Encebe en varkensstamboek bundelen krachten in Nederlandse varkensfokkerij Minister Alders zegt mestfabriek Zeeland toe Zonder gewasbescherming oogst minstens 30% kleiner Interpolis aktief over de grenzen Grootschalige samenwerking mechanisatie Logistiek vee- en vleessektor moet beter Voorgenomen samenwerking Hendrix' Vlees Druten en Domburg Vlees Kandidaten gezocht voor Tuinbouw Ondernemersprijs Tolheffing De besturen van Encebe Boxtel en van de landelijke en regionale stam boekorganisaties hebben de intentie tot een verregaande vorm van sa menwerking te komen op het gebied van de varkensfokkerij. Met dit nieuwe samenwerkingsver band beogen, beide organisaties op een efficiënte wijze vorm te geven aan het fokkerij-trajekt in integra- tieverband. De Encebe en het Stam boek stellen zich ten doel een be heerste en gekontroleerde stroom programmavarkens te produceren. Ook binnen de Lunenburg-groep wordt met energie gewerkt aan de opbouw van een dergelijke inte gratie. De achttien mechanisatiebedrijven van de noordelijke koöperaties CAF, Aceco en ABM zijn in oktober samengegaan met Cebeco Mechani satie B.V. in Steenwijk. De drie koö peraties en CLM, die geen mechanisatie-aktiviteiten heeft, fu seerden op 1 oktober tot Aan- en verkoopkoöperatie Meppel (ACM). De nieuwe koöperatie wordt aan deelhouder van Cebeco Mechanisa tie, naast Cebeco-Handelsraad. Het samenwerkingsverband ver sterkt de positie van de mechanisa tiebedrijven en verhoogt de efficiën tie. Het betekent een grote stap in de richting van een landelijk dealer netwerk. Cebeco Mechanisatie beschikt nu over 48 mechanisatiebedrijven, met 390 medewerkers. De gezamenlijke omzet bedraagt circa 190 miljoen gulden. De mechanisatiebedrijven opereren met een grote mate van zelfstandigheid, zodat de lijnen naar de afnemers kort zijn. Het nieuwe samenwerkingsverband zal als zelfstandige vennootschap, onder vooraf vastgestelde randvoor waarden, in eigen beheer de produk- tie en verkoop van twee volledige fokkerij-piramides ter hand nemen. Dit betreft rassenkombinaties vanuit Fins Landras, Nederlands Landras en GY-Z voor de zeugenlij nen en GY-S en Duroc-S voor de berenlij- nen. Het samenwerkingsverband zal voor een aantal specifieke diensten, kennis en informatievoorziening, leunen op de beide moederorganisa ties, Encebe en Varkensstamboek. Voor een adequate marktaanpak zullen de bestaande en gestructu reerde fokkerij- en afzetstrukturen van enerzijds het komplete Encebe- CooSta programma en anderzijds delen van het Stamboek-programma in het samenwerkingsverband wor den ingebracht. Het samenwerkings verband bundelt daarmee de fokkerij-aktiviteiten van een zeer groot aantal zelfstandige kern-, basis-, subfokkers en berenproduk- tiebedrijven. De nieuwe organisatie zal naar verwachting op korte ter mijn een produktievolume vertegen woordigen van 80.000 tot 100.00C fokgelten op jaarbasis, hetgeen kor- respondeert met 4 a 5 miljoen slacht- varkens per jaar. Het nieuwe samenwerkingsverband produceert en verkoopt fok- en ge- bruiksvarkens exklusief voor geslo ten, met Encebe verwante, integra- tieverbanden in binnen- en bui tenland. Beide partijen streven ernaar per 1 januari 1991 het nieuwe samenwer kingsverband te realiseren. Tijdens een werkbezoek aan Noord- Brabant heeft milieuminister H. Al ders zijn medewerking toegezegd aan de snelle totstandkoming van een mestverwerkingsfabriek in het dorp Zeeland. De fabriek krijgt een capaciteit van 500.000 tot 750.000 ton drijfmest per jaar. Gedeputeerde Staten hadden voor de bouw van een grootschalige mest fabriek industrieterreinen in Uden, Helmond en Eersel op het oog. Deze gemeenten stonden niet bepaald te trappelen, terwijl het gemeente bestuur van Zeeland liet weten graag te willen meewerken. Burgemeester B. Schellekens van die plaats heeft zelfs fel geageerd tegen de lokatie in buurgemeente Uden, die volgens hem veel overlast zou veroorzaken op industrieterrein Goorkens en op de aanvoerwegen. In het buitenge bied van Zeeland, waar overigens In de land- en tuinbouw is van 1987 tot 1989 het gebruik van de hoeveelheid "aktieve stof" toegenomen. Dit geldt overigens niet voor herbiciden. Een optimale beheersing van de goederenstroom verschaft de vee- en vleesproduktie een toegevoegde waarde, aldus P.V.V.