'C' suikerbieten leveren of opvoeren aan vleesvee? DLT f— Veehouder niet laten boeten voor gebreken mestformulieren Theo Perdaen kampioen samengestelde wedstrijd Kampioenen: Eerst rekenen, dan pas voeren Aanvullende eisen aan import koeien Zo halverwege de suikerbietenoogst blijkt dat op veel bedrijven een goe de opbrengst gehaald gaat worden. Maar dat betekent ook dat er weer 'C-suiker' geleverd gaat worden. Wanneer men dat aan ziet komen dan komt ook de vraag naar boven wat het meest oplevert, suikerbieten leveren aan de fabriek of opvoeren aan vleesvee. Om nu te bekijken wat het meest in teressant is moeten we met de vol gende punten rekening houden: - wat zijn de eigenschappen van het produkt - wat is de voederwaardeprijs van suikerbieten - vanaf welke leeftijd kan men het gaan voeren Eigenschappen van het produkt In een suikerbiet zit relatief veel sui ker. Wanneer door de fabriek wordt opgegeven een suikergehalte van 16%, dan betekent dat, dat er door de fabriek 160 gram suiker uit een kilo bieten gehaald kan worden. Maar wanneer het aan vee gevoerd wordt, dan komt er bij de vertering ongeveer 10% extra suiker vrij. M.a.w. een vleesstier neemt per kilo produkt dan 170 gram suiker op. Suiker is een produkt dat in de pens gemakkelijk omgezet kan worden. Met deze eigenschap moet men reke ning houden wat betreft de hoeveel heid suikerbieten die men geeft. Wanneer een dier in één keer een grote hoeveelheid opneemt, krijgt men te maken met een verstoring van de penswerking. De kans op pensverzuring neemt toe. Het advies is dan ook om nooit meer dan 10 kg suikerbieten/dier/dag te verstrek ken. Deze 10 kilo moeten dan ook nog verdeeld worden over de dag. Daarnaast moet men het langzaam in het rantsoen gaan op- en af bouwen. Voederwaardeprijs van de suikerbieten Om nu te kunnen beslissen wat het meest oplevert, moet men weten wat 'C-suiker' oplevert en wat de voe derwaardeprijs is. Om de voeder waardeprijs te kunnen berekenen kijken we eerst naar de hoeveelheid energie die er in één kilo droge stof van dit produkt zit. Dit is 1035 VE- VI. Het eiwitgehalte is laag n.l. 17 gram vre. Omdat het vaak gevoerd wordt in rantsoenen met een over maat aan eiwit laten we het eiwit ver der buiten beschouwing. Het IKC te Lelystad berekent maan delijks een voeder waarde prijs per kvevi. Op dit moment is deze 22 cent /kvevi. Om nu te berekenen wat 1 ton suikerbieten aan voederwaarde heeft, moet men ook nog rekening houden met bewaar- en voederver- liezen. Tijdens de oogstperiode kan men de bewaarverliezen stellen op 10% en de voerverliezen op ca. 3%. Na december zullen de bewaarverlie zen toenemen, en dat heeft weer tot gevolg dat bij dezelfde kvevi prijs de voederwaardeprijs/ton daalt. Aan de hand van bovenstaande ge gevens kan men de voederwaarde prijs per ton berekenen. De voeder- waarde prijs is dan 52,/ton (zie tabel). Vleesvee moet minstens 1 jaar oud zijn om met suikerbieten te kunnen wor den gevoerd. De foto toont overigens melkvee. Het ministerie van Landbouw mag de veehouder niet zonder meer laten boeten voor slecht ingevulde afleve- ringsbewijzen voor mest. Zo rea geert het Landbouwschap in een brief aan minister Bukman op diens voorstellen voor een betere kontrole van de mestboekhouding. De minis ter wil