"Niet berusten in rol van zondebok" Startsein verkeersaktie zuidelijke landbouw maatschappij Voorzitter ZLM in vergadering hoofdbestuur: Landbouwbegroting ZLM ontraadt individuele boycot graanheffing Gewasbescherming Pachtstelsel VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1990 78e JAARGANG NO. 4039 land- en tuinbouwblad In deze tijd van het jaar, waarin onder andere de bieten gerooid worden, kunnen de wegen nogal eens glad worden door grond, die meegevoerd wordt van de akkers en de boomgaar den. Dit betekent extra gevaar voor het verkeer. Daarom wordt ook dit jaar in Zeeland en Noord-Brabant weer een aktie gevoerd om automobilisten èn Iandbouwverkeer attent te maken op het risiko van slipgevaar. Aan de boeren en tuinders wordt in hei kader van deze aktie gevraagd slik op de weg, hoe onvermijdelijk ook, zoveel mogelijk tegen te gaan. De Zeeuwse gedeputeerde J.D. de Voogd (op de foto rechts) gaf vorige week in de CVZ te Ka pel le het startsein voor de campagne "Let op landbouwtrekkers" in gezelschap van veiling- direkteur drs. E.T.A. Maerman (links). Zie ook pagina 4. "De incidentele beschuldigende vinger van enkele ja ren geleden richting land- en tuinbouw, als veroorzaker van alle ziektes en kwalen, blijkt momenteel helaas ontaard te zijn in een structureel anti-landbouwsyn- droom. Waar blijkbaar de werkelijk grote en belangrijke economische en maatschappelijke problemen door de politiek niet meer te overzien en te behappen zijn, wordt gemakshalve maar een zwakke en kwetsbare sector als zondebok gebruikt". Dit zei de voorzitter van de ZLM, de heer H.C. van der Maas, jl. maandag 24 september tijdens de vergade ring van het hoofdbestuur in het Landbouwhuis te Goes. Hij betoogde dat de daardoor begrijpelijkerwijs toenemende moedeloosheid en het afnemende toe- komstvertrouwen binnen de Nederlandse land- en tuin bouw uiteindelijk funeste gevolgen zullen hebben voor de totale nationale economie. "Als belangenbeharti- gingsorganisatie voor boeren en tuinders dienen we daarom onverkort en met hernieuwde kracht vast te houden aan onze eisen voor redelijke in plaats van de huidige onredelijke landbouwpolitieke besluitvorming. We zullen als ZLM (èn in ons landelijke organisatiever- band) daarom extra kracht moeten mobiliseren om dat de samenleving alsnog te trachten duidelijk te maken. We zullen duidelijk moeten maken dat er, voor wat er nu in z'n totaliteit op ons af dreigt te komen, binnen onze sector absoluut geen draagkracht te vinden is. De samenleving zal moeten willen begrijpen, dat de Ne derlandse landbouwberoepsgroep het vertrouwen in de boven hen gestelde beleidsmakers volledig aan het verliezen is". "Tegelijkertijd gebiedt de landbouwpolitieke realiteit ons echter ook dat we ons, hoe dan ook, zo goed mo gelijk aan zullen moeten passen aan veranderende om standigheden. Van der Maas riep daarom zijn mede bestuurders op om de collega-boeren en tuinders dui delijk te maken dat aanpassing en creatief onderne merschap voorrang moeten blijven hebben boven be rusting. Met het oog hierop zal de ZLM haar accent op dienstverlening, voorlichting, begeleiding en het bevor deren van voorwaardenscheppend beleid nog meer moeten versterken. De beleidsvisie van de ZLM, waar over het hoofdbestuur zich op dezelfde vergadering uitsprak, (zie pagina 5) vormt daarvan de weerslag. De vorige week ingediende landbouwbegroting is vol gens de voorzitter een bevestiging van de al bekende beleidsvoornemens. De minister erkent daarin overi gens dat het totstandbrengen van een voldoende draagvlak voor de toenemende regelgeving in de land en tuinbouw extra aandacht zal vragen. Maar dat Het hoofdbestuur van de ZLM is teleurgesteld dat het niet mogelijk is gebleken binnen de landbouworganisa ties tot een eensluidend standpunt te komen over de boy- cotaktie van de medeverantwoordelijkheidsheffing voor granen. Hoewel de ZLM