Ledenraad ZLM druk bezocht Presentielijst Ledenraad ZLM kan en mag niet oproepen tot akties Rondgang langs de kringen en Ster-reclame voor de landbouw Financiële stukken goedgekeurd Statenleden bezoeken West Zeeuws-Vlaanderen De Ledenraad kende een goede opkomst. Ruim 80 procent van de stemgerechtigden was aanwezig (foto Anton Din- gemanse). Een uitstekende opkomst en een constructieve sfeer kenmerkten de vergadering van de Ledenraad van de ZLM, die jl. vrijdag 26 oktober in de "Prins van Oranje" te Goes werd gehouden. Er waren 116 per sonen aanwezig, waarvan 86 stemgerechtigde afgevaardigden van de afdelingen. Dat betekent een opkomst van ruim 80%. Financieel beheer De Ledenraad keurde het in 1989 ge voerde financiële beheer goed, inclu sief de bestemming van het over schot 217.000,Hiervan wordt 150.000,toegevoegd aan het Manifestatiefonds. Het bedrag zal worden gebruikt voor de uitgave van een gedenkboek, dat ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de ZLM in 1993 aan alle leden gratis ter beschikking wordt gesteld. Het resterende deel van het overschot komt ten goede aan het bouwfonds voor het nieuwe, inmiddels in aan bouw zijnde kantoor van de ZLM. Overigens is het streven erop gericht de eigenlijke Manifestatie - evenals in het verleden - kostendekkend te laten zijn. Begroting De Ledenraad ging akkoord met de ingediende begroting die een totaal bedrag van ruim ƒ4,1 miljoen be loopt. Er is een tekort voorzien van 84.500,De Ledenraad ging er mee akkoord dat dit tekort eventueel uit de financiële reserves wordt ge dekt. De contributie blijkt gelijk aan die van 1989 en 1990. Jaarverslag De Ledenraad stelde vervolgens het beschrijvend jaarverslag 1989 van de ZLM vast. Een verkorte weergave hiervan vindt u op pagina 16 en 17. Opgemerkt werd dat het ledental van de ZLM in Zeeland licht dalend is, terwijl het in Brabant een stijgen de tendens vertoont. Beleidsvisie De eerder door het hoofdbestuur Vandaag zijn vertegenwoordigers van de politieke partijen in de Zeeuwse Staten op bezoek in West Zeeuws-Vlaanderen op uitnodiging van de Landbouworganisaties. Het bezoek vindt plaats omdat de pro vincie in de kuststrook van West Zeeuws-Vlaanderen grote claims legt voor bos, natuurgebied en rekreatie. De vrees bestaat dat de agrarische sector in de toekomst niet meer vol doende uit de voeten kan. De land bouworganisaties in het gebied heb ben het bezoek in samenwerking met 3 ZLO georganiseerd. Vrijdag 2 november 1990 vastgestelde en nu ter kennisne ming aan de Ledenraad voorgeleg de beleidsvisie werd onderschreven. In zijn openingswoord had voorzit ter Van der Maas gezegd dat in de notitie van het hoofdbestuur de ac centen worden weergegeven voor het te voeren ZLM-beleid nu en in de naaste toekomst. Het gaat om een richtinggevend stuk, dat op basis van de huidige en te verwachten om standigheden voor meerdere jaren, als het ware de toetssteen aangeeft, de leidraad waaraan de besluitvor ming en de verantwoordelijkheid van de ZLM zich dient te conforme ren. Het is geen dogma maar meer een richtlijn en een praktische bezin ning over onze verantwoordelijk heid, met name met betrekking tot de directe en indirecte actuele belan gen van onze leden. De ZLM is im mers geen doel op zich. Bovendien betreft het een herziening en bijstel ling van de ZLM-beleidsvisie van twee jaar geleden. De rode draad van de doelstellingen is niet veran derd, maar wel op zijn basis van ver anderende omstandigheden nadere accenten gelegd. Oogst Naar aanleiding van een vraag van de heer Snoek (afdeling Almkerk) of de ZLM-leden