-voorzitter Tazelaar. De logistieke prestaties van de Ne derlandse bedrijven in de vee- en vleessektor blijft nog te vaak achter bij die van buitenlandse konkurren- ten. Dit zei voorzitter ir. R. Tazelaar van het Produktschap voor Vee en Vlees (PVV) onlangs op het sympo sium 'Logistiek in de Vee- en Vlees sektor' te Nijkerk. Hij gaf te kennen dat het bedrijfsle ven het juist in toenemende mate van een optimale logistiek (beheer sing van de goederenstromen) moet hebben, als hulpmiddel om de kon- kurrentie aan te kunnen. Ook ver schaft een optimale logistiek het produkt een toegevoegde waarde. Dat kan bijvoorbeeld via een verdere verwerking van de vlees-grondstof, bereiding van hoogwaardiger pro- dukten en in het algemeen het ver korten van verbindingslijnen. Uit een recent onderzoek van het PVV naar de eisen en wensen van af nemers van vlees in een aantal lan den blijkt, dat de logistieke prestatie van de Nederlandse bedrijven nog te vaak achterblijft bij die van de kon- 10 ook al een pluimveemestfabriek staat, zou grootschalige mestverwer king kunnen komen, die niemand tot hinder is. De Brabantse gedeputeerde T. Brug man van ruimtelijke ordening zei, dat de lokatie Uden nu inderdaad kan komen te vervallen. Voor Hel mond en Eersel geldt dat echter niet. De provincie overweegt om dwang- procedures in werking te stellen om deze tegenstribbelende gemeenten 'om' te krijgen. Met name de raad van Eersel heeft zich unaniem tegen de komst van een mestfabriek uit gesproken. Stap voorwaarts De toezegging van minister Alders in het Brabantse is een belangrijke stap voorwaarts in het terugdringen van het mestoverschot in het oosten van deze provincie. Een ongebruikelijke stap ook; als alle ruimtelijke ordening-procedures normaal zou den worden afgewerkt, zou het vol gens Brugman nog drie a vijf jaar duren, voordat de eerste grootschali ge mestfabriek er zou komen. Door de medewerking van de ge meente Zeeland en de recente toe zegging van Alders kan er via ver snelde procedures al over ruim een half jaar worden begonnen met de bouw. Althans: als er zich niet - als nog - aktiegroepen gaan roeren. In Noord-Brabant bestaat op korte termijn behoefte aan een verwer kingsfabriek van minimaal een half miljoen ton mest per jaar. In Oost- Brabant volstaan de maatregelen, die in het milieubeleidsplan (NMP- plus) zijn aangekondigd, niet om verzuring en overbemesting afdoen de tegen te gaan. De minister van Milieubeheer beloofde om met aan vullend beleid behulpzaam te zijn. Internationale studies tonen aan dat zonder gewasbescherming en zonder gebruik van kunstmeststoffen de oogsten minstens 30% lager zouden uitvallen. Oogstverliezen zijn zelfs mèt het gebruik van gewasbescher mingsmiddelen niet geheel te voor komen. Dat schrijft de Nederlandse Stichting voor Fytofarmacie in haar zojuist verschenen brochure "Land bouw en chemische gewasbescher ming in cijfers". Uit de brochure blijkt dat in de pe riode 1987 tot en met 1989 de afzet van aktieve stoffen in de land- en tuinbouw licht is toegenomen. In 1989 is het gebruik van insecticiden relatief sterk gestegen met 170.000 kg aktieve stof als gevolg van de ex treem warme zomer. Daar staat een daling van herbiciden (inklusief loofdoodmiddelen) van 309.000 kg (2,7%), tegenover. Opvallend is de toename van het gebruik van grond- ontsmettingsmiddelen, hoewel de hoeveelheid altijd nog lager ligt dan bijvoorbeeld in 1985. De verwach ting was dat het aardappelmoeheids- beleid zou leiden tot een daling van het gebruik van grondontsmet- tingsmiddelen. Dit is echter niet het geval. De indruk bestaat dat er min der AM resistente rassen zijn geteeld dan werd gedacht. Schadelijkheid Volgens de Nederlandse Stichting voor Fytofarmacie moet de overheid niet zo zeer kijken naar terugdringen van hoeveelheden in absolute zin, maar veel meer uitgaan van de scha delijkheid van middelen voor milieu en volksgezondheid op basis van we tenschappelijke argumentatie. Basis voor een verminderingsbeleid is een adequaat toelatingsbeleid op grond van de Bestrijdingsmiddelenwet. Het is niet terecht land- en tuinbouw te verwijten nog steeds gebruik te maken van zogenaamde "oude" middelen met een relatief hoog ge halte aan aktieve stof. Toelating van de door de industrie inmiddels aan gevraagde nieuwe, minder milieube lastende middelen zou hoge priori teit moeten hebben in dat beleid, al dus de stichting. De stichting wijst er op dat ook veel andere produkten onder de wer kingssfeer van de Bestrijdingsmidde lenwet vallen. Als voorbeelden wor den genoemd houtkonserve- ringsmiddelen, koelwaterbiociden en desinfectantia. Het totale gebruik van bestrijdingsmiddelen