DLY 'Dat mij dat, met zoveel ervaring en routine, moest overkomen' Goede resultaten studiegroep geïntegreerde tarwe Midden-Zeeland Landbouwschap wil inspraak milieulijst Landbouwschap wil duidelijkheid over Hinderwet veehouderij "Borgstelling moet ruimer" Akkerbouwer Jan Jacobs uit Fijnaart: Beloning voor een goed onderbouwd, positief en praktijkgericht verhaal Afgelopen seizoen hebben op Zuid- Beveland, Walcheren en Noord- Beveland een aantal telers gepro beerd wintertarwe geïntegreerd te te len. In totaal is men hier van start gegaan op tien percelen. Vooraf heeft men de doelstelling van de geïntegreerde teelt onderschre ven, n.l.: 1. Geen gebruik maken middelen van de zwarte lijsts (waterwinge bieden) 2. Reductie verkrijgen van de totale hoeveelheid actieve stof. 3. Teler minder afhankelijk maken van chemische middelen. 4. Saldo gelijkwaardig houden aan gangbaar. 5. Reductie gebruik kunstmest m.n. stikstof. Gedurende het groeiseizoen is de groep vijfmaal bijeen geweest om sa men met de bedrijfsdeskundige van de DLV de noodzakelijke maatrege len te bespreken. Natuurlijk was ie dereen uiteindelijk benieuwd naar het eindresultaat (zie tabel). Het totale financiële verschil be korrel- opbrengst aktieve stoffen: ziekten en plagen en CCC onkruid totaal kosten N kosten chemie Studiegroep 'geïntegreerd' 8750 kg 3121 g 2053 g 5174 g 172 300 praktijk 'Zuid-Beveland' 8750 kg 5875 g 3443 g 9318 g 194 390 Verschil nihil - 2754 g - 1390 g - 4144 g -/ 22 - 90 Het Landbouwschap heeft het mini sterie van VROM gevraagd om be trokken te worden bij het samenstel len en periodiek aanpassen van de zogenaamde milieulijst, die samen hangt met het wetsontwerp Ver- meend/Melkert. Dit wetsontwerp is bedoeld om investeringen in milieu vriendelijke apparatuur en systemen fiscaal aantrekkelijk te maken. Voor de land- en tuinbouw, waar de ko mende jaren veel geïnvesteerd moet worden in milieuvriendelijke pro- duktiesystemen, is de voorgestelde fiscale (aftrek)regeling van groot belang. Op de milieulijst komen die be drijfsmiddelen te staan die voor fis cale aftrek in aanmerking komen. Ze zullen worden getoetst aan een aantal in het wetsontwerp genoemde kriteria, waaronder de bepaling dat ze nog niet gangbaar mogen zijn. Het Landbouwschap vindt dat er ook gekeken moet worden in hoe verre de investeringen bijdragen aan beperking van milieubelasting of het energieverbruik. Gedacht wordt on der meer aan recirculatiesystemen en warmte/kracht-installaties in de glastuinbouw, geavanceerde spuit apparatuur en pneumatische kunst meststrooiers in de akkerbouw als mede verliesarme water- en voeder- doseersystemen in de veehouderij. De lijst van voor aftrek in aanmer king komende milieu-investeringen zal regelmatig worden aangepast. Het Landbouwschap heeft minister Alders (VROM) gevraagd om snel duidelijkheid te scheppen over het hinderwetbeleid voor gevestigde vee houderijbedrijven. Door allerlei oorzaken beschikken veel bedrijven niet over een hinderwetvergunning of is de bestaande vergunning niet meer toereikend. Het Landbouwschap en de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten hebben er bij de rijksoverheid voor gepleit deze situatie alsnog te legali seren. Anders dreigen er grote pro blemen te ontstaan met de toepas sing van de ecologische richtlijn en de Algemene maatregel van bestuur Melkrundveehouderij. 8 Het ministerie van VROM zal hier voor een adviesraad instellen. Het Landbouwschap vindt dat er voor agrarische ondernemers ruime re mogelijkheden moeten komen om met een garantie van het Borgstel lingsfonds voor de landbouw lenin gen af te sluiten. Besloten is hierover te gaan overleggen met de Landelij ke Raad voor de Bedrijfsontwikke ling en het bestuur van het Borgstel lingsfonds voor de Landbouw. De ruimere borgstelling moet om te beginnen gaan gelden voor akker bouwbedrijven die zich verder willen ontwikkelen op basis van een indivi dueel herstruktureringsplan. Daar naast moet, voorlopig voor een pe riode van vijf jaar, ook de aankoop van (mest)produktïerechten onder de borgstellingsregeling worden ge bracht. Tenslotte acht het Landbouwschap het gewenst dat het Borgstellings fonds ook garanties gaat verstrek ken aan kontrakttelers, vooral in de intensieve veehouderij. Daarmee wordt dan voorkomen dat de kon- traktteelt zich financieel al te afhan kelijk moet maken van de kon- traktgever. draagt/ 110 ten gunste van de geïn tegreerde percelen. Voorwaar geen slecht