ook het 3 CLO-blad Oogst kunnen ontvangen, deelde voorzitter H.C. van der Maas mee dat het hoofdbestuur de financiële consequenties hiervan andermaal aan een nader oordeel zal onderwer pen. De positie van het eigen ZLM- Land- en Tuinbouwblad kan daarbij uiteraard niet buiten beschouwing blijven. Algemeen-secretaris mr. J. Oggel zei dat het een misverstand is te denken dat de ZLM als enige or ganisatie niet meedoet aan Oogst. Alle andere organisaties hebben net als de ZLM hun eigen blad gehand haafd. Alleen heeft de ZLM als eni ge niet een collectief abonnement op Oogst genomen, maar dit aan de in dividuele leden overgelaten. Er blij ken slechts 232 ZLM-leden op Oogst geabonneerd te zijn. Zij kunnen het blad krijgen voor een gereduceerd tarief, dat nu op 60,per jaar ligt. Rondvraag In de rondvraag bracht de heer Uit- dewilligen (afdeling Roosendaal) de nieuwe uitrijbepaling op zandgrond bouwland ter sprake. Hij pleitte voor uitrijmogelijkheden op groen- bemesters in de hele maand septem ber. Als de TweedeKamer de nu voorliggende voorstellen overneemt, betekent dit feitelijk dat de veehou derij voor bijna een heel jaar mestopslag moet creëren. Mede naar aanleiding van ongerustheid over het Meerjarenplan Gewasbescherming besloot de Ledenraad zich in een open brief tot de regering te wenden, (zie pagina 1). In de rondvraag werden voorts de slecht functionerende veerdiensten over de Westerschelde tersprake ge bracht. Hierover hebben de Zeeuwse landbouworganisaties binnenkort een gesprek met GS van Zeeland. Overlijden Tijdens de vergadering memoreerde de voorzitter het overlijden van de heer K.P. Barendregt, in leven voor zitter van de afdeling Kruiningen en lid van de Ledenraad. De heer Ba rendregt overleed op 30 september jl. op de leeftijd van 56 jaar. Benoemingen In verband met het eindigen van de zittingsperiode per 31 december wer den de heren W. van Veldhuizen uit Aarle-Rixtel en P. Boll uit Doeveren door de Ledenraad herbenoemd als lid respectievelijk plaatsvervangend lid van het hoofdbestuur van de ZLM. De Veehouderijcommissie had eerder met de voordracht van beide heren ingestemd. De ZLM-traditie getrouw is de zer dagen weer de jaarlijkse rondgang langs de kringen van start gegaan. De ontmoeting met "Goes" is voor de kringen Axel, Langstraat en Tholen/St. Phi- lipsland inmiddels achter de rug, de andere kringen volgen de ko mende weken. Dit jaar gaat van uit het hoofdbestuur een kleine, maar zware delegatie op stap: al gemeen voorzitter Van der Maas en algemeen secretaris Oggel. De rondgang langs de kringen is voor beide kanten van de tafel een nuttige bezigheid. Het hoofdbestuur hoort wat er in de kringen leeft en beweegt, terwijl de mensen van de afdelingen en kringen op hun beurt inzicht krij gen in de veelheid van zaken, waarmee hun bestuurders op centraal niveau bezig zijn. Een wisselwerking die belangrijk is, zei H. van Gorsel, voorzitter van de kring Tholen/St. Philipsland dinsdagavond, toen het duo Van der Maas-Oggel in St. Annaland te gast was. Een kleine 40 afde lingsbestuurders zag een breed scala van onderwerpen aan de or de komen. We doen een greep: deelname van jongeren en vrou wen aan het afdelingswerk, de public relations van de land bouw, nieuwe teelten, samenwer king van de regionale en centrale landbouworganisaties, GATT, het ZLM- land- en tuinbouwblad- en hoe kan het an ders op Tholen - de overlast van ganzen, smienten en ander wild. Kortom, aan gespreksstof geen gebrek. Praatje De opzet en het verloop van de bijeenkomsten kunnen overigens per kring verschillen. Meestal