatie". landbouwbeleid verdedigen en van de andere onder handelingspartners gelijkwaardige concessies eisen. Daarnaast moet de EG met begeleidende maatregelen komen in het kader van het markt- en prijsbeleid, dat voor de boeren de basis van het inkomen vormt. Voorafgaand aan de optocht door Brussel stellen de landbouworganisaties in de ochtendvergadering een manifest op. Voor deze vergadering zijn o.a. de voorzit ter en algemeen secretaris van de ZLM uitgenodigd. Dit zal na afloop van de demonstratie aan de GATT- onderhandelaars worden overhandigd. Zowel Zeeland als Brabant zullen zoals gemeld met drie bussen (ca. 150 personen) naar Brussel gaan. Vanuit Zeeuws-Vlaanderen gaat een bus rechtstreeks. Voor Noord- en Midden-Zeeland zijn de opstapplaatsen: NS- station Middelburg (8.30 uur) en Wegenwachtstation Kapelle (9.00 uur). De Zeeuwse en Brabantse bussen verzamelen om 9.45 uur bij de Wouwse Tol en rijden gezamenlijk naar Brussel, waar men om 11.00 uur aan komt. De demonstratie begint om 12.00 uur. De Neder landse delegatie zal zich om 12.20 uur in beweging zetten na te zijn toegesproken door de CLO-voorzitter Marius Varekamp. De demonstratie wordt om 15.30 uur ontbonden. De deelnemers worden verzocht span doeken en borden mee te nemen. Ook is het raadzaam een paspoort of ander bewijs van Nederlanderschap bij zich te hebben. Wie aan de protestdemonstratie mee wil doen, dient zich in verbinding te stellen met de secretaris van zijn kring. In Zeeland ligt de provinciale coördinatie in han den van de drie Zeeuwse landbouworganisaties, in Bra bant treedt de NCB als zodanig op.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 1