praktijk bedrijven aktie Trekpaarden op vijf bedriiven in .(v\ de c//.r gezien Ploegen en bieten rooien in het overhemdje Nog lange weg te gaan Donkere wolken komen er aan 'Hete' winter voor de deur? Het prachtige herfstweer op SCHOUWEN-DUIVELAND zorgt er voor dat vele werkzaamheden on der goede omstandigheden kunnen worden uitgevoerd. Het wintertarwe zaaien is vorige week goed op gang gekomen. Toch zijn er ook boeren die vinden dat het nog te vroeg is. Vanuit het oogpunt van ziekte bestrijding - luizen, schimmels - ach ten zij het raadzaam nog enige tijd te wachten. De tijd zal het leren wat wijsheid is. Zelf houd ik het er maar op dat het werk dat eenmaal klaar is je nooit meer wordt ontnomen. Vooral als het onder zulke prachtige omstan digheden kan gebeuren. De bieten- oogst vordert gestaag. De op brengsten variëren nogal, zoals ook het suikergehalte. Er zijn plaatsen, vooral in Schouwen, waar ongekend hoge opbrengsten worden behaald. De aardappelen zijn nu overal bin nen en wachten op de eerste behan deling met kiemremmingsmiddelen. Dit jaar zal evenals vorig jaar een tij dige behandeling noodzakelijk zijn. Gelukkig trekt de markt wat aan. De opbrengsten vallen toch overal wat tegen, ook in het buitenland. Al met al is er wat dit aangaat een positief beeld van de markt te schetsen. Wij moeten echter toch blijven beseffen dat het nog een lange weg te gaan is voordat de markt is afgelopen. Er kan nog van alles gebeuren. Oost- Europa bijvoorbeeld. Komen daar straks veel aardappelen vandaan om de fel begeerde valuta binnen te krij gen? Of heeft men dit jaar juist be hoefte aan westers voedsel inclusief aardappelen? Tragisch is te moeten zien op televisie hoe moeilijk de mensen het hebben in de Oostblok landen. De schappen in de winkels zijn leeg en er zijn lange rijen voor een winkel die iets heeft aan te bie den. Dit zijn situaties die wij sinds de oorlog niet meer kennen. De Golf-krisis gaat ons voorlopig de deur nog voorbij. Als landbouw zul len wij echter de rekening nog gepre senteerd krijgen. Verhoging van de olieprijzen heeft ook grote gevolgen voor de kunstmestprijzen en die van gewasbeschermingsmiddelen. Nog goed herinner ik mij de forse verho gingen die wij kregen na de oliekrisis in de 70-er jaren. Mogelijk is een po sitieve ontwikkeling dat door de ei sen van het milieu er minder midde len (mogen) worden gebruikt. Maar ook daar zullen wij de kosten van moeten betalen. De afspraken die gemaakt kunnen gaan worden in de GATT (General Agreements of Tariffs and Trades) hangen als donkere wolken boven agrarisch Nederland. Van der Maas heeft het kernachtig gezegd: een land kan zich niet veroorloven de land bouw te veronachtzamen. Keynes een bekend econoom, had er goed over nagedacht. Zijn stelling dat er drie produktiefaktoren zijn gaat nog steeds op. Grond, kapitaal en arbeid zijn de zaken waar de economie om draait. Er dreigt nu in de landbouw een wanverhouding tussen deze pro duktiefaktoren te gaan ontstaan. Mede ook zelf door de landbouw veroorzaakt. Ingrijpen betekent ingrijpen in het fundament van de samenleving. Dit moet voorzichtig en met beleid ge beuren. Om dit te begrijpen moet je blijkbaar boer zijn. Een primaire tak, een tak die in staat is uit grond waarde te halen en produkten te ver markten, zodanig verzwakken dat een goede konkurrentiepositie niet mogelijk is, zal de B.V. Nederland, die toch al ziek is, er zeker niet bo ven op helpen. De overtuigings kracht van de landbouw is niet meer zo groot. Zoals altijd zal