houden Van der Maas en Oggel ieder een kort praatje. Op Tho len bijvoorbeeld besteedde Oggel nogal wat aandacht aan het be trekken van jongeren bij het af delingswerk van de ZLM. Een vast nummer is ook het land- en tuinbouwblad en het al of niet aanbieden van een collectief abonnement op Oogst. Op Tho len bleek men nogal te hechten aan het eigen ZLM-blad. Van der Maas had het vooral over het landbouwbeleid in rui me zin. Gelukkig ziet hij als alge meen voorzitter van de ZLM tus sen de donkere wolken boven de land- en tuinbouw ook nog wat zonnestralen schijnen. Akker bouwers hebben meer mogelijk heden dan ze zelf denken, vooral in de richting van de tuinbouw, zo luidt zijn filosofie. Een geluid dat op Tholen overigens de nodi ge twijfels opriep. Wat betreft het slechte imago van de Nederlandse land- en tuinbouw in de publieke opinie, meent Van der Maas dat het tijd wordt naar zware middelen te grijpen. Ster-spots op tv en ad vertentiecampagnes in de lande lijke bladen bijvoorbeeld. Want op de normale manier krijgt de landbouw geen voet aan de grond in de media. Van de afde lingsbestuurders op Tholen en St. Philipsland mag het, ook al kost het een lieve duit. K.J. Op de vergadering van de Leden raad d.d. 26 oktober 1990 waren aanwezig: H.C. van der Maas, voorzitter; mr. J. Oggel, algemcen-sekretaris; R. Hoiting, sekretaris. Hoofdbestuursleden: A.H. Munters, L.J. van Gastel, J.L. van Gorsel, F.A. Dees, S.J. Noteboom, C.J. Bie- rens, P. Risseeuw, M. Boogerd, M. Vinkc, J.C. Geluk, C. Branderhorst, H.J. Juijn, J.H. Hartgers, W. v. Veldhuizen, D. Hanncwijk. Adviserende leden: rnw. R. Crezee, mw. S. Hanse, L. v. Nieuwenhuijzen, M.J. Goud, M.C.J. Kosten, P. Versluijs. Diensten/Instellingen: B. Veerbeek, mw. J. Priem, T. Elzinga, J. Jille, A. Courtin. Ledenraadsleden: A. Hoek (afd. Burgh-Haamstede), G.J. Klompe (afd. Dreischor), J. Deïst (afd. Scharen- dijke), J. Rentmeester (afd. Kerkwerve), L.J. van Gastel (afd. Noordgouwe), J. Steur (afd. Noordwelle), L.N. Hanse (afd. Zierikzee), P.M. de Koeijer (afd. Zonnemaire), C.P. Rijke (afd. Poortvliet), E. Hage (afd. Scherpenisse), J.H.M. Akkermans (afd. St. An naland), L.J. Goedegebuure (afd. St. Annaland), D. Vermaas (afd. St. Maartensdijk), J.L.C. Mol (afd. St. Maartensdijk), L.C.J. Potappcl (afd. Stavenisse), A.H. Markusse (afd. Kortgene), M.J. Breurc (afd. Kats), mw. Jde Koning (afd. Kamperland), M.G. Ho- veijn (afd. Wissenkerke), J.J. Boot (afd. Kruining- nen), G. Zuid weg (afd. Biezelinge), D. Wisse-Nijssen (afd. Kapelle), M. Sinke (afd. Krabbendijke), A. Kik (afd. Yerseke), S. Oudkerk (afd. 's-Hecr Arendsker- ke), M. Riemens (afd. Heinkenszand), C.J. Nieuwen- huyze (afd. Kloetinge), J.C. v. Liere (afd. Kloetinge), L. Korstanje (afd. Nisse-'s-H. Abtskerke), I. Koeman (afd. Wolphaartsdijk), J. Francke (afd. Grijpskerke), L.P.C. Wisse, A. de Pagter (afd. Koudckcrkc), J. de Korte (afd. Meliskerke), I. Wisse (afd. Middelburg e.o.), K. Corré (afd. Middelburg e.o.), A.C.J. Mesu (afd. Nw. en St. Joosland), J.S. Janse (afd. Oostkapel Ie), J. de Visser (afd. Souburg e.o.), L. Mindcrhoud, J. Duvekot (afd. Valkenisse West), A. Langebeckc (afd. Veere e.o.), A. de Visser, J. Jobse (afd. Walche ren N.W.), J.J. I.ako (afd. Sluis/Aardenburg), H. Cappon (afd. Cadzand), A. Casteleijn, F. v.d. Hauwc, (afd. Grocde), M.J. de Bruijnc, C.l. Verhage (afd. Oostburg), J. Dicleman, J.A, Risseeuw (afd. Schoon- dijke/lJzendijke), N. de Smit (afd. St. Kruis), I. v. Cruijningen (afd. Zuidzande), A. de Feyter, W. Koster (afd. Axel), K.J. Dieleman, A. Mol, J. Haak (afd. Hoek/Terneuzen), P. de