het Besluit mestbank en mest boekhouding zo veranderen dat de veehouder verantwoordelijk wordt voor goed ingevulde afleveringsbe- wijzen. Het ontbreekt nu regelmatig aan een of meer handtekeningen. De AID kan daardoor niet kontroleren of de mest echt van het bedrijf is af gevoerd. Volgens het voorstel van het ministe rie moet de veehouder het afleve- ringsbewijs binnen een maand volle dig ingevuld naar de mestbank stu ren. Alle handtekeningen moeten dus op het afleveringsbewijs staan. Dat geldt niet alleen voor die van hemzelf maar ook van de transpor teur en de uiteindelijke afnemer. Anders is de veehouder strafbaar. Het is voor de veehouder ondoenlijk 10 naam produkt Suikerbieten DROGE STOF PERCENTAGE: 26 voederwaarde/kg ds: vevi: 1035 vre: 17 KG DROGE STOF/ton produkt 260 bewaarverlies 10 mm kg ds over na bewaren: 234 vervoersverlies °7o3 kg ds opgenomen: 221 Er lijkt veel C-suiker te komen dit jaar. voederwaarde: kvevi 235 kvre 4 Vanaf welke leeftijd kan men tueel kan men tweemaal daags de wnprpn? bieten apart voor de dieren brenSen voederwaardeprijs: kvevi 0.22 ,,ei ydd,, v"cien. en dan regeimatjg <je restanten te- kg vre in het rantsoen gaat suikerbieten rugvegen in de voergoot (extra toeslag 0.44 snijmais vervangen. Suikerbieten arbeid). zonder^tw^uo^siag-0" 52 z^n een enersierijk en een smakelijk Konklusie: het voeren van suikerbie- met eiwittoeslag: 53 Produkt. De dieren nemen het goed ten vraagt extra arbeid. Verder kun- op. Hierdoor kan de hoeveelheid nen ze alleen aan oudere dieren ver- Wanneer bijvoorbeeld de 'C-suiker' energie per opgenomen kilogram strekt worden, tot maximaal 10 kg 50,/ton opbrengt, dan 'ver- droge stof gaan stijgen. Omdat per dier per dag. De suikerbieten le- dient' men 2,/ton door het aan vleesvee op een steeds hoger eindge- veren wat extra op wanneer de 'C- vleesvee op te voeren. wicht afgezet gaat worden, mogen ze suiker' minder dan 52,per ton Behalve het vergelijken van de sui- tot een leeftijd van ca. 1 jaar niet te opbrengt (bij een kvevi-prijs van 22 kerbieten met de officiële voeder- hard worden gevoerd. Het energie- cent). waardeprijs kan men de prijs ook gehalte per kilogram droge stof bedrijfsdeskundige vergelijken met de kostprijs van snij- moet niet boven de 1000 vevi's ko- vleesvee- en schapenhouderij mais binnen het eigen bedrijf. Op men. In dit geval betekent dit dat ing. M. Westhuis veel akkerbouwbedrijven ligt de suikerbieten alleen gevoerd kunnen kostprijs van eigen geteelde snijmais worden aan dieren ouder dan ca. 1 rond de 28 cent/kvevi. Wanneer jaar. Behalve deze beperking heeft MOVld- 6V1 men deze prijs als voederwaardeprijs men ook nog extra arbeid. Haiiuii7iioriiai*plnatio nn neemt dan is de waarde van een ton Wanneer de suikerbieten met een KlaUWZcCrVuCCIIlalIC up suikerbieten 66,— (door bespa- voerdoseerbak gevoerd worden, 4 maar* IQQI ring op snijmais). Het verschil met moeten die vooraf versnipperd wor- maai i aa de opbrengstprijs van 'C-suiker' den. Ook hiervoor moet een appa- b6GindiQd wordt nu duidelijk groter. raat aanwezig zijn (kosten). Even- 3 Met ingang van 18 oktober a.s. wor den aanvullende eisen gesteld aan de import van runderen. Deze aanvul lende eisen hebben te maken met de certificaten die fok- en gebruiksrun- deren vergezellen