een groot voorstander is van een kollektieve boycot ontraadt het hoofdbestuur de le den individueel aan de boycot mee te doen, omdat hier aan grote financiële en juridische consequenties verbon den zijn. Een en ander is door het KNLC uitgezocht. Hoe werkt de regeling? De medeverantwoordelijkheids heffing wordt geïnd door het Hoofdproduktschap Ak kerbouw. Eerste kopers van graan wordt vier maal per jaar gevraagd hoeveel graan zij hebben aangekocht. Voor het kwartaal juli-augustus-september moeten zij dit uiterlijk 10 oktober a.s. doorgeven. De nota van het Produktschap moet uiterlijk 31 oktober betaald worden. Als de eerste koper niet betaalt stelt de A.I.D. een onder zoek in. Aan de eerste kopers worden vervolgens aansla gen opgelegd met bovenop de normale rente een boete rente van 1 procent. De aanslagen kunnen verrekend worden met bedragen die eerste kopers eventueel tegoed hebben van het Schap, zoals bijvoorbeeld steunbedra gen voor eiwithoudende gewassen en koolzaad. Verantwoording In de brief, die een aantal aktievoerende akkerbouwers hebben verspreid over de boycotaktie, tekent de teler dat hij de volle verantwoording neemt voor de eventuele fi nanciële gevolgen die voor de koper uit deze aktie voort vloeien. De juridische verantwoordelijkheid voor het af dragen van de heffing 2,019 per 100 kilo graan) blijft echter bij de eerste koper. Omdat het niet afdragen van de m.v.h. een ekonomisch delikt is, kan de eerste koper voor de rechter gedaagd worden. Dat overkwam een eer ste koper die vorig jaar in goed overleg met een teler wei gerde de heffing te betalen. Daarbij was de heffing over 90 ton gerst in het geding, nog geen 200 gulden. In goed overleg hebben de teler en eerste koper het laten aanko men op" een proces verbaal. De eerste koper werd ge daagd. Daags voordat de zaak zou dienen kreeg de eerste koper van de officier van justitie te horen, dat hij kon kiezen: öf direkt 1.500,kontakt betalen öf ter zitting komen waar dan een boete geëist zou worden van 2 a 3 maal zo hoog. De eerste koper koos in overleg met de te ler voor een boete van 1.500,die werd betaald door de teler. De maximumstraf op een ekonomisch delikt be draagt overigens twee jaar gevangenis en een geldboete van 25.000, Op grond van bovengenoemde overwegingen adviseert het hoofdbestuur van de ZLM als individuele teler niet aan de boycot mee te doen. Het bestuur van het KNLC heeft zich op hetzelfde standpunt gesteld. draagvlak zal er, zoals de regeringsvoornemens en beslissingen zich nu aandienen, volgens Van der Maas dus niet kunnen komen. Hij constateerde verder dat het ministerie van land bouw in zijn beleid nog steeds eenzijdig streeft naar aanzienlijke oppervlaktevergroting per bedrijf als oplos sing van de Nederlandse akkerbouwproblematiek. Men gaat daarmee klaarblijkelijk doelbewust voorbij aan intensiveringsmogelijkheden middels kwali teitsteelten. Nadere informatie over de uitleg van het Meerjarenplan Gewasbescherming heeft de voorzitter van de ZLM ze ker niet gerust gesteld. Slechts de taakstelling per re gio, waarvoor aanvankelijk werd gevreesd, blijkt niet in het voornemen te liggen. Alle overige eisen maken het plan niettemin onaanvaardbaar. "We zullen ons tot het uiterste moeten verzetten tegen een onverkorte uit voering", aldus Van der Maas. Van der Maas deelde het hoofdbestuur tenslotte mee, dat het verzet van de ZLM in KNLC-verband tegen in voering van het fenomeen eenmalige pacht (6 of 12 jaar zonder continuatierecht) geen resultaat heeft op geleverd. Gelukkig heeft het KNLC wel als standpunt ingenomen dat er bij eenmalige pacht een prijstoetsing door de Grondkamer op basis van de normale pacht normen plaats moet vinden. Niettemin meent Van der Maas dat uitvoering van de geplande wijzigingen van de Pachtwetgeving een historische vergissing zal blij ken te zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 1