in die sek- tor wordt geschat op 21 miljoen kg en is dus hoger dan in de land- en tuinbouw. In het vooruitzicht van de Europese verzekeringsmarkt hebben Interpolis Verzekeringen (Nederland), Raiffei- sen und Volksbanken Versicherun- gen (Duitsland), Les Assurances Mutuelles Agricoles (Frankrijk) en de Assurantie van de Belgische Boe renbond (België) een samenwerkings akkoord gesloten. Samen ontvin gen deze vier verzekeraars in 1989 ruim 15 miljard aan verzeke ringspremies. In hun eigen land heb ben ze elk een marktaandeel van ruim 5%. De uitvoering van dit akkoord om vat in de eerste fase de oprichting van een lokale vestiging door elk van kurrenten. Bij de afnemers komt minder nadruk te liggen op de prijs van de produkten en diensten, maar meer op kwaliteit en service. Ook wordt een grotere flexibiliteit en reaktiesnelheid gevraagd bij leveran ties. Daarvoor is naast een vlotte le verantie ook snelle informatie over verkopen naar soort en hoeveelhe den van belang. Slachterijen In de slachterijen kan op logistiek gebied eveneens veel worden verbe terd. Dit kan bijvoorbeeld door de invoering van Integrale Keten Be heersing (1KB) en een verbeterde Identifikatie en Registratie (I en R). Hiermee kan de informatiestroom over het produkt van boerderij naar slachterij en andersom beter, sneller en overzichtelijker in kaart worden gebracht. Ook binnen de slachterij en bestaat steeds meer de noodzaak de informatiestroom en het verwer kingsproces beter te besturen en te beheersen. Daar kan de moderne in formatietechnologie een belangrijke bijdrage aan leveren. De direkties van Hendrix en Dom burg bestuderen momenteel de mo gelijkheden tot een nauwere samen werking. Dit zal leiden tot een ver sterking van de marktpositie en ver groting van de aktiviteiten. Hendrix' Vlees Druten B.V. is een dochteronderneming van Hendrix Nutrition Nederland en slacht circa 800.000 varkens per jaar. Domburg Vlees B.V. slacht ca. 570.000 var kens in Dinxperlo, die aldaar en in Bodegraven verder worden ver werkt. Daarnaast slacht, verwerkt en vermarkt het bedrijf ca. 50.000 runderen in Bodegraven. Beide bedrijven leggen accent op kwaliteit en produktopwaardering en hebben sterke posities in de Ne derlandse en internationale afzetka nalen. Door de bundeling van krach ten kan beter en efficiënter in gespeeld worden op de behoeften van de klanten in binnen- en buiten land. Daarnaast treedt een verbre ding van mogelijkheden op omdat de bedrijven ten dele complementair zijn in hun afzet. In de produktie kan door taakverde ling en -aanpassing een verhoging van de efficiëntie en capaciteitsbe nutting worden gerealiseerd. Aan de aanvoerkant mag worden verwacht dat door de samenwerking meer var kenshouders de gelegenheid krijgen om deel te nemen aan ketenintegra tie en kwaliteitsconcepten, die moe ten leiden tot verdere waardetoevoe ging in de keten aan dierlijke eind- produkten. Het ligt in de bedoeling dat de sa menwerking binnen afzienbare tijd uitmondt in een samenvoeging van de bedrijven en opname in Hendrix Nutrition Nederland. Beide bedrij ven verwachten de besprekingen voor het einde van dit jaar af te ronden. de vier deelnemers in de andere be trokken landen. De samenwer kingspartner zorgt daarbij voor de nodige ondersteuning en infrastruk- tuur. In de praktijk zullen deze loka le vestigingen primair de eigen klan ten van de deelnemende maatschap pijen ten dienste staan. De vier part ners hebben een vergelijkbare histo rische achtergrond. De Stichting Tuinbouw Onderne mersprijs is op zoek naar kandida ten, die in 1991 in aanmerking zou den kunnen komen voor deze prijs. De prijs zal eind 1991 worden uitge reikt. In 1986 werd de prijs, bedoeld voor bedrijven, instanties of perso nen die zich op bijzondere wijze heb ben ingezet voor de Nederlandse tuinbouw, voor het eerst uitgereikt. Zij die denken in aanmerking te ko men voor de prijs of anderen willen voordragen, kunnen dit tot 30 no vember a.s. kenbaar maken aan het secretariaat van de stichting, tel. 015-143945. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Midden- en Noord- Zeeland pleit ervoor de tol op de Zeelandbrug per 1 januari 1991 af te schaffen. De kamer schrijft dit in een brief aan de leden van de provin ciale staten. Op 9 november a.s. komt in de statenvergadering het voorstel van GS aan de orde om de tol tot het eind van deze eeuw te handhaven. Vrijdag 26 oktober 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 10