bij import. Op alle certificaten moet worden vermeld dat de dieren afkomstig zijn uit een veestapel die vrij is van run- derleukose, ofwel dat de dieren ge boren en opgegroeid zijn in een veestapel die op het ogenblik van de leukosetest ouder dan twee jaar is en die het laatste jaar negatief heeft ge reageerd op de test. Tenminste 99,8% van de Nederlandse veestapel is vrij van runderleukose. Dit bete kent dat Nederland de status van leukosevrij land bezit, en op grond van een EG-richtlijn aanvullende ei sen mag stellen aan de import van rundvee. De maatregel geldt niet voor slachtvee. Staatssecretaris J.D. Gabor heeft besloten de vaccinatie tegen Mond en Klauwzeer per 1 maart 1991 te doen beëindigen. Dit betekent dat de vaccinatiekampagne voor het sei zoen 1990-1991 uitgevoerd zal wor den tussen 1 december 1990 en 1 maart 1991. In de EG-landbouwraad is op 26 ju ni 1990 besloten uiterlijk per 1 janu ari 1992 te stoppen met de vaccinatie tegen Mond- en Klauwzeer. Voorafgaand aan de beslising van de staatssekretaris is advies gevraagd aan het Landbouwschap en het Pro- duktschap voor Vee en Vlees. om erop toe te zien dat het afleve ringsbewijs door alle partijen goed wordt ingevuld en hij mag dan ook niet voor missers opdraaien, vindt het Landbouwschap. Het schap is het wel met het ministerie eens dat de mestboekhouding goed te kontro leren moet zijn. Het stelt voor om de bewijzen nog maar van twee handte keningen te voorzien: die van de vee houder en de afnemer. Voor de transactie tussen handelaar en ak kerbouwer zou dan een ander for mulier moeten komen. De bewijzen moeten wel via nummering aan el kaar te koppelen zijn. Dat is nodig voor het werk van de Mestbank: het in kaart brengen van meststromen. Het is overigens een illusie te denken dat de mestboekhouding altijd klop pend kan zijn, schrijft het Land bouwschap. Zo kan de hoeveelheid mest per dier afwijken van de nor men die het ministerie aanhoudt. Datzelfde geldt voor het fosfaatge halte van de mest. Door aanpassin gen in veevoeder en de stal is de hoe veelheid fosfaat in mest sterk ver anderd. De 36-jarige landbouwer Theo Per daen uit de Zandstraat in Sas van Gent, schreef zaterdag op de Provin ciale kampioenschappen samen gestelde wedstrijd, in het recreatie gebied 'De Schotsman' de provincia le titel fluitend op zijn naam. Vrij dagmiddag tijdens de dressuurproe- ven, nestelde hij zich met Leval van de Nieuwvlietse Zwinruiters op de tweede plaats met 2.4 punt verschil achter de leider en clubgenoot Inge Quist met Wagner. Zaterdag na het wegparcours, en voor de start van de cross country, verklaarde Theo Perdaen: 'Tot nu toe gaat alles lekker, maar de toege meten tijd van 7.02 minuut voor de cross staat wel wat krap, dit heb ik gisteren bij de verkenning van de cross ook al gezegd'. En dat klopte, hij reed de cross foutloos, maar had 7.52 minuut nodig, maar zijn naaste belager voor de titel, zijn clubgenoot Inge Quist met Wagner, vond haar Waterloo in de cross op hindernis twaalf de 'Trakehner' (een dikke boom over een diepe greppel) drie weigeringen, en voor haar was dit kampioenschap verkeken. Alhoewel Perdaen in het afsluitend springpar- cour nog twee balken naar de grasmat trok, en dit tien strafpunten kostte, kon hem dit niet meer van