de soep wel niet zo heet worden opgegeten als zij wordt opgediend. Terugkijkend in de ge schiedenis zijn er altijd periodes ge weest van recessie en opbloei. Hier bij valt op dat deze steeds frequenter optreden en dat de schommelingen steeds groter zijn. Het komt er nu op aan zo'n dal uit te zingen. De ham vraag in deze is hoelang duurt het tot het omslagpunt komt. Dat staat in de sterren geschreven Wat hebben we toch een periode met uitzonderlijk weer achter de rug, ook in onze WESTHOEK en wat is er al veel najaarswerk gebeurd. Er is al heel veel geploegd en onder prima omstandigheden! Enkelen maakten zich wat ongerust vanwege het feit dat de grond wat fijn viel en dan eventueel bij veel re gen dicht zou slempen. Op de zwaar dere gronden komt dat nooit voor, op de lichtere bestaat die kans wel. Maar met zo'n goede struktuur hoeft men echt niet te wachten. Tar we zaaien komt wat op gang. Ook vanwege de droge grond, zit er wat risico in dat na kieming het vocht op is, het plantje afsterft en een slechte of te dunne stand het gevolg is. Zo heeft ook in het najaar ingezaai de graszaad vooral op de zwaardere gronden het moeilijk. Ik zag al rol len, maar als er geen vocht meer aanwezig is brengt de rol ook geen uitkomst meer. De bietenoogst gaat ook voortreffelijk. Alle kollega's zitten er maar mee in dat ze veel C- bieten zullen leveren, 't Is jammer als een goed gegroeid gewas niet vol ledig tot waarde kan worden ge bracht. Zowel de natuur als de teler worden zo afgestraft. Op het prijzenfront blijft het rustig, zij het dat de uien wel iets zijn aan getrokken. De goede blanke partijen doen op januarilevering zo rond het kwartje. De prognoses van een poos je gelezen waren erg in de mineur gestemd. Aardappelen zijn op iets langere termijn ook wat vriendelij ker. Wat zit er toch een enorm ver schil in opbrengst van dit jaar. Er komen percelen voor waar men met De zomer is nog even teruggekeerd. Dat komt niet vaak voor: ploegen en bietenrooien in het overhemdje. Door het aanhoudende goede weer loopt alles op rolletjes in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN, althans wat het praktijkwerk betreft. Behal ve de bieten is de oogst vrijwel aan kant. Een enkeling hoopt nog een tweede oogst, te weten, bruine bo nen binnen te halen. Dat zal niet elk jaar lukken. Hier en daar is al tarwe gezaaid. Ei genlijk is het nog te vroeg. Het ge was kan te voddig de winter ingaan, maar niet denkbeeldig. De luizen zijn nog aktief. Mede door de goede omstandigheden loopt ook het bie tentransport goed. Regelmatige ge- Het is weer voorbij, die mooie zo mer van 1990 ook op NOORD- BEVELAND. Voor de meesten is het grote werk weer gedaan. De meesten moeten nog tarwe zaaien en bieten rooien. Om met dit laatste te beginnen: de opbrengsten van de suikerbieten zijn boven verwachting hoog. Zouden de prijzen van de C- bieten ook weer hoog worden? Mijn verwachting is uit dit oogpunt min der hoog gespannen. De opbrengsten van de andere ge- 40 ton genoegen moet nemen en en kele honderden meters verder haalt men 60 ton. Tijdens de klasse indeling, die in een ruilverkaveling wordt gemaakt, is er soms nogal wat kritiek. Echter, met zo'n droge zo mer is toch duidelijk te zien dat het opbrengend vermogen van de grond nogal wat verschillend is en dat zo'n waarde indeling toch terecht is. De GATT-onderhandelingen staan ook goed in de belangstelling. Het begin van het einde?, aldus vraagt onze algemeen voorzitter zich af. 