"GATT", het begin van het einde? Historisch en karakteristiek vanuit de Z.L.M. gezien Zekerheid in onzekere tijd zuidelijke landbouw maatschappij Praatje voor de vaak Liever geen dan slecht accoord Tenslotte "7 t oo r vestal Bi.ior^ VRIJDAG 12 OKTOBER 1990 78e JAARGANG NO. 4041 land- en tuinbouwblad Hoe moeilijk het ook is om ze in stand te houden, toch zijn er gelukkig nog oude boerderijen, die de herinneringen aan het boerenleven van vroeger levend houden en zo karakteristiek zijn voor het landschap. Vanuit historisch en landschappelijk oogpunt verdienen monumentale boerderijen het om bewaard te blijven. Daarom is het goed dat er een Boerderijenstichting Zeeland is, dat er voor de kinderen een boek en bouwplaat over de boerderij Land- Zee zicht in de winkels ligt en dat er een herdruk van het prachtige boekwerk Oude boerderijen in Zeelandis verschenen. Uit dit boek is bovenstaande foto van de boerderij "Nooitge- dacht" te St. Annaland genomen. De enkele paardehaar waaraan het zwaard van Damocles bo ven de Europese en Nederlandse boerenhoofden hangt staat op breken. De in 1988 ingezette onderhandelingen over ver gaande aanpassingen van de "Internationale Overeenkomst inzake tarieven en handel" (de zogenaamde GATT-Urugay- ronde) zijn in een slotfase gekomen. Uiterlijk volgende week moeten volgens het voorliggende schema de EG- standpunten betreffende de "Landbouwparagraaf" in Genè- ve ingediend worden. In december a.s. zal definitieve besluit vorming plaats moeten vinden over het totale (meerdere sectoren betreffende) pakket van voorstellen. Overeenstem ming over de totstandkoming van een wereldomvattende (bij na) totale vrijhandel in landbouwprodukten wordt door een aantal dominante onderhandelingspartners bepalend geacht voor het "welslagen" van deze GATT-ronde. Indien aan die doelstelling niet voldaan wordt, dan kunnen er ook geen af spraken gemaakt worden over industriële handelsstromen en andere zaken, zo wordt met name vanuit de Verenigde Staten van Amerika gesteld. De VS hebben ingezet op vermindering van de steun voor de (tot nu toe) nationaal beschermde landbouwprijzen en - markten met minimaal 70% in 1996. Als referentiejaar wordt 1986 gehanteerd. De Europese Commissie hanteert voorals nog een verminderingspercentage van 30%. Dat wil zeggen 30% voor de "zware marktordeningsprodukten", waaronder granen, suiker, eiwithoudende gewassen, zuivel en rund vlees, maar voor een aantal andere (vooral voor de zuidelijke lidstaten van belang zijnde) produkten zoals wijn, fruit en ta bak wordt gemikt op -10%. In de EG-ministerraad overigens was jl. maandag over een en ander nog geen overeenstem ming bereikt. De meeste lidstaten wilden (veel) minder ver gaan. Groot-Brittannië, Denemarken en Nederland on dersteunden wèl de commissie voorstellen. Op welk niveau men (en óf men) in GATT-verband uiteindelijk een eventueel accoord zal kunnen bereiken is momenteel nog een vraag. Ook is nog onduidelijk hoe en in welke mate de door de steunvermindering te effectueren EG-(markt)prijsda- lingen voor landbouwprodukten zich zullen verhouden tot de genoemde afbraakpercentages. Rekening houdend met de binnen de EG sinds '86 reeds bewerkstelligde maatregelen en prijsdalingen en speculerend op een hoger wereldmarktprijs niveau "voorspelt" de Nederlandse minister van landbouw dat het "30%-voorstel" slechts 11/2% effectieve prijsverla ging per jaar tot gevolg zal hebben. Wij kwalificeren deze opmerking van de heer Bukman als een "praatje voor de vaak". Het is namelijk volstrekt duidelijk dat de prijsdalingseffecten voor de Europese akkerbouw en zui vel veel rigoureuzer kunnen en ook zullen zijn. De GATT- liberalisatiedoelstelling betekent immers dat gestreefd wordt naar een wereldmarktprijsniveau. En die wereldmarkt is een overschottenmarkt, een dumpmarkt, waarbij de weggeefprij- zen geen enkele relatie hebben met de reële produktiekosten, waar dan ook ter wereld. Voor de akkerbouwbulkprodukten (granen, suiker, peulvruchten etc.) zal één en ander beteke nen dat de door de EG sinds 1984 ingezette desastreuze prijsdalingen van 4 a 5% per jaar onverkort gecontinueerd zullen worden. Ook de zuivelsector, waar weliswaar het prijs dalingsmechanisme door de EG tot nu toe nog niet is toege past, maar waar wel een streng produktiebeheersingsregime ingevoerd is, zal met prijsdalingen in dezelfde orde