de titel afhouden, en het ticket voor de nationale op 26 en 27 november in Norg was binnen. Gilles Quist, de akkerbouwer uit Ar- nemuiden, en uitkomend met Casper voor de Zwinruiters in de klasse Midden, stond ook na de dressuur vrijdagmiddag op de twee de plaats, maar zaterdag schudde hij alle concurrentie definitief van zich af, en zegevierde overtuigend, ook hij kan naar de nationale titelstrijd. Kees de Visser, de werktuigbouw kundige tekenaar uit Oostkapelle met Cupido van de Gouwe Reyers uit Serooskerke (de bekende par- courbouwer van samengestelde wedstrijden) schreef de klasse licht op zijn naam. Dit jaar mag voor het eerst ook de klasse Licht naar de nationale ti telstrijd. De Provinciale bond voor Zeeland van Landelijke Rijvereni- gingen en ponyclubs, maakt voor de klasse Licht de selectie, wellicht zul len dit voor Zeeland zijn: Kees de Visser met Cupido van de Gouwe Reyers, Francisca Quist met Narfi van de Zwinruiters en Augusta Lantsheer met Damelco van Oranjezon. De top van de klasse zwaar pony's is in Zeeland smal, de kwaliteit is er echter niet minder om. Mariska Boone met Meivin van Noord- Beveland reeds een overtuigende dressuurproef, met dertig punten voorsprong op Marcella de Kam, werd dit verschil nog vijf punten groter, zodoende werd Mariska Boone overtuigend kampioene en het ticket voor de nationale pony kampioenschappen op 3 november in Rijssen was binnen. Een perfekte organisatie en uitvoe ring van deze kampioenschappen van de Gouwe Reijers uit Se rooskerke. Jan M. Murre Paarden klasse Zwaar: Theo Perdaen met Leval van Zwinruiters; Paarden klasse Midden: Gilles Quist met Casper van Zwinruiters; Paarden klasse Licht: Kees de Visser met Cupido van Gouwe Reijers; Paarden klasse Beginners: Dicky Wieringa met Dingo van Noord- Beveland; Pony's klasse Zwaar: Mariska Boone met Meivin van Noord-Beveland; Pony's klasse Licht: Carin van de Velde met Chasse Winnie van Gouwe Reijers; Pony's klasse Beginners: ex aequo Leo- nie Klompe met Taufan van Schouwse- ruiters en Anique Jacobsen met Cadanza van Oranjezon; Kampioen pony equipe: Oranjezon Vrouwenpolder. Uitslag wedstrijd: Paarden klasse Zwaar: 1Jan Scherf met Banzai van Biesbosruiters, 2. Theo Per daen met Leval van Zwinruiter; Paarden klasse Midden: 1. Gilles Quist met Casper van Zwinruiters, 2. Coby Bol met Zommandeur van Lekruiters, 3. Gerard Scherf met Sico van Biesbosruiters; Paarden klasse Licht: 1. Petra Bouman met Dzjengis van Kahn Jagersruiters, 2. Rees de Visser met Cupido van Gouwe Reijers, 3. Simon den Exter met Zwier van Kortgene; Paarden klasse Beginners: 1. Dicky Wieringa met Dingo Noord- Beveland, 2. Carolien den Engelsman van Uorina Zuid-Beveland, 3. Annet Sanders met Aranka van Scheldestad. Pony's klasse Zwaar: 1Mariska Boone met Meivin van Noord-Beveland, 2. Marcella de Kam met Radja van Oranje zon; Pony's klasse Licht: 1. Carin van de Velde met Chasse Winnie van Gouwe Reijers, 2. Anique Jacobsen met Ans- friend van Oranjezon, 3. Mariska de Kroo met Ronny van Scheldestad; Po ny's klasse Beginners: '1Leonie Klompe met Taufan van Schouwse ruiters en Ani que Jacobsen met Cadanza van Oranje zon, 3. Judith Cerpentier met Palmer van Kleppertjes. Vrijdag 19 oktober 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 10