Suikeropbrengst per hectare ruim boven tien ton zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij M VRIJDAG 26 OKTOBER 1990 78e JAARGANG NO. 4043 land- en tuinbouwblad De bietencampagne wordt dit jaar extreem lang. Adjunct-directeur agrarische zaken van Suiker Unie Fons Claon verwacht dat de campagne 111 dagen duurt, iets wat hij nog niet eerder heeft meegemaakt. Als alles goed blijft verlopen kan de Suiker Unie op 29 december de campagne afsluiten, de hoge opbrengsten, zo'n tien pro cent meer dan vorig jaar, zijn debet aan de lange duur van de campagne. Wat betreft het suikergehalte verwacht Calon een campagne gemiddelde van 15,5 procent misschien een tiende procent hoger. Het suikergehalte eis de laatste weken gestegen tot in de buurt van de 16 procent, door de zonnige dagen en de koude nachten. Het tarragehalte is vrij constant laag geweest. Gemiddeld ligt het op ongeveer 14 procent. De opbrengst van de Nederlandse bietenoogst komt, ge middeld gezien, fors hoger uit dan in andere jaren. Naar verwachting van het Instituut voor Rationele Suikerpro- duktie (IRS) te Bergen op Zoom komt de gemiddelde wortelopbrengst dit jaar op ongeveer 68 ton per ha. Het IRS verwacht een suikeropbrengst per ha. van 10.600 kg. Het is voor het eerst dat de suikeropbrengst per ha. bo ven de tien ton komt. Het IRS baseert zich op steekproeven die verspreid over het land zijn genomen. Regionaal kunnen de opbrengsten daarom wel wat wat hoger of lager zijn, maar de lande lijke opbrengsten zullen aan het eind van het seizoen niet veel afwijken van de schattingen, zo verzekert ons een woordvoerder van het IRS. Ook de twee suikerin dustrieën schatten de gemiddelde wortel- en suikerop brengsten per ha op resp. 68 ton en 10.600 kg. De Suiker Unie zit hier iets boven en de CSM er iets onder. Per 15 oktober bleek uit de steekproeven van het IRS een sui kergehalte van 16,2 procent. Regionaal zitten in het sui kergehalte vrij sterke schommelingen, zo lag het gemid delde (van 22 gerooide en bemonsterde percelen) in Zee land op 16,8 procent. Het laagste percentage kwam uit het rivierkleigebied: 15,5 procent. Ook de suikerop brengst vertoont regionale verschillen. In het Zuidwesten komt de suikeropbrengst per ha naar schatting op 10.900 kg. Het IRS voegt er wel aan toe dat de schattingen per regio erg voorzichtig geïnterpreteerd moeten worden. Tienjaarsgemiddelden In de afgelopen tien jaar bedroeg de wortelopbrengst per ha suikerbieten in Nederland gemiddeld 54,5 ton, zo blijkt uit een overzicht van het IRS. De suikeropbrengst per ha, gemiddeld over de laatste tien jaar, bedroeg vorig jaar 8601 kg. Deze zogenoemde tienjaarsgemiddelden zijn vanaf 1980 gestaag gestegen, en met de zeer hoge re sultaten van 1990 zullen ze dus verder stijgen. Het tien- jaarsgemiddelde van het suikergehalte bedroeg vorig jaar 15,79 procent. Het IRS schat dat de totale bietenopbrengst dit jaar op 8,5 miljoen ton komt. Het instituut verwacht een totale suikeropbrengst van 1,2 miljoen ton, een hoeveelheid C- suiker van ruim 300.000 ton dus. GATT en inkomenssteun Nog steeds is het niet gelukt om in het kader van de GATT over de landbouw een Europees standpunt te formuleren. Dat komt vooral door de harde Duitse eis met Franse steun om zwart op wit van de Europese Commissie de garantie te krijgen dat de boeren voor honderd procent worden gecompenseerd voor elk inko mensverlies vanwege de GATT. Hoewel ik denk dat het Duitse standpunt meer te ma ken heeft met de komende verkiezingen in Duitsland dan met liefde voor de boeren ben ik er wel blij mee. De landbouw is te vaak met vage beloften door de Europe se Commissie het bos in gestuurd om daar nu nog ge noegen mee te kunnen nemen. Zonder harde toezeggingen vooraf moet er immers ernstig rekening mee worden gehouden dat eventuele compensatie voor de GATT achteraf onze Nederlandse neus voorbij gaat. Onder de huidige omstandigheden is dat een te hard gelag. Dit weekend mogen de regeringsleiders van de EG nu proberen de impasse te doorbreken. Of dat lukt is nog maar de vraag. In de media wordt druk gespeculeerd over een politiek compromis dat er in voorziet om slechts afspraken te maken tot 1996 in plaats van tot het jaar 2000 zoals de Amerikanen willen. Daardoor zouden de gewenste prijsreducties dicht bij elkaar ko men namelijk resp. 30% voor de EG en 35% voor Ame rika. Voor de Europese landbouw is dit natuurlijk lood om oud ijzer en is ook de discussie over compensatie nog niet opgelost. Wat de compensatie betreft ben ik overigens van me ning dat er voor ons geen enkele reden is om eventuele compensatie via directe inkomenssteun af te wijzen. Sterker: Ik vind zelfs dat we ons voor directe inko menssteun gegeven de omstandigheden zo nodig sterk moeten maken. De tijd om daar principiële beschou wingen over te houden is wel voorbij. Op dat vlak kun nen we trouwens nog heel wat van de Amerikanen leren. Hoe dan ook, volgende week weten we hopelijk welke kant het opgaat. Inkomenssteun De vorige week bekend geworden cijfers over de aan tallen akkerbouwers die een aanvraag hebben inge diend voor tijdelijke inkomenssteun stemmen niet vrolijker. Het zijn er meer dan verwacht hoewel minder dan mogelijk zou zijn. Ondanks de moeilijke toegang tot de regeling en de krappe voorwaarden zien alleen al in ons werkgebied toch nog zo'n 570 akkerbouwers in de regeling een mogelijkheid om hun inkomen aan te vullen tot zegge en schrijve maximaal 34.000 gulden, bruto wel te verstaan. Daarmee wordt de moeilijke si tuatie in de akkerbouw nog eens onderstreept. We denken echter dat nog (veel) meer akkerbouwers voor inkomenssteun in aanmerking komen, maar om redenen van te krappe criteria nu buiten de boot zijn gevallen. Wellicht dat deze potentiële aanvragers vol gend jaar wel een aanvraag kunnen indienen nu bekend is geworden dat minister Bukman de regeling wil aan passen voor wat betreft de referentieperiode. De minister wil namelijk volgend jaar 1988/89 als peil jaar meenemen mits hij daarvoor toestemming krijgt van Brussel. Vanuit de ZLM is er voortdurend op gewe zen dat het onjuist is om in de regeling het relatief bete re jaar '86/87 mee te nemen in plaats van het slechte jaar '88/89. Dat dat nu waarschijnlijk wordt aangepast is in zijn algemeenheid een verbetering. Tegen deze achtergrond is het des te meer veelzeggend voor de si tuatie in de akkerbouw dat er ook nu al zoveel aanvra gen zijn ingediend. Overigens hoop ik dat de minister de hele regeling on der de loep wil nemen om die waar nodig bij te stellen mede op basis van de ervaringen aan dit jaar. Wij willen daar vanuit de praktijk graag suggesties voor doen. De regeling moet maximaal kunnen werken want de men sen die er een beroep op doen, doen dat bepaald niet uit weelde. Als dat maar duidelijk is. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 1