resultaat. Ook dit jaar willen we hiermee weer verder gaan. Maar eigenlijk vinden we tien percelen een beetje aan de magere kant. Daarom willen we u vragen om ook met een perceel mee te doen. Wilt u meer weten, pak dan de telefoon en bel 01100 - 33711! Dan vertellen we u meer over wat er van u gevraagd wordt en sturen we u als nieuwe deelnemer de richtlijnen voor geïntegreerde tarweteelt toe. ing. C.A.F. van Oers, bedrijfsdeskundige DLV-Goes Akkerbouwer Jan Jacobs uit Fijnaart De aardappeloogst van 1990 is achter de rug en de telers kunnen te rugzien op een ideale rooiperiode. Toch denkt weer een aantal telers met wrange gevoelens terug aan seizoen 1990. Zij werden slachtoffer doordat zij de gevaren van een in werking zijnde aardappelrooier hebben onderschat. Een van hen is akkerbouwer Jan Jacobs uit Fij naart. Hij kan het nog navertellen. Een plukje kweek op de rooiket- ting zorgde voor tijdelijke arbeidsongeschiktheid. 'Onderschat nooit het gevaar van een in werking zijnde aardappelrooier' De heer Jacobs: 'Op donderdag 13 september rooiden mijn medewerker en ik alvast twee karren om de zaak goed af te stellen en een begin te ma ken voor de andere dag. Vrijdag morgen gingen wij vol goede moed aan de gang. Na twee karren gedaan te hebben besloot ik om de rijen langs de slootkant maar te doen. In een kweekplek stroopte de machine. Alles werd stilgezet om de rooier schoon te maken. Na een stukje ge reden te hebben zag ik dat de aard appelen niet regelmatig bovenkwa men. Zonder de aftakas uit zijn werk te zetten stapte ik uit de trekker en ging kijken. Er zat nog een kleine verstopping en ik dacht in een flits 'het is niet verstandig om aan een draaiende machine te werken'. Voorzichtig haalde ik een prop kweek weg. Op een andere plaats op de rooiketting kleefde nog een pluk je. Automatisch ging mijn hand er naar toe. Ik voelde dat mijn vinger toppen de rooiketting raakten. Op datzelfde moment zat mijn arm tot de elleboog tussen de loofrol en de tussenketting. Ik begon te roepen en zag tegelijker tijd dat tijdelijk medewerker Thillo de Hoon van de naastrijdende trek ker met kar sprong om de aandrij ving af te zetten. Dit alles gebeurde in een paar seconden. Terwijl hij naar mij toe kwam riep ik om een bandijzer dat naast de zitting in de trekker lag. In die zeer korte tijd is er heel wat door mij heen gegaan. Het eerste wat ik dacht was verrek, nu overkomt mij het terwijl ik al heel wat mensen gewaarschuwd heb. Hoe moet het nu verder met het be drijf. Ik zag mijzelf al in een invali dewagen zitten. Ik was helemaal van mijn stuk. Thillo de Hoon plaatste het bandij zer tussen de loofrol en de zeefket- ting en probeerde wat meer ruimte te krijgen. Onderwijl stond ik met mijn arm te trekken als een wild dier dat in de klem zit. Stukje bij beetje won nen we terrein. Iedere keer als het bandijzer verzet moest worden kwam de druk weer ten volle op mijn arm. Achteraf gezien is het on verstandig geweest om zo te werk te gaan. Op een draf zijn we naar de auto gehold om 06-11 te bellen. Ik was toen weer helemaal bij mijn po sitieven. Na 10 minuten was de zie kenwagen er. De eerste spanning werd door de verpleger weggepraat. Aan het koelbloedig optreden van Thillo heb ik te danken dat de ver wondingen nog beperkt zijn ge bleven. In totaal heeft mijn arm 4 minuten bekneld gezeten. Vooral door het harde trekken zijn diepe vleeswon den en kneuzingen ontstaan. Hier door is ook mijn knie beschadigd. Mijn arm is bijna genezen maar doordat er bloedstolsels achter de knieschijf zitten kan de arbeidsonge schiktheid nog wel even duren'. Lering trekken Vol lof is Jan Jacobs over de opvang in het Franciscus ziekenhuis te Roo sendaal. Ook over aangeboden hulp van derden had hij niet te klagen. Zonder zijn aanwezigheid is het are aal van 23 ha. Bintjes in de koelcel opgeslagen. Jan is door dit voorval geweldig geschrokken. 