Feyter, F. de Kubber (afd. Zaamslag), A. Dobbelaer, W. Bral (Hulst), D.G. Vo gelaar, C.A.J. Simons (afd. Dinteloord/Steenbergen), J. Sonneveld, R. den Engelse (afd. Fijnaart/Heijnin- gen), C. Noteboom (afd. Zekluza), N.C. van Exel (afd. Willemstad), J. v. Tilburg, Th. v. Dongen, J. Wi thagen (afd. Breda-Roosendaal), J. Uitdcwilligen, L.A. Buys, A. Ooms (afd. Wouw-Ossendrecht), L.A. Snoek (afd. Almkerk), D. van Buuren (afd. Eethen), A. v.d. Stelt, A. van Dongen (afd. Biesbosch- Werkendam), H.B.G. de Bruin (afd. Woudrichem), P.A. Boll, D. Werther (afd. Langstraat), H.G. Rijken (afd. 's-Grevelduin-Capelle), J.H. de Kruijf (afd. Hil- varenbeek/de Kempen), W. Wiersma (afd. St. Mi chielsgestel), P. Meijer (afd. Nuencn-Valkenswaard), P. Hoogenboom (afd. De Peel), D. Gerritsen (finan ciële commissie). Waarom neemt de ZLM niet het voortouw bij de akkerbouwakties in plaats van dit over laten aan individuele boeren en tuinders, al of niet lid van de ZLM? Deze vraag kwam op tafel tijdens de vergade ring van de Ledenraad van de ZLM, die jl. vrijdag 26 oktober in de "Prins van Oranje" te Goes plaatsvond. ZLM-voorzitter H.C. van der Maas greep de gelegenheid aan om nog eens duidelijk de positie en verant woordelijkheid van de ZLM als landbouworganisatie bij akties uit te leggen. Hij stelde dat de ZLM niet al leen begrip heeft voor het beleid on dersteunende akties, maar er ook medewerking aan verleent. Illustra tief in dit verband zijn de vele hand en spandiensten die de ZLM in 1989' en het voorjaar van 1990 aan aktie- voerende groepen akkerbouwers heeft verleend. Medewerking geeft de ZLM dus graag, maar verantwoordelijkheid nemen voor akties kan de ZLM meestal niet. In de eerste plaats, om dat de ZLM daarmee aansprakelijk kan worden gesteld voor gevolgen, die uit (buitenwettelijke) akties voortvloeien. Dat brengt grote risi co's mee. Naast dit argument noem de Van der MaaS ook een principieel argument. De ZLM treedt op als be langenbehartiger voor 8.000 boeren en tuinders in Zeeland en Noord Brabant. Boeren en tuinders met elk een eigen achtergrond en visie. Zo is 50% van de leden niet-akkerbouwer. Als de ZLM tot akties zou oproe pen, zou de hele achterban moeten worden geraadpleegd. "Dat betekent dat we nu nóg aan het vergaderen zouden zijn over de vraag of de ZLM akties moet voeren ja dan nee", al dus Van der Maas. Een actiecomité kan veel slagvaardiger handelen. Solidair Van der Maas wees er op dat on danks de geschakeerde achterban van de ZLM het hoofdbestuur steeds solidair is geweest, "met inbegrip van de sectoren veehouderij en tuin bouw". Bij de akties heeft de ZLM voortdurend concreet acte de présen- ce gegeven. "De ZLM staat achter de doelstellingen van de aktievoerders, maar letterlijk verantwoording daar voor nemen kan en mag de ZLM niet", zo vatte Van der Maas zijn be toog samen. De ZLM-voorzitter voegde daar aan toe dat hij niet gelukkig is met het feit dat aktievoerende akkerbouwers zich hoe langer hoe meer lijken te in stitutionaliseren. "Akties zijn nuttig en nodig voor een bepaald doel en voor een bepaalde tijd. Hoeveel be grip ik ook heb voor de frustraties - die heb ik als praktizerend boer zelf ook - toch moeten we oppassen dat er naast de landbouworganisaties niet een tweede circuit onstaat. De boeren moeten via de organisatie blijven spreken. Gebeurt dat via an dere kanalen, dan schept dat alleen verwarring en onduidelijkheid en het verzwakt de positie van de landbouw in het overleg met de overheid", al dus Van der Maas. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 11