't Wordt nu toch wel duidelijk dat de agrarische sector als eerste opgeof ferd moet worden vanwege andere sektoren die moeten worden instand gehouden. En ook dat de grote poli tieke zaken niet in Den Haag of Brussel maar vanuit een andere ge zichtshoek worden opgedrongen, met zonodig tegen maatregelen ach ter de hand. De economie gaat in ons land goed, zo is vanuit Den Haag te horen. En de KLM, Volvo- cars, Philips, Ned Loyld, V D en nog meerdere concers dan? De eerste twee al meerdere malen volgepompt met miljoenen uit Den Haag, en dan maar verder! Er moet ingekrompen, afgeslankt en geherstruktureerd worden. Moet zoiets niet vóór er problemen zijn? Als onze sektoren zo zouden werken, zou het gauw ge beurd zijn, al zou het goed zijn dat in ons aanverwante bedrijven de sor- teermolen eens gebruikt zou wor den. 't Zou ook wel kostenverlich- tend kunnen werken en voldoening geven. Jammer na zo'n mooie zomer en tot nu toe prima nazomer dat er toch zulke donkere wolken (die ge maakt worden) op ons afkomen. bruikers van de boot denken daar wat anders over. S.U.-leveranciers uit ons gebied mogen al in Dinte- loord gaan kijken. Wellicht om Sas zo snel mogelijk te vergeten? In de sloten is reeds goed te zien dat het gebruik van chemische middelen door het waterschap is verminderd. De maaikorven deponeren enorme hoeveelheden organisch materiaal op de slootkant. Vooral als er sprake is van riet is het materiaal vrijwel niet handmatig te verwerken. En dan te weten dat er met klepelmaai ers een prachtig resultaat is te be reiken. 1 november is de grote dag voor de wassen verschillen nogal van streek tot streek. De tarwe bijvoorbeeld is over het algemeen toch lager uitge vallen qua opbrengst dan de meesten hadden verwacht. De zon is te fel ge weest. De tarwe is daardoor te snel afgerijpt en min of meer verbrand. De opbrengst van aardappelen, ver schilt nog meer. Er zijn opbrengsten van 50 ton met 70 tot 80% 50 opw. Maar nog geen 2 km hemels breed bij mij vandaan rooien ze 38 ton met 20% 50 opw. De neerslag, die er gevallen is, was door dit gewas veel te weinig en zeer plaatselijk. De prijzen zijn redelijk te nomen, iets beneden verwachting Op verschillende landbouwbedrijven zijn de leden van Het Werkend Trekpaard weer volop op het land aan het werk met sterke en zware trekpaarden. Ploegen, wintertarwe zaaien en voederbieten mennen, dat zijn de voornaamste werkzaamhe den waarvoor de paarden van stal worden gehaald. Aanstaande zater dag kan het Zeeuwse publiek weer op een vijftal bedrijven terecht om de levende P.K.'s in actie te zien. Tussen 10.00 en 16.00 uur kan men terecht op de volgende adressen: familie Mol, Weelweg 25 in Waarde, A. Paauwe en A. Verhage, Schel- lachseweg 2a in Gapinge, C. Mauri ce en A. Harthoorn, Nootenboom- dijk in Nisse, familie De Visser, Vrijburgstraat 46 in West-Souburg, L. de Visser, Oude Zandweg 54a in Ritthem. Het verdient aanbeveling laarzen mee te nemen. Vanzelfspre kend hebben de paarden ook een middagpauze nodig om te eten en te rusten. Het lijkt wat verwarrend. 