'Het is verlei delijk om zonder hulpmiddelen en met draaiende kettingen een euvel te verhelpen. Veiligheid staat op het bedrijf hoog in het vaandel, ik houd van orde en netheid. Dat ik na 26 jaar rooiervaring en veel routine dit moet meemaken. Buitenstaanders hoor je weieens zeggen dat de boeren roekeloos met hun machines om gaan. Ik deel die mening niet. Boe ren worden in deze tijd gedwongen om met een minimum aan arbeid zo veel mogelijk in een korte tijd te presteren. Het is vaak een race tegen de klok. We moeten werken met een scala van landbouwmachines onder wisselende omstandigheden met de bijbehorende gevaren en risico's. Collega's die uit de ongevallen in de landbouw geen lering willen trekken wil ik adviseren om nooit met blote handen aan een draaiend werktuig te komen, neem dan een steekschop of een stuk hout'. De politie is meteen na het ongeval op het bedrijf geweest om een onder zoek in te stellen. Toen bleek dat het om de baas zelf ging was de zaak snel afgehandeld. Als het om een medewerker zou gaan dan is hun op dracht om de arbeidsinspectie te waarschuwen. Als iedere seconde telt bel dan 06-11. Iedereen moet zo'n stikker in de trekker hebben, vindt akkerbouwer Jan Jacobs. Jan van Tilburg We schrijven half oktober op de ka lender en genieten momenteel op Walcheren van prachtig nazomer- weer afgelopen weekeinde, bij het begin van de herfstvakantie doet het in recreatief opzicht in ons gebied zelfs zomers aan. Veel toeristen met auto plus caravan en surfplank of fiets kwamen om hier een weekje door te brengen, begunstigd door aangename temperaturen. Ook de bouwboer profiteert van dit gunstige weer. Het werk is goed te plannen en bijna iedere dag is zeker. De oogst van aardappelen en uien is niet vergeten. Het bieten rooien gaat goed. Tarwe wordt er weer volop ge zaaid evenals graszaad. Het ploegen gaat prima, de grond is voldoende vochtig en door de droge zomer valt de grond erg kort kortom, onvoorzie ne omstandigheden daargelaten zal het veldwerk op onze akkerbouwbe drijven vroeg aan de kant "zijn. Voor de veeboer is het weer ook gunstig. Door de gevallen neerslag en de hoge temperaturen groeit het gras nog steeds en lijkt het in het wei land wel een beetje voorjaar. Er wordt zelfs weer gras gekuild en dat is sinds juli weinig meer voorgeko men. Een lange weideperiode verkort de staltijd en dat helpt weer voor de wintervoorraad die bij sommige col lega's vooral wat het kuilgras betreft niet zo erg groot is. De oude voor raad is deze zomer ook aardig geslonken. De snijmaisoogst is ook aan de kant en eveneens vlot verlopen. Opper vlakkig bekeken zou je kunnen zeg gen dat de Walcherse boer hetzij akkerbouwer of veehouder, of van allebei wat onder deze omstandighe den een tevreden mens is en fluitend zijn werk doet. Deze schijn kon ech ter wel eens bedriegen. De keerzijde van de medaille is, en in gesprekken met collega's kom je dit telkens weer tegen, dat men zich in toenemende mate terecht bezorgd toont over de hele situatie in land- en tuinbouw en uiteraard ook over het eigen bedrijf ongeacht of dit nu groot is of klein, akkerbouw of veehouderij. Bezorgd over het toenemend aantal onzekerheden die onze maatschap pelijke en financiële positie be dreigen. Een stroom van nota's en rapporten die ons in onze bedrijfsvoering wil len beperken. Of het nu gaat over het gebruik van gewasbeschermingsmid delen of mest, het omgaan met na tuur en landschap, de liberalisering van de pacht of het sterke verminde ren van de subsidies in het kader van de GATT onderhandelingen. We krijgen steeds meer te maken met na tionale regelgeving en Europese markt- en prijsbeleid. Veel boeren voelen de optelsom van al deze voor gestelde maatregelen als een regel rechte aanslag op hun ondernemer zijn en hun inkomen. Dit gevoegd bij de matige tot slechte prijzen van veel akkerbouwprodukten op dit mo ment en de forse prijsdaling binnen de veehouderij geeft een gevoel van onmacht en miskenning die dan nog wordt versterkt door de vele negatie ve berichtgeving over de land- en tuinbouw door de nieuwsmedia. Veel "deskundigen" proberen met abstrakte verhalen oplossingen aan te dragen maar blijven bij een con crete invulling ook het antwoord schuldig. Toch zullen we als onder nemer zelf, als de noodzaak daartoe aanwezig is, een oplossing moeten vinden die ons past. Een oplossingen die kan variëren van omschakelen, intensiveren, deeltijd-boeren of mis schien zelfs stoppen. Waarbij we ons niet moeten laten lei den door sentimenten of tradities. Door bij de pakken neer te zitten ko men we niet verder. Klagen werkt contra-produktief en is ook niet ver standig en verantwoord. Tegenover de jongeren zeker niet voor diegenen die pas boer zijn of het nog willen worden. Wat dat betreft mag de ZLM van mij een beloning in het vooruitzicht stel len voor diegene die een goed onder bouwd, op de praktijk gericht en positief opgesteld verhaal voor het aanstaande winterseizoen weet te brengen! Vrijdag 19 oktober 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 8