Letten op het landbouwverkeer Actie moet doorgaan Eerste stap voor realisering logistiek centrum Ossendrecht gezet Meerjarenplan Gewas bescherming onuitvoerbaar In fosfaatgevoelige gebieden recht op schadevergoeding Commissie akkerbouw Landbouwschap: Ondanks bezwaren actiegroep 'Hek van de Dam': Onder het motto "Letten op land bouwtrekkers" worden alle wegge bruikers in Zeeland attent gemaakt op de risiko's van het landbouwver keer. Het startsein voor de campag ne werd gisteren gegeven door Gede puteerde J.D. de Voogd op de Coöp. Tuinbouwveiling Zeeland in Kapelle. Het doel van de aktie is het landbouwverkeer en alle andere weggebruikers begrip te vragen voor eikaars positie op de weg. Initiatief nemers zijn de Rijkspolitie Zeeland, het distrikt Zeeland van Veilig Ver keer Nederland, de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Land bouwschap en de provincie. Tijdens de aktie zijn de auto's van de kantonniers van provinciale wa terstaat, rijkswaterstaat en de water schappen voorzien van magneetstic kers met de tekst: Letten op land bouwtrekkers. Verder zullen stickers worden uitgedeeld aan de grensover gangen, tolhuizen en andere plaat sen waar veel snelverkeer langs komt. Daarnaast zijn op diverse drukbezochte plaatsen affiches op gehangen. Slik op de weg Van de boeren wordt verwacht dat zij extra attent zijn op slik op de weg. Zeeland telt ongeveer 7000 ki lometer openbare weg, die vooral in het najaar besmeurd kan raken met slik van het land. Dat betekent ge vaar voor het verkeer en een ver hoogde kans op ongelukken. Daar om vraagt de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouw schap ook dit jaar weer de medewer king van de landbouw en de wegbe- heerders om de Zeeuwse wegen schoon en veilig te houden. Het is met vrij eenvoudige middelen mogelijk het onvermijdelijke slik op de wegen snel te verwijderen. Behal ve de weggebruikers bewijzen de boeren daarmee ook zichzelf een dienst. Bij nalatigheid lopen zij im mers een goede kans de rekening ge presenteerd te krijgen in de vorm van een boete van 300,(van justitie), opruimkosten (van de weg- beheerder) en in het ergste geval een schadeclaim (van een verzeke ringsmaatschappij). Om nog maar niet te spreken van "schade" die eventuele slachtoffers kunnen oplo pen. Alle reden dus om attent te zijn op het probleem. Werkgroep De aktie tegen slik op de weg is een initiatief van de werkgroep Land bouwverkeer van het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zeeland Als driekwart van de bestaande bestrijdingsmiddelen wordt verbo den kun je geïntegreerde bedrijfs systemen wel vergeten. Die bestaan immers bij de gratis van het feit dat in noodgevallen chemische bestrij ding mogelijk is. Zware kritiek van de KNLC-akkerbouwcommissie op het Meerjarenplan Gewasbescher ming. Alleen de voorgestelde reduc tiepercentages waren al voldoende om duidelijk te stellen dat het plan onuitvoerbaar is. De akkerbouw heeft zelf al eerder aangegeven dat een reductie van 25% mogelijk is zonder gevolgen voor het inkomen. Een reductie van 50% kost zo'n 450 gulden per hecta re. Verdergaande reductie tot 60% zoals het plan wil, kost zo gerekend per bedrijf gauw 20.000 gulden. Als het de bedoeling is dat er in Neder land nog akkerbouw blijft dan zijn de eisen van de regering zondermeer onaanvaardbaar. Want het verbod van tal van middelen komt nog bo venop deze rekensom. Kritiek was er ook op het feit dat de voorlopige lijst van beschikbare middelen is ge baseerd op een computermodel dat uitgaat van de meest doorlatende zandgrond. Regionale verschillen worden genegeerd. De akkerbouw wil het gebruik van gewasbeschermingsmidelen zoveel mogelijk beperken. "Maar dit is er ger dan waar we in het voorjaar voor bezig waren, dit is erger dan de mest", zo werd gesteld. Een draag vlak in de akkerbouw ontbreekt, het zal tot anarchie leiden. De akker bouw wil méér tijd om in te spreken, méér financiële ruimte en