van groot te rekening moeten houden. "Liever een voor de landbouw slecht GATT-accoord dan géén accoord". Dat is het standpunt van de Nederlandse regering. Ook het Landbouwschap huldigt (met wat nuance-verschil) deze gedachte. Het vermeende voordeel van wereldhandelsli- Schadeverzekeringen worden afgesloten ter bescherming van iemands vermogen. Juist voor mensen die niet ver mogend zijn is goed verzekeren erg belangrijk. Wanneer de tijden zeker zijn (genoeg werk, goed inkomen, goed gezond) zijn wij bereid wat makkelijker risiko's te aan vaarden. Er wordt dan minder verzekerd, een hoger ei gen risiko wordt wat gemakkelijker geaccepteerd. In on zekere tijden, bij oorlogsdreigingen, dalende effekten- beurzen, afnemende bedrijfswinsten, kans op meer werkloosheid wordt goed verzekeren weer belangrijker. Niet verstandig Vaak zien wij dan toch dat te lang gewacht wordt. Bij minder rooskleurige verwachtingen worden mensen pes simistisch. Men ziet op tegen de premie en houdt het geld liever in de zak. Begrijpelijk, maar verstandig is het niet altijd. Uw totale verzekeringspakket moet u dan juist kritisch bekijken. Wat is overbodig? Wat kan minder? Wat heb ik écht nodig aan verzekeringen om niet in de problemen te komen? Vergelijk de premies die u aan an dere verzekeraars betaalt eens met die van Verzekeringen ZLM. In bijna alle gevallen zijn wij aanzienlijk goedko per. De tweede stap is het vergelijken van de voorwaar den. Dit is vaak ingewikkeld, om niet te zeggen zéér inge wikkeld. Onze adviseurs helpen u daar graag bij. U zult verrast zijn hoe uitgebreid onze polisvoorwaarden zijn en hoe voordelig het is om bij uw eigen onderlinge verze kerd te zijn. In onzekere tijd zorgt Verzekeringen ZLM voor méér ze kerheid. Goed om te weten, nog beter er gebruik van te maken. H. Doeieman Hzn P.S. Onze tarieven voor partikuliere verzekeringen vindt u op pagina 6 beralisatie ten gunste van de exportbelangen van de Neder landse tuinbouw en intensieve veehouderij ligt aan die stellingname ten grondslag. Daarentegen zal echter concreti sering van de GATT-doelstellingen rampzalige gevolgen kun nen hebben voor de Nederlandse akkerbouw en melkveehouderij. Voor de akkerbouw in directe zin en voor de melkveehouderij op wat langere termijn. Het reeds ingezette Brusselse en Haagse beleid dat de economische voort- bestaansmogelijkheid van complete landbouwsectoren reeds op het spel zet, zal door uitvoering van het liberalisatie dogma namelijk nog verder structureel versterkt worden. We hebben dat vanuit de ZLM de laatste jaren reeds bij herhaling betoogd. Daarom hopen we vurig (en er rest ons nu nog wei nig anders) dat de GATT-onderhandelingen wèl mislukken. Liever géén accoord, dan een slecht accoord! - Vergeleken met de algemene (industrieel-) en economische principes functioneert de landbouweconomie volgens totaal andere wetmatigheden. - In de moderne geschiedenis is rendabele landbouwproduk- tie immer afhankelijk geweest van een per staat of econo misch blok gereguleerd markt- en prijsbeleid. Er is geen land ter wereld, dat niet op een of andere wijze intern zijn land bouw steunt. - De prijzen van Europese landbouwprodukten als grondstof voor het voedselpakket en voor de industrie zijn vandaag de dag relatief 50% lager dan enige tientallen jaren geleden. - De prijs van een brood is in diezelfde periode wel met 300% gestegen maar de tarweprijs per saldo met 0%. De Neder landse akkerbouwer "ontvangt" momenteel gemiddeld niet meer dan f 4.000,- directe en indirecte EG-steun. - Voor een Amerikaanse boer is dat een veelvoud van voor noemd bedrag. - De EG dreigt haar landbouwbelangen aan de USA te ver kwanselen in ruil voor industriële en andere handelsbelangen. - Behoudens het feit dat de Nederlandse overheid aan de hand van meneer Bush en mevrouw Thatcher vóóraan wenst te lopen met betrekking tot de GATT-doelstellingen, wordt de land- en tuinbouw in ons land tegelijkertijd ook nog eens geconfronteerd (met de binnen de EG) verhoudingsge wijs onevenredige en extreme milieu-eisen. Als we deze en andere concrete feiten mede in aanmerking nemen, dan kunnen we niet anders dan gewag maken van onze gevoelens van frustratie, onmacht en onbegrip ten op zichte van de klaarblijkelijke meningsvorming van overheid, politiek en publieke opinie. van der Maas

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 1