25 gra den warmte, maar toch lange schaduwen. Lange schaduwen horen bij oktober, 23 graden niet. Er is nog tijd om te genieten van een weekend met zoveel zon en hoge temperaturen. Al blijft er altijd werk in het najaar het hele haastige met amper tijd voor eten en slapen, is voorbij. De aardappelvelden zijn leeg. De schuren vol. Al dreigde het iedere keer toch te nat te worden, het is gelukt alles in een hoog tempo te rooien. Dat het tempo heel hoog ligt za gen wij vanaf de dijk, waar een vier-rijige rooier op een dag 9 ha eruit gooide. Bieten zijn nog minder kwetsbaar wat nat weer betreft, dus lijkt het erop dat we de aardappellij n van voor naar achter onder de knie hebben. Daarbij moet worden vermeld dat het niet extreem nat moet zijn. Wij zagen ook het aparte ruilverkaveling Breskens- Zuidzande. Dan is de stemming. Als het echte werk met de zelfde snelheid voortgaat als de voorbereiding dan kunnen de gebruikers binnen afzien bare tijd hun bedrijf verbeteren. Een zorgenkind blijft de kuststrook. De indertijd breed gesteunde verkave- lingsaanvraag is voor velen achter haald omdat andere belangen dan landbouw een dikke vinger in de pap willen. Ook het verbod op commer ciële mestsilo's in de kuststrook kan het begin van nog meer belemmerin gen zijn. Een gebied met prima grond en mooie bedrijven waar nog steeds vele tientallen gezinnen van leven wordt geofferd aan camping houders en natuurfreaks. maar misschien krijgen we wel een strenge winter. Wat de winter betreft, het kan wel weer een lange 'hete' winter worden, want het weer is prima. Alles kan onder goede omstandigheden uitge voerd worden. Maar de acties staan misschien weer voor de deur. 30% (voorstel) van de gesubsidiëerde pro dukten eraf zal voor ons zeer hard aankomen. De klappen zullen wel vallen in tarwe en suikergewassen. Hierdoor wordt de druk op de vrije en afwijkende produkten steeds gro ter waardoor ook hier slechte prijzen ontstaan. Want zeg nu zelf: aardap pelen en uien zijn de drijfveer van de Nederlandse akkerbouw. In de zomerperiode hebben de trek paardhouders het druk gehad met demonstraties, opleidingswerk en ringsteken. Steeds vaker wordt er met de stichting Het Werkend Trek paard kontakt gezocht voor demonstratie- en instruktieaktivitei- ten. Zo hebben de leden van het Werkend Trekpaard in de afgelopen maanden deelgenomen aan histori sche optochten, de wereldploeg- wedstrijden en waren ze betrokken bij TV-opnamen over historische ge beurtenissen in de provincie. De de monstraties en instrukties waren vooral gericht op studenten met stu dierichtingen als diergeneeskunde, tropische landbouw en biologisch dynamische landbouw. De oplevende belangstelling voor het werkend trekpaard, zowel voor de monstraties op grote publieksevene menten als voor het 'gewone' werk op het land, betekent een stimulans voor de trekpaardhouders. beeld van een boer met bloot bo venlijf die aan het winterland ploegen was. Een feit is dat het landschap buiten de polders het op deze tijd wint wat kleur be treft. Worden onze polders in een hoog tempo grauw en grijs, wat verder van het rivierengebied is het één feest van bruin, brons, rood, rose en geel. Ik vraag me ieder jaar af als ik die rijke kleu ren zie van de lichtere gronden, waarom kunnen wij niet meer van zulke soort bomen rond onze boerderijen hebben. Ondanks zomerweer begint het blad nu naar beneden te dwarre len. Al vinden wij dat het bij het najaar hoort, toch liggen er wel eens hopen die daar nu juist niet moeten liggen; dus zullen we naast alle oogsten die het jaar ons bracht ook een bladoogst moeten inlassen. Eerst even wachten of een stevige westen wind niet mee wil helpen. De bietenopbrengst lijkt dit jaar op een record af te stevenen. Naar verwachting komt er veel "C-suiker". Of het overweging verdient dit aan vleesvee te vervoederen kunt u lezen op pag. 10 De opbrengsten verschillen overigens sterk, van nog geen 40 tot boven de 100 ton per ha. Vrijdag 19 oktober 1990 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 7