uniforme regels in de EG. Want anders ver plaatst de aardappelteelt die hier on mogelijk wordt gemaakt zich gewoon. Zo hoort het: de modder van de weg af. (ROVZ). In het kader van deze werkgroep is vorig jaar overleg op gang gekomen tussen politie, justi tie, provinciale en rijkswaterstaat en het Landbouwschap in Zeeland. De afspraak is onder meer gemaakt dat grondgebruikers die na het werken op het land slik op de weg achterla ten, de kantonniers informeren. De ze kunnen zonodig maatregelen ne men, bijvoorbeeld plaatsen van waarschuwingsborden. Maar ook landbouwers kunnen zelf het nodige doen om de openbare weg schoon en veilig te houden. Daarover een vol gende keer. De commissie akkerbouw van het KNLC is in principe voorstander van het opschorten van de betaling van de medewerantwoordelijk- heidsheffing op granen, ook al zijn niet alle Centrale Landbouworga nisaties het daar over eens. De financiële en juridische consequenties van de oproep zoals die door actievoerende akkerbouwers is gedaan zijn echter nog niet helemaal duidelijk. De akkerbouwcommissie vond het een goede zaak dat akkerbouwers de Het Landbouwschap probeert de Tweede Kamer er alsnog van te over tuigen dat boeren in de nog aan te wijzen fosfaatgevoelige gebieden recht hebben op schadevergoeding. Als er voor het veilig stellen van eco logische waarden bufferzones met zeer strenge bemestingsnormen no dig zijn, zijn die naar hun aard volstrekt vergelijkbaar met grondwater- en bodembescher- mingsgebieden, zo schrijft het schap De gemeenteraad van Ossendrecht heeft met drie stemmen tegen het voorstel aangenomen om gronden aan te kunnen kopen ten behoeve van LPO, Logistiek Park Ossen drecht. Ondanks dit besluit blijft ac tiegroep 'Hek van de Dam' zich ver zetten tegen de aantasting van de leefbaarheid in de regio. Ook de plaatselijke standsorganisatie is geen voorstander van het inwisselen van landbouwgrond voor industrie. Tij dens de jongste gemeenteraadsver kiezingen behaalde dorpspartij 'Leefbaar Ossendrecht' drie zetels met als hoofdprogramma een open polder. 'Wij blijven de gehele politieke ont wikkeling in Ossendrecht alert vol gen', zegt Hek van de Dam- voorzitter de heer P. van Ginneken. 'De landschappelijke waarde, met nu in hoofdzaak landbouw, moet zo blijven. Wij zijn bang dat het lo gistiek centrum een bruggehoofd wordt tussen Antwerpen en Bergen op Zoom. In België zijn hele dorpen weggevaagd ten gunste van de in- Vrijdag 21 september 1990 dustrie. Ossendrecht leent zich niet voor industrie, zeker niet daar er an dere alternatieven zijn. Roosendaal is een veel betere lokatie. Vooral wat betreft het woon-werk verkeer. On der het voorwendsel van werkgele genheid in de regio hoeft het niet. Dit is achterhaald. De verkiezingen hebben duidelijk uitgewezen dat de inwoners niet zitten te wachten op industrie. Nu zijn we de fase voorbij dat de gemeente niet alles zelf meer voor het zeggen heeft. Hogere over heden gaan er zich mee bemoeien. Misschien dat scheepvaart een rol meespeelt'. Tegenstrijdig Onder bepaalde voorwaarden heeft de gemeenteraad het voorstel aange nomen om landbouwgrond aan te kopen. Het bestemmingsplan moet gewijzigd worden en de milieurap portage ligt nog niet op tafel. Voor mevrouw Franka Stoutjesdijk is het politiek verkocht. Zij was vorig jaar het enige raadslid dat de uitbrei dingsplannen van de gemeente niet steunde. 'Een logistiek centrum in Ossendrecht is tegenstrijdig met wat de provincie heeft verwoord in hun brochure 'Brabant op Streek'. Van de nieuwe Zuidpolder blijft niet veel meer over'. Hek van de Dam heeft nog de gele genheid om haar standpunt te verde digen. De inspraak en bezwaarpro cedures komen eraan. Een groot deel van land- en tuinbouwers in de betreffende polder hebben hun me ning veranderd. In eerste instantie was iedereen tegen maar nu de plan nen dichterbij komen ziet men het wel zitten. De heer Van Ginneken kan heel goed begrijpen dat het voor de betrokken agrariërs moeilijk is. 'Als Hek van de Dam zullen wij hiervan niets zeggen. Er zijn boeren die ons blijven steunen maar waar het ekonomisch belang voor gaat. Voorlopig zullen we alles in het werk stellen om de landbouw en de bossen als groene buffer voor de industrie terreinen rond Antwerpen te handhaven'. JvT. aan de volksvertegenwoordiging. Het is een geaccepteerd principe dat in de grondwaterbeschermingsgebie den beperkende maatregelen voor de landbouw gepaard gaan met schade vergoedingen. De vaste commissies voor landbouw en milieubeheer in de Tweede Kamer hebben zich eerder deze maand op het standpunt gesteld dat schadever goeding in strijd is met het principe "de vervuiler betaalt". Volgens het Landbouwschap is dit niet aan de orde. Waar het om gaat is dat in be paalde gebieden normen gelden die verder gaan dan wat landelijk ge bruikelijk is. Op grond daarvan ont staat een recht op schadevergoeding. Uitrijregels Het Landbouwschap verwacht dat de Tweede Kamer zal instemmen met de motie Van Noord/Blauw over het uitrijden van mest in sep tember en januari. Volgens deskun digen zijn er geen landbouwkundige argumenten deze maanden te betrek ken bij de periode waarin geen mest mag worden uitgereden. Voor be paalde gewassen is het toedienen van mest na januari zelfs schadelijk. Het gevaar van uit- en afspoelen in sep tember kan worden vermeden door het telen van een nagewas. In de brief aan de Tweede Kamer dringt het Landbouwschap aan op snelheid met de verplaatsingsrege ling. Verder moet de rijksoverheid al het mogelijke en nodige doen om tij dig vergunningen voor de bouw van mestverwerkingsinstallaties op tafel te krijgen. Volgens het Landbouwschap spoort de nu door het kabinet in gang gezet te aanscherping en versnelling van het in 1986 in gang gezette mestbe leid niet met de vroeger gemaakte af spraken. Onzeker is of de veehoude rijsector alle nieuwe maatregelen wel zonder kleerscheuren kan overleven. actie hebben overgenomen. Het blijft een signaal van de benarde positie waarin de akkerbouwers zitten, zelfs al doen maar enkele tientallen pro centen van de akkerbouwers mee. De akkerbouwcommissie betreurde dat de verdeeldheid tussen de organisa ties zo boven tafel komt. Die ver deeldheid is er niet in de sector, stelde voorzitter Leeuwma. Voor dit soort situaties zouden besluiten met een gekwalificeerde meerderheid ge nomen moeten worden. Nu kan één organisatie alles tegenhouden. "We zouden ons landelijk vak- bondsmatiger op moeten stellen", stelde van der Maas (ZLM). Daar over is echter geen overeenstemming. "Maar zelfs als dat zou gebeuren zie ik nog geen Europese wonderen ge beuren." Daarmee reageerde hij op de kritiek van de actievoerende ak kerbouwers op de CLO's Interventie Naarmate de datum dat de interven tie open gaat naderde steeg de graan prijs weer. Het interventiemechanisme moet het hele jaar werken, stelde voorzitter Leeuw- ma van de akkerbouwcommissie. Hoe korter de interventieperiode, hoe groter het risisco dat de stem ming op de markt onder die prijs zakt. Dat is wat er nu gebeurd is. Zo lang de interventie niet open is wer ken allerlei technische maatregelen om de prijs op die manier in de be nen te houden ook niet. Wie zijn graan op kon slaan kon wachten. Maar helaas hebben nogal wat telers hun graan direct na de oogst moeten verkopen. C0PA In de COPA-werkgroep Granen wordt gesproken over een voorstel om per teler over de eerste 200 ton graan geen medeverantwoordelijk heidsheffing in te houden. Dat zou het ontbreken van een inko menssteunregeling in veel landen moeten compenseren. De akker bouwcommissie vond dat Neder landse akkerbouwers daar dan niet buiten moeten vallen omdat hier wel een regeling is. Overigens is de steun voor een boycot van de medeverantwoordelijkheids-heffing in de Werkgroep Granen groter dan in het COPA zelf. Gerard Wester hof

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 9